Haber Detayı
20 Nisan 2016 - Çarşamba 09:26
 
"SAĞLIK OLSUN" PROGRAMINA EZGİ KAVAS KONUK OLDU
Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Devlet Hastanesi’nden Psikolog Ezgi Kavas konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sorularını yanıtlayan Kavas ergenlik dönemiyle ilgili bilgiler verdi.
SAĞLIK Haberi


“Ergenlik döneminde fiziksel, ruhsal, cinsel ve sosyal gelişim söz konusudur”

‘Ergen’ sözcüğünün Latince ‘gelişen’ demek olduğunu belirten Psikolog Ezgi Kavas, “Bu dönemde fiziksel, ruhsal, cinsel ve sosyal gelişim söz konusudur. Genellikle hızlı fiziksel değişimlerle başlar, psikososyal olgunlaşma ile sürer. Kişinin bağımsızlığını ve sosyal üretkenliğini kazandığı, çokta belirli olmayan bir zamanda sona erer. Başlangıç yaşı gibi bitiş zamanı da bireye, ülkeye ve sosyal çevreye göre değişimler gösterebilir. Buna karşın genellikle 11–12 yaşlarında başlaması ve 20’li yaşlarda sona ermesi beklenmektedir” diye konuştu.

“Orta dönemde gencin yaşamında aileden daha önemli olan şey arkadaşlardır”

Ergenlik döneminin üç dönem olarak kabul edildiğini belirten Kavas, “12–14 yaş arası dediğimiz erken ergenlik, 14–17 orta dönem ve sonrasına geç dönem denebilir. İlk dönem çocuk bedenin hızlı bir değişim dönemidir. Yani ön planda olan bedensel değişimdir. Ergen bu dönemde değişime uyum sağlamaya çabalar ve haliyle sürekli bedeniyle ilgilenir. Kısa ya da uzun olmak, şişman ya da zayıf hmek bu dönemin gösterdiği duygulardır aslında. Bedenin ön planda olduğu bu dönem yeme bozukluklarının da en sık başladığı dönem olacaktır. Orta dönemde gencin yaşamında aileden daha önemli olan şey arkadaşlardır. Dolayısıyla onlar tarafından kabul görmek genç için en önemli şeydir. Hatta gencimiz bir gruba ait olabilmek için her şeyi göze alabilir. Maalesef uygunsuz tutum ve davranışların başlama dönemi en çok bu dönemdir. Bilhassa aileyle iletişimi sorunlu olan yahut doğru ilişki kuramamış ergenler bu dönemde kolayca yanlış yollara sapabilir. Bu dönemin bir ayırt edici özelliği de, yaşam felsefesini, sosyal değerlerini keşfetmeye ve geliştirmeye çalıştığı dönemdir. Hatta okullara şöyle bir mesaj verelim; Bu dönemde gençle yapacakları toplumsal projeler ve sorumluluk ortamı hazırlanması ergenin gelişimini olumlu etkiler. Olgun kimlikler kazanmaya yardımcı olunur. Son dönem ise gencin kimliğini tamamladığı dönemdir. Bireysel kimliğin yanı sıra sosyal ve mesleki kimliğin de oluştuğu dönemdir. Bu dönemde artık genç sosyal durumu belirlemiş ve mesleğini seçmiş olacaktır” şeklinde bilgi verdi.

“Ailelerin bazı gerçekleri görmesi ve ona göre davranması gerekir”

“Ergenin dönemindeki değişimlere ergenin verdiği anlam ve önemle ailelerin değişimden etkilenmeleri birbirinden farklıdır” diyen Kavas, “Ergenin dönemindeki değişimlere ergenin verdiği anlam ve önemle ailelerin değişimden etkilenmeleri birbirinden farklıdır. Ergenler kendini daha özgür ve araştırıcı hissederken aileler onların kendilerinden uzaklaştığı endişesini taşır. Kimi ergenlerin çocukluktan ergenliğe geçişi bazen kolay olur ve sıkıntı yaratmaz. Ama aile için karışık bir dönemdir. Aile hızla değişen çocuğa ve onunla oluşacak yeni ilişkiye uyum sağlaması gerekir. Daha önce kolayca anlayabildiği ve isteklerini anlatabildiği çocuklarındaki değişim onları şaşırtır. Ailelerin bazı gerçekleri görmesi ve ona göre davranması gerekir. Ergen çoğu kez kaba, bencil, asi ve kızgın olur. Aile bu davranışları normal gelişimin bir parçası olarak görebilirse uyum sağlamaları kolay olur. Bahsettiğimiz ailenin bu durumdan hoşlanması ya da hoş görmesi değildir. Ama çok endişelenmesine de gerek yoktur. Çünkü ergenlikten sonra bu durum sona erecektir. Aile ergenin ona güvendiğini, amacının bu dönemi sağlıklı atlatıp kendi başına desteksiz yaşaması olduğunu anlatabildiği ve bunu kendisi de kabullenebildiği zaman bu dönem sorunsuz ve mutlu bir şekilde geçer. Ergenler kendi başlarına neler yapabileceklerini görmek isterler ama onlar tam özgürlük umut etmezler. Çoğu çocuk gibi sıcak, sevgi dolu, kabullenici bir aileye ihtiyaçları vardır” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Kamu Hastaneler Birliği Afyonkarahisar Genel Sekreterliği’nin katkılarıyla hazırlanan Sağlık Olsun yaklaşık bir saat sürdü.

Kaynak: Editör: Afyon Kent Haber
 
Etiketler: "SAĞLIK, OLSUN", PROGRAMINA, EZGİ, KAVAS, KONUK, OLDU,
Haber Videosu
Yorumlar
Diğer Haberler
Ms Hastaları Derneğinden Sultan Ahmetoğullarına plaket
Afyonkarahisar Tip 1 Diyabetli çocuklar ve aileleri festivale katıldı
SON TEKNOLOJİ FUE YÖNTEMİ İLE SAÇ EKİMİ FUAR HASTANESİNDE
Emirdağlı Profesör'den Dünyaya Ders
Şeker Hastalarında erken Emeklilik ?
Afyon Fuar Hastanesi 21-28 Nisan Ebeler Haftası Basın Açıklaması
Bakan Veysel Eroğlu Hastanede tedavi altına alındı
Sandıklı’da yeni doktorlar göreve başladı
Konya Saç Ekimi Medklinik
İç savaştan kaçtı, amansız bir hastalığa yakalandı
60 YAŞ ÜZERİNDEKİLER, SİNİRLERİNİZE HAKİM OLUN!..
AFYON DEVLET HASTANESİNDEN GÜZEL PROJE
BOLVADİN İYİ PARTİ İLÇE KONGRESİ YAPILDI
Türkiye, artık eğitim ve sağlıkta tercih edilen ülke
Göz Kanlanmasına Ne İyi Gelir
Kansere karşı dikkatli olunmalı
Arsemia Doğal Rahatlatıcı Krem - Arsemia Kozmetik
DÜNYANIN RUH SAĞLIĞI KÖTÜYE GİDİYOR !!!
AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞINA YETERLİ ÖNEM VERİLMİYOR
Diyabetliler ve aileleri Afyonkarahisar'da bir araya geldi !!!
ÖLÜMCÜL HASTALIK KOAH !!!
ORGAN NAKLİ KİMLERDEN YAPILIR?
AFYON'DA MAVİ KAPAKLAR YİNE UMUT OLDU
Kalp krizi küçük Zeynep’in hayatını kararttı
AFYONDA ACEMİ KASAPLAR HASTANELİK OLDU
Lösemi hastası 4 yaşındaki Güler Gökmen için kan verdiler
AFYONKARAHİSAR DEVLET HASTANESİNDE 18.000 KİŞİ MUAYENE OLDU
Afyon'da Diz altı Balon anjioplasti işlemi yapıldı
Op.Dr.Mehmet Ali Koçpınar Sandıklı'ya başhekim oldu
Ulusal Fenilketonüri Günü
SİGARADA 11.SIRADAYIZ
İftarı su ile açın, sahuru su ile kapatın!
2.Lig Kırmızı Grup
İddaa Canlı Skor
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Anketler
Afjet Afyonspor Ptt ligine çıkarmı ?
Özlü Sözler
Hiddet, azgın bir ata benzer, haline bırakılırsa kendi ateşiyle yıpranır.


Shakespeare
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Arşiv
Alexa
Haber Yazılımı