Haber Detayı
06 Nisan 2016 - Çarşamba 23:50
 
KANSER NEDİR
Afyonkarahisar Kamu Hastaneler Birliğine bağlı Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Genel Cerrahi hekimlerinden Op. Dr. Barış SARIPINAR kanser 1-7 nisan kanser haftası kapsamında kanser ile ilgili önemli bilgiler paylaştı.
SAĞLIK Haberi


Afyonkarahisar Kamu Hastaneler Birliğine bağlı Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Genel Cerrahi hekimlerinden Op. Dr. Barış SARIPINAR kanser 1-7 nisan kanser haftası kapsamında kanser ile ilgili önemli bilgiler paylaştı.

 

Kanser belirli bir doku veya organdaki hasarlı hücrelerin kontrolsüz bir biçimde çoğalarak bir kitle veya tümör oluşturmasıdır. Günün birinde hücre bölünmesini sağlayan genler fazla çalışmaya veya hücre bölünmesini durduran genler çalışmamaya başlarsa, hücre durmadan bölünmeyi sürdürüyor ve ortaya bir kitle çıkıyor. Oluşan bu kitleye tümör hastalığa da kanser deniyor. Bu kanserli hücreler o organa ait işlevleri yerine getirmedikleri gibi, etrafındaki organ ve hücrelere baskı yapıp onların besinlerinide çalmaya başlıyorlar, ve günün birinde lenf dolaşımına katılarak bezelere sıçrıyor veya kan dolaşımına katılarak diğer organlara gidiyorlar-karaciğer, akciğer, kemik gibi. Kanserin insanın ölümüne yol açması işte bu hücrelerin organların görevini sürdürmesine mani olması ile gerçekleşiyor.

Sigara alkol kullanımı, uzun süre güneş altında kalma, bazı kimyasal maddeler, bazı virüsler, hava kirliliği, radyasyona maruz kalma, kötü beslenme alışkanlığı gibi nedenler kanser oluşumunda önemli rol almaktadır.

Büyük abdest ve idrar alışkanlıklarında değişiklikler, makattan gelen anormal kanama veya akıntı, büyük abdest ve idrar alışkanlıklarında değişiklikler, yutma güçlüğü ve hazımsızlık, memede veya vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkan şişlik ve sertlikler, anormal adet kanamaları, uzun süreli ses kısıklığı ve öksürük, iyileşmeyen yaralar, ben ve siğillerde meydana gelen büyüme, kanama, renk değişikliği, yara olduğunda dikkatli olunuz ve doktora vakit kaybetmeden başvurunuz. Sağlık bakanlığına bağlı olarak çalışan KETEM (kanser erken teşhis ve tarama merkezi) birimlerine başvurabilirsiniz.

Kanser tedavisindeki en önemli belirleyicilerden biri erken teşhistir. Tedavi şansını artırması ve kolaylaştırması, doku ve organ kaybını önlemesi ve sakatlık bırakmaması, tedavi giderlerinin azaltılması açısından önemi büyüktür.

Kanserden korunmak için ise fiziksel olarak aktif olmak spor yapmak, sağlıklı bir kiloda kalmak obeziteden kaçınmak, zararlı yiyecekleri hayatımızdan çıkararak liften zengin yağdan fakir bitkisel yemeklere ağrılık vermek, tuzu azaltarak tansiyonu düzenli tutmak, aşırı şekerli yiyeceklerden uzak durarak kan şekeri seviyelerinin normal tutulması, sigara içmemek ve alkolden kaçınmak önemlidir.

Genel cerrahi branşı olarak ise mide ince barsak ve kalın barsak, pankreas karaciğer meme tiroid kanserlerinin teşhis ve cerrahi olarak tedavisini afyon devlet hastanesi genel cerrahi kliniği olarak etkin, etik ve hızlı bir şekilde hastalarımıza uygulayabilmekteyiz.

Kaynak: (AYB) - Afyon Yerel Basın Editör: Afyon Kent Haber
 
Etiketler: KANSER, NEDİR,
Haber Videosu
Yorumlar
Diğer Haberler
AFYONDA ACEMİ KASAPLAR HASTANELİK OLDU
Lösemi hastası 4 yaşındaki Güler Gökmen için kan verdiler
AFYONKARAHİSAR DEVLET HASTANESİNDE 18.000 KİŞİ MUAYENE OLDU
Afyon'da Diz altı Balon anjioplasti işlemi yapıldı
Op.Dr.Mehmet Ali Koçpınar Sandıklı'ya başhekim oldu
Ulusal Fenilketonüri Günü
SİGARADA 11.SIRADAYIZ
İftarı su ile açın, sahuru su ile kapatın!
“Sağlık Elinizden Gelir”
Dr. Necip Yemenici tavsiyelerde bulundu
Necip Yemenici, Eczacılık Günü’nü kutladı
DR.ŞÜKRÜ YÜCEL ; Hemşireler bizlerin baş tacı
YEMENİCİ : Hemşireler her zaman özveriyle çalışıyor
Afyon Devlet Hastanesinde Konuşma Terapisti
‘Sağlıklı Yaşam İçin Görev Bende’
AFYONKARAHİSARLI Gençler ‘Sağlıklı Yaşam İçin Görev Bende!’ Dedi!
Dr. Necip Yemenici Ebeler Haftasını kutladı
Afyonkarahisar'da 341 hastaya oy kullandırdılar
Kamu Hastaneleri Birliği’ne örnek tesisler
“Sağlıklı Dişler Sağlıklı Nesiller”
Diyabete Gülümseyen Çocuklar
60 POLİS YEDİĞİ KUMANYA'DAN ZEHİRLENDİ
Çocuk yoğun bakım ünitesi açıldı
Solgar’ın gücünü hissedin;
İşte Şekeri Düşüren Yiyecekler Listesi
Park AVM’de 112 Günü etkinliği
4 Şubat Dünya Kanser Günü
Lütfen Hastanelerin Vatandaşı Söğüşlemesine İzin Vermeyin
" II. EKOLOJİK KENTSEL TASARIM YARIŞMASI " BAŞLIYOR
AFİHAD, Burhanettin Başkan’a acil şifalar diledi
AFYON BELEDİYESİ 130 EĞİTİM KURUMUNU DEZENFEKTE EDECEK
ENGELLİLER MECLİSİ ÖĞRENCİLERİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ
2.Lig Kırmızı Grup
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Anketler
Afjet Afyonspor Ptt ligine çıkarmı ?
Özlü Sözler
Kimseden sana kötülük gelmesini istemiyorsan fena söyleyici, fena öğretici, fena düşünceli olma.


Mevlana
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Arşiv
Alexa
Haber Yazılımı