Haber Detayı
22 Haziran 2018 - Cuma 09:54
 
Zafer Teknopark 2017 yılı olağan genel kurulu toplantısı yapıldı
EĞİTİM Haberi


Afyon-Uşak Zafer Teknoloji Geliştirme Bölgesi Anonim Şirketi (Zafer Teknopark) 2017 yılı olağan genel kurulu toplantısı Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) sosyal tesislerde gerçekleştirildi.

Toplantıya Zafer Teknopark Yönetim Kurulu Başkanı ve AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak ile Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Savaş, AKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İsa Sağbaş, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hüsnü Serteser, Teknopark Genel Müdürü Prof. Dr. Tuğrul Kandemir ile genel kurulu üyeleri katıldı.

 

“4 Teknopark alanımız var”

 

2017 yılı olağan genel kurulu faaliyet raporlarının sunumunu gerçekleştiren Zafer Teknopark Genel Müdürü Prof. Dr. Tuğrul Kandemir, Teknopark’ın sermayesinin kuruluşundan itibaren 500 bin TL olduğunu söyledi. Kandemir, “Her bir hisse payımız 10 TL’den oluşmakta. 17 ortağımız 4 tane alanımız var. 3 bölgeyle kurulmuştuk ama 2018 yılı içerisinde Uşak organize sanayi bölgesi içinde bir alan müracaat etmiştik. Aynı yıl içinde bu bölgenin onayı yapıldı ve Resmi Gazete’de yayınlandı. Afyonkarahisar’da 2 Uşak’ta 2 olmak üzere şuanda 4 tane Teknopark alanımız var” diye konuştu.

 

Teknopark binasının fiziki özelliklerinden ve sermaye yapısından bahseden Kandemir, şunları söyledi:

 

“Kampüs içinde olan binamız bahçesi ile beraber 4 bin 623 metrekare binanın 2 bin 224 metrekare bir alanda faaliyet göstermekteyiz. Aynı zamanda kampüsün hemen bitişiğinde 153 bin metrekarelik esas alanımız var. Uşak’ta da kampüs alanı içerisinde 20 bin 510 metrekare yeni tahsis edilen Uşak sanayi bölgesinde ise 6 bin metrekarelik bir alanımız var. Sermaye dağılımına baktığımız zaman da Uşak ile Afyonkarahisar alanında sermaye dağılımımız yüzde 50, yüzde 50 olarak belirlendi. Toplam 17 tane ortağımız var. Mevcut yönetim kurulu 7 kişiden oluşmakta bugün itibariyle bu yönetim kurulunda da sayı artışına gideceğiz. Çünkü bakanlığın yeni bir düzenlemesi var artık bakanlıktan bir temsilci de Teknoloji geliştirme bölgelerinin yönetim kurulunda yer alması tavsiye ediliyor. Dolayısıyla bir daire başkanı bizim yönetim kurulunda üye olması için bakanlık tarafından belirlendi.”

 

AR-GE çalışmaları az

 

Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Savaş ise Uşak’ta da Teknopark binasının biran önce tamamlanıp faaliyete geçirmek istediklerini söyledi. Savaş, “Uşak’tan bir firma Afyonkarahisar’dan 16 firma Teknopark’ta faaliyet göstermektedir. Uşak, Denizli’den sonra Ege Bölgesinin en güçlü sanayi şehirlerinden bir tanesi Uşak’ta da Teknopark binasının bu yüzden biran önce faaliyete geçmesini istiyoruz. Sanayi şehirlerinde maalesef araştırmalarımız sonucu AR-GE faaliyetlerinin çok az olduğunu gördük. Biz Uşak’ta olan sanayici arkadaşlara AR-GE konusunda yardımcı olmayı düşünüyoruz. Teknopark’ı faaliyete geçirdiğimizde bu daha da artacak” dedi.

 

Katma değeri yüksek ürünler üretilmeli

 

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hüsnü Serteser ise katma değeri yüksek ürünlerin Teknopark’taki şirketler tarafından geliştirilmesi ve üretilmesini arzu ettiklerini ifade etti. Serteser, “Şevkle, heyecanla açılan bir Teknopark hem Afyonkarahisar’da hem de Uşak’ta kendi binalarının oluşmasıyla bölgemizde ve Türkiye’de adını kısa zamanda duyurmasını düşünüyorum. Teknopark’ımıza hep birlikte sahip çıkmamız gerekiyor. Dolayısıyla önemli bir noktaya geleceğini düşünüyorum. 30 milyon TL’lik yatırımında 2,5 sene içerisinde tamamlanmasıyla yeni firmalarımızla birlikte daha geniş bir alanda yeni icatlarla bir yere varacağız” şeklinde konuştu.

 

“Teknoparklar şehir ve firmalar için güzel imkan”

 

Zafer Teknopark Yönetim Kurulu Başkanı ve AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak ise Teknoparkların şehirler ve firmalar için güzel bir imkan olduğunu söyledi. Teknopark’ı kurmak için 3 yıl çalıştıklarını söyleyen Solak, “Firmalar için teknoparklar belli teşviklerden, indirimlerden, öğretim üyeleri ile buluşmalarından, alan kazanmaları açısından en güzel imkan.  Burada amaç; üretim, patent, yeni ürün gibi çalışmalar olacağı için kim nasıl katkıda bulunacaksa onun için fayda var. 18 aylık süreçte 17 firmaya geldik. Burada güçlü firmaları görmek, güçlü projelere imkan vermek istiyoruz. Sağlığın, tekstilin alanları ve yeni alanları mutlaka Teknopark’ta görmeliyiz. Bizim üretim ve ürüne odaklanmaya ihtiyacımız var. Firmaların eksikleri varsa onlara katkıda bulunmayı prensip edinmeliyiz” dedi.

 

Gündem maddelerinin oylanması ve 11 kişilik yeni yönetim kurulunun belirlenmesinin ardından toplantı dilek ve temennilerin ardından sona erdi.

Kaynak: Editör: Afyon Kent Haber
 
Etiketler: Zafer, Teknopark, 2017, yılı, olağan, genel, kurulu, toplantısı, yapıldı,
Haber Videosu
Yorumlar
Diğer Haberler
YERYÜZÜNÜN HAKKINI VERMEDEN GÖKYÜZÜNE EL AÇMAK!
EĞİTİM KURUMLARINA YÖNETİCİ SEÇME SINAVINA HAZIRLIK DENEME SINAVI
KALBİMİZİN TERAZİSİ BOZULDU ! Muhammed Rıdvan Sadıkoğlu
2. Afyonkarahisar Kitap Fuarı
“O” BİLE “BİLMİYORUM” DEMİŞTİ
EĞİTİM BİR-SEN ŞUHUT İŞYERİ TEMSİLCİLERİ EĞİTİMİ
MİNİKLER, 18 MART ŞEHİTLERİNİ, BÜYÜK TAARRUZ'UN BAŞLADIĞI KOCATEPE'DE KUTLADI
ANADOLU VAKFI ‘DEĞERLİ ÖĞRETMENİM’ PROJESİ İLE AFYON’DA
EĞİTİM BİR-SEN İŞ YERİ TEMSİLCİLERİ EĞİTİMİ BAŞLADI
TÜBİTAK PROJE YARIŞMASI
GÜVEN ADASI OLABİLMEK ! Muhammed Rıdvan SADIKOĞLU
FİLİSTİNLİ YAZAR ZAHER ELBEK GENÇLERLE BULUŞTU
BOLDAV YARDIMSEVERLERİ BURS BAĞIŞI YAPMAYA DAVET EDİYOR.!
YAZAR SADIKOĞLU’NDAN EDEBİYAT DÜNYASINA 7 YENİ ESER
Dersimiz Jandarma” Projesi İscehisar İlçesinde icra edildi
BAŞKASININ KUSURU BİZİM GÜNAHIMIZI ÖRTER Mİ ?
KÖKSÜZ AĞAÇ MEYVE VERMEZ - Muhammed Rıdvan SADIKOĞLU
Muhammed Rıdvan Sadıkoğlu - GENÇLERİN "SESSİZ" ÇIĞLIĞI
Afyon Eğitim Yardımı !! Afyon Valiligi açıkladı !!
BİLMİYORUM HANGİSİ DAHA AĞIR ! Muhammed Rıdvan SADIKOĞLU
Muhammed Rıdvan SADIKOĞLU - HESAP İÇİN AĞARSIN EBEDİ SABAHLAR...
Muhammed Rıdvan SADIKOĞLU "NEYE LAYIKSANIZ"
Eğitim-Bir-Sen Pakistan'da Yetimlerle Buluştu
Seo Backlink Paketleri
TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK KLAVYE YARIŞI SONUÇLANDI
Şuhut Belediye Başkanı Bozkurt, Karne Sevincine Ortak Oldu
HTMl Nedir ? Nerelerde Kullanılır ?
Afyon'da okullar tatil edildi !!!
Beylikdüzü Anaokulu
Sıfır Atık On Binlerce Çocuğa Ulaştırılacak
Tek bir rapor ile kişinin tüm yeteneklerini öğrenebilirsiniz
Bu Proje Uyum Ve Fedakarlığın Eseridir
Ulusal Gazeteler
İddaa Canlı Skor
Yazarlar
Bizim Gazete
Anketler
Afyonkarahisar'da yaşamaktan mutlu musunuz?
Özlü Sözler
Öldükten sonra yaşamak isterseniz, kalıcı bir eser bırakınız.


HZ.ALİ (R.A)
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Arşiv
Modül 1

sanalbasin.com üyesidir

Haber Yazılımı