Yazı Detayı
01 Temmuz 2017 - Cumartesi 01:17
 
Emekli maaşını artırma formülü
Faruk Erdem
 
 

Emeklilikte yüksek maaş alabilmem için ne yapmam gerekiyor. Meselabugünün şartlarında 3000 TL gibi sigorta girişim var.
Hasan Ali GÜLŞEN

Çalışma hayatı sürerken emekli maaşını artırmak mümkün. Emekli maaşını belirleyen en önemli etken sizin prime esas kazancınız. Yani brüt maaşınız. Bu rakam ne kadar yüksek olursa ileride alacağınız emekli maaşı da o kadar yüksek oluyor. Türkiye'de üç farklı Aylık Bağlama Oranı kullanılıyor. 1999 öncesi, 1999 ile 2008 arası ve 2008 sonrası dönemlerde farklı aylık bağlama oranları uygulanıyor. 1999 öncesi günü ve kazancı yüksek olanlar daha avantajlı duruma geçiyor. Çünkü daha sonraki dönemlerde Aylık Bağlama Oranları daha düşük uygulanıyor. Brüt maaşı 3 bin lira ve üzeri olanların maaşlarında yıllık 70-80 liralık artışlar oluyor. Asgari ücretle çalışanlarda ise maaşlar daha düşük hesaplanıyor. Yine askerlik, doğum ve isteğe bağlı gibi borçlanmalarda tavandan ödemek bir avantaj sağlıyor. Bunun yanında ikinci bir işi olanların prime esas kazançları da artıyor. Son 7 yılın 3.5 yılını SSK'lı olarak geçirenler de Bağ- Kur'a göre daha yüksek maaş alabiliyor. Bu arada sadece aldığınız ücret değil size ödenen ve sürekli olan diğer ücretler, (ikramiye, prim, bayram harçlığı gibi) brüt ücretinize eklenmelidir. Bu da emekli maaşınızı artırıcı rol oynuyor GSS herkese mecburi

Ben yurt dışında yaşıyorum. Adıma sigorta borcu çıkmış. 53 TL'lik sigortanedir anlamadım? (Hasan)

Size çıkartılan borç Genel Sağlık Sigortası borcudur. Türkiye'de herhangi bir sosyal güvencesi olmayanların gelir testi yaptırması gerekiyor.
Eskiden haneye giren gelirin kişi sayısına bölünmesi ile üç ayrı prim çıkartılıyordu. Şimdi gelir testi sonucunda GSS ödemesi gereken herkes ayda 53 TL ile sağlık hizmetlerinden yararlanabiliyor. Ancak yurtdışında ikamet ediyorsanız GSS borçlarınızın silinmesi gerekiyor. GSS borcu sadece Türkiye'de ikamet edenler için.. Sizin de ikametiniz burada görünüyor olabilir. Büyükelçiliğimizden alacağınız ikamet yazısı ile SGK'ya dilekçe ile başvurup borçlarınızı sildirebilirsiniz.

Tazminat için 1 yıl gerekiyor

Ben 10 aydır çalışıyorum ve hakkımda yalan söylendiği için işten ayrılıyorum. Benim tazminat hakkım var mıdır? (Murat)

Kıdem tazminatını hak etmek için ön şartlardan birisi de en az 1 yıldır aynı işyerinde çalışıyor olmak. Ayrılış sebebiniz ne olursa olsun 10 aylık çalışmanız size tazminat hakkı maalesef vermiyor. Bunun dışında 1 yılı doldurmuş olsa bile haklı fesihşartları dışında istifa ederseniz yine tazminat alamıyorsunuz. Yalan söylenmesi yani sözleşmenize aykırı hareket edilmesi size haklı fesih hakkı tanır. Bunun için 12 ayın dolmasını beklemenizde yarar var. Bu şartlarda 12 ayı doldurup ayrılırsanız 1 brüt maaş tazminat alırsınız.

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM

01. 07. 1971 doğumluyum. İşe başlama 1989. 3141 gün SSK var. 1440 gün BAĞ-KUR'um var. 2 oğlum var 92li 97li. Ne zaman emekli olurum? NilgünYILMAZ

1440 günlük Bağ-Kur son 7 yılda ödendiyse Bağ-Kur şartlarına tabisiniz. Bunun için de en az 45 yaş ve 7200 gün gerekiyor. Son 3.5 yıllık priminiz SSK ise bu kez prim sayınız 5300 olacak. İşe girdiğiniz tarihe göre bu 46 yaş ve 5375 de olabilir. Ay ve gün önemli. İki çocuk için doğum borçlanması ile 1440 gün kazanabilirsiniz.

17.06.1982 işe giriş tarihim. Doğum tarihim 01.01.1964. Sigortalı çalışmagünüm 2250 gün. Ne zaman nasıl emekli olurum?
(Metin)

25 yıl 46 yaş ve 5075 gün şartlarınız var. Yıl ve yaş şartı tamamlanmış, primi tamamlamanız gerekiyor. 3,600 günden kısmi emeklilik için ise 60 yaşı doldurmanız lazım.

10.11.1989 tarihinde sigortalı oldum. 1970 doğumluyum. 6500 günüm var. Ne zaman emekli olurum? Salih BAYRAK

25 yıl 51 yaş ve 5450 gün şartlarınız var. Priminiz ve yılınız tamamlanmış. 2021 yılında doğum tarihinizde emekli olursunuz.

 
Etiketler: Emekli, maaşını, artırma, formülü,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
İddaa Canlı Skor
Yazarlar
Bizim Gazete
Anketler
Afyonkarahisar'da yaşamaktan mutlu musunuz?
Özlü Sözler
Doğruluk karargahımızdır..


Hacı Bektaşı Veli
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Arşiv
Modül 1

sanalbasin.com üyesidir

Haber Yazılımı