Haber Detayı
22 Mayıs 2016 - Pazar 00:46
 
Ramazanda Su Tüketimi Nasıl Olmalı?
SAĞLIK Haberi


Ramazanda Su Tüketimi Nasıl Olmalı?

2016 Ramazan ayı bu yıl en uzun ve en sıcak günlere geliyor. Oruç tutulan sürenin uzun olması nedeniyle vücutta aşırı bir enerji ve su kaybı meydana geliyor.

Havaların oldukça sıcak olması ve oruç tutulan sürenin oldukça uzun olması nedeniyle vücutta oluşan aşırı su kaybı nedeniyle bazı sağlık sorunları ile karşılaşmamız muhtemeldir. Havaların sıcak olması nedeniyle diğer aylara nazaran ramazanda vücudumuzda diğer günlere nazaran daha fazla su ihtiyacı olacaktır.

 

Suyun Yerini Hiç Bir Sıvı Tutmaz!

Unutmamamız gereken hususlardan biri de suyun yerini hiç bir sıvının tutmadığı olmalıdır. Ayran içmek, kola içmek veya soda içmek asla ama asla suyun yerini tutmayacağını aklınızdan sakın çıkarmayın!

 
Su İhtiyacı Karşılanmazsa Ciddi Sağlık Problemleriyle Karşılaşabilirsiniz!

Su, vücudumuzun en temel ihtiyaçlarından biridir. Vücudumuzun her çalışan organı için gerekli su ihtiyacı karşılanmadığı taktirde beyin, kalp, dolaşım sistemi rahatsızlıkları gibi bir çok rahatsızlıkla karşılaşabilmeniz mümkün.

Dikkat Etmemiz Gereken Hususlar Neledir?

 

  • İftar ile sahur arasını verimli kullanmalıyız. Sık sık, azar azar su tüketmeliyiz.
  •  

    Yağlı, tuzlu, şekerli besinler vücudumuzda su kaybına neden olur. Ramazan ayında özelliklesahurda bu tarz besinlerden uzak kalmalıyız.

  • Kahve, kola, çay, soda gibi içecekler suyun yerini asla tutmaz. Hatta su kaybına neden olma ihtimalleride bulunmaktadır.
  • Gün içerisinde serin yerleri tercih edip, güneşten uzak durmalıyız. Evden çıkmamız gereken durumlarda ise güneşin ve sıcağın az olduğu akşam saatlerine yakın vakitlere denk getirerek sıvı kaybını minimuma indirmeye çalışmalıyız.
  • Gün içerisinde su kaybını önlemek için mutlaka sahura kalkmalıyız.
  • Salatalık, karpuz, ev yapımı meyvsuları gibi besinleri bol bol tüketmeliyiz. 
Kaynak: Editör: Afyon Kent Haber
 
Etiketler: Ramazanda, Su, Tüketimi, Nasıl, Olmalı?,
Haber Videosu
Yorumlar
2.Lig Kırmızı Grup
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Anketler
Afjet Afyonspor Ptt ligine çıkarmı ?
Özlü Sözler
Az iş gören el daha hassas olur


Shakespeare
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Arşiv
Alexa
Haber Yazılımı