Haber Detayı
27 Eylül 2018 - Perşembe 12:11
 
TÜMMER BASIN AÇIKLAMASI YAPTI !!!
Maalesef yıllardan beri özel olarak mermer, genel olarak da madenin her türlüsü aleyhine adeta adı konulmamış bir kampanya yürütülmektedir.
SİYASET Haberi


İşin ilginç yanı bu kampanya, bilerek veya bilmeyerek her defasında farklı farklı çevrelerce yürütülmektedir. Öyle bir hava estiriliyor ki, sanırsınız mermer üreticileri dışında kalan herkes mermer uzmanıdır da bir bu işi yapanlar ne yaptıklarını, yapacaklarını bilmiyorlar.

 

Bursa'nın Orhaneli Belediye Başkanı Sayın  İrfan Tatlıoğlu ikinci kezdir bir mermer uzmanı gibi kamuoyuna seslenip yanlış algıların oluşmasına çalışanlar arasına katıldı. Sayın Tatlıoğlu, bölgede 500 milyar USD değerinde bir mermer rezervi bulduklarını  belirterek sektör mensuplarımızın mermeri çıkarıp blok halinde sattıklarını, oysa mermeri biçerek işleyerek katma değer kazandırarak da satmamız gerektiğini, böylece 5 liralık taşı 25 liraya satabileceğimizi ifade etti.

 

İşin aslı şudur:  üyelerimizden merkezi Bursa'da bulunan MADSİAD, 2012 yılında anılan bölgede  iki akademisyene yaptırdığı çalışmada, anılan yörede 105 milyar USD değerinde bir rezerv ortaya konduğu ve bu rezervin 900 yılda üretileceği belirtilmiştir. Böyle bir rezervin en iyi koşullarda yıllık 167 milyon USD’ye tekabül ettiği hesaplanmıştır. 

 

Uluslararası rakamlardan biliyoruz ki dünya mermer ithalatı 17 ila 18 milyar USD civarında. Bu değerin 5-6 milyar USD’ si blok, 11-12 milyar USD’ si işlenmiş mermer. İşlenmiş Mermerin de 3-3,5 milyar USD’ si karbonatlı kayaçlar, yani ülkemizde üretilenlerin büyük bölümünün yer aldığı grup, yani Orhaneli’ deki mermerler gibi. Geriye kalan 8-9 milyar USD değerindeki işlenmiş mermer ise sert taş tabir edilen ve ülkemizde az rastlanan granit türü mermerler. Bu 3-3,5 milyar USD’ lik işlenmiş mermerin 1 milyar USD değerindeki bölümünü bizim mermercilerimiz karşılıyor, pazar payındaki bu değer hiç de küçümsenecek gibi değil. İşlenmiş karbonatlı mermerin de en büyük alıcısı ABD, yılda ortalama 1 milyar USD değerinde işlenmiş mermer alıyor. Ülkemiz en çok işlenmiş ihracatını da bu ülkeye yapıyor.

 

Dünyanın en büyük blok alıcısı ülkesi ise bilindiği üzere Çin Halk Cumhuriyetidir. 5-6 milyar USD değerindeki dünya blok ithalatının 3 milyar USD değeri bu ülkeye aittir ve bu değere sert taşlar da dâhildir. Çin Halk Cumhuriyetine ülkemiz yılda 4 milyon ton blok ihraç etmekte ve 1 milyar USD döviz girdisi sağlamaktadır. Ülkemiz miktarda 2., değerde 1. sıradadır.

 

Röportajda geçen İtalya’ dan işlenmiş ürün aldığımız konusu ise hiç gerçeği yansıtmamaktadır. Türkiye, mermer ithalatçısı değil mermer ihracatçısı bir ülkedir. Dünya doğaltaş üretiminin yüzde 85-90’ ını on ülke gerçekleştirmekte, ülkemiz Çin ve Hindistan’ dan sonra İtalya, Brezilya, İspanya, İran, Mısır gibi ülkelerle üçüncülük için yarışmaktadır. Ülkemiz yılda 2 milyar USD değerinde ihracat yapmaktadır. İşlenmiş mermer ithalatı ise 200 milyon USD değerindedir, bu değerin 170 milyon USD’ si sert taş tabir edilen granit türü mermerlerdir.

 

 

Başkan Tatlıoğlu’ nun açıklamaları karşısında ne denir bilemiyorum. 2 bin beş yüz civarında mermer ocağı, 700 civarında üretici firması, 1000 civarında fabrikası olan, tüm ülkelerde saygı ile karşılanan sektörümüz niye böyle bir ticaretin içine girsin ki! Mesela bugünlerde mermer üreticilerimiz dünyanın ikinci büyük fuarı olan İtalya’ nın Verona kentindeki fuarda ziyaretçileri ile görüşmekteler.

 

Ülkemizde neredeyse her üreticisinin ihracatçı olup dünya pazarlarına açılan bu sektör küçümsenmeyi değil, güven ve saygıyı hak ediyor. Lütfen mermeri ve mermerciliği biraz da mermerciden dinlesinler.

 

Öte yandan, bir mermer OSB’ si kurulması takdire şayandır, desteklenmelidir. Sayın Başkana teşekkürlerimizi sunuyoruz. Ancak, ihracat/ithalat hakkında yorum ve değerlendirme yapmadan önce dünya pazarını iyi okumamız, ihracatçı birliklerinde kayıt altında olan ihracat/ithalat verilerini almamız gerekir.

 

Son olarak şunu belirtmek istiyorum: Mermer sektöründe ne rezervler görüldüğü gibidir, ne de üretici-ihracatçımız diğer ülkelerden geride kalmaktadır. Bazı eksikler olsa da sektörümüz son otuz yılda  dünya pazarlarında gurur duyulacak başarılar elde etmiş ve etmektedir.  Bu sektör, boşuna dünyanın üçüncüsü konumuna gelmemiştir.

 

RAİF TÜRK - TÜMMER Y.K. BAŞKANI

Kaynak: Editör: Afyon Kent Haber
 
Etiketler: TÜMMER, BASIN, AÇIKLAMASI, YAPTI, !!!,
Haber Videosu
Yorumlar
Diğer Haberler
MEHMET TAYTAK: “ADAYLARIMIZLA SEÇİME DAMGA VURACAĞIZ”
Afyon Ak Parti Basın Toplantısı !!
MHP ADAYI KELEKÇİ’DEN BOLVADİN ENGELLİLER DERNEĞİNE ZİYARET
MEHMET TAYTAK: “HER KAPIYI ÇALIN, HER GÖNÜLE GİRİN”
Başkan Recep Tayyip Erdoğan 20 ili daha açıkladı
AK Parti Afyonkarahisar Belediye Başkan Adayı Mehmet Zeybek kimdir?
“AK Parti vefanın adıdır”
Devlet Bahçeli Afyon'da mola verdi !!!
TAYTAK AİHM’İN DEMİRTAŞ KARARINI KINADI
MİLLETVEKİLİ TAYTAK ÖĞRETMENLERİN SORUNLARINI DİLE GETİRDİ
“E-temayül ile kâğıttan ve zamandan tasarruf sağladık”
Kanun Teklifi TBMM Adalet Komisyonunca Kabul Edildi
SAADET PARTİSİ İL STK VE HALKLA İLİŞKİLER BAŞKANLIĞI ZİYARETLERİ
MEHMET TAYTAK TBMM’DE ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KONUŞTU
H.Nermin ERBAKAN Lokalinde yapılan Manalı Köşe hk.
En büyük kriter ‘Recep Tayyip Erdoğan’ belediyeciliği
HALİL İBRAHİM SEVİM BOLVADİN BELEDİYE BAŞKAN ADAY ADAYLIĞINI AÇIKLADI
TAYTAK BÜYÜKBAŞ HAYVAN ÜRETİCİLERİNİN SORUNLARINI TBMM’DE DİLE GETİRDİ
Yurdunuseven’den Afyonkarahisarlı iş adamları ve sanayicilere ihracat teşekkürü
ORGAN BAĞIŞINA SAADET PARTİSİDE KATILDI
Hüseyin Sezen’den ilçe başkanlarına uyarı ve tavsiye
Ak Parti Basın Toplantısı !! Adaylık süreci başladı
Dr. Fatih ERBAKAN’dan beklenen açıklama geldi..
Afyon Ak Parti Basın Toplantısı yaptı !!!
MİLLETVEKİLİ MEHMET TAYTAK MAĞDURLAR İÇİN KANUN TEKLİFİ VERDİ
MHP MİLLETVEKİLİ TAYTAK CUMHURİYET BAYRAMINI KUTLADI
TAYTAK: “10 BİN DEKAR ARAZİ TARIMA AÇILMALIDIR”
Milletvekili Köksal’dan sözleşmeli personel için kanun teklifi
16 yıl öncesinin 10 katı bir bütçe
22.Dönem Milletvekili Dr.Mahmut Koçak'a ziyaret
Afyon Milliyetçi Hareket Partisi Basın Toplantısı yaptı
“Muhtarlarımız köprü vazifesi görüyor’’
Ulusal Gazeteler
İddaa Canlı Skor
Yazarlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
2019 Mart seçimlerinde, oyunuzu hangi partiye vereceksiniz?
Özlü Sözler
Tuzağa saçtığın taneler cömertlik sayılmaz ki.


Mevlana
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Arşiv
Modül 1

sanalbasin.com üyesidir

Haber Yazılımı