Haber Detayı
10 Ekim 2016 - Pazartesi 13:19
 
MİMARLIK HAFTASI’NDA MEKAN VE KİMLİK ANLATILDI
Mimarlık Haftası, Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü ile Afyonkarahisar Mimarlar Odası ortaklığında gerçekleştirilen etkinlik ile kutlandı.
EĞİTİM Haberi


MİMARLIK Haftası, Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü ile Afyonkarahisar Mimarlar Odası ortaklığında gerçekleştirilen etkinlik ile kutlandı.

Taş Medrese’de gerçekleştirilen ve AKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İsa Sağbaş, Afyonkarahisar Mimarlar Odası Başkanı Süleyman Bircan, Resim Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Hülya Ulaş Fevzioğlu, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Şerife Ebru Okuyucu ile beraber çok sayıda öğretim üyesi ve öğrencinin katıldığı etkinlikte “Mekân ve Kimlik” teması işlendi.

Etkinlikte ilk konuşmayı gerçekleştiren Afyonkarahisar Mimarlar Odası Başkanı Süleyman Bircan, Mimarlık Haftası etkinlikleri ile mimarlık kültürünü anlatmaya ve farkındalık oluşturmaya çalıştıklarını ifade ederek, “Biz Mimarlar Odası olarak İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı bölümü ile bu gibi organizasyonları yapmaktan onur duyuyoruz. Bu vesile ile tüm mimarlık camiamızın mimarlık haftasını kutluyor, öğrencilerimize de başarılar temenni ediyorum” dedi.

Mekanların insanların hayatlarına yarattığı etkilerden bahsederek “Mekan ve Kimlik” konularına değinen AKÜ İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Şerife Ebru Okuyucu ise “Belirlemiş olduğumuz Mekan ve Kimlik temasının açılımını mekanların kimliği ve kimliksizliği olarak ele almak daha doğru olacaktır. Mimarlık insanın tüm yaşam alanını tasarlamasıdır. Yaşam alanı nedir diye soracak olursak da bu yaşam alanları insanın yaşadığı çevrenin tüm öğelerinin bütünüdür. Yaşadığımız konutlar, işyerlerimiz, sokaklar, yürüdüğümüz caddeler, camiler, fabrikalar bizim yaşam alanlarımızdır. Mimari kimliğini ise o mekanı kullanan kişilerin, grupların sosyal ve kültürel yapılarına ve alışkanlıklarına bağlı olarak gelişir” diye konuştu. Türkiye’de mimarlık alanında yaşanan kırılma noktalarından da bahseden Okuyucu, mimarların ürettiği her yapı için kimlikli ya da kimliksiz tanımlamaları yapmanın en doğru yöntem olduğunu dile getirdi.

AKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İsa Sağbaş ise üniversite-sanayi, üniversite-yerel yönetimler, üniversite-sivil toplum örgütleri açılımlarıyla ortaklaşa üretilen projeler ve düzenlenen etkinlikler ile üniversite-kent bağlarını güçlendirmek istediklerini kaydetti. AKÜ Güzel Sanatlar Fakültesi bünyesinde birçok sergi, etkinlik ve seminerler ile disiplinler arası etkileşimi sağlamak istediklerini belirten Sağbaş, “Mimarlığın, mekânları tasarlanma işi olduğu düşünülürse, insanların yaşamını kolaylaştırmanın veya zorlaştırmanın mimarların elinde olduğu da söylenebilir. Bu bağlamda Mimarlık ve İç Mimarlık öğrencilerine tasarım kalitesi ve estetik mekânlar üretimi konusunda büyük sorumluluklar düşmektedir. İnsan odaklı bir meslek olan mimarlık mesleğini yapacak olan öğrencilerin kendi çevrelerinde ve yaşadıkları kentlerde kaliteli ve nitelikli yaşam alanları oluşturacak bir donanımla mezun olmaları fakülte olarak temel hedeflerimizdendir” diye konuştu.

Konuşmaların ardından İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü öğrencileri tarafından oluşturulan sergi gezildi. Etkinlik, kokteyl ile sona erdi.

Kaynak: (AKÜ ) - Afyon Kocatepe Üniversitesi Basın Yayın Editör: Afyon Kent Haber
 
Etiketler: MİMARLIK, HAFTASI’NDA, MEKAN, VE, KİMLİK, ANLATILDI,
Haber Videosu
Yorumlar
Diğer Haberler
FATİH ANADOLU LİSESİ YİNE PORTEKİZ’DE!
Yarı Olimpik Yüzme Havuzunun Açılışına Bakan Soylu'da katıldı
EKREM YAVUZ İLKOKULU ÖĞRENCİLERİ VE ÖĞRETMENLERİNDEN ANLAMLI YARDIM.
MİNİKLERİN SİNEMA KEYFİ
REKTÖR SOLAK GSF ATÖLYELERİNİ YERİNDE İNCELEDİ
BİTKİSEL ATIK YAĞLAR MİNİK ELLER TARAFINDAN TOPLANIYOR
2018-KPSS ÖNLİSANS SINAVINDA NÜFUS MÜDÜRLÜKLERİ AÇIK
AKÜ EV SAHİPLİĞİNDE TURİZM KONGRESİ BAŞLADI
İHSANİYE TURİZM MESLEK LİSESİ’NDEN AŞURE ETKİNLİĞİ
Fatih Anadolu Lisesi STEM eğitiminin merkezi olacak...
KPSS SINAVINI SANİYELERLE KAÇIRDI !!
AKÜ'DEN TÜBİTAK BİGG DESTEK PROGRAMI
“Eleştirel Düşünme ve Eleştirel Medya Okuryazarlığı Eğitimi”
Tıbbi ve aromatik bitkilerde Afyonkarahisar örneklemi önemli
TEKNOPARK YÖNETİM KURULU TOPLANTISI YAPILDI
AFYONKARAHİSAR'DA OKUL SERVİSLERİ DENETLENDİ
İngiltere ve İngiltere dil okulları
ANADOLU ÜNİVERSİTESİ BASIN AÇIKLAMASI
PTT Öğrencileri sevindirdi
Afyon Anadolu İmam Hatip Lisesinin YKS başarısı
Ankara Erkek Yurdu
AFYON'DA ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK BAŞVURULARI
DİNAR'DA ÖĞRENCİLERE 500 TİŞÖRT VE ŞAPKA DAĞITILDI
AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİ ALACAK
AKÜ'DE YAZ OKULU BAŞLADI
ÖĞRENCİLER BAŞKAN ÇOBAN'A İZLENİMLERİNİ AKTARDI
Afyon Kocatepe Üniversitesi personellerinden 15 Temmuz'a yoğun katılım
Prof. Dr. Mustafa Solak Emirdağ'dan gelen ziyaretçileri kabul etti
AKÜ'DE KÜLTÜR VE EKOLOJİ TEMELLİ DOĞA OKULU BAŞLADI
Emirdağ'da Okuma Saati Projesi
MUSTAFA SOLAK MAKAMINDA KABUL ETTİ
Afyon'da Sınava geç kalan öğrenciyi Polis yetiştirdi
Ulusal Gazeteler
İddaa Canlı Skor
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Afyonkarahisar'da yaşamaktan mutlu musunuz?
Özlü Sözler
Bize karşı silah taşıyan, bizden değildir


Hz. Muhammed
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Arşiv
Modül 1

sanalbasin.com üyesidir

Haber Yazılımı