Haber Detayı
20 Nisan 2016 - Çarşamba 09:26
 
"SAĞLIK OLSUN" PROGRAMINA EZGİ KAVAS KONUK OLDU
Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Devlet Hastanesi’nden Psikolog Ezgi Kavas konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sorularını yanıtlayan Kavas ergenlik dönemiyle ilgili bilgiler verdi.
SAĞLIK Haberi


“Ergenlik döneminde fiziksel, ruhsal, cinsel ve sosyal gelişim söz konusudur”

‘Ergen’ sözcüğünün Latince ‘gelişen’ demek olduğunu belirten Psikolog Ezgi Kavas, “Bu dönemde fiziksel, ruhsal, cinsel ve sosyal gelişim söz konusudur. Genellikle hızlı fiziksel değişimlerle başlar, psikososyal olgunlaşma ile sürer. Kişinin bağımsızlığını ve sosyal üretkenliğini kazandığı, çokta belirli olmayan bir zamanda sona erer. Başlangıç yaşı gibi bitiş zamanı da bireye, ülkeye ve sosyal çevreye göre değişimler gösterebilir. Buna karşın genellikle 11–12 yaşlarında başlaması ve 20’li yaşlarda sona ermesi beklenmektedir” diye konuştu.

“Orta dönemde gencin yaşamında aileden daha önemli olan şey arkadaşlardır”

Ergenlik döneminin üç dönem olarak kabul edildiğini belirten Kavas, “12–14 yaş arası dediğimiz erken ergenlik, 14–17 orta dönem ve sonrasına geç dönem denebilir. İlk dönem çocuk bedenin hızlı bir değişim dönemidir. Yani ön planda olan bedensel değişimdir. Ergen bu dönemde değişime uyum sağlamaya çabalar ve haliyle sürekli bedeniyle ilgilenir. Kısa ya da uzun olmak, şişman ya da zayıf hmek bu dönemin gösterdiği duygulardır aslında. Bedenin ön planda olduğu bu dönem yeme bozukluklarının da en sık başladığı dönem olacaktır. Orta dönemde gencin yaşamında aileden daha önemli olan şey arkadaşlardır. Dolayısıyla onlar tarafından kabul görmek genç için en önemli şeydir. Hatta gencimiz bir gruba ait olabilmek için her şeyi göze alabilir. Maalesef uygunsuz tutum ve davranışların başlama dönemi en çok bu dönemdir. Bilhassa aileyle iletişimi sorunlu olan yahut doğru ilişki kuramamış ergenler bu dönemde kolayca yanlış yollara sapabilir. Bu dönemin bir ayırt edici özelliği de, yaşam felsefesini, sosyal değerlerini keşfetmeye ve geliştirmeye çalıştığı dönemdir. Hatta okullara şöyle bir mesaj verelim; Bu dönemde gençle yapacakları toplumsal projeler ve sorumluluk ortamı hazırlanması ergenin gelişimini olumlu etkiler. Olgun kimlikler kazanmaya yardımcı olunur. Son dönem ise gencin kimliğini tamamladığı dönemdir. Bireysel kimliğin yanı sıra sosyal ve mesleki kimliğin de oluştuğu dönemdir. Bu dönemde artık genç sosyal durumu belirlemiş ve mesleğini seçmiş olacaktır” şeklinde bilgi verdi.

“Ailelerin bazı gerçekleri görmesi ve ona göre davranması gerekir”

“Ergenin dönemindeki değişimlere ergenin verdiği anlam ve önemle ailelerin değişimden etkilenmeleri birbirinden farklıdır” diyen Kavas, “Ergenin dönemindeki değişimlere ergenin verdiği anlam ve önemle ailelerin değişimden etkilenmeleri birbirinden farklıdır. Ergenler kendini daha özgür ve araştırıcı hissederken aileler onların kendilerinden uzaklaştığı endişesini taşır. Kimi ergenlerin çocukluktan ergenliğe geçişi bazen kolay olur ve sıkıntı yaratmaz. Ama aile için karışık bir dönemdir. Aile hızla değişen çocuğa ve onunla oluşacak yeni ilişkiye uyum sağlaması gerekir. Daha önce kolayca anlayabildiği ve isteklerini anlatabildiği çocuklarındaki değişim onları şaşırtır. Ailelerin bazı gerçekleri görmesi ve ona göre davranması gerekir. Ergen çoğu kez kaba, bencil, asi ve kızgın olur. Aile bu davranışları normal gelişimin bir parçası olarak görebilirse uyum sağlamaları kolay olur. Bahsettiğimiz ailenin bu durumdan hoşlanması ya da hoş görmesi değildir. Ama çok endişelenmesine de gerek yoktur. Çünkü ergenlikten sonra bu durum sona erecektir. Aile ergenin ona güvendiğini, amacının bu dönemi sağlıklı atlatıp kendi başına desteksiz yaşaması olduğunu anlatabildiği ve bunu kendisi de kabullenebildiği zaman bu dönem sorunsuz ve mutlu bir şekilde geçer. Ergenler kendi başlarına neler yapabileceklerini görmek isterler ama onlar tam özgürlük umut etmezler. Çoğu çocuk gibi sıcak, sevgi dolu, kabullenici bir aileye ihtiyaçları vardır” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Kamu Hastaneler Birliği Afyonkarahisar Genel Sekreterliği’nin katkılarıyla hazırlanan Sağlık Olsun yaklaşık bir saat sürdü.

Kaynak: Editör: Afyon Kent Haber
 
Etiketler: "SAĞLIK, OLSUN", PROGRAMINA, EZGİ, KAVAS, KONUK, OLDU,
Haber Videosu
Yorumlar
Diğer Haberler
Afyon Devlet Hastanesinde Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Ünitesi Açıldı
Siyez Buğdayı ile Unlu Mamuller Üretilmeye Başlandı
Sağlıklı beslenme, beyin sağlığını koruyor
Meme Kanseri'nde bu belirtilere dikkat!
Atopik Dermatit Cilt Sağlığına Oldukça Yararlı
Emirdağ 'da Ortopedik Tedavilerde Artış
Başarılı ameliyatın adresi Emirdağ Devlet Hastanesi !!!
Porselen Laminalar Ne Zaman Tercih Edilir
Organik Şampuan
Afyonkarahisar Valisi Tutulmaz Uyku Ünitesi’ni Hizmete Açtı
Uzun Ömürlü İnsanlar Dikkat Çekiyor
Prof. Dr. Tayfun AYBEK Afyonkarahisar'a geliyor !!!
Prostat büyümesinde ne zaman ameliyata ihtiyaç duyulur?
Op. Dr. Gökhan Dinçer; Çocuklarınızı 'Göz'lemleyin!
Sıcak yaz günlerinde ayak sağlığınıza dikkat edin
Magnezyum içeren gıdalar tüketin
Yazın neden şişmanlıyoruz.. İşte cevabı !!!
Bağımlılıkla Mücadele toplantısı yapıldı
Sağlıklı olmak için “Günde en az 8 bin adım atın”
1980 sonrasında ihracatını 188 kat arttırdı
Rektör Solak ; Sigara kanser hastalığının yüzde 30’undan sorumlu
Ms Hastaları Derneğinden Sultan Ahmetoğullarına plaket
Afyonkarahisar Tip 1 Diyabetli çocuklar ve aileleri festivale katıldı
SON TEKNOLOJİ FUE YÖNTEMİ İLE SAÇ EKİMİ FUAR HASTANESİNDE
Emirdağlı Profesör'den Dünyaya Ders
Şeker Hastalarında erken Emeklilik ?
Afyon Fuar Hastanesi 21-28 Nisan Ebeler Haftası Basın Açıklaması
Bakan Veysel Eroğlu Hastanede tedavi altına alındı
Sandıklı’da yeni doktorlar göreve başladı
Konya Saç Ekimi Medklinik
İç savaştan kaçtı, amansız bir hastalığa yakalandı
60 YAŞ ÜZERİNDEKİLER, SİNİRLERİNİZE HAKİM OLUN!..
Ulusal Gazeteler
İddaa Canlı Skor
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Afyonkarahisar'da yaşamaktan mutlu musunuz?
Özlü Sözler
Affetmek, zaferin zekâtıdır.


Hz. Muhammed
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Arşiv
Modül 1

sanalbasin.com üyesidir

Haber Yazılımı