Haber Detayı
12 Mayıs 2017 - Cuma 17:09
 
Milli park sınırları dışına çıkarılan alanlar, tarihi sit sınırlarının da dışına çıkarılmıştır
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü V. Bölge Müdürlüğü
RESMİ İLAN Haberi


Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü V. Bölge Müdürlüğü sorumluluk alanında bulunan Başkomutan Tarihi Milli Parkımızın sınırlarında değişiklik yapılarak. Milli park sınırları içerisinde bulunması azami ehemmiyet gösteren bazı sahalar milli parka dahil edilmiş, bunun yanında muharebe ile ilgisi bulunmayan, bazı yerleşim yerlerinin bulunduğu alanlar ise milli park sınırları dışına çıkarılmıştır.

 

Başkomutan Tarihi Milli Parkı Afyonkarahisar. Kütahya ve Uşak illeri sınırlarında 40.948 hektarlık sahada 31.08.1981 tarihinde ilan edilmiştir. Milli Parkın Afyonkarahisar bölümü. Eskişehir Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunun 14.01.2000 tarih ve 1040 sayılı kararları. Dumlupınar bölümü ise Bursa Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunun 03.04.1990 tarih ve 1067 sayılı kararları ile aynı zamanda Tarihi Sit alanı olarak da tescil edilmiştir.

 

Afyonkarahisar Kocatepe Üniversitesi Tarih Bölümü öğretim görevlileri tarafından Genelkurmay ATEŞE Başkanlığı arşivleri taranarak bilimsel çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmalara göre 26 Ağustos 1922' de başlayıp. 30 Ağustos 1922' de son bulan muharebeler ile doğrudan alakalı olan ve milli park sınırları içerisinde bulunması azami ehemmiyet gösteren bazı sahaların milli parka dahil edilmesi gerektiği, bunun yanında muharebe ile alakası bulunmayan bazı sahaların ise milli park sınırları dışına çıkarılması gerektiği anlaşılmıştır.

 

Netice olarak 26 Ağustos sabahı ilk topçu ateşimizin başladığı ve askerlerimizin son toplanma merkezi olan Avlağı Yaylası ve muharebede şehit olan askerlerimizin meftun bulunduğu Giresunlular Şehitliği, Akdeğirmen Şehitliği, Anıtkaya Şehitliği, Yıldırım Kemal Şehitliği ve Çalışlar Şehitliği milli park sınırlarına dahil edilmiş olup harbin geçtiği kısımlar büyütülmüştür. 3000 dekar alan bu şekilde milli park sınırları içine ilave edilmiştir.

 

Ancak bölge halkının da yakından bildiği ve vatandaşların evlerinin bulunduğu, muharebelerle alakası bulunmayan köy yerleşim alanları ise milli park sınırları dışma çıkarılmıştır. Böylece milli park sınırları parçalı hale getirilerek yaşanan sosyal problemler kısmen ortadan kaldırılmıştır. Yerleşim yeri olup da tarihi değer taşıyan alanlar ise milli park sınırları dahilinde bırakılmıştır.

 

Milli park sınırları dışına çıkan alanlar aynı zamanda tarihi sit olması nedeniyle mağduriyet devam etmekte idi. Eskişehir Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulunun 27.04.2017 tarilı ve 5143 sayılı kararı, Kütahya Kültür Varlıklarım Koruma Bölge Kurulunun 08.04. 2017 tarih ve 3971 sayılı kararı ile de köy yerleşik alanları tarihi sit alanı dışına çıkarılarak böylece yerleşim yerlerinin tarihi sit alanı olmasından kaynaklanan sosyal problemler de çözülmüştür.

 

Sınır değişikliği ile Başkomutan Meydan Muharebesi ile doğrudan alakası bulunan tarihi kaynak değerlerimizin milli park içerisine dahil edilerek muhafaza edilmesi ve gelecek nesillere intikal ettirilmesi, bölge halkının koruma statüsünden kaynaklanan problemlerinin giderilmesi amaçlanmıştır.

 

Tarihi değerlerine sahip çıkarak milli değerlerini ihya eden Orman ve Su İşleri Bakanlığı Başkomutan Tarihi Milli Parkı'nda da önemli çalışmalar gerçekleştirmiştir. Başkomutan Tarihi Milli Park Sınırları içerisinde bulunan 34 km’lik Zafer yolu başta olmak üzere bütün yollar asfaltlanarak bazı yollar ise parke taşlarıyla döşenmiştir. Şuhut’ta bulunan büyük taarruz hazırlıklarının yapıldığı ev restore edilerek. Büyük taarruz Karargahı olarak çevresiyle birlikte düzenlenmiştir. Ahmetpaşa ve Erkmen kasabalarında bulunan göletlerin kıyılarına mesire alanları yapılmış. Bütün şehitlikler ihya edilmiş ve çevre düzenlemelerinin tamamı bitirilmiştir. Aynı şekilde milli parkın Dumlupınar kısmında da bütün şehitliklerin bakım, onarımı ve çevre düzenlemeleri yapılmıştır.

 

Basının ve kamuoyunun bilgisine sunulur.

 

 

  Mahmut TEMEL

    Orman ve Su İşleri Bakanlığı

  5. Bölge Müdürü

 

Kaynak: Editör: Afyon Kent Haber
 
Etiketler: Milli, park, sınırları, dışına, çıkarılan, alanlar,, tarihi, sit, sınırlarının, da, dışına, çıkarılmıştır,
Haber Videosu
Yorumlar
Diğer Haberler
Afyonkarahisar Valiliği'nden Derneklere Duyuru !!
DİNAR TOKİ 86 KONUT İLE İLGİLİ DUYURU
Afyon İşkur Duyuru yaptı !!
Sezen; “Bayramlar önemli dayanışma günleridir”
AKÜ'DE “Sınav Koordinasyon Kurulu” TOPLANDI
Afyon Belediyesi Açıkladı !!!
Afyon Defterdarlığından Duyuru !!!
ESKİ AFYON MÜFTÜSÜ , BAŞKAN YARDIMCISI OLDU
Basın sermaye çevrelerinin oyuncağı olmamalıdır
NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜNDEN BÜYÜK KOLAYLIK
Camilerde Kur'an Öğretimi Kursları Açıldı!
İLAN-REKLAM VERGİSİ MÜKELLEFLERİNE DUYURU
TOKİ Ahmatpaşa’da temeli attı
AFİMDER OLAĞANÜSTÜ GENEL KURUL TOPLANTISI
2016 yılı sonuçları açıklandı
AFYON GAZETECİLERİ DAYANIŞMA DERNEĞİNDEN BASIN AÇIKLAMASI
AFYON BELEDİYESİ YARDIMDA SINIR TANIMIYOR
2017 Ramazan Bayramı Vaazı
‘‘Koruyucu ilaçlama yapmayı unutmayın…’’
BAKAN VEYSEL EROĞLU YİNE MÜJDELER VERİYOR
T.C. ÇAY KAYMAKAMLlGr KÖYLERE HİzMET GÖTÜRME BİRLİGİ İHALE İLANI
Milat Gazetesi yazarı Mehmet Nuri Yardım Tgrt'ye yüklendi
Afyonkarahisar İl Emniyet Müdürlüğü
BAŞKAN'DAN İSTANBUL’UN FETHİNİN 564.YILI MESAJI
Afyon Cumhuriyet meydanı ihaleye çıkıyor
SGK’dan Serteser’e ziyaret
“19 Mayıs, milletimizin istiklal meşalesini yaktığı gündür”
BAŞKAN ÇOBAN'IN BERAT KANDİLİ MESAJI
DEFTERDARLIKTAN SON BİR ŞANS DAHA !!!
BASIN DUYURUSU: BOLDAV’DA YÖNETİM KURULU DEĞİŞİKLİĞİ.!
DUYURU : İLAN-REKLAM VERGİSİNDE SON GÜNLER
Afyonkarahisar İşkur'dan Roman vatandaşlarımıza Sepet Örme Kursu
Ulusal Gazeteler
İddaa Canlı Skor
Yazarlar
Bizim Gazete
Anketler
2019 Mart seçimlerinde, oyunuzu hangi partiye vereceksiniz?
Özlü Sözler
Güleryüzlü olmayan bir kişi, dükkan açmamalıdır.


Konfüçyus
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Arşiv
Modül 1

sanalbasin.com üyesidir

Haber Yazılımı