Haber Detayı
24 Nisan 2017 - Pazartesi 09:15
 
Kocatepe Üniversitesin'de Ulusal Çocuk Koroları Şenliği
Afyonkarahisar Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Devlet Konservatuvarı tarafından 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında 10. Ulusal Çocuk Koroları Şenliği düzenlendi.
SANAT Haberi


AKÜ Atatürk Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen şenliğe Afyonkarahisar Vali Yardımcısı Erhan Günay, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, Türkiye Polifonik Korolar Derneği Başkanı Prof. Mustafa Apaydın, Telek Doğum Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet Telek, AKÜ Devlet Konservatuvarı Müdürü Doç. Dr. Uğur Türkmen, AKÜ Devlet Konservatuvarı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emel Funda Türkmen ve çok sayıda izleyici katıldı. Şenliğin açış konuşmasını yapan Telek Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Telek, insanların çocukluklarına baktıklarında ilk akla gelenin güzel anılar olduğunu söyledi. Telek, “Çocukluğumuza baktığımızda aklımıza ilk gelen yaşadığımız güzel anılar ve anlardır. Toplumsal ve insani değerleri genellikle çocukluk yaşlarında alırız. Bu nedenle bu şenliğin hazırlanmasında büyük emekleri olan Afyon Kocatepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müdürü Doç. Dr. Uğur Türkmen ve eşleri Doç. Dr. Emel Funda Türkmen’e çok teşekkür ediyorum” dedi.

Bu bayram Atatürk’ün bir armağanı

Bugüne kadar birçok toplantıya katıldığını ifade eden Telek, “Bu kadar çok toplantıya katılmış biri olarak bu salonda aldığım keyfi başka hiçbir yerde almadım. Şenliğimizde geleceğimiz olan çocuklarımız beraber şarkı söylemeyi, beraber yaşamayı ve paylaşmayı öğrenecek. Bu bizim için fevkalade önemli. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dünyadaki tek çocuk bayramı. Bu bayram Mustafa Kemal Atatürk’ün bize armağanıdır. Bu nedenle 23 Nisanın şenlik olarak kutlanması bizi fevkalade mutlu ve memnun ediyor” diye konuştu.

36 koro sahne aldı

AKÜ Devlet Konservatuvarı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emel Funda Türkmen ise ulusal çapta düzenlenen şenliğin çocukları ve müzikseverleri 10. kez bir araya getirdiğini kaydetti. Türkmen, “Bu yıl 23 Nisan Çocuk Koroları Şenliğimizin 10.’sunu düzenliyoruz. Çocuklar hep birlikte şarkı söylüyorlar. Onlar için oldukça güzel bir disiplin. Koroyla birlikte sahneye çıkarken büyük bir öz güven kazanıyorlar. Eğitim açısından da çok değerli ve burada iyi bir eğitim alıyorlar. Afyonkarahisar dışında 12 farklı ilden korolar şenliğe katılıyor. Denizli, Kütahya, Uşak, İzmir illerinden gelen korolar var. Her yıl bu koroların sayısı artıyor. Bu yıl 36 koro sahneye çıkacak” ifadelerini kullandı.

Çocuklar geleceğe güvenimizi artırıyor

AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak da şenliğin 2007 yılından beri düzenlendiğini belirterek, “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını Afyon Kocatepe Üniversitesi olarak 2007 yılından beri çocuk koroları şenliği etkinlikleriyle kutluyoruz. Geleceğimiz olan çocuklarımızı bu sahnede her yıl izliyor ve onların gözlerindeki ışıltı ile geleceğe olan güven duygularımızı perçinliyoruz” dedi. Solak, şenliğin düzenlenmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Ülke olarak sıkıntılı günler atlattık. Allah bize böyle sıkıntılı günleri bir kez daha yaşatmasın. Tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Müzik bu alanda özellikle sıkıntılı dönemi yaşamamanın yolu açısından önemli faktörlerden biri. İyi bir eğitimden geçen çocuklarımız müzikle, sanatla ve disiplinle öğrendiğinden daha iyi bir sonuç alabiliyor. Afyon Kocatepe Üniversitesi olarak neşe ve disiplini her yıl sahnelere taşımanın güzelliğini ve mutluluğunu yaşıyoruz” dedi. Konuşmasında ailelere de hitap eden Solak, “Çocuklarınızı sahnede görmek büyük bir keyif. Yaptıkları toplumumuzun mayasını güçlendirecek bir etkinlik. Birbirine kenetlenmelerini sağlayacak değerli bir çalışma. Onları desteklediğiniz için sizleri tekrar tebrik ediyorum. Ayrıca Sayın Milletvekilimiz Dr. Mehmet Telek’in katkılarıyla bu yıl konusu ‘Vatan’ olarak belirlenen ‘Nurten Anne Çocuk Şarkıları Yarışmasıyla’ eğitim müziği dağarcığının gelişmesine katkıda bulunuyoruz. Bu güzel etkinliğin hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum” diye konuştu. Şenlik kapsamında bu yıl 2.’si düzenlenen ‘Nurten Anne Çocuk Şarkıları Yarışması’nda dereceye girenlere ödülleri il protokolü mensupları tarafından verildi. Dereceye giren şarkılar ise Doç. Dr. Emel Funda Türkmen’in şefliğinde Afyon Kocatepe Üniversitesi Çoksesli Korosu tarafından seslendirildi. >>Günay Doğar

Kaynak: (AHG) - Afyon Hisar Gazetesi Editör: Afyon Kent Haber
 
Etiketler: Kocatepe, Üniversitesin'de, Ulusal, Çocuk, Koroları, Şenliği,
Haber Videosu
Yorumlar
Diğer Haberler
2018 yılının en iddialı Aşk şarkısı Neslihan'dan !! Yar Mısın Yara Mısın ?
Cihan Tuna Arslan gerçekte kimdir?
AFYON ŞEHİR TİYATROSU OYUNCULARINI ARIYOR
Ayhan Kalkan’ın İz Bırakanlar Kitabı Okurlarıyla Buluştu
"RENGİGÜL" KİTABI TANITILDI
HAMM´DA AFYON FIRTINASI !!!
Sanatçı Hasan Yılmaz, Sünnet Şölenine geliyor
AFYON HIDIRLIK YAZ AKŞAMLARINDA FİNAL YAPILDI
Afyon Hıdırlık Yaz akşamlarında Aydilge var !!!
COŞKUN SABAH AFYON'DA TARİHİ KALABALIĞA KONSER VERDİ
AFYON’DA ÇEKİLEN FİLM DÜNYANIN 35 ÜLKESİNDE GÖSTERİLDİ
AFYON HIDIRLIK YAZ AKŞAMLARI BAŞLIYOR
Afyon Radyo Lojik etkinlik düzenledi !!!
Gala'da bu kez filmin adı “Geçerken Uğradım”
Dinar Belediye Bandosu, Bando Astsubay Okuluna Öğrenci Hazırlıyorlar
2018 SURVİVOR ŞAMPİYONU ADEM KILIÇCI OLDU !!!!
Dj Yaren Afyon Radyo Lojik'te yayınlarına başlıyor !!!
AFYON TİYATRO EKİBİNE ÖZEL İFTAR
Afyon Kocatepe Üniversitesinde iki ayrı sergi
Afyonkarahisar Caz Festivali 27 Nisan-10 Mayıs Tarihleri Arasında yapılacak
Afyon Serban Belediyesin'de tel kırım kursuna yoğun ilgi
Altın Kalem Ödülü Erdi Akbulut'a Verildi
Afyon Yöresel Yemek Yarışması Çarşamba günü
Ünlü Blogger Serdar Sezer Afyonkarahisar’daydı
Afyonkarahisar 17'inci Klasik Müzik Festivali
"BANA BİR ŞEYHLER OLUYOR" İZLEYİCİYLE BULUŞTU
AKÜ'DE “LEKE” RESİM SERGİSİ AÇILDI
DÜNYA TİYATROLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN
OYUNCU UĞUR ASLAN, AKÜ'DE ÖĞRENCİLER İLE BULUŞTU
Şiir Okuma Yarışması İl Birinciliği Finali yapıldı
GENÇLER ARASI TÜRK MÜZİĞİ YARIŞMASI AFYONKARAHİSAR İL BİRİNCİLİĞİ YAPILDI
ETEM TEM FOTOĞRAF YARIŞMASI İÇİN PROTOKOL İMZALANDI
Ulusal Gazeteler
İddaa Canlı Skor
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Afyonkarahisar'da yaşamaktan mutlu musunuz?
Özlü Sözler
Nankör bir evlada sahip olmak, yılan dişinden daha acı verir.


Shakespeare
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Arşiv
Modül 1

sanalbasin.com üyesidir

Haber Yazılımı