Haber Detayı
27 Eylül 2018 - Perşembe 12:11
 
TÜMMER BASIN AÇIKLAMASI YAPTI !!!
Maalesef yıllardan beri özel olarak mermer, genel olarak da madenin her türlüsü aleyhine adeta adı konulmamış bir kampanya yürütülmektedir.
SİYASET Haberi


İşin ilginç yanı bu kampanya, bilerek veya bilmeyerek her defasında farklı farklı çevrelerce yürütülmektedir. Öyle bir hava estiriliyor ki, sanırsınız mermer üreticileri dışında kalan herkes mermer uzmanıdır da bir bu işi yapanlar ne yaptıklarını, yapacaklarını bilmiyorlar.

 

Bursa'nın Orhaneli Belediye Başkanı Sayın  İrfan Tatlıoğlu ikinci kezdir bir mermer uzmanı gibi kamuoyuna seslenip yanlış algıların oluşmasına çalışanlar arasına katıldı. Sayın Tatlıoğlu, bölgede 500 milyar USD değerinde bir mermer rezervi bulduklarını  belirterek sektör mensuplarımızın mermeri çıkarıp blok halinde sattıklarını, oysa mermeri biçerek işleyerek katma değer kazandırarak da satmamız gerektiğini, böylece 5 liralık taşı 25 liraya satabileceğimizi ifade etti.

 

İşin aslı şudur:  üyelerimizden merkezi Bursa'da bulunan MADSİAD, 2012 yılında anılan bölgede  iki akademisyene yaptırdığı çalışmada, anılan yörede 105 milyar USD değerinde bir rezerv ortaya konduğu ve bu rezervin 900 yılda üretileceği belirtilmiştir. Böyle bir rezervin en iyi koşullarda yıllık 167 milyon USD’ye tekabül ettiği hesaplanmıştır. 

 

Uluslararası rakamlardan biliyoruz ki dünya mermer ithalatı 17 ila 18 milyar USD civarında. Bu değerin 5-6 milyar USD’ si blok, 11-12 milyar USD’ si işlenmiş mermer. İşlenmiş Mermerin de 3-3,5 milyar USD’ si karbonatlı kayaçlar, yani ülkemizde üretilenlerin büyük bölümünün yer aldığı grup, yani Orhaneli’ deki mermerler gibi. Geriye kalan 8-9 milyar USD değerindeki işlenmiş mermer ise sert taş tabir edilen ve ülkemizde az rastlanan granit türü mermerler. Bu 3-3,5 milyar USD’ lik işlenmiş mermerin 1 milyar USD değerindeki bölümünü bizim mermercilerimiz karşılıyor, pazar payındaki bu değer hiç de küçümsenecek gibi değil. İşlenmiş karbonatlı mermerin de en büyük alıcısı ABD, yılda ortalama 1 milyar USD değerinde işlenmiş mermer alıyor. Ülkemiz en çok işlenmiş ihracatını da bu ülkeye yapıyor.

 

Dünyanın en büyük blok alıcısı ülkesi ise bilindiği üzere Çin Halk Cumhuriyetidir. 5-6 milyar USD değerindeki dünya blok ithalatının 3 milyar USD değeri bu ülkeye aittir ve bu değere sert taşlar da dâhildir. Çin Halk Cumhuriyetine ülkemiz yılda 4 milyon ton blok ihraç etmekte ve 1 milyar USD döviz girdisi sağlamaktadır. Ülkemiz miktarda 2., değerde 1. sıradadır.

 

Röportajda geçen İtalya’ dan işlenmiş ürün aldığımız konusu ise hiç gerçeği yansıtmamaktadır. Türkiye, mermer ithalatçısı değil mermer ihracatçısı bir ülkedir. Dünya doğaltaş üretiminin yüzde 85-90’ ını on ülke gerçekleştirmekte, ülkemiz Çin ve Hindistan’ dan sonra İtalya, Brezilya, İspanya, İran, Mısır gibi ülkelerle üçüncülük için yarışmaktadır. Ülkemiz yılda 2 milyar USD değerinde ihracat yapmaktadır. İşlenmiş mermer ithalatı ise 200 milyon USD değerindedir, bu değerin 170 milyon USD’ si sert taş tabir edilen granit türü mermerlerdir.

 

 

Başkan Tatlıoğlu’ nun açıklamaları karşısında ne denir bilemiyorum. 2 bin beş yüz civarında mermer ocağı, 700 civarında üretici firması, 1000 civarında fabrikası olan, tüm ülkelerde saygı ile karşılanan sektörümüz niye böyle bir ticaretin içine girsin ki! Mesela bugünlerde mermer üreticilerimiz dünyanın ikinci büyük fuarı olan İtalya’ nın Verona kentindeki fuarda ziyaretçileri ile görüşmekteler.

 

Ülkemizde neredeyse her üreticisinin ihracatçı olup dünya pazarlarına açılan bu sektör küçümsenmeyi değil, güven ve saygıyı hak ediyor. Lütfen mermeri ve mermerciliği biraz da mermerciden dinlesinler.

 

Öte yandan, bir mermer OSB’ si kurulması takdire şayandır, desteklenmelidir. Sayın Başkana teşekkürlerimizi sunuyoruz. Ancak, ihracat/ithalat hakkında yorum ve değerlendirme yapmadan önce dünya pazarını iyi okumamız, ihracatçı birliklerinde kayıt altında olan ihracat/ithalat verilerini almamız gerekir.

 

Son olarak şunu belirtmek istiyorum: Mermer sektöründe ne rezervler görüldüğü gibidir, ne de üretici-ihracatçımız diğer ülkelerden geride kalmaktadır. Bazı eksikler olsa da sektörümüz son otuz yılda  dünya pazarlarında gurur duyulacak başarılar elde etmiş ve etmektedir.  Bu sektör, boşuna dünyanın üçüncüsü konumuna gelmemiştir.

 

RAİF TÜRK - TÜMMER Y.K. BAŞKANI

Kaynak: Editör: Afyon Kent Haber
 
Etiketler: TÜMMER, BASIN, AÇIKLAMASI, YAPTI, !!!,
Haber Videosu
Yorumlar
Diğer Haberler
Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet TAYTAK: “DÖĞER İLÇE OLMALI”
Av. Hüseyin Sezen anneler günü mesajı
Ali Özkaya’dan Hukuka Saygı Vurgusu
Hukukun üstünlüğünü savunmaya devam edeceğiz
“Bu karar sandıktaki hırsızlığın tescillenmesidir”
“Cumhurbaşkanı Erdoğan İl Başkanları ile özel görüştü”
İSCEHİSAR’DA GÖNÜLLÜK HAREKETİ
Milletvekili Mehmet Taytak’tan Ata’ya hakarete tepki
Milletvekili İbrahim Yurdunuseven’den 1 Mayıs İşçi Bayramı mesajı
“1 Mayıs’ı siyasi malzeme edenler işçi kıyımına başladı”
“Afyonkarahisar marka bir şehir”
ADNAN ŞENEL BASIN AÇIKLAMASI YAPTI !!
YENİDEN REFAH PARTİSİ’DEN ÇOCUKLAR İÇİN ANLAMLI ETKİNLİK
“31 MART KOLAY BİR SEÇİM OLMADI AMA…”
“Sizden isteğim gönüllere gireceksiniz”
Milletvekili Yurdunuseven’den Başkan Sarı’ya Hayırlı Olsun Ziyareti
AFYON KIZILÖREN HALKINDAN TAYTAK’A YOĞUN İLGİ
AK Parti Merkez ilçe İGM üyeleri mazbatalarını aldı
MEHMET TAYTAK'TAN BELEDİYE BAŞKANLARINA ZİYARET
ALTUNTAŞ BAŞKAN DUALARLA BAŞLADI
“İŞİMİZ DEDİKODU DEĞİL, İCRAATLAR OLACAKTIR”
Milletvekili Yurdunuseven, Polis haftası’nı kutladı
“İŞİMİZ DEDİKODU DEĞİL, İCRAATLAR OLACAKTIR”
YURDUNUSEVEN’DEN AVUKATLAR GÜNÜ MESAJI
SEZEN, 5 NİSAN AVUKATLAR GÜNÜNÜ KUTLADI
SANDIKLIDA MUSTAFA ÇÖL FARKI
Seçim günü 6 kişi öldü 115 kişi yaralandı
Afyon Seçim Sonuçları - Kesin olmayan
Hüseyin Sezen'den teşekkür mesajı!..
ESKİ BAKAN EROĞLU'NUN SANDIĞINDA AK PARTİ BİRİNCİ ÇIKTI
Afyonkarahisar'ın Başkanı Mehmet Zeybek oldu !!
Mehmet Zeybek en yakın rakibi Mahmut Koçak'a 6698 fark attı
Ulusal Gazeteler
İddaa Canlı Skor
Yazarlar
Bizim Gazete
Anketler
Afyonkarahisar'da yaşamaktan mutlu musunuz?
Özlü Sözler
Allah'a hakiki abd olan, başkalarına abd olamaz.


Bediüzzaman Said Nursi
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Arşiv
Modül 1

sanalbasin.com üyesidir

Haber Yazılımı