Haber Detayı
03 Şubat 2018 - Cumartesi 23:11
 
Kansere karşı dikkatli olunmalı
Afyonkarahisar İl Sağlık Müdürü Yrd. Doç. Dr. Serhat Korkmaz, ‘4 Şubat Dünya Kanser Günü’ dolayısıyla yazılı bir açıklama yayınladı. “Kansere, yaşam şeklinizle dur deyin!” diyen Korkmaz, Dengeli ve sağlıklı beslenme, hareketli bir yaşam, sigara ve alkol kullanmamak ile kanserden büyük oranda uzak durabiliriz” dedi.
SAĞLIK Haberi


Kanserden korunma ve kanserle baş edebilmenin yollarını anlatan İl Sağlık Müdürü Yrd. Doç. Dr. Serhat Korkmaz, öncelikle hedefin kanserden korunma olduğunu vurguladı. Korkmaz, “Değişen yaşam koşulları beraberinde çeşitli sağlık sorunlarını da getirdi. Bunların başında ‘kanser’ bulunmaktadır. Hem ülkemiz hem de dünya genelinde ciddiyeti artan ve hastalıklar içinde ikinci ölüm nedeni olan kanserin oluşumunda bahsettiğimiz değişimle gelen çevresel etkenler yüzde 90-95 oranında sorumludur. Bu olumsuzlukların, bireysel ve toplumsal anlamda farkına varılması ve doğru yaşam tarzını belirlemede bir başlangıç noktası oluşturması adına ‘4 Şubat Dünya Kanser Günü’nde çeşitli etkinlikler düzenliyor, kanserden korunma ve kanserle baş edebilme yollarını kamuoyu ile paylaşmaya çalışıyoruz. Öncelikli hedefimiz kanserden korunmak, kanserle gelen erken ölümleri önlemek ve kanser hastalarımızın kaliteli bir yaşam sürmesini sağlamaktır” dedi.

 

DENGELİ VE SAĞLIKLI BESLENME ÖNEMLİ

“Dengeli ve sağlıklı beslenme, hareketli bir yaşam, sigara ve alkol kullanmamak ile kanserden büyük oranda uzak durabiliriz” diyen Korkmaz, şöyle konuştu; “Elimizdeki bilgiler ışığında şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki doğru yaşam tarzı ile kanserlerin en az üçte biri önlenebilir durumdadır. Dengeli ve sağlıklı beslenme, hareketli bir yaşam, sigara ve alkol kullanmamak ile kanserden büyük oranda uzak durabiliriz. Alkol tüketiminde bulunmamak ağız, gırtlak, yemek borusu, barsak, karaciğer ve göğüs kanseri riskini ‘azaltırken’ aşırı kilolu veya şişman (obez) olmak barsak, göğüs, rahim, yumurtalık, pankreas, yemek borusu, böbrek, karaciğer, ileri prostat ve safra kesesi kanseri olmak üzere 10 kanser riskini ‘arttırır’. Bu nedenle sağlıklı kilomuzu koruyup düzenli fiziksel aktiviteyi günlük hayatımızın bir parçası haline getirdiğimiz zaman birçok ortak kanser riskini azaltabiliriz.”

 

ERKEN TEŞHİS ÖNEMLİ

İl Sağlık Müdürü Yrd. Doç. Dr. Serhat Korkmaz, kanserden korumak için erken teşhisin önemine değindi. Korkmaz, “Bir önemli nokta da erken tanı için mutlaka düzenli kontrollerimizi yaptırmaktır. Bunun için Devlet Hastanelerimizin bünyesinde olan Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezlerine (KETEM) uğramanızı ve kontrollerinizi yaptırmanızı istiyoruz. Erken teşhis ile pek çok kanserin önüne geçebiliyor ve tedavilerini yapabiliyoruz. Lütfen erken teşhisi görmezden gelmeyin. Tüm bunlara rağmen kendimiz veya yakınlarımız kanser hastalığına yakalanmış isek unutmamamız gereken bir konu da kanser tedavisini her şekilde, bedel ödemeden alma hakkımızın olduğudur. Devletimiz, kanser hastalarına her türlü imkânı sunmakta ve hastalarımızın tedavisinde ve kaliteli bir ömür sürmesinde gerekli olan tüm hizmeti vermektedir. 4 Şubat Dünya Kanser Günü vesilesi ile kanser hakkındaki farkındalığımızın artmasını ve yaşantımızda gerekli değişimleri yapabilmeyi diliyorum” dedi. >>Sümeyra DOĞAR

Kaynak: (AHG) - Afyon Hisar Gazetesi Editör: Afyon Kent Haber
 
Etiketler: Kansere, karşı, dikkatli, olunmalı,
Haber Videosu
Yorumlar
Diğer Haberler
Burcu Köksal: ŞEKER FABRİKALARI RESMEN PEŞKEŞ ÇEKİLDİ
Sandıklı Bedensel Engelli Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi açılıyor
TIBBİ TAHLİL LABORATUVARLARI ÇALIŞMA ORTAMI
Afyon Devlet Hastanesinde Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Ünitesi Açıldı
Siyez Buğdayı ile Unlu Mamuller Üretilmeye Başlandı
Sağlıklı beslenme, beyin sağlığını koruyor
Meme Kanseri'nde bu belirtilere dikkat!
Atopik Dermatit Cilt Sağlığına Oldukça Yararlı
Emirdağ 'da Ortopedik Tedavilerde Artış
Başarılı ameliyatın adresi Emirdağ Devlet Hastanesi !!!
Porselen Laminalar Ne Zaman Tercih Edilir
Organik Şampuan
Afyonkarahisar Valisi Tutulmaz Uyku Ünitesi’ni Hizmete Açtı
Uzun Ömürlü İnsanlar Dikkat Çekiyor
Prof. Dr. Tayfun AYBEK Afyonkarahisar'a geliyor !!!
Prostat büyümesinde ne zaman ameliyata ihtiyaç duyulur?
Op. Dr. Gökhan Dinçer; Çocuklarınızı 'Göz'lemleyin!
Sıcak yaz günlerinde ayak sağlığınıza dikkat edin
Magnezyum içeren gıdalar tüketin
Yazın neden şişmanlıyoruz.. İşte cevabı !!!
Bağımlılıkla Mücadele toplantısı yapıldı
Sağlıklı olmak için “Günde en az 8 bin adım atın”
1980 sonrasında ihracatını 188 kat arttırdı
Rektör Solak ; Sigara kanser hastalığının yüzde 30’undan sorumlu
Ms Hastaları Derneğinden Sultan Ahmetoğullarına plaket
Afyonkarahisar Tip 1 Diyabetli çocuklar ve aileleri festivale katıldı
SON TEKNOLOJİ FUE YÖNTEMİ İLE SAÇ EKİMİ FUAR HASTANESİNDE
Emirdağlı Profesör'den Dünyaya Ders
Şeker Hastalarında erken Emeklilik ?
Afyon Fuar Hastanesi 21-28 Nisan Ebeler Haftası Basın Açıklaması
Bakan Veysel Eroğlu Hastanede tedavi altına alındı
Sandıklı’da yeni doktorlar göreve başladı
Ulusal Gazeteler
İddaa Canlı Skor
Yazarlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
2019 Mart seçimlerinde, oyunuzu hangi partiye vereceksiniz?
Özlü Sözler
Bu dünya çalışma yeridir. Ücret alınacak yer, ahirettir.


İMAM-I RABBANİ (R.A)
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Arşiv
Modül 1

sanalbasin.com üyesidir

Haber Yazılımı