Haber Detayı
08 Ocak 2019 - Salı 10:45
 
TAŞPINAR DERGİSİNİN 20.SAYISI YAYINDA
Afyonkarahisar tarihine ışık tutan Taşpınar Dergisi'nin 20. sayısı okuyucularıyla buluştu. 1950 yılına kadar aralıksız olarak 161 sayı çıktıktan sonra çeşitli aralıklarla yayımlanan Taşpınar Dergisi'nin yeni sayıları okuyucusuyla buluşmaya devam ediyor.
SANAT Haberi


 TAŞPINAR DERGİSİ YİNE DOPDOLU

 

         Belediye Başkanı Burhanettin Çoban dönemiyle birlikte 5’nci sayıdan itibaren yayın hayatına kaldığı yerden yeniden devam eden Taşpınar Dergisi'nin 20. sayısı da Afyonkarahisar’ın tarihine ve kültürüne ışık tutuyor. Taşpınar Dergisinde yine birçok farklı konu okuyucuların beğenisine sunuldu. 

 

BAKAN EROĞLU İLE ÇOK ÖZEL RÖPORTAJ

 

           Orman ve Su İşleri eski Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Prof. Dr. Kemal Çakmaklı ve Afyonkarahisarlı sanayici işadamı Dr. Orhan Yavuz ile röportajlarında bulunduğu derginin kapağında, Afyonkarahisar eski Cezaevinden Kale’nin görünüşüne dair bir tabloya yer verildi. Dergide ayrıca günümüze gelemeyen eski cezaevini Hasan Özpınar kaleme aldı. Afyonkarahisar’da eski düğün adetlerini Mustafa Mühsürler, İstiklal Harbinde demiryolcuların hatıralarını H. Tahsin Günek, Muammer Bayar, Fevzi Kaya, Ahmet İlaslı, Erdoğan Emre gibi isimlerinde birbirinden farklı yazıları okuyucuları geçmişe yolculuk yaptırıyor. Afyonkarahisar tarihinden pek çok farklı fotoğraf ve şiir de dergiye ayrı bir zenginlik katıyor. 

BAŞKAN’DAN

 

           Afyonkarahisar tarihinin yazılı kaynağı Taşpınar dergisinin 20. sayısıyla merhaba.Afyonkarahisar Belediye Başkanı olarak göreve geldiğimiz günden bu yana ekonomik kalkınmanın yanı sıra şehrimizin kültür hayatını desteklemeye, Afyonkarahisar’ın kültür ve tarihini anlatan eserlerin basımına katkılar sunmaya devam etmekteyiz.

 

              Afyonkarahisar Belediyesi sadece ilimizde değil başka şehirlerde de kültürel mirası koruma çalışmalarına katkıda bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse varlığından geçtiğimiz aylarda haberdar olduğumuz Çanakkale Eceabat’taki Karahisar Fırkası Çeşmesi’ni yetkili kurullardan alınacak izin sonrası restore ettireceğiz. Çanakkale Gelibolu’da yüzyılı aşkın bir zaman önce böyle bir eser bırakarak Karahisar adını orada da yaşatan ecdadımızın mirasına böylelikle sahip çıkacağız. Günümüzde Çanakkale Eceabat’tan  Kilitbahir yönüne giden yol (İstiklâl Caddesi) üzerinde, Miralay Sokak köşesinde bulunan bu çeşmenin ön cephesindeki kitabesi aynen şöyledir: “Karahisar Fırkası Yolu – Miralay Şükrü Bey’in eseridir. Fî sene 1329” Miladi 1913 yılında yapılan çeşme üzerinde yeralan   “Karahisar Fırkası Yolu” tanımlaması  Balkan Savaşı sırasında bu bölgede görevlendirilen Afyonkarahisar Redif Tümeni’nin, Seddülbahir bölgesine giderken kullandığı intikal güzergâhını işaret etmektedir. Bu güzergâh birkaç yıl sonra yaşanacak olan Çanakkale Kara Muharebeleri süresince Seddülbahir Cephesi’ne gönderilen asker, malzeme, mühimmat gibi unsurların ulaşımında kullanılan başlıca iki yoldan biridir.

 

              Kültürel faaliyetlerimiz bunlarla sınırlı değil elbette.Geçtiğimiz günlerde ziyarete açtığımız “1900’lü yılların başında Afyonkarahisar’’ maketi şehrimizin geçen yüzyılın başlarındaki halini yansıtan kapsamlı bir eser ve boyut olarak ülkemizdeki tek örnektir. Belediyemiz bu Kent Maketi ile kültür ve tarih bilincinin gelecek nesillere aktarılmasının sağlanması, kentin tarihi ile ilgili turistlere bilgi aktarımında bulunulması, kent belleğinin devamlılığının sağlanması ve nesiller arası bilgi aktarımının etkin bir hale gelmesini amaçlamıştır. 

Kaynak: Editör: Afyon Kent Haber
 
Etiketler: TAŞPINAR, DERGİSİNİN, 20.SAYISI, YAYINDA, ,
Haber Videosu
Yorumlar
Diğer Haberler
Afyonhaber - Afyon Ulu Cami hayran bırakıyor !!
Arabesk'in sesi Devran Çağlar hayata veda etti !!
Liyakat mi Sadakat mi ? - Muhammed Rıdvan SADIKOĞLU
Dumlupınar Konulu Filmin Ekibinden Dünyada Bir İlk!
Cuma akşamı Zafer Meydanında düzenlenecek !!
Benim Adım Türkiye tiyatro oyunu Zafer Meydanı'nda sahnelendi
Serra Arıtürk: Bu çıkış için 3 yıl bekledim!
Türk Pop Müziği’nin Yeni Soluğu: Bilge Su!
Risus Sanat'tan anlamlı oyun !! Nalınlar !!
Afyon'lu fanatik Fenerbahçeli ev yaptırdı
Kurumsallık Çerçevesinde Müzayede Hizmetlerimiz
Dilber Ay hayatını kaybetti !!
YETİŞKİNLER RESİM YAPTI - Sanatı şehirden köye taşıdılar
AFYON'DA PERDELER TİYATRO GÜNÜNE ÖZEL OLARAK AÇILDI
Muhammed Rıdvan Sadıkoğlu - ABDESTSİZ GÖNÜLLERİMİZLE ANCAK BU KADAR !
TÜRK MÜZİĞİ YARIŞMASI EGE BÖLGESİ BİRİNCİLERİ AFYONKARAHİSAR GENÇLİK MERKEZLERİ OLDU
BİLGİ YARIŞMASINDA GURUP BİRİNCİSİ OLDUK
EMDERT PÜRNEŞE TİYATRO OYUNU !!
Söz Dizisinde Avcı Şehit Oldu !!
HEMDERT PÜRNEŞE BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI
AFYON HALK OYUNLARI İL YARIŞMASINDA BOY GÖSTERECEK
Muhammed Rıdvan SADIKOĞLU - Rahmet Diliyorum
LOKMAN ÖZKUL’UN YENİ KİTABI RAFLARDA YERİNİ ALDI !!
Boyasız Göçük Düzeltme
Desenli Renkli Asfalt
Burcu Tatlıses ve Pinhani Aynı Sahnedeydi!
AFYON BELEDİYE ŞEHİR TİYATROSU PERDELERİNİ AÇIYOR
En Yüksek Fiyatlarda Antika Alımı
AFYONKARAHİSAR ŞEHİR TİYATROMUZA BİR ÖDÜL DAHA
AFYON'DA GÖNÜLLERİN PASI SİLİNDİ
Afyon’da Yılbaşı Eğlencesi Fuar Ecehan’da yaşanacak !!!
Şeb-i Arûs gösterisi Afyonkarahisar'da
Ulusal Gazeteler
İddaa Canlı Skor
Bizim Gazete
Anketler
Afyonkarahisar'da yaşamaktan mutlu musunuz?
Özlü Sözler
Su ateşe galiptir, ancak bir kaba girerse ateş o suyu kaynatır, yok eder…


Mevlana
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Arşiv
Sanal Basın Üyesiyiz

sanalbasin.com üyesidir

Haber Yazılımı