Haber Detayı
29 Aralık 2016 - Perşembe 10:02
 
Keçe kadınların elinde hayat buldu
Teknolojik gelişmelerle unutulmaya yüz tutan keçe işlemeciliği, İscehisar Kaymakamı Ali Altınkaynak’ın projesi ve gayretleriyle açılan kurslarla yeniden yaşatılmaya çalışılıyor. Halk Eğitim Merkezi tarafından açılan ''Keçe İşlemeciliği Kursu"nda keçeler, kadınların elinde adeta yeniden hayat buluyor.
SANAT Haberi


Kaymakam Ali Altınkaynak bir zamanların yer örtülerinde ve kepeneklerde kullanılan keçe, bu kurs sayesinde hem unutulmaya yüz tutmuş bir mesleği yaşattıklarını hem de bayanların zamanlarını en iyi şekilde değerlendirerek ailelerine bir nebze olsun katkı sağladıklarını dile getirdi. Kaymakam Ali Altınkaynak yaptığı açıklamada, kadınların kursla keçeleri işleyerek adeta onları birer sanat eserine dönüştürdüğünü söyleyerek “ Kursta keçe işlemeciliğinin unutulmasını engellemek ve gelecek nesillere aktarılmasını sağlamak amacıyla çaba gösteriyoruz. Yer örtülerinde ve kepeneklerde kullanılan keçe artık günümüzde ise hediyelik eşyaların vazgeçilmez malzemeleri arasında yerini alıyor. Kursiyerlerimiz, keçeleri maharetli elleri ve yaratıcılıklarıyla güzel birer hediyelik eşyaya dönüştürüyor.'' diye konuştu.

Kaynak: (AHG) - Afyon Hisar Gazetesi Editör: Afyon Kent Haber
 
Etiketler: Keçe, kadınların, elinde, hayat, buldu,
Haber Videosu
Yorumlar
2.Lig Kırmızı Grup
İddaa Canlı Skor
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Anketler
Afjet Afyonspor Ptt ligine çıkarmı ?
Özlü Sözler
İyilik yap ehli olana da, olmayana da, ehline isabet ederse yerini bulur. Etmez ise ehli sen olursun


Hz. Muhammed
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Arşiv
Alexa
Haber Yazılımı