Haber Detayı
03 Şubat 2018 - Cumartesi 23:11
 
Kansere karşı dikkatli olunmalı
Afyonkarahisar İl Sağlık Müdürü Yrd. Doç. Dr. Serhat Korkmaz, ‘4 Şubat Dünya Kanser Günü’ dolayısıyla yazılı bir açıklama yayınladı. “Kansere, yaşam şeklinizle dur deyin!” diyen Korkmaz, Dengeli ve sağlıklı beslenme, hareketli bir yaşam, sigara ve alkol kullanmamak ile kanserden büyük oranda uzak durabiliriz” dedi.
SAĞLIK Haberi


Kanserden korunma ve kanserle baş edebilmenin yollarını anlatan İl Sağlık Müdürü Yrd. Doç. Dr. Serhat Korkmaz, öncelikle hedefin kanserden korunma olduğunu vurguladı. Korkmaz, “Değişen yaşam koşulları beraberinde çeşitli sağlık sorunlarını da getirdi. Bunların başında ‘kanser’ bulunmaktadır. Hem ülkemiz hem de dünya genelinde ciddiyeti artan ve hastalıklar içinde ikinci ölüm nedeni olan kanserin oluşumunda bahsettiğimiz değişimle gelen çevresel etkenler yüzde 90-95 oranında sorumludur. Bu olumsuzlukların, bireysel ve toplumsal anlamda farkına varılması ve doğru yaşam tarzını belirlemede bir başlangıç noktası oluşturması adına ‘4 Şubat Dünya Kanser Günü’nde çeşitli etkinlikler düzenliyor, kanserden korunma ve kanserle baş edebilme yollarını kamuoyu ile paylaşmaya çalışıyoruz. Öncelikli hedefimiz kanserden korunmak, kanserle gelen erken ölümleri önlemek ve kanser hastalarımızın kaliteli bir yaşam sürmesini sağlamaktır” dedi.

 

DENGELİ VE SAĞLIKLI BESLENME ÖNEMLİ

“Dengeli ve sağlıklı beslenme, hareketli bir yaşam, sigara ve alkol kullanmamak ile kanserden büyük oranda uzak durabiliriz” diyen Korkmaz, şöyle konuştu; “Elimizdeki bilgiler ışığında şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki doğru yaşam tarzı ile kanserlerin en az üçte biri önlenebilir durumdadır. Dengeli ve sağlıklı beslenme, hareketli bir yaşam, sigara ve alkol kullanmamak ile kanserden büyük oranda uzak durabiliriz. Alkol tüketiminde bulunmamak ağız, gırtlak, yemek borusu, barsak, karaciğer ve göğüs kanseri riskini ‘azaltırken’ aşırı kilolu veya şişman (obez) olmak barsak, göğüs, rahim, yumurtalık, pankreas, yemek borusu, böbrek, karaciğer, ileri prostat ve safra kesesi kanseri olmak üzere 10 kanser riskini ‘arttırır’. Bu nedenle sağlıklı kilomuzu koruyup düzenli fiziksel aktiviteyi günlük hayatımızın bir parçası haline getirdiğimiz zaman birçok ortak kanser riskini azaltabiliriz.”

 

ERKEN TEŞHİS ÖNEMLİ

İl Sağlık Müdürü Yrd. Doç. Dr. Serhat Korkmaz, kanserden korumak için erken teşhisin önemine değindi. Korkmaz, “Bir önemli nokta da erken tanı için mutlaka düzenli kontrollerimizi yaptırmaktır. Bunun için Devlet Hastanelerimizin bünyesinde olan Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezlerine (KETEM) uğramanızı ve kontrollerinizi yaptırmanızı istiyoruz. Erken teşhis ile pek çok kanserin önüne geçebiliyor ve tedavilerini yapabiliyoruz. Lütfen erken teşhisi görmezden gelmeyin. Tüm bunlara rağmen kendimiz veya yakınlarımız kanser hastalığına yakalanmış isek unutmamamız gereken bir konu da kanser tedavisini her şekilde, bedel ödemeden alma hakkımızın olduğudur. Devletimiz, kanser hastalarına her türlü imkânı sunmakta ve hastalarımızın tedavisinde ve kaliteli bir ömür sürmesinde gerekli olan tüm hizmeti vermektedir. 4 Şubat Dünya Kanser Günü vesilesi ile kanser hakkındaki farkındalığımızın artmasını ve yaşantımızda gerekli değişimleri yapabilmeyi diliyorum” dedi. >>Sümeyra DOĞAR

Kaynak: (AHG) - Afyon Hisar Gazetesi Editör: Afyon Kent Haber
 
Etiketler: Kansere, karşı, dikkatli, olunmalı,
Haber Videosu
Yorumlar
Diğer Haberler
60 YAŞ ÜZERİNDEKİLER, SİNİRLERİNİZE HAKİM OLUN!..
AFYON DEVLET HASTANESİNDEN GÜZEL PROJE
BOLVADİN İYİ PARTİ İLÇE KONGRESİ YAPILDI
Türkiye, artık eğitim ve sağlıkta tercih edilen ülke
Göz Kanlanmasına Ne İyi Gelir
Arsemia Doğal Rahatlatıcı Krem - Arsemia Kozmetik
DÜNYANIN RUH SAĞLIĞI KÖTÜYE GİDİYOR !!!
AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞINA YETERLİ ÖNEM VERİLMİYOR
Diyabetliler ve aileleri Afyonkarahisar'da bir araya geldi !!!
ÖLÜMCÜL HASTALIK KOAH !!!
ORGAN NAKLİ KİMLERDEN YAPILIR?
AFYON'DA MAVİ KAPAKLAR YİNE UMUT OLDU
Kalp krizi küçük Zeynep’in hayatını kararttı
AFYONDA ACEMİ KASAPLAR HASTANELİK OLDU
Lösemi hastası 4 yaşındaki Güler Gökmen için kan verdiler
AFYONKARAHİSAR DEVLET HASTANESİNDE 18.000 KİŞİ MUAYENE OLDU
Afyon'da Diz altı Balon anjioplasti işlemi yapıldı
Op.Dr.Mehmet Ali Koçpınar Sandıklı'ya başhekim oldu
Ulusal Fenilketonüri Günü
SİGARADA 11.SIRADAYIZ
İftarı su ile açın, sahuru su ile kapatın!
“Sağlık Elinizden Gelir”
Dr. Necip Yemenici tavsiyelerde bulundu
Necip Yemenici, Eczacılık Günü’nü kutladı
DR.ŞÜKRÜ YÜCEL ; Hemşireler bizlerin baş tacı
YEMENİCİ : Hemşireler her zaman özveriyle çalışıyor
Afyon Devlet Hastanesinde Konuşma Terapisti
‘Sağlıklı Yaşam İçin Görev Bende’
AFYONKARAHİSARLI Gençler ‘Sağlıklı Yaşam İçin Görev Bende!’ Dedi!
Dr. Necip Yemenici Ebeler Haftasını kutladı
Afyonkarahisar'da 341 hastaya oy kullandırdılar
Kamu Hastaneleri Birliği’ne örnek tesisler
2.Lig Kırmızı Grup
İddaa Canlı Skor
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Anketler
Afjet Afyonspor Ptt ligine çıkarmı ?
Özlü Sözler
Dağlar nice yüksek ise,yol onun üstünden geçer.


Yunus Emre
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Arşiv
Alexa
Haber Yazılımı