Yazı Detayı
29 Ağustos 2017 - Salı 23:36
 
KURBAN İBADETİ,AREFE VE KURBAN BAYRAMI
Lokman ÖZKUL
 
 

Mübarek günlerdeyiz, Zilhiccce ayının ilk bölümü ve en kıymetli günlerindeyiz, özellikle Kurban ve Hacc günleri en değerli zaman dilimlerinden. Rabbim hayırlısıyla idrak etmeyi nasip etsin..

 

Perşembe günü Arefe’yi , Cuma gününden itibaren de Kurban Bayramı günlerini inşallah idrak edeceğiz. Cuma günü iki bayramı birlikte yaşayacağız.Mümünlere bayram olan Cuma günü ve iki dini bayramımızdan biri olan Kurban Bayramı; şükürler olsun Rabbimize..

 

Kurban; sözlükte yaklaşmak, Allâh’a yakınlaşmaya vesile olan şey anlamlarına gelen kurban, dinî bir terim olarak, ibâdet maksadıyla, belirli şartları taşıyan hayvanı, kurban bayramı günlerinde usulüne uygun olarak kesmeyi ve bu amaçla kesilen hayvanı ifade eder.

 

Akıllı, hür, mukim ve dini ölçülere göre zengin sayılan mümin, ilâhî rızayı kazanmak gayesiyle kurbanını keser. Böylece hem maddi durumu yetersiz olup kurban kesemeyenlere yardımda bulunmuş, hemde Cenab-ı Hakk’a yaklaşmış olur.

 

Kurban ibadeti, İslam toplumlarının şiarı sayılan ibadetlerden biri olarak asırlardan beri yerine getirilmektedir. Kurban, bir Müslüman’ın gerektiğinde bütün varlığını Allah yolunda feda etmeye hazır olduğunun bir nişanesidir.Bunun en güzzel örneği, gözünü kırpmadan oğlunu Alllah’a feda edebilen Hz.İbrahim (a.s.) ve çok sevgili oğlu Hz.İsmail (a.s.) dir.

 

Kurban Hanefi mezhebine göre vacip, diğer mezheplere göre ise sünnet-i müekkededir. Dini kaynaklarda Peygamber efendimizin kurbanını daima kestiği ifade edilmektedir. 

 

Kurbanın dinî dayanağı nedir?

Genel anlamda kurbanın bir ibadet olduğuna dair Kur’an-ı Kerim’de birçok ayet yer almaktadır. Hz.İbrahim’in oğlu Hz.İsmail’in yerine, Allâh tarafından bir kurbanın verildiği açıkça bildirilmektedir. (Saffat 37/107)

 

Ayrıca aşağıdaki ayetler de genel anlamda kurban ibadeti ile ilgilidir:

 

- “Her ümmet için, Allah’ın kendilerine rızık olarak verdiği hayvanlar üzerine ismini ansınlar diye kurban kesmeyi meşru kıldık…” (Hacc 22/34)

 

- “... kendilerine rızık olarak verdiği kurbanlık hayvanlar üzerine belirli günlerde Allâh’ın adını ansınlar. Artık onlardan siz de yiyin, yoksula fakire de yedirin.”(Hacc 22/28)Cuma günü arefeyi  idrak edeceğiz inşaallah.Bayramın habercisi arefe günü de mübarek gün ve gecelerimizdendir. Resulullah’ın (sav) bildirdiğine göre:“ Günlerin en faziletlisi arefe günüdür. Faziletçe cumaya benzer. Duaların en faziletlisi de arefe günü yapılan duadır. Benim ve benden önceki peygamberlerin söylediği en faziletli söz de: Lailahe illallah vahdehu la şerike lehu. (Allah birdir, ondan başka ilah yoktur, O’nun ortağı da yoktur) sözüdür.”

 

Kurban kesmenin amacı nedir?

Kurban ibadetinin  asıl amacı Allah’ın rızasını kazanmak ve O’na yakınlaşmayı arzu etmektir. Kurban kesen, bu ibadetiyle Allah’a yaklaşmış ve O’nun hoşnutluğunu kazanmış olur. Kurban, aynı zamanda bir sosyal yardımlaşma ve dayanışma örneğidir. Kesilen kurbanlardan maddi olarak daha çok yoksullar yararlanır. Görüldüğü gibi bu ibadetin ruhunda Hakka yakınlık ve halka fedakârlıkta bulunma anlayışı vardır.

 

Arefe günü, günlerin en kıymetlilerindendir. Duanın makbul olduğu vakitlerdendir.

 

Hazreti Aişe validemizz (ra) anlatıyor:“ Allah, hiçbir günde, arefe günündeki kadar bir kulu ateşten çok azat etmez. Allah mahlukata rahmetiyle yaklaşır ve onlarla meleklere karşı iftihar eder ve:

 

“Bunlar ne istiyorlar?” der.”

 

Resulullah(sav): “Arefe gününe hürmet edin! Arefe, Allah’ın kıymet verdiği bir gündür.” diyerek Allahu Teâlâ’nın kıymet verdiği günü hürmet ederek bilinçli bir şekilde yaşamaya gayret etmemizi istemiştir. Hürmet, verilen nimeti idrak etmekle ve verileni bilmekle, görebilmekle başlar. Arefe gününü günahlara girmeden oruçla, duayla, istiğfarla geçirmek kullarını arefe gününde bağışlayacağını müjdeleyen Allahu Teâlâ’ya hürmetin ve şükrün bir ifadesidir.

 

Cuma günü de inşaallah bayramı idrak edeceğiz. Dört gün boyunca ulvi ortamlarda bulunmak, Haccdaki kardeşlerimizin yaşadığı o ulvi duygulara ortak olmak bayramın ayrı bir coşkusu, heyecanıdır. Kurban bayramı Yüce Rabbimizin kullarına latif bir ikramıdır. Bayramlar birleştirici, bütünleştirici, yardımlaşma ve dayanışmanın, misafirperliğin,sıla-ı rahimin zirveye çıktığı zamanlardır. Kurban bayramı paylaşmak, yardımlaşmak, fakir fukaranın halini anlamak, belki senede bir defa dahi evine et girmeyen eş,  dost,  akrabalarımıza Rabbimizin ihsanından ikram etmek demektir.

 

Kurban bayramı, her türlü helal nimetten yararlanmanın mübah olduğu; müslümanların eğlenip birbirlerini ziyaret ettikleri, hediyeleştikleri; çocukların, fakirlerin ve kimsesizlerin sadaka verilerek sevindirildiği; kısaca İslâmî kardeşliğin toplumun her kesiminde canlı olarak yaşandığı; bütün bunlarla birlikte Allah'a karşı da sorumluluklarının bilinciyle topluca namaz kılıp birbirine nasihat ettikleri sevinç  günleridir.

 

Bayramda yakın ve uzak  akrabaların birbirini ziyaret edip sorması, ihtiyaç içinde olanlara yardımcı olunması gerekir. Ana-babayı unutmamak, hiç olmazsa bayram günlerinde kendilerini ziyaret edip gönüllerini almak müslüman evlatların terketmemesi  gereken dinî bir yükümlülüktür. Dargınların barıştığı,küskünlüklerin unutulduğu, gelmeyene gitmelerin olduğu günlerdir bayram günleri.

 

Bayramlar bayram gibi olmalı, tatil gibi, sadece eğlence gibi görülmemeli, birlikte güzel duyguların yaşandığı, tatlı hatıraların beraber yad edildiği, büyüklere hürmetin, tazimin en güzel şekilde gösterildiği günler olmalıdır.  Arefenizi ve bayramınızı tebrik ediyor,herşeyin gönlünüzce olmasını diliyorum.

Kurban Bayramınız mübarek olsun..

 

Kaynak : Afyon Time 

 
Etiketler: KURBAN, İBADETİ,AREFE, VE, KURBAN, BAYRAMI,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
İddaa Canlı Skor
Yazarlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
2019 Mart seçimlerinde, oyunuzu hangi partiye vereceksiniz?
Özlü Sözler
Eğer ilerlemek isterseni her yere atılma. Merhem ve mum gibi ol. Diken gibi olma…


Hacı Bektaşı Veli
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Arşiv
Modül 1

sanalbasin.com üyesidir

Haber Yazılımı