Haber Detayı
28 Mayıs 2016 - Cumartesi 15:20
 
KADIN KOLLARINDAN ‘KADIN SAĞLIĞI VE DOĞUMA FARKLI BİR BAKIŞ’ SEMİNERİ
AK Parti İl Kadın Kolları Başkanlığı tarafından ‘Kadın Sağlığı ve Doğuma Farklı Bir Bakış’ konulu seminer düzenlendi.
SİYASET Haberi


AK Parti İl Kadın Kolları Başkanlığı tarafından ‘Kadın Sağlığı ve Doğuma Farklı Bir Bakış’ konulu seminer düzenlendi. Programda konuşan Başkan Ertürk, sağlık sistemindeki köklü değişimden bahsederek; “AK Parti hükümetlerimiz döneminde sağlık alanında yapılan icraatlar hepimizin malumu devrim niteliğinde icraatlardır. Gelişmiş ülkelerin 30 yılda ulaştığı hedeflere 10 yılda ulaştık” dedi.

 

Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen ‘Sağlıklı Nesiller İçin Sağlıklı Başlangıçlar’ projesi saha koordinatörü Gülten Gökkuş ve proje eğitimi almış ebe hemşirelerin konuşmacı olarak katıldığı programda açılış konuşmasını yapan İl Kadın Kolları Başkanı Av. Ferda Ertürk, önemli bir konunun bakanlık tarafından ele alındığını ifade etti. Sağlıklı nesillerin sağlıklı annelerin vücutlarında bulunacağını söyleyen Başkan Ertürk, “15 Mayıs Dünya Aile Günü münasebetiyle düzenlediğimiz bu programda kadın sağlığı ve doğum konusunu ele almak istedik. Çünkü ailenin temeli olan kadınlarımızın sağlığı toplum sağlığının temelidir ve sağlıklı nesiller ancak sağlıklı annelerle vücut bulur. Sağlık Bakanlığımız tarafından ilimizde pilot bölge olarak uygulanan bu proje ilimizdeki kadınlarımız açısından oldukça önem arz etmektedir. AK Parti Kadın Kolları olarak bizler,  kadına dair her konuda olduğu gibi böyle önemli bir konuda da duyarlılığımızı göstererek bu projeye destek vermeyi amaçladık. AK Parti hükümetlerimiz döneminde sağlık alanında yapılan icraatlar hepimizin malumu devrim niteliğinde icraatlardır. Gelişmiş ülkelerin 30 yılda ulaştığı hedeflere 10 yılda ulaştık. Herkes için ulaşılabilir, Nitelikli, Sürdürülebilir ve Güçlü bir Sağlık sistemi kurduk. Kamu hastanelerini tek çatı altında birleştirerek 37 Milyon SSK’lının kamu hastanelerinden hizmet almasına imkân verdik. 18 yaşın altındaki tüm nüfusu ve eğitim görenleri, sosyal güvence aranmaksızın Genel Sağlık Sigortası kapsamına alınmasını sağladık. Acil, yoğun bakım ve kanser tedavilerini kamu ve özel hastanelerde tüm vatandaşlarımıza ücretsiz vermeye başladık” diye konuştu.

 

33 DEV ŞEHİR HASTANESİ KURULUYOR

“Vatandaşlarımızın ilaçlarını istediği eczaneden alabilmesinin yolunu açtık” diyerek AK Parti iktidarlarının sağlık alanında yaptığı köklü değişikliklerden bahseden Ertürk, şöyle konuştu; “İlaca en düşük fiyatla ve kolay erişim hedefini gerçekleştirdik. İlacı geçtiği her aşamada izleyen İlaç Takip Sistemi kurduk. 112 Acil hizmetlerini üstün standartlarda kara, hava ve deniz ambulansları ile donatarak yurdun en ücra köşesine kadar ücretsiz hizmet verir hale getirdik. Vatandaşlarımıza, 182 Çağrı Merkezinden, internet üzerinden ya da mobil uygulama ile istedikleri hastane ve hekimden randevu alabilme ve beklemeden sağlık hizmetine ulaşabilme imkânı sağladık. 27 ilimizde 33 dev şehir hastanesi kuruyoruz. Dumansız hava sahası uygulaması ve bağımlılıkla mücadelede önemli bir yol kat ettik. Anne çocuk ölümlerinde ciddi bir düşüş sağladık. Sezaryenle doğumların azaltılmasına yönelik politikalar uygulamaya koyduk. İşte bu noktada konuğumuz Gülten hanımın birazdan bize anlatacağı proje kadınlarımızın hayatlarının en özel zamanları olan hamileliklerinde ve doğum esnasında en rahat ve sağlıklı şekilde geçirebilmeleri ve sezaryenle doğum oranlarının azaltılması için hayata geçirilmiş bir projedir. Bu projenin Türkiye’de ilk kez Afyonkarahisar'da uygulanması ilimiz için büyük bir şanstır. Ben bu vesileyle bu projeyi hayata geçiren tüm ekibe ve bu konuya duyarsız kalmayarak bugün buraya gelen tüm kadınlarımıza teşekkür ederim.” İl Kadın Kolları Başkanı Av. Ferda Ertürk’ün ardından Proje koordinatörü Gülten Gökkuş ve beraberindekiler salonda bulunanlar bir sunu yaparak normal doğumun önemini dile getirdiler. Program sonunda Kadın Kolları Başkanı Ertürk, Gökkuş’a verdikleri konferanstan dolayı plaket takdim etti. İl Kadın Kolları Başkan Ertürk’ün yanı sıra konferansa İl Başkan Yardımcısı Nazmiye Tuğral, İl Kadın Kolları Yönetim Kurulu üyeleri ve vatandaşlar katıldı. 

Kaynak: Editör: Afyon Kent Haber
 
Etiketler: KADIN, KOLLARINDAN, ‘KADIN, SAĞLIĞI, VE, DOĞUMA, FARKLI, BİR, BAKIŞ’, SEMİNERİ,
Haber Videosu
Yorumlar
İddaa Canlı Skor
Bizim Gazete
Anketler
Afyon'a Raylı sitem yapılmalı mı ?
Anketler
Afjet Afyonspor Ptt ligine çıkarmı ?
Haber Yazılımı