Haber Detayı
13 Ağustos 2018 - Pazartesi 17:59
 
“YAŞLILARA DESTEK” PROJESİNİ SİNANPAŞA’DA BAŞLADI
Geçtiğimiz günlerde Gerontologlar Derneği tarafından eğitmenlerin hazırlık çalışmalarıyla başlayan ve Afyonkarahisar’da girilmedik ilçe bırakmama hedefinde olan yaşlılara destek (gerodes) projesi Sinanpaşa İlçesinde ilk seminerini verdi.
BELEDİYELER Haberi


Uzman gerontologlar ve eğitmenler tarafından Alzheimer, Demans,  Yaşlılıkta Hareket Bozuklukları gibi konu başlıklarından oluşan sunumlar ile vatandaşlara bilgiler aktarıldı.

 

Konuyla ilgili açıklama yapan Gerontologlar Derneği Başkanlığı görevinin yanında Dinar Belediyesinde Uzman Gerontolog  olarak çalışan Faruk Yaşar Gürdal her ay bir ilçede olacaklarını ve bu ayda Sinanpaşa’da olduklarını belirtirken katılımın yoğunluğundan ve vatandaşların ilgisinden şöyle bahsetti; “Sinanpaşa Kaymakamlığının da desteği ile vatandaşlarımıza yaşlanma ve yaşlılık hakkında eğitmenlerimiz tarafından sunumlar yapıldı ve interaktif bir şekilde seminerimizi verdik, vatandaşlarımıza zamanı gelince ömrü yeten herkesin yaşlanacağını ve yaşlanmaktan korkmaktan ziyade aktif bir yaşlılık dönemi için neler yapılması gerektiğini ve mevcut yaşlılarımızın ise ne tür hakları olduğunu anlattık. Eğitmenlerimizden Gerontolog Ercan Tunç Alzheimer Hastalığı, Uzman Gerontolog Berkay Engin Yaşlılarda Hareket Bozuklukları, Eğitmen Pelin Bakırsoy Bakım Hizmetleri, Eğitmen Fikrîye Özaydın Yaşlılıkta Uyku Bozuklukları, Eğitmen Tuğçe Tıngır Hijyen ve Öz bakım, Eğitmen Diner Yıldız Yaşlılıkta Beslenme, Eğitmen Gülşah Börekçi Demans ve Alzheimer konulu sunumlarını yaptılar, eğitmenlerimiz Akdeniz Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa ve Yakındoğu üniversitesi (Kıbrıs) üniversitelerinden gelmekteler ve Türkiye’nin dört bir yanından sadece Afyonlu vatandaşlarımızı bilgilendirmek için proje günlerinde burada bulunmaktalar. Bundan sonraki dönemde de yine Afyonkarahisar’ın bir başka ilçesinde böyle bir program gerçekleştireceğiz, ben Sinanpaşa’da bizleri yalnız bırakmadığı ve destekleri için Sayın Kaymakamımız Halil İbrahim Yeşilyurt’a sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum, ayrıca İçişleri Bakanlığı tarafından açılan hibe programları kapsamında desteklerini esirgemeyen Dinar Kaymakamımız Sayın Mustafa Şahin’e ve Belediye Başkanımız Saffet Acar’a da bir kez daha şükranlarımı sunuyorum, bizlerin yetişmesinde büyük katkısı olan, bölümümüzün kurucusu Prof. Dr. İsmail Tufan hocamıza da minnetlerimi belirtmek isterim”. Dedi. 

 

Dinar merkezli bir dernek olduklarını belirten Dernek Başkanı Faruk Yaşar Gürdal diğer derneklerden farklı olarak tamamen kamu yararına işler yaptıklarını ve yaptıkları etkinliklerin ücretsiz olduğunu bir sonraki programlarda da yaşlılık konusunda bilgilenmek isteyen tüm vatandaşların katılmasını önerdi.

 

Projenin bir diğer ayağı olan yalnız yaşayan yaşlılar da Sinanpaşa’da ziyaret edilip ihtiyaç tespiti yapıldığı ve yetkililere aktarıldığı bilgisi alındı.

Kaynak: Editör: Afyon Kent Haber
 
Etiketler: “YAŞLILARA, DESTEK”, PROJESİNİ, SİNANPAŞA’DA, BAŞLADI,
Haber Videosu
Yorumlar
2.Lig Beyaz Grup
Yazarlar
Bizim Gazete
Arşiv
Haber Yazılımı