Yazı Detayı
04 Ağustos 2016 - Perşembe 23:23
 
DEYİMLERİMİZ ve ÖYKÜLERİ-1
Yalçın Sevim
 
 

DEYİMLERİMİZ ve ÖYKÜLERİ-1

Yazımıza deyimin tanımıyla başlayalım:

Deyim: Genellikle gerçek anlamından az çok ayrı, kendine özgü bir anlam taşıyan kalıplaşmış söz öbeğidir. (TDK)*

Deyimlerimiz tarihimizden, kültürümüzden bize miras kalan önemli bir söz öbekleridir. Deyimler, insanlarımızın belirli bir dönemde yaşadıklarını, yaşadıklarından, hayatlarından bizlere birer kesitler sunmaktadır. Ayrıca dünyaya bakış açımızı değiştirir, nükteli anlayışlarla günümüzde önemli bir yer tutmaktadır. Bizim kültürümüz deyimler açısından zengindir. Hepimiz az ya da çok olarak gündelik dilde, ya da farkına varmadan deyimlerimizden kullanmaktayız ve açıklama yaparken veya örnek verecek olursak ta deyimlerden faydalanıyoruz.

Günümüzde ise deyimlerimize pek fazla yer verilmiyor. Neden acaba? Ya da neden öğretilmiyor. Belki de birçok sebebi var diyeceksiniz ama neden? Deyimlerimiz içinde hayatımızdan çıkaracağımız derslerde vardır. Hiçbir şey yapmasak bile konuşmalarımızda ve ya sohbet içerisinde bir tane deyimlerimizin hikâyelerine yer verirsek hem kendimizi yenilemiş oluruz hem de bilmeyenleri bu konuda bilgilendirmiş oluruz.

Deyimlerimizi unutmayalım,unutturmayalım!..

 

ADIN DEFTERE GEÇTİ!..

Deyimin hikâyesi şöyledir:

Dilimizde, hak etmediği halde bir makamın yetkilerini kullanarak üst perdeden konuşan yahut önemsiz bir başarısı üzerine   "bir yumurta bin bir gıdgıdak"  ortalığı velveleye verenler hakkında söylenen bir deyim vardır: Anır eşeğim anır, adın deftere geçti. Deyimin ilginç bir hikâyesi var. Osman Çizmeciler'in Ünlü Deyimler ve Öyküleri  (İstanbul 1989)  adlı çalışmasından naklen (s. 20) anlatalım:

Tarihimizdeki ilk istatistik Tanzimat yıllarında yapılmış. Ancak o yıllarda, sayımın ve sayılmanın faydasını anlamayan insanlara istatistiği izah etmek çok zor olduğundan, yetkililer düşünüp taşınmışlar ve yumuşak geçiş için öncelikle köylerde bir hayvan sayımı yapmayı uygun bulmuşlar. Köylünün biri,   sayım bittikten,   memurlar gittikten sonra ahırdaki eşeğinin durmadan anırdığını görmüş.   Adam sabahtan beri bir işe yaramadan yalnızca semiren eşeğine bakmış, bakmış ve sayım sebebiyle yapamadığı işlerinin, boşa geçen gününün acısıyla çıkışmış:

— Anır eşeğim anır... Adın deftere geçti!..

 

 

 

 

AĞZINDAN BAKLAYI ÇIKARMAK

Türkçede bakla ile alâkalı iki deyim vardır. Her ikisinde de illiyet, kurutulmuş baklanın zor ıslanması ve zor yumuşamasıyla ilgilidir.  Kurutulmuş baklanın ağza alındığında ıslanıp yumuşaması uzun bir süreyi ilzam eder. Sır saklama ve dilini tutma konusunda kendisine itimat edilemeyen kişiler için "Ağzında bakla ıslanmaz" deyiminin kullanılması bu yüzdendir. Yani duyduğu bir sırrı hemen başkasına anlatır, demlenesiye kadar yahut bir baklanın ıslanacağı müddet kadar olsun beklemez demeye gelir.

Baklayla ilgili diğer deyim, baklayı ağzından çıkarmaktır. Deyim, içimizden geçtiği halde mekân ve zaman müsait olmadığı için nezaket veya siyaseten söyle(ye)mediğimiz şeyler için birisinin bizi             ikazımızda "Çıkar ağzından (dilinin altından) baklayı" demesine işarettir.

Deyimin hikâyesi şöyledir:

Vaktiyle,  çok küfürbaz bir   adam yaşarmış.   Zamanla, kendisine yakıştırılan küfürbazlık şöhretine tahammül edemez olmuş. Soluğu bir tekkede almış ve durumu tekkenin şeyhine anlatıp sırf bu huyundan vazgeçmek için dervişliğe soyunmaya geldiğini söylemiş.  Şeyh efendi bakmış, adamın niyeti halis, geri çevirmek olmaz, matbahtan bir avuç bakla tanesi getirtmiş. Bunlara okuyup üfledikten sonra yeni dervişe dönüp tembih etmiş:

— Şimdi bu bakla tanelerini al. Birini dilinin altına, diğerlerini cebine koy. Konuşmak istediğin vakit bakla diline takılacak, sen de küfretme isteğini hatırlayıp o anda söyleyeceğin küfürden vazgeçeceksin. Bakla ağzında ıslanıp da erimeye başlayacak olursa, cebinden çıkardığın yeni bir baklayı dilinin altına yerleştirirsin. Adamcık, şeyhinin dediği gibi tekkede kalıp kendini kontrol etmeye başlar. Bu arada şeyh efendi de bir yere gidince, onu yanından ayırmamaktadır. Yağmurlu bir günde şeyh ile derviş bir sokaktan geçerlerken bir evin penceresi hızla açılır ve gençten bir kız çocuğu başını uzatarak,

— Şeyh efendi, biraz durur musun, deyip pencereyi kapatır. Şeyh efendi söyleneni yapar, illa yağmur sicim gibi yağmaktadır. Sığınacak bir saçak altı da yoktur. Üstelik niçin durdurulduğunu henüz bilmemektedir ve kız da pencereden kaybolmuştur. Bir ara evin kapısına varıp kızın  ne  istediğini  sormak  geçer  içinden ve tam kapıya yöneleceği  sırada kız tekrar pencerede görünür ve

— Şeyh efendi, der, birkaç dakika daha bekleseniz...

Şeyh içinden "La havle" çekse de denileni yapmamak tarikat adabına mugayir olduğundan biraz daha beklemeyi göze alır. O sırada, küfürbaz derviş kendi kendine söylenmeye başlamıştır.  Yağmurun şiddeti gittikçe artmakta, bizimkiler de iliklerine kadar ıslanmaktadırlar. Nihayet pencere üçüncü kez açılır ve kız seslenir:

— Gidebilirsiniz artık!..

Şeyh efendi merak eder ve sorar:

— İyi de evlâdım bir şey yok ise bizi niçin beklettin?

— Efendim, der kız, elbette bir şey var, sizi sebepsiz bekletmiş değiliz. Tavuklarımızı kuluçkaya yatırıyorduk. Yumurtaları tavuğun altına koyarken bir kavuklunun tepesine bakılırsa, piliçler de tepeli olur, horoz çıkarmış. Annem sizi geçerken gördü de yumurtaları kuluçkaya koydu.

Münasebetsizliğin bu derecesi üzerine şeyh efendi,

— Ulan derviş, der, çıkar ağzından baklayı!..

 

 

ATI ALAN ÜSKÜDAR'I GEÇTİ

Deyimin hikâyesi şöyledir:

Bolu Beyi'ne baş kaldıran ünlü eşkıya Köroğlu (şair Köroğlu ile karıştırılmasın) bir gün atını çaldırmış. Asil bir hayvan olan atını aramak için tebdil-i kıyafet ile diyar diyar dolaşmış ve sonunda yolu İstanbul'a düşmüş. Atını, satılmak üzere pazara getirilen hayvanlar arasında görünce, hemen alıcı rolüne bürünüp:

— Efendi,  demiş,  bu at güzele benziyor.  Ancak binip bir denemek istiyorum.  Satıcı, onu tanımadığı   için binmesine  izin vermiş.  At,  üzerine binen eski  sahibini   tanıyıp dörtnala koşmaya başlamış. Köroğlu, Sirkeci sahiline gelip bol para vererek bir sal kiralamış ve ver elini Üsküdar. Bu arada at cambazı, aldatıldığından dolayı kıvranır dururmuş. Köroğlu'nu atıyla birlikte bir sal üzerinde gören cambazın dostlarından biri, onu teselli için seslenmiş:

— Üzülmeyi bırak! Atı alan Üsküdar'ı geçti. O adam Köroğlu'nun kendisi idi.

Bugün bu sözü, "İş işten geçti" manasında kullanırız.

 

Kaynak: İki Dirhem Bir Çekirdek / İskender Pala, Kapı Yayınları

               * Türk Dil Kurumu

Hazırlayan: YALÇIN SEVİM

 
Etiketler: yalçın sevim, yazar, afyon yalçın sevim, afyonhaber
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
İddaa Canlı Skor
Yazarlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
2019 Mart seçimlerinde, oyunuzu hangi partiye vereceksiniz?
Özlü Sözler
Doğruluk bulunmaz sen eğri isen."


Yunus Emre
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Arşiv
Modül 1

sanalbasin.com üyesidir

Haber Yazılımı