Haber Detayı
21 Şubat 2017 - Salı 22:19
 
Taşeronlar iş güvencesi için kadro isterken devlet memurları iş güvencesini kaybediyor
Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun taşeronlara kadro açıklamalarının ardından daha önceden de dile getirilen devlet memurluğu ile ilgili önemli açıklama yapıldı. Bakan, memurluğun tapulu mal olmayacağını, iş güvencesinin düzenleneceğini belirtti.
EKONOMİ Haberi


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından taşeron açıklamalarının ardından şimdide kamuda iş güvencesi ile ilgili olarak çok önemli açıklamalarda bulundu. Devlet memurluğunun tapulu mal olmadığını belirtti. Bunun da performans sistemi ile olacağını belirtti.

Bilindiği üzere Milli Eğitim Bakanlığında tüm öğretmenlere yıl boyu çalışmalarına göre performans notu verilmektedir. Buna benzer bir yöntem veya uygulama ile tüm kamu personelleri için değerlendirme sistemi gelecek gibi görünüyor. Sendikalar ve öğretmenler tarafından tepkiye yol açan bu sistem tüm kamu personeline getirileceği düşünülüyor.

Müezzinoğlu açıklamasında 3 milyona yakın devlet memuru olduğunu ve kimsenin memurluğu garanti olarak görmemesi gerektiğini belirtti. Yaşadığımız bu süreçte kamuya sızan FETÖ/PDY terör örgütü ve benzeri yapılanmaların önlenmesi gerektiği belirtildi. Bu kapsamda terör örgütlerine katkı sunan devlet memurları için önemli adımlar atılacak.

Yapılacak değişiklikle kamuda garantili iş dönemi kapanacak. Daha esnek bir yapı getirilerek tüm devlet memurlarına beşer yıllık periyodlarla karne verilecek. Memurlara hem kendi çalıştıkları birimde yer alan amirleri hem de hizmet verdiği vatandaşlar tarafından not verilecek.

Devlet memurlarına verilecek performans kriterleri neler olacak? Yapılacak düzenleme ile ş bilgisi, kalitesi, iletişim, işbirliği, görev bilinci, iş alışkanlıkları, disiplin-kurallara uyma, gelişime açıklık gibi alanlarda değerlendirmeler yapılacak.

Bilindiği üzere taşeron sisteminin de tam anlamıyla sonuçlandırılması için yapılacak ilk düzenlemenin Kamuda reform olduğu belirtilmişti. Taşerona kadro ve memur iş güvencesiyle birlikte aynı kapsamda değerlendirileceği öngörülüyor.

Daha önce de açıklanan taşerona kadro durumunda olduğu gibi bütüncü bir yaklaşımla sorunun çözüleceği belirtiliyor. 657 devlet memurları kanununda yer alan 4/A, 4/B ve 4/C gibi statülerin tamamen değişeceği belirtildi. 657'de bulunan iş güvencesi kapsamında devlet memurluğunun tapulu mal olmasının doğru olmadığını belirtti. Belirlenecek ve açıklanacak kriterlerle farklı meslek alanlarına göre 5 yılda bir kendini kontrol eden bir sistemin getirileceğini belirtti.

mymemur

Kaynak: Editör: Afyon Kent Haber
 
Etiketler: Taşeronlar, iş, güvencesi, için, kadro, isterken, devlet, memurları, iş, güvencesini, kaybediyor,
Haber Videosu
Yorumlar
2.Lig Kırmızı Grup
İddaa Canlı Skor
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Anketler
Afjet Afyonspor Ptt ligine çıkarmı ?
Özlü Sözler
Kimseden sana kötülük gelmesini istemiyorsan fena söyleyici, fena öğretici, fena düşünceli olma.


Mevlana
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Arşiv
Alexa
Haber Yazılımı

SON DAKİKA AFYON HABERLERİ

Tümü