Haber Detayı
20 Mart 2019 - Çarşamba 09:33
 
YABANCI DİL VE DİJİTALLEŞME ALANINDA KENDİNİZİ GELİŞTİRİN
Afyon Kocatepe Üniversitesi Yazılım ve Ekonomi Topluluğu tarafından “Ekonomi ve Dijitalleşme” konulu panel düzenlendi.
SİVİL TOPLUM Haberi


Panelde konuşan ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, gençlerin yabancı dil ve dijitalleşme hakkında kendilerini geliştirmesi gerektiğini belirtti.

 

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Yazılım ve Ekonomi Topluluğu tarafından düzenlenen “Ekonomi ve Dijitalleşme”  paneline Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, Afyonkarahisar Otobüs İstasyonu Turizm A.Ş. (AFTAŞ) Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Altınkaya, AKÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı ve Zafer Teknopark Genel Müdürü Prof. Dr. Tuğrul Kandemir, AKÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kemalettin Çonkar ile panel moderatörü Öğr. Gör. Abdulkadir Gülşen ve Fapatech firması kurucusu Fadıl Pala katıldı.

 

Yazılım ve Ekonomi Topluluğu Başkanı Ömer Can Tezcan’ın selamlama konuşmasının ardından konuşan panel moderatörü Öğr. Gör. Abdulkadir Gülşen, ekonomi ve dijitalleşme ile ilgili bilgiler verdi. Dijitalleşmenin esas anlamda sayısallaşma olduğunu ifade eden Gülşen, “Bilgisayarın ve yazılımın özünde 1 ve 0 kodları var. Bunu şu şekilde değerlendirelim; dijitalleşme varlık ve yokluk gibi. 1 ifadesi varlığı, 0 ise yokluğu ifade ediyor” dedi.

 

YAPAY ZEKA İLE BİLGİYE ERİŞİM KOLAYLAŞACAK

 

ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser ise dijitalleşmenin çok önemli bir konu olduğunu dile getirdi. Türkiye’nin her geçen gün dijitalleşme konularına daha çok yatırım yaptığını belirten Serteser, “Dijitalleşme, hayatımızın her alanına girdi. Dijitalleşme denilince eskiden internet ile ilgili bilgilere erişim ilk akla gelen konuydu. Ancak günümüzde yapay zeka, dijitalleşmeye önemli ölçüde farklılık katan bir unsur. Günümüzde bilgiye erişim dijitalleşme ile kolaylaştıysa, yapay zeka ile bin misli, on bin misli daha kolaylaşacak. Bununla ilgili 50 Soruda Yapay Zeka isimli kitabı size önerebilirim. Üniversite hangi alanda okursak okuyalım dijitalleşme ve beraberinde gelişen yeni teknolojiye kafa yormamız gerekiyor. Ne bölümü bitirirseniz bitirin bir yabancı dili çok iyi derecede bilmeniz gerekli. İngilizcenin yanı sıra Çince de Rusça da önemli. Bir evrensel dili su gibi, espri yapabilecek düzeyde öğrenmeniz gerekiyor. Dijitalleşme de bunun gibi. Dünya vatandaşı olabilmek için dijitalleşme ile ilgili teknolojiler hakkında bilgi sahibi olmamız gerekiyor. Lütfen boş zamanlarınızda bu konular ile ilgili kendinizi geliştirin” diye konuştu.

 

GELECEĞİN MESLEKLERİNE HAZIRLANIN

Gelecekte birçok farklı mesleğin ortaya çıkacağını hatırlatan Serteser, şu ifadeleri kullandı:

“Hepinizin bildiği üzere bir sürü dijital dev şirketler var. Bunlar üniversite öğrencilerinin bir araya gelerek garajlarda imkansızlıklarla kurulan şirketler. Apple’a bakıyoruz 700 küsur milyar dolar, Facebook 500 milyar dolar piyasa değerine sahip. Türkiye Cumhuriyeti’nin 2019 bütçesine baktığımızda ise 961 milyar TL. Bu işin öneminin ne kadar fazla olduğunu buna bakarak görebiliriz. İlerde belki mesleğiniz ekonomist ya da iktisatçı olabilir. Hangi mesleği yaparsak yapalım hayatımızın her alanında hissedeceğimiz bir konu. Bu konuda bir araştırma da yapıldı, ihtiyaç duyulan nitelikli iş gücünde bu dijitalleşme alanlarında çok büyük eksiklik var. Geleceğin mesleklerinin yapay zekâ, makine kalite kontrol elemanı, dijital muhasebe, robot kaynak operatörü, robot mühendisliği, yazılım mühendisliği, siber güvenlik uzmanı, veri tabanı yöneticiliği, 3D lazer kesim ve AR-GE mühendisliği, biyo-medikal cihaz teknikeri, dijital reklamcılık, dil konuşma terapisti, nano teknoloji uzmanı, güneş enerjisi sistemi teknik personeli gibi alanlar olacağı belirtiliyor. Artık dünya değişiyor. Üniversitelerimiz de kendilerini bu konuda yenilemeli.”

 

TEKNOLOJİ EKOSİSTEMİ

 

“Dijitalleşme” kavramının “teknoloji ekosistemi” tanımlamasını da beraberinde getirdiğini vurgulayan Serteser, “Dijitalleşme ile birlikte teknoloji ekosistemi tabiri ortaya çıktı. Ekosistem kelimesini, eskiden canlıların yaşamasını sağlaması için gerekli şartları anlatmada kullanırdık. Şimdi teknolojik ekosistem deniliyor. Bu, teknolojik ürünün işletim sistemi ve yazılımı ile birlikte çalışır olmasıdır. İşletim sistemi de belirli programlarla işleyebiliyor. Cihaz, işletim sistemi, işletim sistemini destekleyen programlarla adeta yeni bir koskoca bir alan, bir dünya meydana geliyor” şeklinde konuştu.

 

ALTINKAYA, ÜRETİME DİKKAT ÇEKTİ

 

Daha sonra ise AFTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Altınkaya ise üretimin önemine dikkat çekti. Altınkaya, “Artık büyük balık küçük balığı yemiyor. Hızlı balık, yavaş balığı yiyor. Siz nasıl hızlı balık olacaksınız? İyi balık olacaksınız. Çünkü deniz çok büyük. Bizim gelecekte ihtiyaçlarımız olacak. Bizim kendi ihtiyacımızı giderirken başkalarının da ihtiyaçlarını gideren üretime yönelmemiz gerekir. Eskiden ütopya 500 yıllıktı, şimdi bu süre 5 yıla indi. Hayal ettiğiniz her şey bir anda önünüze geliveriyor. Hızlı öğrenmenin yollarını da bulmanız lazım” ifadelerini kullandı.

 

Zafer Teknopark bünyesinde faaliyet gösteren Fapatech firması kurucusu ve yöneticisi Fadıl Pala ise sektör ile ilgili bilgiler verdi. Etkinlik öğrencilerin sorularının cevaplanması ve plaket takdiminin ardından sona erdi.

Kaynak: Editör: Afyon Kent Haber
 
Etiketler: YABANCI, DİL, VE, DİJİTALLEŞME, ALANINDA, KENDİNİZİ, GELİŞTİRİN,
Haber Videosu
Yorumlar
Diğer Haberler
SERTESER, ORUÇOĞLU YAĞ VE AFYON ET ENTEGRE’Yİ KUTLADI
86 Konutlarda 2 Aydır Elektrik Yok
UYGULAMALI GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİ VERİLDİ
Afyonkarahisar TCDD den İstasyon Personeli İçin Emniyetli Çalışma Yolu
Eğitim Bir-Sen'den Adalet Yürüyüşü’ne destek
ATSO’DA TIBBİ VE AROMATİK BİTKİLER İŞBİRLİĞİ TOPLANTISI YAPILDI
SERTESER VE 15. MESLEK KOMİTESİ İFTAR ÇADIRI’NDA
Afyon'da SUYUMU KORUYORUM PROJESİ
Afyonkarahisar Sanat ve Yaşam Derneği iftarda buluştu
GENÇ MÜSİAD’DAN GENÇ GİRİŞİMCİLER’E ZİYARET
AFYONKARAHİSAR GENÇLİK MERKEZİ SOSYAL MEYDANA PROJESİNİ UYGULADI
FİZİBİLİTE RAPORU VE FAYDA MALİYET ANALİZİ EĞİTİMİ DÜZENLENDİ
AFYON GENÇLİK MERKEZİNDEN ÇAY’A GÖNÜLÜLÜK HAREKETİ
SULTANDAĞI BELEDİYE BAŞKANI ALDIRMAZ’DAN SERTESER’E ZİYARET
ARIK VE GÜMÜŞ’TEN SERTESER’E ZİYARET
KOBİ AKADEMİSİ TOPLANTISI FİNLANDİYA’DA YAPILDI
DİJİTAL OKURYAZARLIK EĞİTİMİ VERİLDİ
NAKLİYE VE ULAŞTIRMA SEKTÖRÜ İÇİN İSTİŞARE YAPILDI
”BOLVADİNLİ ÖĞRENCİYE BURS VER BÖYÜK ADAM OLSUN“
GENÇ GİRİŞİMCİLER KURULU’NDAN SERTESER’E DAVET
Ülker, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Öğrencileri ve Genç İyilik Gönüllüleri 1001 Hayalleri Gerçeğe Taşıdı…
OKUL/KURUM MÜDÜR VE MÜDÜR YARDIMCISI İSTİŞARE TOPLANTISI
GİRİŞİMCİLİK MÜLAKATI TAMAMLANDI
Burhanettin Çoban’dan Birliktir’e ziyaret
ENGELSİZ KAFE VE SANAT EVİ AÇILACAK
EMNİYET MÜDÜRÜ GÜRSEL YILDIZ ATSO'YU ZİYARET ETTİ
AFYONKARAHİSAR GENÇLİK MERKEZİ BEYYAZI’DA GENÇLERLE BULUŞTU
TCDD TÜBİTAK YAZILIM EĞİTİMİ İÇİN AFYONKARAHİSARDA TOPLANDI
Vali Tutulmaz’dan AFSAYAD’a tam destek
FERTILLIFE AFYON’DAN SERTESER’E ZİYARET
’Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme Sınavına Hazırlık Kitabı’’
BOLDAV AFYON DERNEK ve VAKIFLARINI ZİYARET ETTİ.!
Ulusal Gazeteler
İddaa Canlı Skor
Yazarlar
Bizim Gazete
Anketler
Afyonkarahisar'da yaşamaktan mutlu musunuz?
Özlü Sözler
Kendine yapılmasını istemediğini sen de başkasına yapma.


Konfüçyus
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Arşiv
Modül 1

sanalbasin.com üyesidir

Haber Yazılımı