Haber Detayı
18 Ağustos 2017 - Cuma 16:56
 
Özkal, Geleceğin tarımını keşfetmeliyiz
Tıbbi ve ıtri bitkilerin yetiştirilmesi, araştırma ve geliştirme çalışmalarıyla hasat sonrası gelir arttırıcı yöntemleri incelemek üzere Fransa’ya giden
SİYASET Haberi


Tıbbi ve ıtri bitkilerin yetiştirilmesi, araştırma ve geliştirme çalışmalarıyla hasat sonrası gelir arttırıcı yöntemleri incelemek üzere Fransa’ya giden inceleme heyetinde yer alan AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Hatice Özkal, geleceğin tarımı olarak nitelenen farklı bitki türlerine Afyonkarahisarlıların yönelmesini istedi. Kıraç ve killi topraklarda bile üretilebilen lavantanın Afyonkarahisar’da da yaygınlaşması gerektiğini ifade eden Milletvekili Özkal, önemli bir gelir kaynağı olabilecek tıbbi ve ıtri bitkilerin üreticiye tanıtılmasının önemli olduğunu söyledi.   

 

Fransa’nın Marsilya, Nice ve Puget-sur-Argens şehirleri ile lavanta tarlalarıyla ünlü şehri Valensole’de geçtiğimiz hafta incelemelerde bulunan AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Hatice Özkal, geleceğin tarımı olarak tanımladığı tıbbi ve ıtri bitkilerden Afyonkarahisar’ın en üst düzeyde faydalanması için yatırıma ve tanıtıma gecikmeden başlanılması gerektiğini ifade etti.  Orman ve Su işleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkilileri ve sektör temsilcileri ile birlikte Fransa’da incelemelerde bulunan Milletvekili Hatice Özkal, ilk olarak lavanta tarlalarıyla dünya çapında üne kavuşan Provence Bölgesindeki Valensole şehrinde lavanta tarlalarını ziyaret etti. Lavanta çiçeği ve fidesi üretiminin yanı sıra üretim sonrası hasat, elde edilen ürünlerin değerlendirilmesi ve satışı uygulamalarını yerinde inceleyen Milletvekili Özkal, Türkiye’de son yıllarda lavanta üretimine yönelik bir ilgi olduğunu hatırlattı. Isparta ve Burdur’da önemli üretim merkezleri oluştuğunu kaydeden Özkal, Afyonkarahisar ve çevresi ile Antalya, Muğla ve Trakya’da da lavanta üretimine uygun sahaların bulunduğunu anlattı. 

 

AFYONKARAHİSAR TIBBİ VE ITRİ BİTKİLER MERKEZİÇOK ÖNEMLİ BİR YATIRIM

Lavanta üretiminin yanı sıra lavantadan elde edilen gelirin de nasıl artırılabileceğine yönelik inceleme yaptıklarını ifade eden AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Hatice Özkal, “Hem Hükümetimiz hem de Orman ve Su İşleri Bakanlığımız odun dışı ürünlerin gelirlerini arttırmayı hedefliyor. Bu ürünlerin bazıları Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız ile Sağlık Bakanlığımızın da konu alanına girdiğinden bakanlıklarımız ortak çalışmalar ve araştırmalar yürütüyor. Orman ve Su İşleri Bakanımız Veysel Eroğlu, bu konuyla bizzat kendisi ilgilenerek, çalışmaları kendisi organize ediyor. Afyonkarahisar Tıbbi ve Itri Bitkiler Merkezi, İlimiz için çok büyük bir şans. Bitkilerin araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin yapıldığı Afyonkarahisar Tıbbi ve Itri Bitkiler Merkezimiz, belki yeterince bilinmiyor olabilir. Afyonkarahisarlı özel sektör temsilcilerimiz, işadamlarımız ve çiftçilerimiz hem bu merkezi hem de bu bitkileri kısa sürede keşfetmeli. Bitkileri hem sağlık hem kozmetik hem de tekstil alanında çok etkin kullanan Fransa’da da araştırma ve geliştirme faaliyetlerine büyük önem verildiğini gördük. Bu açıdan Sayın Bakanımızın Afyonkarahisarımıza gelecek vaat eden çok önemli ve çok değerli bir tesis kazandırmış. Tıbbi ve ıtri bitkiler konusu Avrupa’da tarımın geleceği, daha çok kazanç getirecek yeni bir alan olarak görülüyor. Afyonkarahisar’daki kamu kurum ve kuruluşlarımız, basınımız, çiftçilerimiz ve çiftçi birliklerimiz bu alanla ilgili çalışmalara hız vermeli” dedi. 

 

AFYONKARAHİSARLILAR OLARAK YENİ TARIMI ERKEN KEŞFEDERSEK AFYONKARAHİSAR KAZANIR

Başmakçı ilçesinde gül, Dazkırı ilçesinde ise lavanta yetiştirildiğini hatırlatan AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Hatice Özkal, lavanta başta olmak üzere tüm tıbbi ve ıtri bitkilerin yetiştiriciliğini Afyonkarahisar geneline yayılmasının önemine değindi. Lavantanın su istemeden ve her türlü toprak türünde yetiştirilebildiğini anlatan Milletvekili Hatice Özkal, “İlk inceleme yaptığımız Valensole’de lavanta tarlalarını ve nasıl üretim yapıldığını yerinde gördük. Lavanta dünyada ticareti en fazla yapılan 15 uçucu yağ bitkisinden birisi. Isparta ve Burdur başta olmak üzere Afyonkarahisar, Muğla, Denizli, Antalya illerimiz ile Trakya’nın bazı bölgelerinde lavanta üretimi yapılıyor. Üretim alanlarının ve miktarının arttırılmasını hedefliyoruz. Dünya çapında çok önemli bir bitki olan lavanta, su istemiyor. Her türlü toprak türünde hatta kıraç ve killi topraklarda bile yetiştirilebiliyor. Her türlü iklim koşullarına dayanıklı olan lavanta tarlalarının yaygınlaşması turizm açısından da önemli bir potansiyel oluşturuyor. Valensole lavanta bahçeleriyle bu alanda dünya çapında bir üne kavuşmuş. Ülkemizde de Isparta'nın Keçiborlu İlçesi'nde Kuyucak Köyü bu yıl benzer bir üne kavuştu. Binlerce kişi lavanta bahçelerini görmek, hasada katılmak için Isparta’yı ziyaret etti. Benzer şekilde insanlar gül bahçelerinde hasat yapmak için turlara katılarak, hasatta çalışmak için para ödüyor. Tıbbi ve ıtri bitkiler yeni ve çiftçimize çok kazandıracak keşfedilmemiş bir alan. Bakanımız Veysel Eroğlu da bu alandaki çalışmalara büyük destek veriyor. Afyonkarahisarlılar olarak bu alanı erken keşfetmemiz, İlimizin her alanda kazanmasını sağlayacak” şeklinde konuştu.

 

AFYONKARAHİSARLILAR KAZANSIN

Nice şehrinde lavantanın parfüm ve kozmetikte kullanıldığı dünyaca ünlü markaların üretim merkezlerini yerinde inceleyen Milletvekili Hatice Özkal, Puget-sur-Argens şehrinde de tekstil, lavanta ve hediyelik eşya üretimi yapan Türk firması Cotton Blanc’ı ziyaret etti. Ürünler ve bitkilerin ürünlerde nasıl kullanıldığıyla ilgili bilgi alan Hatice Özkal, lavanta ve bitkilerin üretim sonrası değerlendirilmesine yönelik son çalışmaları öğrenme fırsatı buldu. Bitkilerin tıbbi açıdan da bir değer oluşturduğunu söyleyen Özkal sözlerini şöyle sürdürdü, “Buğday, arpa tarımını yine yapalım ama kıraç veya killi topraklarda, az su bulunan bölgelerde lavanta yetiştirelim. Ülkemizde lavanta uçucu yağının litresi 150-200 TL gibi fiyatlardan alıcı buluyor. Yurt dışında ise lavanta uçucu yağı ülkemize göre iki kat daha değerli olarak satılıyor. Lavanta dışında yetiştirilebilecek adaçayı, çalba ve karabaş otu, kekik, biberiye, defne, ıhlamur gibi onlarca tıbbi ve ıtri bitki bulunuyor. Bakanımız Veysel Eroğlu’nun her zaman belirttiği gibi tıbbi ve ıtri bitkilerin, ekonomik değeri azımsanmayacak kadar büyük. Üstelik bu keşfedilmemiş alanda çok büyük gelir imkanları bulunuyor. Bu bitkilere ve yetiştiriciliğine olan ilgiyi arttırmak, toprağımız ve insanımız açısından çok önemli.  Afyonkarahisar olarak bunu insanımıza tanıtabilirsek; vatandaşlarımız hem para kazanır hem de toprağımızı değerlendirilmiş olur. El birliğiyle halkımızı bu alana yönlendirelim. Afyonkarahisarımız için çalışalım, tıbbi ve ıtri bitkileri ilk Afyonkarahisarlılar tanısın ve öğrensin ki, Afyonkarahisarlılar kazansın. Afyonkarahisar kazandıkça Türkiye de kazanacak.  Dünyada tıbbi ve ıtri bitkiler sektörünün ekonomik hacminin 100 milyar Doların üzerinde olduğunu biliyoruz. Türkiye’nin bu alanda yıllık ihracat hedefini Bakanımız Sayın Veysel Eroğlu, 5 milyar Dolar olarak belirledi. Ülkemiz için bu gelirin yakalanması adına elimizi taşın altına koymalıyız. Böylelikle bu gelirden Afyonkarahisarımıza da pay getirmek için çaba harcamış oluruz.”

 

Kaynak: Editör: Afyon Kent Haber
 
Etiketler: Özkal,, Geleceğin, tarımını, keşfetmeliyiz,
Haber Videosu
Diğer Fotoğraflar


Yorumlar
Diğer Haberler
Afyonkarahisar Milletvekili Taytak’tan Basın Bayramı kutlaması
SON DAKİKA MERAL AKŞENER'DEN GELDİ !!!
BOLVADİNLİ GAZETECİLER TAYTAK’I ZİYARET ETTİ
MİLLETVEKİLİ TAYTAK SÖZÜNÜ YERİNE GETİRİYOR
Hüseyin Sezen, seçim sonrası ilçeleri ziyaret etti
İYİ Parti'den istifa: 1 sandalye eksildi
Afyon Ak Parti - Hüseyin Sezen “Cumhuriyet tarihinin dönüm noktası”
Sezen “Emniyet teşkilatımızın çalışmalarını takdir ediyoruz”
Milletvekili Gültekin Uysal’dan Dinar’a Teşekkür
İbrahim Yurdunuseven “Bayrağı daha ileri ve yükseğe taşıyacağız”
Bakan Eroğlu’ndan Sezen’e tebrik, partililere teşekkür
CHP İL Başkanı Savaş Erdoğan Basın açıklaması yaptı
Afyonkarahisar'ın yeni Milletvekilleri
Emirdağ'da Sandıklardan Ak Parti çıktı
Afyonkarahisar Seçimlerinde son durum !!!
Temel Karamollaoğlu'nun Sandığın'dan kendisine 2 oy çıktı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Dünyadan tebrik telefonları
Afyon'da 68.2 ile Ak Parti önde !!!
Hangi parti önde? Genel Seçim için ilk sonuçlar...
Mehmet Taytak “Milletimize hayırlı uğurlu olsun”
Turan Civelek “Söz ve karar cumhurundur”
Hüseyin Sezen “Söz hakkı Afyonkarahisarlı hemşehrilerimizin”
Yurdunuseven ; oyunu Atatürk İlkokulunda kullandı
Mehmet Kocacan ; “Sandıktan ne çıkarsa başımızın üstünde yeri var”
Mehmet Zeybek oyunu Gedik Ahmetpaşa İlkokulu’nda kullandı
Veysel Eroğlu, Bugün Demokratik bir bayram günü !!
AK Parti Afyonkarahisar'da sevgi yürüyüşü yaptı
Hüseyin Sezen “Bu seçimler beka meselesidir”
AFYON AK PARTİ SEVGİ YÜRÜYÜŞÜ YAPACAK
“Unutulmamalıdır ki demokrasi, sandıkta başlar ve sandıkta tecelli eder”
AK Parti milletvekili adayı İbrahim Yurdunuseven “16 yıldır halkımızın sesine kulak verdik”
“Bir yerde sorun varsa, Cumhurbaşkanımız Erdoğan var”
Ulusal Gazeteler
İddaa Canlı Skor
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Afyonkarahisar'da yaşamaktan mutlu musunuz?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Akhisarspor
0
0
0
0
0
0
2
Trabzonspor
0
0
0
0
0
0
3
Sivasspor
0
0
0
0
0
0
4
MKE Ankaragücü
0
0
0
0
0
0
5
Medipol Başakşehir
0
0
0
0
0
0
6
Kayserispor
0
0
0
0
0
0
7
Kasımpaşa
0
0
0
0
0
0
8
Göztepe
0
0
0
0
0
0
9
Galatasaray
0
0
0
0
0
0
10
Fenerbahçe
0
0
0
0
0
0
11
Çaykur Rizespor
0
0
0
0
0
0
12
Bursaspor
0
0
0
0
0
0
13
BŞB Erzurumspor
0
0
0
0
0
0
14
Beşiktaş
0
0
0
0
0
0
15
Atiker Konyaspor
0
0
0
0
0
0
16
Antalyaspor
0
0
0
0
0
0
17
Alanyaspor
0
0
0
0
0
0
18
Yeni Malatyaspor
0
0
0
0
0
0
Özlü Sözler
Kuvvetli insan, kendi kendini yenen insandır


Hz. Muhammed
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Arşiv
Modül 1

sanalbasin.com üyesidir

Haber Yazılımı