Haber Detayı
29 Mart 2016 - Salı 13:51
 
YOĞUN BAKIM EĞİTİMLERİMİZ BAŞLADI
Afyonkarahisar Kamu Hastaneler Birliği’ne bağlı Afyonkarahisar Devlet Hastanesi sağlık hizmeti sunarken güncel bilgi ve metodların kullanılmasına büyük önem vermektedir.
SAĞLIK Haberi


Hastanemiz erişkin yoğun bakım ünitelerinde görev alan hemşirelerimizin mesleki bilgilerinin güncellenmesi ve yoğun bakım ünitelerinde hasta bakım kalitesinin arttırılması amacıyla Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Eğitim Kooordinatörlüğü Birim Sorumlusu Uzm.Hemş. Öznur GÜRLEK KISACIK tarafından "Yoğun Bakım Hemşireliği Bilgi Güncelleme Eğitim Programı" düzenlenmiştir. Öncelikle erişkin yoğun bakım ünitelerini kapsayan bu eğitimin tüm yoğun bakım hemşirelerine verilmesi planlanmıştır. 3 seans halinde planlanan eğitim programının 1.seansı; 22-23-24 Mart 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Eğitim programının 2. Seansı; 12-13-14 Nisan 2016 tarihleri arasında, 3. Seansı ise; 03-04-05 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecektir.

"Yoğun Bakım Hemşireliği Bilgi Güncelleme Eğitim Programı"nda yoğun bakım ünitelerine özel eğitim konuları ele alınmış ve interaktif olarak tartışılmıştır. Eğitim programında;

* Yoğun Bakım Hasta Ve Hasta Yakınlarıyla İletişim

* İnvaziv ve Noninvaziv Monitörizasyon

* Temel EKG ve Defibrilasyon

* Mekanik Ventilatör Çalışma Prensipleri ve Hasta Takibi

* Kardiyopulmoner Resüsitasyon (CPR)

* Oksijen Tedavisi Uygulama Yöntemleri

* Kan ve Kan Ürünleri Transfüzyonu

* Sıvı-Elektrolit Dengesi ve Hemşirelik Bakımı

* Asit-Baz Dengesi ve Hemşirelik Bakımı

* Yoğun Bakım Hastalarında Enteral ve Parenteral Nütrisyon Desteği

* Yoğun Bakım Hastalarında Hemşirelik Bakımı-Hasta Pozisyonları ve Mobilizasyonu

* Yoğun Bakım Hastalarında Kateter Bakımı-Yoğun Bakım Hastalarında Enfeksiyon Kontrolü

Konuları işlenmiştir.

Eğitim programında Uzm.Hemş. Öznur GÜRLEK KISACIK, Eğitim Hemşiresi Yasemin YURTÇU, Enfeksiyon Kontrol Komitesi Hemşiresi Büşra ÖZBAY ÇAYLI, Doku ve Organ Nakli Koordinatörü Battal MERTGENÇ, Anestezi Uzmanı Uzm.Dr. Kevser KALA, Anestezi Uzmanı Uzm.Dr. Hasan ŞENAY, Anestezi Uzmanı Uzm.Dr. Faruk ÖZATA ve Anestezi Uzmanı Uzm.Dr. Arif Halil İBİŞ görev almış ve branşları ile ilgili sunumlarını gerçekleştirmiştir.

Kaynak: Editör: Afyon Kent Haber
 
Etiketler: YOĞUN, BAKIM, EĞİTİMLERİMİZ, BAŞLADI,
Haber Videosu
Yorumlar
İddaa Canlı Skor
Bizim Gazete
Anketler
Afyon'a Raylı sitem yapılmalı mı ?
Anketler
Afjet Afyonspor Ptt ligine çıkarmı ?
Haber Yazılımı