Haber Detayı
04 Nisan 2018 - Çarşamba 23:30
 
Nefes kredisi esnafa nefes verecek
AK Parti İl Başkanı İbrahim Yurdunuseven, haftalık basın toplantısında gündemi değerlendirdi. Ekonomik veriler üzerinden hükümeti eleştiren bazı siyasilere “alım gücü” üzerinden cevap veren Yurdunuseven “Eleştireceğiz diye kimse halkımızı rakamlarla kandırmasın” dedi.
SİYASET Haberi


AK Parti İl Başkanı İbrahim Yurdunuseven haftalık basın toplantısında gündemi değerlendirdi. Toplantıya Medya ve Tanıtım Başkanı M. Zahit Özer ve İl Yönetim Kurulu üyesi Atike Selman da katıldı.

 

 

Toplantıda konuşan İl Başkanı “Geçtiğimiz hafta AK Parti Genel Merkezi tarafından düzenlenen Genişletilmiş İl Başkanları toplantısına katıldık. Orada benimle birlikte ilimizde Belediye Başkanımız, İl Genel Meclis Başkanımız ve Gençlik Kolları Başkanımız da vardı. Cumhurbaşkanımız orada üzerine basarak şunu vurguladı: ‘İsrail terör devletidir.’ Ben de bunu bir kez daha yinelemek istiyorum ‘İsrail terör devletidir” dedi.

 

Etkisiz hale getirilen terörist sayısı 3 bin 844 oldu

 

Afrin operasyonuna da değinen Yurdunuseven konuşmasında, “PKK/KCK/PYD-YPG'li ve DEAŞ'lı teröristleri etkisiz hale getirilmesi için başlatılan operasyonun 75. günündeyiz. 75 günde toplam şehit sayımız 52 oldu. Harekat kapsamında toplam 3 bin 844 terörist de etkisiz hale getirildi. Buradan şehitlere Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar dilerim” ifadelerine yer verdi.

 

Büyük Dönüş Yürüyüşü

 

Yurdunuseven, Filistinlilerin Büyük Dönüş Yürüyüşü ile ilgili de bir açıklama yaparak şöyle konuştu: “İsrail'in 30 Mart 1976'da Filistinlilere ait binlerce dönüm araziye el koymasının ardından yaşanan olayların anıldığı Toprak Gününde Büyük Dönüş Yürüyüşüne katılmak üzere sabah saatlerinde sınıra doğru harekete geçen genç, yaşlı, çocuk, kadın, erkek binlerce Filistinli, topraklarına bağlılıklarını ortaya koydu. Yürüyüş sırasında Gazze sınırında 17 Filistinli İsrail askerleri tarafından şehit edildi. Şehitlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Burada görüyoruz ki İsrail bir terör devleti, başındaki Netanyahu da teröristtir.”

 

Serteser’i tebrik etti

 

Yurdunuseven ATSO seçimlerinde yeniden başkan seçilen mevcut başkan Hüsnü Serteser’i de tebrik ederek şöyle konuştu: “Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası’nda (ATSO) Meslek Komiteleri ve Meclis Üyeleri seçimi gerçekleştirildi. 33 Meslek Komitesi’nde yapılan seçimle 77 Meclis Üyesi seçimini gerçekleştirdi. Mevcut Başkan Hüsnü Serteser resmi olmayan sonuçlara göre yeniden başkan seçildi. Hayırlı olsun.”

 

Türkiye, 2017 yılında yüzde 7.4 büyüdü

 

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK), 2017 yılının son çeyreğine (Ekim-Aralık) ilişkin Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) verilerini açıkladığını söyleyen Yurdunuseven konuşmasında, “Buna göre Türkiye, 2017 yılında yüzde 7.4 büyüdü. Ekonomistler 2017'de Türkiye ekonomisinin yüzde 7.3 büyümesini bekliyordu. Bu rakamlar Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin ne kadar başarılı ve iyi bir ekonomik yol izlediğinin göstergesidir. Ekonomimiz emin ellerdedir. Kimsenin bundan kuşkusu olmasın.  Ekonominin bu noktada olmasının ve her yıl dünyadaki büyüme oranları kıyaslandığında çok büyük bir büyüme sergilemesi kendi kendine olmuyor. Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız, bakanlarımız ve milletvekillerimizin çok emeği var. Bu büyüme rakamı gece gündüz demeden yapılan çalışmaların karşılığıdır” ifadelerine yer verdi.

 

“Alım gücünü hesap etmeyi unutmuşlar”

 

Ekonomik veriler üzerinden eleştiride bulunanlara da cevap veren Yurdunuseven, “Bazı siyasiler çeşitli ekonomik verileri basın ile paylaşmış. Burada paylaşılan rakamlar doğrudur ama bu rakamları yazarken alım gücü hesaplamasını unutmuş ya da bilerek yazmamışlar. Yani kendi kendilerini ele vermişler. Rakam verip rakamlar üzerinden gerçek alım gücünü göstermeden eleştiri yapmak doğru bir yöntem değildir. Bugün Türkiye yüzde 7.4 oranında büyüme gerçekleştirmiş bir ülkedir. Bu da dünya sıralamasında ciddi bir seviyeye geldiğini gösterir. Burada hesaplama yaparken 2002'deki alım gücü ile 2018 yılındaki alım gücünü karşılaştırarak yapmak lazım. Aradaki fark nedir buna bakmak lazım” dedi.  

 

“Halkımızın alım gücü arttı”

 

2002 yılı ile bugünü kıyaslayarak asgari ücretin alım gücü hakkında kıyaslama yapan Yurdunuseven şöyle konuştu: “Örneğin 2002 yılındaki asgari ücretle 920 tane ekmek alınırken bugün 1603 tane ekmek alınıyor. Demek ki 50’den fazla bir alım gücü artışı sağlanmış. 2002 yılında bir asgari ücretle 216 litre süt alınırken bugün 411 litre alınıyor. 2002 yılında 294 kilo un alınabilirken bugün 458 kilo un alınabiliyor. Yani yüzde yüze yakın bir alım gücünde artış söz konusu. 2002'de 74 kilo kuru fasulye alabilen bir kişi bugünün asgari ücreti ile 162 kilogram alabiliyor. Burada birçok örnek verilebilir. 2002'de 69 kilo tavuk alabilen kişi bugün 107 kilo tavuk alabiliyor. Halkımızın alım gücü arttığı gibi ekonomimiz de büyüdü. Yoksa 2002'de rakam şuydu bugün bu oldu demek açıklayıcı bir tabloyu ortaya koymaz.”

 

“Kimse halkımızı rakamlarla kandırmasın”

 

“Eleştireceğiz diye kimse halkımızı rakamlarla kandırmasın” diyen Yurdunuseven konuşmasında, “Bugün bir hesaplama yaparken alım gücüne bakın en az 50 olmak üzere bugün itibarıyla alım gücü artmıştır ve artmaya da devam edecektir. Bunu övünerek söylüyorum. Bu, AK Parti hükümetlerinin bugüne kadar yaptığı çalışmaların neticesidir. Kaldı ki sanki geçmiş yıllarda bu ülkede biz hep refah içinde yaşamıştık da biz mi gözden kaçırdık. Ekmeğin karne ile dağıtıldığı yer neresiydi. Oysa ülkemizde tarlalar ekiliyordu, tarımda bir aksama yoktu” ifadelerine yer verdi.

 

“Saman ithalinin sebebi yüksek dane verimli ekim yapılmasıdır”

 

Muhalefetin eleştirmeyi bilmediğini kaydeden Yurdunuseven, “Sırf eleştirmek adına iyi olan şeyleri kötülüyor. Sizin saman ithal ediyoruz diye küçümseyip görmediğiniz, vekilinizin teröristleri savunmak için tepki gösterdiği SİHA’lar sayesinde yalnızca bir kalemde tasarruf edilen miktar yüz milyonlarca dolar var. Kaldı ki saman ithalinin nedeni yüksek dane verimli ekim yapılmasıdır. Yerli silahların ithal silah alımlarını durdurması ve ihracat karı ile milyonlarca ton saman alınabilir ama bunu görmezler. Yerli silahlar ve yerli birçok projeyi aşağıya çekmeye çalışıp saman fiyatlarını akaryakıt fiyatlarını gündeme getirenler soruyorum size 2002 önceki akaryakıt bu ülkede bedava mı dağıtılıyordu? Asgari ücret ne kadardı, açlık sınırını, enflasyon oranını bir görün de öyle eleştirin” dedi.

 

Nefes kredisi esnafa nefes verecek

 

Yurdunuseven son olarak hükümetin KOBİ’ler için 7,5 milyarlık ilk 6 ay ödemesiz, 18 ay vadeli nefes kredisi verdiğini söyleyerek sözlerini, “Kredi kullanımları başladı. 200 bin liraya kadar kredi verilecek. Türkiye ekonomisi günden güne büyüyor” ifadeleri ile noktaladı.

 

Basın toplantısı soru cevap şeklinde devam etti.  >>Günay Doğar

Kaynak: (AHG) - Afyon Hisar Gazetesi Editör: Afyon Kent Haber
 
Etiketler: Nefes, kredisi, esnafa, nefes, verecek,
Haber Videosu
Yorumlar
2.Lig Beyaz Grup
Yazarlar
Bizim Gazete
Arşiv
Haber Yazılımı