Haber Detayı
04 Mart 2016 - Cuma 17:01
 
TÜRK OCAKLARI DİNAR ŞUBESİ ANLAMLI BİR PROGRAMLA ŞEHİTLERİMİZİ ANDI
Türk Ocakları Dinar Şubesi 3 Mart 2016 Perşembe günü Akşamı, Dinar Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu’nda “Dinar Terör Şehitleri ile Hocalı Şehitleri’nin şahsında Tüm Şehitlerimizi anlamlı bir programla andı.
SİYASET Haberi


Türk Ocakları Dinar Şubesi 3 Mart 2016 Perşembe günü Akşamı, Dinar Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu’nda “Dinar Terör Şehitleri ile Hocalı Şehitleri’nin şahsında Tüm Şehitlerimizi anlamlı bir programla andı.

 

Harp Melülü Gazileri, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Dinar Temsilci Gazi Hasan Ceylan, Dinar Engelliler Derneği Başkanı Seydi Özkurt, Dinar Belediyesi Meclis Üyeleri, Dinar Yazarlar ve Şairler Kültür Derneği Yönetimi ve Üyeleri, Türk Ocakları Dinar Şubesi Üyeleri ile çok sayıda Dinarlının ve gençlerin katıldığı proğaram Saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın söylenmesiyle başlandı.

 

Anma toplantısının sunuculuğunu yapan Türk Ocakları Dinar Şubesi Hars Heyeti ve Dinar Yazarlar ve Şairler Kültür Derneği Başkanı Yaşar Sağlam’ın davetiyle açış konuşmasını yapan Türk Ocakları Dinar Şubesi Başkan Yardımcısı Alptekin Kalkan, “Türk Milleti olarak her zamankinden daha çok şuurlu olmak, milli ve manevi değerlerimizin kıymetini bilmek, özellikle de şehitlerimize layık olmak zorundayız. Biz Türk Ocakları olarak milletimizin değerlerini yaşatmaya, dertlerimizi de dile getirmeye çalışıyor. Bu amaçla yaptığımız bu anlamlı geceye katılımınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyor, saygılar sunuyoruz,”dedi.

 

Daha sonra Dinar Yazarlar ve Şairler Derneği üyesi Gazi Yılmaz, Yasin-i Şerif okuyarak, şehitlerimizin ruhuna ithaf etti. Yapılan Duadan sonra gecenin sunumunu yapmak üzere Türk Ocakları Derneği Dinar Şube Başkanı Araştırmacı Yazar ve Şair Raif Öztürk kürsüne davet edildi.

 

Konuşmasının ilk bölümünde şehitlik ve önemi hakkında kısa bir bilgi veren Öztürk; “Dünyada her şeyin riyası olabilir, fakat hayatını vatan, millet, din, devlet yolunda hiçe saymanın, yani ölümün riyası olamaz. Bu yüzden milli ve manevi değerlerimiz uğruna canını feda eden şehitlerimizi hatırlamak, anmak; onların emanet ettiği vatanda, huzur ve güven ortamında yaşayanların vefa borcudur. Ayrıca şehitlerimize layık olmak ve unutmamak milletimizin bekası için omuzlarımıza yüklenmiş milli bir ödevdir. Çünkü milli kahramanlarını unutan, milli şuurlarını kaybeden milletlerin milli devletlerini ve milli varlıklarını yaşatabilmeleri mümkün değildir,” dedikten sonra hazırladığı salt eşliğinde DİNAR’IN TERÖR ŞEHİTLERİ”Nİ tanıttı. Daha sonra Türkiye Harp Malulü Gazileri, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Dinar Temsilcisi Gazi Hasan Ceylan’ı kürsüye davet ederek duygularını öğrenmek istedi. Gerek ezgi eşliğinde sunulan “Dinar’ın Kahramanlar Slaytı”, gerekse Gazi Hasan Ceylan’ın duygu dolu konuşması duygusal anlar yaşamasına sebep oldu. Dinarlı şairlerden Rıfat Yiğit, Abdurrahman Ertürk, Refik Kaplan ve Mehmet Arslan’ın şehitlere yazdığı şiirleri okumasıyla, duygulu anlar artarak devam etti.

 

Ayın sunumunu yapan Türk Ocakları Dinar Şube Başkanı Raif Öztürk ikinci bölümde de 24 yıl önce Ezeli Türk Yurdu Karabağ’ın Hocalı Kentinde Ermenilerce gerçekleştirilen yakın tarihin Soykırımı HOCALI KATLİMI’NI anlattı. Hazırlanan Slâyt Sanatçı Ahmet Şafak’ın KARABAĞ ezgisi eşliğinde izlendikten sonra, Ermeni meselesinin tarihi gelişimini,

Karabağ’ın işgal edilmesini ve Hocalı Katliamı’nın sebeplerini anlatan Öztürk “Hocalı katliamının altında Azerbaycan devleti ile Ermeni devleti arasındaki Dağlık Karabağ itilafı vardır. Karabağ ezeli ve tarihi bir Türk yurdudur. Rusya’nın Kafkaslarda izlediği sinsi politikalar yüzünden, kendi öz yurtlarında Azeri Türkleri azınlığa düşmüştür. Karabağ nüfusunun %75’i Ermeniler, % 25’i Türkler oluşturmaktadır. Bu nüfus oranından dolayı 1988 yılından itibaren Ermeniler Karabağ üzerinde hak iddia etmektedirler. Öbür taraftan Azerbaycan Dağlık Karabağ bölgesinin hukuki ve tarihi olarak kendisine ait olduğunu ve vazgeçemeyeceklerini söylemektedir. Azerbaycan’ın bu iddiasını Uluslararası hukuk da kabul etmektedir. Ancak bu konuda Azerbaycan yalnızdır. Yanında sadece Türkiye vardır. Türkiye de kendi başındaki dertlerle uğraşmaktan ve dünyanın güç dengeleri yüzünden bir varlık gösterememektedir. Oysa Rusya ve İran başta olmak üzere bütün Batı Ülkelerinin desteği Ermenilerin arkasındadır

 

Ermeniler, bu destekle Hocalıyı Türksüzleştirmek için önce pek çok baskı uygulamışlar, bu kasabada yaşayan Azeri Türklerini açıktan tehdit etmişlerdir. Ancak Hocalı halkı tehditlere aldırmamış ve ata toprağını terk etmemiştir. Sonra Rus destekli Ermeni işgalciler, bir Şubat gecesinde şubat soğuğundan daha soğuk yüzleri ve silahlarıyla ansızın çıktılar geldiler ve İnsanlığın yüzünü kızartacak bir vahşeti, bir barbarlığı, bir alçaklığı sergilediler.” Dedikten sonra o vahşet gecesinin tanıklarının hatıralarından vahşetin resmini çizdi. Program Ozan Arif’in “Ya Karabağ… Ya ölüm” klipinin dinlenmesiyle son buldu.

DİNAR HABER

Kaynak: Editör: Afyon Kent Haber
 
Etiketler: TÜRK, OCAKLARI, DİNAR, ŞUBESİ, ANLAMLI, BİR, PROGRAMLA, ŞEHİTLERİMİZİ, ANDI,
Haber Videosu
Yorumlar
Bizim Gazete
2.Lig Beyaz Grup
Afyon Nöbetçi Eczaneler
Afyonkarahisar Merkez Nöbetçi Eczaneleri
Özlü Sözler
"Ne kadar bilirsen bil; söylediklerin karşındakinin anladığı kadardır."


MEVLANA (R.A)
Alıntı Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir FK
43
0
3
7
12
22
2
Sivasspor
42
0
3
6
12
21
3
Trabzonspor
41
0
3
5
12
20
4
Alanyaspor
39
0
4
6
11
21
5
Galatasaray
39
0
4
6
11
21
6
Fenerbahçe
38
0
6
5
11
22
7
Beşiktaş
36
0
8
3
11
22
8
Göztepe
33
0
6
6
9
21
9
Gaziantep FK
27
0
8
6
7
21
10
Denizlispor
24
0
10
6
6
22
11
Çaykur Rizespor
24
0
10
3
7
20
12
Yeni Malatyaspor
24
0
8
6
6
20
13
Gençlerbirliği
21
0
10
6
5
21
14
Konyaspor
20
0
10
8
4
22
15
MKE Ankaragücü
20
0
10
8
4
22
16
Antalyaspor
19
0
10
7
4
21
17
Kasımpaşa
16
0
13
4
4
21
18
Kayserispor
15
0
13
6
3
22
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Arşiv
Haber Yazılımı