Haber Detayı
08 Şubat 2016 - Pazartesi 22:14
 
OTİZM HIZLA ARTIYOR
Otizm sosyal beceriler ve iletişimde güçlükle kendini gösteren gelişimsel bir bozukluktur.
SİVİL TOPLUM Haberi


Otizmin sebebi tam olarak bilinmemekle birlikte Dogal yaşamın bozulması ,dogal olmayan beslenme ,çocukların dogadan uzaklaşması vb nedenlerden dolayı Otizm görülme oranı her geçen gün artmaktadır en son yapılan araştırmalarda bu oran 68 çocukta 1 görüldüğünü işaret etmektedir.

Ancak bizim gözlemlerimiz ve başvuran bu oranlarına baktıgımızda bu sayının dahada arttıgını görmekteyiz. Erkek çocuklarında görülme oranıda kız çocuklarına oranla 4 kat daha fazladır. Henüz anne karnında iken teshisi bulunmaması ve normal fiziki görünüme sahip olmaları nedeniyle teshisin geçikmesi ve çocugun eğitime geç başlaması günümüzde yaşadıgımız bizi en çok üzen durumdur.

 

Çünkü otizmde ne kadar erken eğitime başlanırsa çocugun ilerki yaşantısında o kadar bagımsız hareket etme ihtimali yükselmektedir.Şu an 3 yaşından önce kesin teshis konulmasada otizmden şüphe duymanızı gerektirecek bazı belirtiler vardır .Bunlar göz teması kurulamaması , ismi söylendiğinde dönüp bakmaması ,kendi etrafında dönme tekrarlayan hareketler,beslenme tekdüzeliği ,parmak ucunda yürüme ve akranlarına göre konuşma gecikmesi bizde acaba otizmi sorusunu akla getirebilir? Ülkemizde son yıllarda otizm alanında güzel gelişmeler yaşanmış bu konunun önemi anlaşılmıştır.

 

Fakat hızlı artış nedeniyle yeterli gelmemektedir. Afyon ilinde olmak üzere ülkemizde otizmli birey sayısında artış ihtiyaç ve çesitlenen talepleri karşılamak üzere otizmli bireyin ve ailenin yaşam kalitesini artırmak için ailelere destek verilmeli Aile sosyal politikalar bakanlığı, milli eğitim bakanlığı ,sağlık bakanlığı, üniversitelerde uygun politikalar geliştirmelidir. Bugün üniversitelerde özel eğitim ögretmenleri ve otizm alanında eğitim veren bölüm mezunlarının sayılarının artırılması çalışması yapılmalı , sağlık bakanlığı her ilde otizm tarama merkezleri açmalı millli eğitim bakanlığı erken çocukluk dönemimde 3 yaşında otizm teşhisi almış çocugu eğitime dahil etmeli ve yogun eğitim proğramı ile okul dönemine hazırlamalı aile sosyal politikalar bakanlığıda otizmli birey ve ailelerine destek amaçlı proğramlar düzenlemeli okul sonrası dönemde otizmli bireyler için yaşam merkezleri açılmalı otizmi yaşayan birey ve aile yalnız bırakılmamalıdır.Devlet eliyle sahiplenilmesi saglanmalıdır. FATMA KAVAS AFYON OTİSTİK ÇOCUKLAR SOSY.YARD DAYANIŞMA DERNEĞİ BAŞKANI 

Kaynak: Editör: Afyon Kent Haber
 
Etiketler: OTİZM, HIZLA, ARTIYOR, ,
Haber Videosu
Yorumlar
İddaa Canlı Skor
Bizim Gazete
Anketler
Afyon'a Raylı sitem yapılmalı mı ?
Anketler
Afjet Afyonspor Ptt ligine çıkarmı ?
Haber Yazılımı