Yazı Detayı
20 Mart 2016 - Pazar 00:15
 
Sigortasız çalışana tazminat hakkı
Faruk Erdem
 
 

Sigortasız çalışana tazminat hakkı

Staj ve çıraklık dahil Türkiye'de çalışan herkesin sosyal güvencesinin olması kanuni bir zorunluluk. Buna rağmen son rakamlara göre istihdamda kayıt dışı oranı yüzde 32.1. Rakamın etkin mücadelelerle yüzde 50'lerden bu seviyelere çekilmesi önemli bir başarı. Şu sıralar Meclis'ten çıkmasını beklediğimiz 'esnek çalışma yasası'nın da bu soruna bir nebze çözüm getirmesi bekleniyor. Bugün sigortasız çalıştırılan işçilerin haklarını, özellikle de kıdem tazminatı almaları gerektiğini anlatmak istiyorum. Hemen başta söyleyelim; sigortasız çalıştırılıyorsanız mutlaka bunu ALO 170'e bildirin ve gereği yapılsın. Fakat bu şekilde çalışmış olduğunuz yıllar varsa işten çıkarıldığınızda size tazminat ödenmek zorunda.

SİGORTA ŞARTI YOK 
Bir işçinin kıdem tazminatı alabilmesi için, en az bir yıl çalışmış olması ve kendi kusuru, isteği dışında işten çıkarılmış bulunması gerekiyor. Yani 'sigortalı olmalı ya da olmamalı' denilmiyor. Kıdem tazminatı her yıl için bir brüt maaş olarak hesaplanıyor. Bu brüt maaşın içine nakit olarak düzenli ödenen yemek, yol, prim gibi ek gelirler de katılıyor. İşçi için en önemli sorun, çalıştığını ve işyerinde bulunduğu süreyi ispatlaması. Sigortasız çalıştırıldığınız sürelerdeki belgeleri saklayın. Tazminat davası açtığınızda belgeleri delil olarak sunabilirsiniz. Yoksa da zaten mahkeme bu sürelerin tespitini yapacaktır. Ayrıca, tazminat için hizmet tespit davası açma şartı da bulunmuyor.

İŞÇİ BAŞINA 100 BİN LİRA 
Sigortasız işçi çalıştıranlara da kişi başına her ay 2 asgari ücret (12x2=24 asgari ücret) para cezası uygulanıyor. Primler ise faiziyle alınıyor. Bir yıl sigortasız işçi çalıştırıldığında ceza 100 bin lirayı buluyor. Cezadan sonraki 1 yılda da kayıt dışı işçi tespit edilirse kişi başı 5 asgari ücret para cezası uygulanıyor.

TAZMİNAT ALMA SEBEPLERİ
Aşağıdaki hallerde iş akdi feshedilirse çalışana tazminat ödenir. 3 İşveren tarafından iyi niyet ve ahlak kurallarına aykırılık nedenleri dışındaki nedenlerle, 3 İşçi tarafından sağlık, iyi niyet ve ahlak kuralarına aykırılık veya işyerinde işin durması benzeri nedenlerle, 3 Askerlik görevi nedeniyle, 3 Emeklilik hakkının elde edilmesi veya bu kapsamda gereken sigortalılık süresi ve prim gününün doldurulması nedeniyle, 3 Kadın işçinin evlenmesi nedeniyle, 3 İşçinin ölümü nedeniyle.

EMEKLİLİĞE SAYDIRIN
Sigortasız çalıştığınız dönemin tazminatını alabileceğiniz gibi emeklilik hesabına da katabilirsiniz. Öncelikle durumu SGK'ya bildirin. Burada gerekli incelemeler yapıldıktan sonra o günleriniz emeklilik hesabınıza katılacaktır.

BAŞKA GELİRİ OLMAMALI

 Eşimle birlikte üzerimize Ankara ve İstanbul'da birer daire var. Emlak vergisinden muaf olur mu? Mehmet Ali DUYGU Eğer ikiniz de emekliyseniz her iki daire muaf olur. Emekli ve başka geliri olmayan hanginizse onun dairesi vergiden muaf tutulur.
İkiniz de ödemeyin

 Ben ve eşim emekliyiz. Maaşımızdan başka gelirimiz yok. Birer dairemiz var .Emlak vergisi ödememiz gerekiyor mu. Fevzi CAN Herhangi bir geliriniz yoksa, evler 200 metrekareden büyük değilse ikiniz de emlak vergisi ödemezsiniz.

VERGİ VERİLİR

 Babam işçi emeklisi, annem ev kadını. Birer daireleri var. Anneminki kirada. Babam emlak vergisi ödemiyor. Annem ödemeli mi? Remzi CAVCAR 
Bu hak sadece emekliler için. Anneniz emekli olmadığı için zaten ödeyecek. Emekli olsaydı da kira geliri olduğu için vergi ödeyecekti.

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM

 Babam 1968 doğumlu, 1984 SSK girişi var. 1987'de mahkeme kararıyla yaşını 2 yıl büyüttü. Hayrettin SEZER
25 yıl, 48 yaş ve 5225 gün gerekiyor. Yaş tashihi geçerli sayılmıyor. Primini doldurup 2018'de emekli olabilir.

 1969 doğumluyum. SGK başlangıcım 1989. 7800 günüm var. Aykut ÖZKAN 
25 yıl, 51 yaş, 5450 gün şartlarınız var. Yıl ve prim tamamlanmış. 2020'de emekli olursunuz.

 Babam 1961 doğumlu. Sigorta başlangıcı 1983. Prim gün sayısı 3550. Haluk KARA 
25 yıl, 47 yaş ve 5150 gün prim şartlarınız var. Yaş ve yıl tamam, prim eksik. Çalışma imkânı yoksa 3600'e tamamlayıp 60 yaşını beklesin.

 İşe 1999'da girdim. 1980 doğumluyum ve 4.500 günüm var. Ayşe TEKİN 
20 yıl, 55 yaş ve 5975 güne ihtiyacınız var. 07.09.2035 tarihinde emekli olursunuz.

 
Etiketler: Sigortasız, çalışana, tazminat, hakkı,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
İddaa Canlı Skor
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Afyonkarahisar'da yaşamaktan mutlu musunuz?
Özlü Sözler
İnsanlara akılları ölçüsünde söz söyleyiniz.


Hz. Muhammed
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Arşiv
Modül 1

sanalbasin.com üyesidir

Haber Yazılımı