Haber Detayı
18 Ocak 2018 - Perşembe 15:40
 
Özkal, kırsaldaki kadının girişimciliği desteklenmeli
TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Üyesi AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Hatice Dudu Özkal, Kırsal Alanda Kadının Güçlendirilmesi ve Kırsalda Kadın Girişimciliğinin Desteklenmesi Alt Komisyonu toplantısına katıldı.
SİYASET Haberi


 TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Üyesi AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Hatice Dudu Özkal, Kırsal Alanda Kadının Güçlendirilmesi ve Kırsalda Kadın Girişimciliğinin Desteklenmesi Alt Komisyonu toplantısına katıldı. Kırsal alanda kadının güçlendirilmesi ve kadın girişimciliğinin desteklenmesinin hedeflendiği komisyonun ilk toplantısında uygulamaya geçmiş başarılı projeler değerlendirilirken Milletvekili Özkal, kırsaldaki kadının hem girişimciliğinin desteklenmesinin hem de sosyal imkanlara ulaşımının önemine değindi. 
 

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu bünyesi altında Kırsal Alanda Kadının Güçlendirilmesi ve Kırsalda Kadın Girişimciliğinin Desteklenmesi Alt Komisyonu oluşturuldu. TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Üyesi AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Hatice Dudu Özkal’ın da yer alarak çalışmalara katıldığı komisyonda, kırsal alanda yaşayan kadının güçlendirilmesi ile kırsalda kadın girişimciliğinin desteklenmesini hedefleniyor. Uygulamaya geçmiş başarılı uygulamalar ile başarılı girişimci kadınların hikayelerini dinlenildiği ilk toplantıda, ilk olarak Yıldız Aksu Tırıl, kurdukları Nallıhan Turizm, El Sanatları, Kültür, Doğa, Bilim, Eğitim, Araştırma, Uygulama, Üretim, Pazarlama, İstihdam, İşletme ve Kalkınma Kooperatifi hakkında komisyona komisyon üyelerine bilgi verdi. Ankara Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler ve Jeotermal Kaynaklar Dairesi Başkanlığı Şube Müdürü Şeyma Ülkü Tabak; belediyenin hizmetleri hakkında bilgi verirken, Sungurlu'da 7 kadınla bir kooperatif kuran Hava Özata da oluşturdukları tarhana, mantı ve erişte satışı yapan kooperatifin kuruluş öyküsünü anlattı. 

 

Kırsalda kadın alanında yapılması planlanan çalışmaların ele alındığı toplantıda kırsal kadınların el emeklerinin ekonomiye kazandırılmasının önemine değinen AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Hatice Dudu Özkal, gittiği ilçe ve beldelerde sıklıkla halk eğitim merkezlerini de ziyaret ettiğini belirtti. Kadınların çok önemli ve başarılı çalışmalar yaptığını vurgulayarak, el emeği ile hazırlanan ürünlerin her birinin ekonomiye kazandırılmasının önemli olduğunun altını çizen Milletvekili Özkal, kadınlara sıklıkla emeklerini ekonomik kazanca dönüştürmeleri tavsiyesinde bulunduğunu ifade etti. Başarıya ulaşmış kooperatif örneklerin farklı yerlerde el emeği ile üretim yapan kadınlara tanıtılması gerektiğini kaydeden Milletvekili Özkal, yapılan çalışmaların ekonomik getirisinin oluşmasının ailenin refah seviyesini arttırmasının yanı sıra kadının özgüven kazanmasına da katkı sağlayacağını söyledi.

 

Kentlerde yaşayan kadınların eğitimden sağlığa, istihdamdan sosyalleşmeye kadar pek çok imkana ulaşabildiğini hatırlatan Özkal, benzer imkan ve uygulamaların kırsal alanda da yaygınlaşması için projeler üretilmesinin önemine değindi. 

Kaynak: Editör: Afyon Kent Haber
 
Etiketler: Özkal,, kırsaldaki, kadının, girişimciliği, desteklenmeli,
Haber Videosu
Diğer Fotoğraflar


Yorumlar
Diğer Haberler
“İttifak dayatmalarını yaşamaktayız”
Milletvekili Hatice Özkal, “Regaib Kandili tüm Müslümanlar için hayırlara vesile olsun”
Milletvekili Özkal, Kızılören ve Evciler ilçe kadın kolları kongrelerine katıldı
SAADET PARTISI AFYON ŞEKER FABRİKASI ZİYARETİ
MHP 12. Kurultayı Pazar günü Ankara ‘ da gerçekleştirildi.
Yurdunuseven’den CHP’ye Afrin tepkisi
Şükran ve minnetle anıyorum
Başkan Mehmet Baybağan güven tazeledi
“KİMSENİN MAĞDUR OLMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ”
Yurdunuseven: “Son 15 yılda şehirde ciddi gelişmeler yaşandı”
Milletvekili Ali Özkaya, Kadınlar gününü kutladı
SAADET PARTİSİ ŞUBAT AYINI DEĞERLENDİRDİ
AK PARTİ GENÇLİK KOLLARINDA GÖREV DEĞİŞİMİ
İYİ Parti İl Başkanlığı ve Yönetim Kurulu hafta sonunu dolu dolu geçirdi
MHP MERKEZ İLÇE NURİBEY KASABASINDA
CHP IŞIKLAR KASABASINDA
Şuhut AK Parti ilçe yönetimi kahvaltıda bir araya geldi
Teşkilatlanma çalışmalarımız devam ediyor
YURDUNUSEVEN, GENÇLİK KOLLARI’NIN VEDA YEMEĞİNE KATILDI
Hocalı katliamının 26. Yıl dönümü
EKREM ŞAMA AFYONKARAHİSAR'A GELİYOR
Başkan KARAGÖZ, Çay esnafını ziyaret etti
MHP ÇAY'DA BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: 'MUTABIK KALDIĞIMIZ CUMHUR İTTİFAKI'
VEYSEL EROĞLU : Tüm hemşerilerimizi bekliyoruz
VATANDAŞLARIMIZIN TALEPLERİ DİNLENDİ
“Emirdağ’da belediye başkan adayımız olacak”
“Köye dön 300 koyunu ve maaşı kap”
Özkal, Haydarlı heyetini kabul etti
SP’li yöneticilerden AGD’ye ziyaret
SON DAKİKA: KILIÇDAROĞLU 790, İNCE 447 OY ALDI!..
HATİCE ÖZKAL :AFYON LOBİSİ GÜÇLENMELİ
2.Lig Kırmızı Grup
İddaa Canlı Skor
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Anketler
Afjet Afyonspor Ptt ligine çıkarmı ?
Özlü Sözler
İmana gel ki, elemden emin olasın. Kadere teslim ol ki selamette kalasın.


Bediüzzaman Said Nursi
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Arşiv
Alexa
Haber Yazılımı