Haber Detayı
29 Mayıs 2018 - Salı 23:46
 
“İstanbul, ecdadın bize en kıymetli emanetidir”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’un Fethi Özel Programı’nda yaptığı konuşmada, “Ecdadımız Fatih’in İstanbul’u fethederken sahip olduğu inanç, kararlılık, azim, vizyon neyse, bugün bizim Türkiye’yi 2023 hedeflerine, 2053’e, 2071’e taşıma konusundaki duruşumuz da aynıdır” dedi.
GÜNDEM Haberi


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’un fethinin 565. yıl dönümü nedeniyle düzenlenen özel programa katıldı. Haliç Kongre Merkezindeki programda Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir konuşma gerçekleştirdi.


Konuşmasına, davetlilerin Ramazan ayını kutlayarak, tutulan oruçların yapılan ibadetlerin kabul olmasını dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’u fetheden Fatih Sultan Mehmet’ten, manevi rehberleri olan âlimlerden, fethe katılan askerlerden ve bu şehrin bu millette kalması için mücadele edenlerden Allah’ın razı olması temennisinde bulundu.

 

“İSTANBUL’UN SOKAKLARINA ‘ZULÜM 1453’TE BAŞLADI’ DİYE YAZANLARI UNUTMADIK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerine şu dua cümleleriyle devam etti: “Ya rab, Fatih’in İstanbul’u fethetmesini sağlayan inançla, azimle, kararlılıkla bize de her gün yeni gönüller fethetmeyi nasip eyle. Ya rab, ‘şehadetleri dinin temeli’ olan ezanların kıyamete kadar bu şehrin üzerinde yankılanmasını sağla. Ya rab, her köşesi bir başka evliyanın, gönül sultanının mekânı olan bu şehrin üzerindeki manevi zırhı kıyamete kadar muhafaza eyle. Ya rab, kimsesizlerin kimsesi, gariplerin son sığınağı olan bu şehri sen koru. Ya rab, bu şehrin ve vatanımızın fethi için, korunması için, asırlardır, bir gül bahçesine girercesine toprağa düşen şehitlerimizin şehadetini sen kabul eyle.”

 

İstanbul’un fethi kendileri için ne kadar sevindirici, ne kadar iftihar verici bir hadiseyse, birileri için de o derece büyük bir felaket günü olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz bu şehrin sokaklarına ‘zulüm 1453’te başladı’ diye yazanları unutmadık. Bizans askerlerinin kostümleriyle polisimizin, jandarmamızın karşısına dikilenleri unutmadık” dedi.

 

“TÜRKİYE’YE SALDIRANLARIN AĞZIYLA DIŞ POLİTİKA PERSPEKTİFİ KURANLAR, İSTANBUL’UN FETHİNİ HAZMEDEMEYENLERDİR”

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “15 Temmuz gecesi tankları alkışlayanları, ‘kontrollü darbe’ diyerek milletin zaferine gölge düşürmeye çalışanları unutmadık. Bayrağımızı görmeye tahammülü bulunmayanları, ezandan rahatsız olanları, pasaportundan utananları unutmadık” diye konuştu.

 

“Türkiye’ye, terörle mücadeleden ekonomik şantaja kadar her konuda saldıranların ağzıyla dış politika perspektiflerini kuranlar, İstanbul’un Fethini hâlâ hazmedemeyenlerdir” sözleriyle konuşmasını sürdüren Cumhurbaşkanı Erdoğan, tüm dünyanın Batı ülkelerinde yükselen İslam düşmanlığından endişe ettiği bir dönemde, İslam ifadesini sadece “İslami radikalizm” kavramıyla kullananların Fatih’in mirasına sahip çıkmayacaklarını belirtti.

 

Türkiye’nin geçmişini mahvedip geleceğine göz diken zihniyetle 16 yıldır mücadele ederek, Türkiye’yi demokraside ve ekonomide büyütüp ve ileriye taşıdıklarına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ecdadımız Fatih’in İstanbul’u fethederken sahip olduğu inanç, kararlılık, azim, vizyon neyse, bugün bizim Türkiye’yi 2023 hedeflerine, 2053’e, 2071’e taşıma konusundaki duruşumuz da aynıdır” diye konuştu.

 

“İSTANBUL, TÜRKİYE’NİN KALBİDİR”

İstanbul kendilerine ecdadın en kıymetli emaneti olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu şehirle bağımızı ne kadar muhkem tutarsak, ülkemize verdiğimiz hizmetleri de o denli büyütebiliriz. Kalp durursa, diğer organlar da görevlerini yerine getiremez. İstanbul, Türkiye’nin kalbidir. Bunun için İstanbul’un üzerine adeta titrememiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.

 

1994 yılında Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini devraldığı İstanbul ile bugünkü İstanbul arasında dağlar kadar fark olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, yönetimini aldıkları İstanbul’da Haliç’in pislikten adeta kara parçası hâline geldiğini, sokaklarda çöp dağlarının olduğunu, hava kirliliğinin had safhaya ulaştığını ve musluklardan suların akmadığını hatırlattı.

 

“ATATÜRK HAVALİMANININ ARDINDAN İSTANBUL’A DÖRT MİLLET BAHÇESİ DAHA KURACAĞIZ”

29 Ekim’de yeni havalimanını hizmete açacaklarını, Atatürk Havalimanının yerine de bir Millet Bahçesi yapacaklarını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunun yanı sıra Başakşehir, Maslak, Pendik ve Bakırköy’de de dört büyük Millet Bahçesi daha kuracaklarını ve ayrıca şehrin çeşitli bölgelerinde 30 yeşil alan oluşturacaklarını açıkladı.

 

Başakşehir ve İkitelli’de iki ayrı şehir hastanesi yaptıklarını, Taksim’deki Atatürk Kültür Merkezi’nin yerine kurulacak Türkiye’nin en büyük opera binasının yapımına başladıklarını da sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rami Kışlası’nı, Türkiye’nin en büyük kütüphanesine dönüştüreceklerini, Kuleli Askerî Lisesi’ni müze olarak şehre kazandıracaklarını, Haliç Tersanesi’ni Bilim ve Teknoloji Merkezi hâline getireceklerini, Marmara Denizi’nin çevresini otoyolla kuşatacaklarını söyledi.

 

“İSTANBUL’DA METRO HATTI UZUNLUĞUNU BİN KİLOMETREYE ÇIKARACAĞIZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Boğazı’na yapacakları üç katlı tünelin yeni dönem projeleri arasında yer aldığını ve İstanbul’un şehir içi metro hatlarının uzunluğunu 1000 kilometreye çıkartacaklarını da kaydederek, önümüzdeki dönemde daha pek çok yatırımla İstanbul’a hizmet etmeyi sürdüreceklerini dile getirdi.

Yapımında son aşamaya gelinen Çamlıca Camii’ni de 10 Haziran’a, Kadir Gecesi’ne yetiştirmeyi hedeflediklerinin müjdesini veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, yarın Fatih Sultan Mehmet’in, restorasyonu tamamlanan türbesinin açılışını yapacağını ve öğle namazının ardından, Fatih Camii’nde Prof. Dr. Semavi Eyice ve Prof. Dr. Osman Çataklı’nın cenaze törenlerine katılacağını açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının sonunda, “Sözlerimi, Aşık Veysel gibi, ‘seversen olayım yârin İstanbul’ diyerek tamamlamak istiyorum. Bir kez daha Fethin 565’inci yıl dönümünde İstanbul’un askerî ve manevi fatihlerini rahmetle, hürmetle, kemal-i edeple yâd ediyorum” dedi.

Kaynak: Editör: Afyon Kent Haber
 
Etiketler: “İstanbul,, ecdadın, bize, en, kıymetli, emanetidir”,
Haber Videosu
Yorumlar
Diğer Haberler
AFYON EĞİTİM VAKFI’NA BÜROKRASİNİN İLGİSİ SÜRÜYOR
Brunson davası başladı: 4’üncü kez hakim karşısında
AFYON EĞİTİM VAKFI ÜLKEMİZE HİZMET EDİYOR
AFYONKARAHİSAR BARO BAŞKANI TURGAY ŞAHİN OLDU !!
MEHMET BOZTEPE´DEN ÇOBAN'A ZİYARET
Emniyet ve Jandarma Alarmda
AFYONKARAHİSAR BAROSU RUHSAT TÖRENİ
AFYON'DA MARKETLER DENETLENDİ
EKMEK ZAMMI İÇİN 4 İLÇEDEN ÜÇÜNE RET, BİRİNE ONAY ÇIKTI
NÜFUS MÜDÜRLÜKLERİ AÇIK TUTULACAK
“Türkiye ekonomisi, tehditler ve saldırılarla yıkılmayacak kadar güçlüdür”
Afyon Belediyesinde 2019 yılı bütçesi görüşülecek
Öğrencilerin Huzur ve Güvenliği Önemli !!
Afyon Valiliğinden Duyuru !!!
AFYON'DA AŞURE ETKİNLİKLERİ
Menderes’in idam edildiği saatte “27 Mayıs” açıklaması
Ege Bölgesi’nden teknik tekstil ihracatında yüzde 40 artış
AFYON HAVA DURUMU !!!
Av.İbrahim YURDUNUSEVEN 1980 darbesi mesajı
Bu Yolda Hep Birlikteyiz
Mühimmat Komutanından ziyaret
AFYON CEPHANELİK ŞEHİTLERİ ANILDI
BAŞSAVCI ÖZEL’DEN AEV’E VEDA ZİYARETİ
Mv. Ali Özkaya’nın 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlama mesajı
ZAFER HAFTASI ETKİNLİKLERİ AFİUM'DA SONA ERDİ
BAŞKAN ÇOBAN'DAN ZAFER BAYRAMI MESAJI
BAŞKAN ÇOBAN MUHTARLARLA KAHVALTIDA BULUŞTU
Mehmet Taytak'ın 30 Ağustos Zafer Bayramı Mesajı
Hüseyin Sezen “Aziz şehitlerimizi saygı ile anıyorum”
Bir kahramanlık destanının yıl dönümü !!!
PTT Başmüdürü Mehmet Örsdemir PTT çalışanları ile bayramlaştı
Malazgirt 'ten Kurtuluş'a Adım Adım..
Ulusal Gazeteler
İddaa Canlı Skor
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Afyonkarahisar'da yaşamaktan mutlu musunuz?
Özlü Sözler
Müzik aşkı besteler.


Shakespeare
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Arşiv
Modül 1

sanalbasin.com üyesidir

Haber Yazılımı