Haber Detayı
21 Şubat 2017 - Salı 08:54
 
Mecliste Emeklilik isyanı
CHP Mersin Milletvekili Dr. Hüseyin Çamak,emeklilikte yaşa takılanların isyanını Meclis gündemine taşıdı.
EKONOMİ Haberi


CHP Mersin Milletvekili Dr. Hüseyin Çamak, prim ödeme günü sayıları bakımından emekli olmayı çoktan hak etmelerine rağmen yaş sınırına takılan yüz binlerce insanın emekli olma hakkının gasp edildiğini söyledi. Çamak, halk arasında ‘işsiz evlat vergisi’ olarak anılan Genel Sağlık Sigortası priminin kaldırılması çağrısında da bulundu.

Cumhuriyet Halk Partisi Mersin Milletvekili Dr. Hüseyin Çamak, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nda değişiklik yapılmasına dair verilen kanun teklifi lehine Cumhuriyet Halk Partisi Grubu adına söz alarak meclis genel kuruluna hitap etti.

Çamak, “Prim ödeme günü sayıları bakımından emekli olmayı çoktan hak etmelerine rağmen, yaş sınırına takılarak mağdur edilen yüz binlerce insan, şu an, sizin bu kanun teklifini dikkate alıp kabul etmenizi bekliyor. Emeklilik yaşı yükseltilmeden önce yani 1999 yılı öncesi sigorta girişi olanların, emeklilik için bulunan prim ödeme günü ve çalışma yılı şartlarını doldurduğunda emekli olabilme hakkı bugün resmen gasp edilmiş durumdadır” dedi.

 

‘Kazanılmış haklara dokunulamaz’

“Muasır medeniyet çizgisindeki bir ülke ile bir muz cumhuriyeti arasındaki en temel farklardan biri, hukukta müktesep hak olarak belirtilen kazanılmış hakların korunmasıdır” diyen Çamak, “ Yani, ilgili yasa çıkmadan önce var olan hakların, söz konusu yasada bir değişiklik olsa bile korunması gerekir. Dünyanın tüm gelişmiş ülkelerinde, kazanılmış hakların dokunulmazlığı söz konusudur. Gelin, bu kanun teklifine onay vererek bu mağduriyete artık bir son verelim” diye konuştu.

 

‘Devlet vermediği sağlık hizmetinin primini istiyor’

Genel Sağlık Sigortası kapsamında, işsiz gençlerden prim alınması uygulamasının sürdüğüne işaret eden Çamak, “İşsiz evlat vergisi adını verdiğimiz mağduriyet hâlen devam ediyor. Bir devlet düşünün ki istihdamını sağlayamadığı işsiz vatandaşlarını zaten yük olmak zorunda kaldıkları ailelerinin gelirine göre borçlandırıp bu sürede faydalandırmadığı bir sağlık hizmeti için ‘Ne yap ne et bana şu kadar para getir’ diyebiliyor.

Bu GSS borçları tam anlamıyla sosyal devletin iflası anlamına gelen devasa bir paradoks olarak karşımıza çıkıyor. Düşünün ki ödeyemediğiniz için hâlihazırda alamadığınız sağlık hizmetinin parasını devlet sana borç olarak yazıyor ve üzerine faiz işletiyor, sadece bu ülkenin işsiz bir vatandaşı olduğunuz için sizin üzerinize binlerce liraya varan borçlar birikiyor.

Hastaneye başvurduğunuzda ise GSS borcunuz olduğu için sağlık hizmeti alamıyorsunuz. Oysa, GSS borcunun sebebi ise geçmiş aylarda almadığınız bu sağlık hizmetinin bedeli. Şimdi, buradan sizlere soruyorum: Vatandaşının en büyük dayanağı olması gereken koskoca bir devletin sunmadığı hizmetin tefeciliğine soyunan böyle tuhaf bir paradoksu olabilir mi?” ifadelerini kullandı.

 

‘GSS ayıbından kurtulalım’

Çamak, “İşsiz vatandaşı haksız bir şekilde borçlandırırken sağlık hizmetlerinden de mahrum bırakması nedeniyle 7 Haziranda gençlerden ciddi oranda oy kaybettiğini gören iktidar, sadece 25 yaş altındakilerin GSS borçlarını sildi fakat 25 yaş üstündeki milyonlarca işsizin ödemesi beklenen milyarlarca liraya varan bu ayıp hâlen artarak devam ediyor.

Akla ve vicdana uymayan bu zorunlu borcun ödenme oranı neredeyse yok denecek kadar az. GSS mağdurlarının soysal medyadaki tepkilerine bakın, hemen hemen hepsinin ortak beyanı: ‘Gelsinler, neyimiz varsa alsınlar ama yine de böylesi adaletsiz bir borcu ödeyemeyiz’ diyorlar. Buradan daha önce dile getirdiğim gibi, bir kez daha artık insaf edin diyerek rica ediyorum, lütfen bir an önce bu GSS ayıbından kurtulalım” diye konuştu.

 

‘Şehir hastanelerinde doktorlara neden tıbbi sekreter verilmiyor?’

CHP Mersin Milletvekili Dr. Hüseyin Çamak, Mersin Şehir Hastanesi’nde yaşanan yardımcı sağlık personeli sorununu da meclis gündemine getirdi. Çamak, “Sayın Sağlık Bakanına soruyorum: Yeni açılan şehir hastanelerinde doktorlar hasta muayene ederken yanlarında başka bir sağlık çalışanının bulunamayacağı bildirilmiştir.

Bu durum doktorlar açısından yasal sorunlara yol açabilir. Her türlü olasılık düşünülerek doktor ve hastanın bulunduğu ortamda en azından şahit niteliğinde bir çalışanın olması gerekir. Diğer bir husus ise, bu hastanelerde doktorlara tıbbi sekreter verilmiyor. Bu durumda hekimin performansı tam kullanılamaz. Böyle bir durumda hekim zamanının çoğunu bilgisayar başında geçirmek zorunda kalıyor. Nitekim bu konularda doktorlardan yoğun şikâyetler gelmeye başladı. Hekimlerin verimli bir şekilde çalışabilmesi için mutlaka bir tıbbi sekreterle beraber çalışmaları gerekir” dedi.

Kaynak: (SGK) - Sgk Rehberi Editör: Afyon Kent Haber
 
Etiketler: Mecliste, Emeklilik, isyanı,
Haber Videosu
Yorumlar
Diğer Haberler
İyi Bir Anakartın Özellikleri Nasıl Olmalı
Tesettür Giyimde Bu Sezon Tasarım Ferace Modelleri Dikkat Çekiyor
AFYONKARAHİSAR PTT BAŞ MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN DİTSO’YA ZİYARET
Selçuk'ta üzüm festivali coşkusu
Kişiye Özel Hediye Almanın Avantajları
Almanlara Türk şıklığı
2017 yılında dünya genelinde 222 milyon insanın tercihi Türk ayakkabısı oldu
Çekirdeksiz kuru üzüm ihracatı 280 bin tona ulaştı
Caraskal Ürünlerinin Verimli Çeşitleri
Zafer Kalkınma Ajansı Fizibilite Desteği Programı
Ticaret ve Sofra Kültürünü birleştiren fuar, 13 Eylül’de kapılarını açacak…
OSB Yolu Üzeri TCDD Hemzemin Karayolu Alt Geçit Çalışmaları Devam ediyor
AFYON HALK OTOBÜSLERİNE BAYRAMDA ŞOK FİYAT
2018 Bilgisayar Fiyatları
Özel Uçak Kiralama Fiyatları
MERMERDE YENİ PROJE !!
Mermerde Yüksek Verim, Yüksek Katma Değer
Afyonkarahisar'da Haşhaş alımı başladı !!!
Bebek Giyim - Erkek Ve Kız Bebek Giyim Kıyafet Modası
Mini Lazer Kesim Makinası Fiyatları | xenonlaser.com.tr
Düğün Davetiye Fiyatları
Trump: Putin ile görüşme sonrası açıklama yaptı
Dolar ne kadar oldu? Dolar füne göre düşüşe geçti!
Diyanet'e artık KDV YOK !!!
Başkan Erdoğan: Döviz ve faiz düşecek
Şık ve Kaliteli Pantolon Modelleri
USPA Erkek Ayakkabı Koleksiyonu
Pierre Cardin Bayan Çanta Modelleri
Renkli ve Desenli Asfaltlar Neden Tercih Edilmelidir?
Bankalar arasında örnek anlaşma! İşte o Bankalar !!!
Ekmeğe Zam geliyor !!! Peki fiyat artışı ne kadar olacak
“BU AF DEĞİL BARIŞ, ALLAH’IN LÜTFU”
Ulusal Gazeteler
İddaa Canlı Skor
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Afyonkarahisar'da yaşamaktan mutlu musunuz?
Özlü Sözler
Başkasını düzeltmeniz için, önce kendinizi düzeltiniz!


HZ.ÖMER (R.A)
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Arşiv
Modül 1

sanalbasin.com üyesidir

Haber Yazılımı