Haber Detayı
22 Haziran 2018 - Cuma 09:54
 
Zafer Teknopark 2017 yılı olağan genel kurulu toplantısı yapıldı
EĞİTİM Haberi


Afyon-Uşak Zafer Teknoloji Geliştirme Bölgesi Anonim Şirketi (Zafer Teknopark) 2017 yılı olağan genel kurulu toplantısı Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) sosyal tesislerde gerçekleştirildi.

Toplantıya Zafer Teknopark Yönetim Kurulu Başkanı ve AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak ile Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Savaş, AKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İsa Sağbaş, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hüsnü Serteser, Teknopark Genel Müdürü Prof. Dr. Tuğrul Kandemir ile genel kurulu üyeleri katıldı.

 

“4 Teknopark alanımız var”

 

2017 yılı olağan genel kurulu faaliyet raporlarının sunumunu gerçekleştiren Zafer Teknopark Genel Müdürü Prof. Dr. Tuğrul Kandemir, Teknopark’ın sermayesinin kuruluşundan itibaren 500 bin TL olduğunu söyledi. Kandemir, “Her bir hisse payımız 10 TL’den oluşmakta. 17 ortağımız 4 tane alanımız var. 3 bölgeyle kurulmuştuk ama 2018 yılı içerisinde Uşak organize sanayi bölgesi içinde bir alan müracaat etmiştik. Aynı yıl içinde bu bölgenin onayı yapıldı ve Resmi Gazete’de yayınlandı. Afyonkarahisar’da 2 Uşak’ta 2 olmak üzere şuanda 4 tane Teknopark alanımız var” diye konuştu.

 

Teknopark binasının fiziki özelliklerinden ve sermaye yapısından bahseden Kandemir, şunları söyledi:

 

“Kampüs içinde olan binamız bahçesi ile beraber 4 bin 623 metrekare binanın 2 bin 224 metrekare bir alanda faaliyet göstermekteyiz. Aynı zamanda kampüsün hemen bitişiğinde 153 bin metrekarelik esas alanımız var. Uşak’ta da kampüs alanı içerisinde 20 bin 510 metrekare yeni tahsis edilen Uşak sanayi bölgesinde ise 6 bin metrekarelik bir alanımız var. Sermaye dağılımına baktığımız zaman da Uşak ile Afyonkarahisar alanında sermaye dağılımımız yüzde 50, yüzde 50 olarak belirlendi. Toplam 17 tane ortağımız var. Mevcut yönetim kurulu 7 kişiden oluşmakta bugün itibariyle bu yönetim kurulunda da sayı artışına gideceğiz. Çünkü bakanlığın yeni bir düzenlemesi var artık bakanlıktan bir temsilci de Teknoloji geliştirme bölgelerinin yönetim kurulunda yer alması tavsiye ediliyor. Dolayısıyla bir daire başkanı bizim yönetim kurulunda üye olması için bakanlık tarafından belirlendi.”

 

AR-GE çalışmaları az

 

Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Savaş ise Uşak’ta da Teknopark binasının biran önce tamamlanıp faaliyete geçirmek istediklerini söyledi. Savaş, “Uşak’tan bir firma Afyonkarahisar’dan 16 firma Teknopark’ta faaliyet göstermektedir. Uşak, Denizli’den sonra Ege Bölgesinin en güçlü sanayi şehirlerinden bir tanesi Uşak’ta da Teknopark binasının bu yüzden biran önce faaliyete geçmesini istiyoruz. Sanayi şehirlerinde maalesef araştırmalarımız sonucu AR-GE faaliyetlerinin çok az olduğunu gördük. Biz Uşak’ta olan sanayici arkadaşlara AR-GE konusunda yardımcı olmayı düşünüyoruz. Teknopark’ı faaliyete geçirdiğimizde bu daha da artacak” dedi.

 

Katma değeri yüksek ürünler üretilmeli

 

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hüsnü Serteser ise katma değeri yüksek ürünlerin Teknopark’taki şirketler tarafından geliştirilmesi ve üretilmesini arzu ettiklerini ifade etti. Serteser, “Şevkle, heyecanla açılan bir Teknopark hem Afyonkarahisar’da hem de Uşak’ta kendi binalarının oluşmasıyla bölgemizde ve Türkiye’de adını kısa zamanda duyurmasını düşünüyorum. Teknopark’ımıza hep birlikte sahip çıkmamız gerekiyor. Dolayısıyla önemli bir noktaya geleceğini düşünüyorum. 30 milyon TL’lik yatırımında 2,5 sene içerisinde tamamlanmasıyla yeni firmalarımızla birlikte daha geniş bir alanda yeni icatlarla bir yere varacağız” şeklinde konuştu.

 

“Teknoparklar şehir ve firmalar için güzel imkan”

 

Zafer Teknopark Yönetim Kurulu Başkanı ve AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak ise Teknoparkların şehirler ve firmalar için güzel bir imkan olduğunu söyledi. Teknopark’ı kurmak için 3 yıl çalıştıklarını söyleyen Solak, “Firmalar için teknoparklar belli teşviklerden, indirimlerden, öğretim üyeleri ile buluşmalarından, alan kazanmaları açısından en güzel imkan.  Burada amaç; üretim, patent, yeni ürün gibi çalışmalar olacağı için kim nasıl katkıda bulunacaksa onun için fayda var. 18 aylık süreçte 17 firmaya geldik. Burada güçlü firmaları görmek, güçlü projelere imkan vermek istiyoruz. Sağlığın, tekstilin alanları ve yeni alanları mutlaka Teknopark’ta görmeliyiz. Bizim üretim ve ürüne odaklanmaya ihtiyacımız var. Firmaların eksikleri varsa onlara katkıda bulunmayı prensip edinmeliyiz” dedi.

 

Gündem maddelerinin oylanması ve 11 kişilik yeni yönetim kurulunun belirlenmesinin ardından toplantı dilek ve temennilerin ardından sona erdi.

Kaynak: Editör: Afyon Kent Haber
 
Etiketler: Zafer, Teknopark, 2017, yılı, olağan, genel, kurulu, toplantısı, yapıldı,
Haber Videosu
Yorumlar
Diğer Haberler
FATİH ANADOLU LİSESİ YİNE PORTEKİZ’DE!
Yarı Olimpik Yüzme Havuzunun Açılışına Bakan Soylu'da katıldı
EKREM YAVUZ İLKOKULU ÖĞRENCİLERİ VE ÖĞRETMENLERİNDEN ANLAMLI YARDIM.
MİNİKLERİN SİNEMA KEYFİ
REKTÖR SOLAK GSF ATÖLYELERİNİ YERİNDE İNCELEDİ
BİTKİSEL ATIK YAĞLAR MİNİK ELLER TARAFINDAN TOPLANIYOR
2018-KPSS ÖNLİSANS SINAVINDA NÜFUS MÜDÜRLÜKLERİ AÇIK
AKÜ EV SAHİPLİĞİNDE TURİZM KONGRESİ BAŞLADI
İHSANİYE TURİZM MESLEK LİSESİ’NDEN AŞURE ETKİNLİĞİ
Fatih Anadolu Lisesi STEM eğitiminin merkezi olacak...
KPSS SINAVINI SANİYELERLE KAÇIRDI !!
AKÜ'DEN TÜBİTAK BİGG DESTEK PROGRAMI
“Eleştirel Düşünme ve Eleştirel Medya Okuryazarlığı Eğitimi”
Tıbbi ve aromatik bitkilerde Afyonkarahisar örneklemi önemli
TEKNOPARK YÖNETİM KURULU TOPLANTISI YAPILDI
AFYONKARAHİSAR'DA OKUL SERVİSLERİ DENETLENDİ
İngiltere ve İngiltere dil okulları
ANADOLU ÜNİVERSİTESİ BASIN AÇIKLAMASI
PTT Öğrencileri sevindirdi
Afyon Anadolu İmam Hatip Lisesinin YKS başarısı
Ankara Erkek Yurdu
AFYON'DA ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK BAŞVURULARI
DİNAR'DA ÖĞRENCİLERE 500 TİŞÖRT VE ŞAPKA DAĞITILDI
AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİ ALACAK
AKÜ'DE YAZ OKULU BAŞLADI
ÖĞRENCİLER BAŞKAN ÇOBAN'A İZLENİMLERİNİ AKTARDI
Afyon Kocatepe Üniversitesi personellerinden 15 Temmuz'a yoğun katılım
Prof. Dr. Mustafa Solak Emirdağ'dan gelen ziyaretçileri kabul etti
AKÜ'DE KÜLTÜR VE EKOLOJİ TEMELLİ DOĞA OKULU BAŞLADI
Emirdağ'da Okuma Saati Projesi
MUSTAFA SOLAK MAKAMINDA KABUL ETTİ
Afyon'da Sınava geç kalan öğrenciyi Polis yetiştirdi
Ulusal Gazeteler
İddaa Canlı Skor
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Afyonkarahisar'da yaşamaktan mutlu musunuz?
Özlü Sözler
Cahil olanların merhameti ve lütfu azdır…


Mevlana
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Arşiv
Modül 1

sanalbasin.com üyesidir

Haber Yazılımı