Haber Detayı
19 Ekim 2017 - Perşembe 09:19
 
Kırgızlar'dan Kocatepe ve Dumlupınar çıkartması
Uluslararası Türk Dünyası Şöleni'ne katılan Kırgızlar iki gün boyunca Kocatepe başta olmak üzere Dumlupınar gibi şehitlikleri dolaştı. Gezi esnasında konuşan Oğuz Boyu Yörükler Türkmenler Derneği Başkanı Şakir Altıntaş: "Birimizin yarasını hepimiz bilmeliyiz. Onlar bizi bizde onları iyi tanımalıyız." dedi
YAŞAM Haberi


İhsaniye'nin Kayıhan beldesi hafta sonu Uluslararası Türk Dünyası Şöleni'ne ev sahipliği yapmıştı. Afyonkarahisar Oğuz Boyu Yörükler Türkmenler Derneği tarafından düzenelenen şölene Türki Cumhuriyerlerden de çok sayıda katılım olmuştu. O katılımcılar arasında Kırgızistan'dan gelen katılımcılar ülkelerine dönmek yerine Afyonkarahisar'ın tarihi ve turistik yerlerini keşfetmek istedi. Oğuz Boyu Yörükler Türkmenler Derneği Başkanı Şakir Altıntaş'ta bu isteği geri çevirmeyerek bir gezi programı organize etti.

MİLLİ MÜCADELE ZAFERİ ANLATILDI

Kırgızların ilk durağı Milli Mücadele'nin önemli güzergahlarından olan Kocatepe oldu. Burada Kırgızlar'a Kurtuluş Savaşı hakkında ön bilgi verildi. Kırgızların ikinci durağı ise Dumlupınar Şehitliği oldu. Türk Kurtuluş Savaşı'nın Kocatepe'den Dumlupınar'a uzanan yolda ne gibi badireler atlattığı, savaşın hangi koşullarda kazanıldığı Kırgızlar'a anlatıldı. Kırgızların son durağı ise Kütahya Zafertepe Anıtı oldu.   Kırgızlar gezi boyunca hem dua etti, hemde bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi.

TÜRK TÜNYASI BUNUN İÇİN AFYON'DA OLMALI

Oğuz Boyu Yörükler Türkmenler Derneği Başkanı Şakir Altıntaş, Türk Dünyası'nın tarihini iyi öğrenmesi gerektiği belirterek, şöyle konuştu:  "Türk Dünyası tarihini geçmişini öğrenmeli. Ben Kırgız'ın tarihini, onların başlarına gelenleri bilmeliyim. Ben Kırım'ın tarihini ve başlarına gelenleri çok iyi bilmeliyim. Onlarda bizim tarihimizi çok iyi bilmeli. Onlar Afyon'u, Kocatepe'yi, Dumlupınar'ı bilmeli. Neler yaşadığımızı bilmeliyiz." Altıntaş, Gaspıralı İsmail'in sözünü de hatırlatarak: "İsmail Gaspıralı'nın dediği gibi dilde, işte, fikirde birlikolmalıyız. Birimizin yarasını hepimiz bilmeliyiz. Bunun için buraları geziyoruz. Bunun için Türk Dünyası Afyon'da olmalı diye mücadele ediyoruz." diye konuştu.

Kaynak: (AHG) - Afyon Hisar Gazetesi Editör: Afyon Kent Haber
 
Etiketler: Kırgızlar'dan, Kocatepe, ve, Dumlupınar, çıkartması,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
İddaa Canlı Skor
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Afyonkarahisar'da yaşamaktan mutlu musunuz?
Özlü Sözler
İlim okumaktan garaz, kendi özünü bilmektir…


Yunus Emre
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Arşiv
Modül 1

sanalbasin.com üyesidir

Haber Yazılımı