Haber Detayı
06 Mart 2016 - Pazar 22:15
 
Öğrenciler ve Veliler tepkili!
Bu yıl Haziran ayında yapılacak olan üniversite giriş ikinci basamak sınavları, Müslümanlar için oruç tutmanın farz olduğu mübarek Ramazan ayına rastlıyor. Öğrenci velileri ise bu duruma tepkili…
EĞİTİM Haberi


Bu yıl Haziran ayında yapılacak olan üniversite giriş ikinci basamak sınavları, Müslümanlar için oruç tutmanın farz olduğu mübarek Ramazan ayına rastlıyor. Öğrenci velileri ise bu duruma tepkili…

 

Bu yıl Haziran ayında yapılacak olan üniversite giriş ikinci basamak sınavlarının, Ramazan ayına rastlaması birçok sorunu ve adaletsizliği de beraberinde getirebilir. Oruç tutan öğrenciler ya oruç tutmayıp bir farzı yerine getiremeyecek veya oruçlu bir şekilde sınava girerek sıkıntılı bir sınav geçirecek. Bir gurup veli adına açıklama yapan Dr. Ahmet Gelişgen, “Bu yıl Haziran ayında yapılacak olan üniversite giriş ikinci basamak sınavları, Müslümanlar için oruç tutmanın farz olduğu mübarek Ramazan ayına rastlamaktadır. Ülkemizin %99'unun Müslüman olduğunu her fırsatta ifade etmekteyiz. Bilindiği gibi mükellef Müslümanlar, kendilerine dinen farz olan Ramazan orucunu tutmakla yükümlüdürler. Gençlerin geleceğini belirleyecek kadar önemli bir sınava, oruç tutmayanlar yanında, oruç tutan öğrencilerin katılmak zorunda bırakılması, oruçlu öğrenciler aleyhine ciddi bir fırsat eşitsizliğidir” dedi.

 

İNGİLTERE BİLE BUNU YAPMIYOR

Bu durumun, oruç tutan öğrenciler için dezavantaj olduğunu kaydeden Gelişgen, “Hıristiyan ve laik bir ülke olan İngiltere bile, azınlıktaki Müslüman öğrencilerin maruz kalacağı bu dezavantajı ve eşitsizliği ortadan kaldırmak amacıyla, Ramazan ayına rastlayan bu yılki lise bitirme ve üniversite giriş sınavlarını, Ramazan ayı öncesine çekme kararı almıştır. Müslüman öğrenciler, bu kadar önemli bir sınavda oruç tutmayıversinler" de denebilir. Ne var ki böyle bir yaklaşım, inanç ve ibadet özgürlüğüyle bağdaşmayacağı gibi, bu tavırla, geleceğimizi emanet ettiğimiz gençlerimize de ilkesizlik aşılamış oluruz. Bunun neticesinde, gençlerin şahsiyeti de olumsuz etkilenir” diye konuştu.

 

SINAV, ÖNCEYE VEYA SONRAYA ALINABİLİR

Ahmet Gelişgen şunları kaydetti: “Öte yandan, objektif başarısını elde etmek amacıyla orucunu bozmak durumunda kalan bir öğrenci, bu sefer, iç dünyasında oluşabilecek manevi rahatsızlık dolayısıyla daha da başarısızlığa düşebilir. Sınavdan maksat, herkesin hak ettiği ve layık olduğu okulu kazanması ise eğer, öğrencilere fırsat eşitliğini sağlamalıyız. Basit bir mevzuat değişikliğiyle bu olumsuz durumun düzeltilebilme imkanın olduğu düşüncesindeyiz. Bu nedenle, Ramazan ayında yapılacak üniversite giriş sınavlarının, mübarek oruç ayının öncesine ya da sonrasına alınması, saygıdeğer yetkililerimizden arz ve talebimizdir.”

Kaynak: Editör: Afyon Kent Haber
 
Etiketler: Öğrenciler, ve, Veliler, tepkili!,
Haber Videosu
Yorumlar
İddaa Canlı Skor
Bizim Gazete
Özlü Sözler
Cahil olanların merhameti ve lütfu azdır…


Mevlana
Anketler
Afyon'a Raylı sitem yapılmalı mı ?
Anketler
Afjet Afyonspor Ptt ligine çıkarmı ?
Haber Yazılımı