Haber Detayı
22 Ocak 2016 - Cuma 17:57
 
TARİHİN DERİNLİKLERİNDE SANATIN BULUŞMASI
Afyonkarahisar Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Tarihi Taş Medrese de unutulmaya yüz geleneksel el sanatları kursları tüm hızıyla devam ediyor.
GÜNDEM Haberi


Kentin geleceğine ışık tutan projelerin yanı sıra tarihi mirasa da sahip çıkan Afyonkarahisar Belediyesi, Osmanlı’dan günümüze ulaşan Tarihi İmaret Külliyesi’nde bulunan şehrimizin en ihtişamlı eseri Taş Medreseyi adeta sanat atölyesine dönüştürdü.

Eskişehir Kültür Varlıkları Koruma Kurulu'nun onayladığı projeye göre, aslına uygun olarak restore edilen Taş Medrese’de geleneksel el sanatları yaşatılıyor.

Afyonkarahisar kültürünün devam ettirildiği muhteşem bir merkez haline dönüşen Taş Medrese'de kültürel mirasa sahip çıkılıyor.

                Faaliyette olan bıçak ve kılıç yapımı, boynuz tarak yapımı, kitre bebek yapımı, deri aksesuar ve tablo yapımı, yemeni, çarık yapımı ve tespih yapımı kurslarında usta ellerde üretilen ürünler kursiyerler tarafından Taş Medresede hayat buluyor. Birbirinden farklı çeşitleriyle Taş Medrese’de beğeniye sunulan el sanatları, ziyaretçilerin de büyük ilgisini görüyor.

                Taş Medrese’de kursiyerler; Bıçak Ustası Hüseyin Merttürk, Boynuz Tarak Ustası Derya Yarımtepe, Kitre Bebek Ustası Emine Şentürk, Yemeni Çarık Ustası Mehmet Kopar, Deri Aksesuar ve Tablo yapım Hocası Emine Tokaç ve Türkiye’nin ilk ve tek bayan tespih ustası olan Hatice Uçkun’dan aldıkları kurslar sayesinde bir taraftan ev ekonomilerine katkıda buluyor, diğer taraftan da unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarını üretiyorlar.

Kaynak: Editör: Afyon Kent Haber
 
Etiketler: TARİHİN, DERİNLİKLERİNDE, SANATIN, BULUŞMASI ,
Haber Videosu
Yorumlar
İddaa Canlı Skor
Bizim Gazete
Anketler
Afyon'a Raylı sitem yapılmalı mı ?
Anketler
Afjet Afyonspor Ptt ligine çıkarmı ?
Haber Yazılımı