Haber Detayı
15 Mart 2016 - Salı 20:14
 
Yılmaz: "16 Mart eğitimde kilometre taşıdır"
Dinar Özel Öğretmen Ünal Yılmaz Koleji kurucusu eğitimci Ünal Yılmaz, 16 Mart’ın eğitimdeki önemine vurgu yaparak, “Öğretmen Okulları kapatılmış olsa da şimdi ‘Öğretmen Akademileri’ kurma zamanıdır” önerisinde bulundu.
BELEDİYELER Haberi


Dinar Özel Öğretmen Ünal Yılmaz Koleji kurucusu eğitimci Ünal Yılmaz, 16 Mart’ın eğitimdeki önemine vurgu yaparak, “Öğretmen Okulları kapatılmış olsa da şimdi ‘Öğretmen Akademileri’ kurma zamanıdır” önerisinde bulundu. 

 

16 Mart’ın eğitimde kilometre taşı olduğunu kaydeden Dinar Özel Öğretmen Ünal Yılmaz Koleji kurucusu eğitimci Ünal Yılmaz, Kuruluşları 16 Mart 1848’e kadar uzanan öğretmen okulları, gerek Cumhuriyet öncesinde gerekse Cumhuriyet’in ilk elli yılında çok önemli bir konumda bulunmuş, ülkenin geleceği açısından büyük yükümlülükler üstlenmişlerdir” dedi. Yılmaz, 1973’de çıkarılan 1739 Sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu ile işlevleri sona erdirilen öğretmen okullarının, yetiştirdiği binlerce öğretmenle Cumhuriyet Dönemi boyunca Türk eğitiminin omurgasını oluşturduklarını, başta harf devrimi olmak üzere, Cumhuriyet aydınlanmasının yayılmasında önemli roller üstlendiklerini kaydetti.

 

ÖĞRETMEN OKULLARINA MODEL OLDU     

Kapatıldıklarında sayıları 89 olan öğretmen okullarının en köklü olanının, 16 Mart 1848’de ‘Darülmuallimin’ (Erkek Öğretmen Okulu) adıyla açılan okul olduğunu bildiren Yılmaz, “Cumhuriyetin ilk yıllarında ‘İstanbul Muallim Mektebi’ sonraları ‘İstanbul Öğretmen Okulu’ adıyla anılan bu kurum, özellikle İkinci Meşrutiyetle birlikte yalnız nitelikli öğretmen yetiştirmekle kalmamış, ülkedeki tüm öğretmen okullarına model olmuş ve onlara öğretmen yetiştirme görevini de üstlenmiştir” diye konuştu.

 

ÖĞRETMEN AKADEMİLERİ KURULMALI       

Önemli bir tavsiyede bulunan Ünal Yılmaz şunları kaydetti: “Köklü tarihi, öğretmen okullarına model olan yapılanması, seçkin öğretmen kadrosu ve yetiştirdiği binlerce öğretmenle, eğitim ocaklarının ‘ulu çınarı’ niteliğine sahip bu okullar bugün maalesef yoktur. Öğretmenlik bir toplumun temel mesleğidir. Öğretmen yetiştirmeye önem vermiş toplumlar medeniyetler kurmuştur. Öğretmen Okulları kapatılmış olsa da şimdi ‘Öğretmen Akademileri’ kurma zamanıdır.”

Kaynak: Editör: Afyon Kent Haber
 
Etiketler: Yılmaz:, "16, Mart, eğitimde, kilometre, taşıdır",
Haber Videosu
Yorumlar
İddaa Canlı Skor
Bizim Gazete
Anketler
Afyon'a Raylı sitem yapılmalı mı ?
Anketler
Afjet Afyonspor Ptt ligine çıkarmı ?
Haber Yazılımı