Haber Detayı
03 Temmuz 2017 - Pazartesi 16:56
 
Millet tabiat parklarına akın etti
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü’nün koruması altında bulunan milli parklar ve tabiat parkları Ramazan Bayramı’nda doldu taştı. Bayram süresince bu alanlar, 1,7 milyon kişiyi ağırladı
TURİZM Haberi


Korunan alanlarda DKMP Genel Müdürlüğü’nün almış olduğu tedbirler ve Ramazan Bayramı öncesi Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun talimatları doğrultusunda bayram boyunca milli park ve tabiat parklarının girişlerinin ücretsiz yapılması bu alanlardaki ziyaretçi sayısının rekor bir seviyeye ulaşmasını sağladı.

 Geçen Yıldaki Ziyaretçi Sayısının İki Katı Aşıldı

Toplam 1,7 milyon kişinim Bayram tatili boyunca ziyaret ederek şehrin stresinden uzaklaştığı bu alanları, geçen yıl Ramazan Bayramı’nda 734 bin 246 kişi ziyaret etmişti. Vatandaşların bayramda bu alanları tercih etmesiyle ziyaretçi sayıları anlamında büyük bir rekora imza atılarak, geçen yıl ki ziyaretçi sayısının iki katı geçilmiş oldu.

 En Fazla Ziyaretçi Abant Tabiat Parkı’na Gitti

Bayramda 1,7 milyon kişinin ziyaret ettiği korunan alanlar arasında ise birinciliği Abant Tabiat Parkı aldı. 129 bin 116 kişinin ziyaret ettiği Abant’ı 110 bin kişiyi ağırlayan Uludağ Milli Parkı takip etti. Üçüncü sırayı ise 90 bin 636 kişiyi ağırlayan Soğuksu Milli Parkı aldı.

 Bolu 187 bin 616 Kişi ile En Fazla Ziyaretçi Ağırlayan İl Oldu

Korunan alan ziyaretçi sayılarının en yoğun olduğu iller sıralamasında ise 187 bin 616 ziyaretçi ile Bolu birinci sırada yer alırken, 173 bin 274 kişi ile İstanbul ikinci sırada, 126 bin 186 kişi ile Trabzon üçüncü sırada yer buldu. Bu bayram Bursa 116 bin 300 kişi ile dördüncü sırada yer alırken Başkent Ankara ise 115 bin 516 kişi ağırlayarak beşinci sırada yer aldı.

Ziyaretçi Sayısında Hedefler Aşıldı

Korunan alanlarda yaşanan bu yoğunlukta, Bakanlık olarak aldıkları tedbirlerin ve girişlerin ücretsiz yapılmasının etkili olduğunun altını çizen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ise “Şehrin gürültüsünden ve stresinden uzaklaşıp huzurlu bir ortamda tabiatla iç içe, aileleriyle bir arada piknik yapmak isteyen vatandaşlarımız, keyifle bayramlarını korunan alanlarımızda geçirme imkânı buldu” diye konuştu. Bu ziyaretçi yoğunluğunda korunan alanlara yapılmış olan gerek günü birlik gerekse konaklama anlamında yapılan sosyal donatıların etkisinin olduğunu da vurgulayan Prof. Dr. Veysel Eroğlu “ Bu alanlarda yapılan koruma ve kullanım dengesini gözeten yatırımlar sayesinde 2003 senesinde 5 milyon olan ziyaretçi sayısı geçen yıl 17 milyona çıktı.  Hâlbuki bizim 2019 yılı hedefimiz 15 milyon kişiydi. Bu hedefi dahi aştık” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: (AHG) - Afyon Hisar Gazetesi Editör: Afyon Kent Haber
 
Etiketler: Millet, tabiat, parklarına, akın, etti,
Haber Videosu
Yorumlar
İddaa Canlı Skor
Bizim Gazete
Özlü Sözler
Aşk davaya benzer, cefa çekmek de şahide: Şahidin yoksa davayı kazanamazsın ki !


Mevlana
Anketler
Afjet Afyonspor Ptt ligine çıkarmı ?
Arşiv
Haber Yazılımı