Haber Detayı
29 Mayıs 2018 - Salı 23:46
 
“İstanbul, ecdadın bize en kıymetli emanetidir”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’un Fethi Özel Programı’nda yaptığı konuşmada, “Ecdadımız Fatih’in İstanbul’u fethederken sahip olduğu inanç, kararlılık, azim, vizyon neyse, bugün bizim Türkiye’yi 2023 hedeflerine, 2053’e, 2071’e taşıma konusundaki duruşumuz da aynıdır” dedi.
GÜNDEM Haberi


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’un fethinin 565. yıl dönümü nedeniyle düzenlenen özel programa katıldı. Haliç Kongre Merkezindeki programda Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir konuşma gerçekleştirdi.


Konuşmasına, davetlilerin Ramazan ayını kutlayarak, tutulan oruçların yapılan ibadetlerin kabul olmasını dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’u fetheden Fatih Sultan Mehmet’ten, manevi rehberleri olan âlimlerden, fethe katılan askerlerden ve bu şehrin bu millette kalması için mücadele edenlerden Allah’ın razı olması temennisinde bulundu.

 

“İSTANBUL’UN SOKAKLARINA ‘ZULÜM 1453’TE BAŞLADI’ DİYE YAZANLARI UNUTMADIK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerine şu dua cümleleriyle devam etti: “Ya rab, Fatih’in İstanbul’u fethetmesini sağlayan inançla, azimle, kararlılıkla bize de her gün yeni gönüller fethetmeyi nasip eyle. Ya rab, ‘şehadetleri dinin temeli’ olan ezanların kıyamete kadar bu şehrin üzerinde yankılanmasını sağla. Ya rab, her köşesi bir başka evliyanın, gönül sultanının mekânı olan bu şehrin üzerindeki manevi zırhı kıyamete kadar muhafaza eyle. Ya rab, kimsesizlerin kimsesi, gariplerin son sığınağı olan bu şehri sen koru. Ya rab, bu şehrin ve vatanımızın fethi için, korunması için, asırlardır, bir gül bahçesine girercesine toprağa düşen şehitlerimizin şehadetini sen kabul eyle.”

 

İstanbul’un fethi kendileri için ne kadar sevindirici, ne kadar iftihar verici bir hadiseyse, birileri için de o derece büyük bir felaket günü olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz bu şehrin sokaklarına ‘zulüm 1453’te başladı’ diye yazanları unutmadık. Bizans askerlerinin kostümleriyle polisimizin, jandarmamızın karşısına dikilenleri unutmadık” dedi.

 

“TÜRKİYE’YE SALDIRANLARIN AĞZIYLA DIŞ POLİTİKA PERSPEKTİFİ KURANLAR, İSTANBUL’UN FETHİNİ HAZMEDEMEYENLERDİR”

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “15 Temmuz gecesi tankları alkışlayanları, ‘kontrollü darbe’ diyerek milletin zaferine gölge düşürmeye çalışanları unutmadık. Bayrağımızı görmeye tahammülü bulunmayanları, ezandan rahatsız olanları, pasaportundan utananları unutmadık” diye konuştu.

 

“Türkiye’ye, terörle mücadeleden ekonomik şantaja kadar her konuda saldıranların ağzıyla dış politika perspektiflerini kuranlar, İstanbul’un Fethini hâlâ hazmedemeyenlerdir” sözleriyle konuşmasını sürdüren Cumhurbaşkanı Erdoğan, tüm dünyanın Batı ülkelerinde yükselen İslam düşmanlığından endişe ettiği bir dönemde, İslam ifadesini sadece “İslami radikalizm” kavramıyla kullananların Fatih’in mirasına sahip çıkmayacaklarını belirtti.

 

Türkiye’nin geçmişini mahvedip geleceğine göz diken zihniyetle 16 yıldır mücadele ederek, Türkiye’yi demokraside ve ekonomide büyütüp ve ileriye taşıdıklarına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ecdadımız Fatih’in İstanbul’u fethederken sahip olduğu inanç, kararlılık, azim, vizyon neyse, bugün bizim Türkiye’yi 2023 hedeflerine, 2053’e, 2071’e taşıma konusundaki duruşumuz da aynıdır” diye konuştu.

 

“İSTANBUL, TÜRKİYE’NİN KALBİDİR”

İstanbul kendilerine ecdadın en kıymetli emaneti olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu şehirle bağımızı ne kadar muhkem tutarsak, ülkemize verdiğimiz hizmetleri de o denli büyütebiliriz. Kalp durursa, diğer organlar da görevlerini yerine getiremez. İstanbul, Türkiye’nin kalbidir. Bunun için İstanbul’un üzerine adeta titrememiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.

 

1994 yılında Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini devraldığı İstanbul ile bugünkü İstanbul arasında dağlar kadar fark olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, yönetimini aldıkları İstanbul’da Haliç’in pislikten adeta kara parçası hâline geldiğini, sokaklarda çöp dağlarının olduğunu, hava kirliliğinin had safhaya ulaştığını ve musluklardan suların akmadığını hatırlattı.

 

“ATATÜRK HAVALİMANININ ARDINDAN İSTANBUL’A DÖRT MİLLET BAHÇESİ DAHA KURACAĞIZ”

29 Ekim’de yeni havalimanını hizmete açacaklarını, Atatürk Havalimanının yerine de bir Millet Bahçesi yapacaklarını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunun yanı sıra Başakşehir, Maslak, Pendik ve Bakırköy’de de dört büyük Millet Bahçesi daha kuracaklarını ve ayrıca şehrin çeşitli bölgelerinde 30 yeşil alan oluşturacaklarını açıkladı.

 

Başakşehir ve İkitelli’de iki ayrı şehir hastanesi yaptıklarını, Taksim’deki Atatürk Kültür Merkezi’nin yerine kurulacak Türkiye’nin en büyük opera binasının yapımına başladıklarını da sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rami Kışlası’nı, Türkiye’nin en büyük kütüphanesine dönüştüreceklerini, Kuleli Askerî Lisesi’ni müze olarak şehre kazandıracaklarını, Haliç Tersanesi’ni Bilim ve Teknoloji Merkezi hâline getireceklerini, Marmara Denizi’nin çevresini otoyolla kuşatacaklarını söyledi.

 

“İSTANBUL’DA METRO HATTI UZUNLUĞUNU BİN KİLOMETREYE ÇIKARACAĞIZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Boğazı’na yapacakları üç katlı tünelin yeni dönem projeleri arasında yer aldığını ve İstanbul’un şehir içi metro hatlarının uzunluğunu 1000 kilometreye çıkartacaklarını da kaydederek, önümüzdeki dönemde daha pek çok yatırımla İstanbul’a hizmet etmeyi sürdüreceklerini dile getirdi.

Yapımında son aşamaya gelinen Çamlıca Camii’ni de 10 Haziran’a, Kadir Gecesi’ne yetiştirmeyi hedeflediklerinin müjdesini veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, yarın Fatih Sultan Mehmet’in, restorasyonu tamamlanan türbesinin açılışını yapacağını ve öğle namazının ardından, Fatih Camii’nde Prof. Dr. Semavi Eyice ve Prof. Dr. Osman Çataklı’nın cenaze törenlerine katılacağını açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının sonunda, “Sözlerimi, Aşık Veysel gibi, ‘seversen olayım yârin İstanbul’ diyerek tamamlamak istiyorum. Bir kez daha Fethin 565’inci yıl dönümünde İstanbul’un askerî ve manevi fatihlerini rahmetle, hürmetle, kemal-i edeple yâd ediyorum” dedi.

Kaynak: Editör: Afyon Kent Haber
 
Etiketler: “İstanbul,, ecdadın, bize, en, kıymetli, emanetidir”,
Haber Videosu
Yorumlar
Diğer Haberler
Bilgisayarlar geldi onlar emekli oldu
BURHANETTİN ÇOBAN BABALAR GÜNÜ MESAJI
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş Ramazan Bayramı Mesajı
Afyon Bayram Namazı Saat Kaçta, Namaz Nasıl Kılınır
Cumhurbaşkanı Erdoğan “TÜM ENGELLERİN ÜSTESİNDEN MİLLETİN DESTEĞİYLE GELDİK”
Kaya Medya Ramazan Bayramı Mesajı
TRAFİK KURALLARINA UYALIM !!!
SÜRÜCÜLERİN DİKKATİNE !!!
AFYON ÖZEL HALK OTOBÜSLERİ BAYRAMDA ÜCRETSİZ
Afyon'da Ramazan Bayram namazı saat kaçta kılınacak?
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN 'Bizim geleneğimizde takiye yoktur'
Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz'ın Babalar günü mesajı
Afyon Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Haziran ayı toplantısını gerçekleştirdi
“Birileri 90’lı yılları vaat ediyor”
Recep Tayyip Erdoğan “Gündemimizde af konusu yok”
Bu gece Mübarek Kadir Gecesi
Prof. Dr. Ali Erbaş ,"Cami kapatma anlayışı gerçekten bizi çok üzmüştür"
Afyonkarahisar İl Genelinde 133 Bin 654 Öğrenci Karne Aldı
BURHANETTİN ÇOBAN : KADİR GECENİZ MÜBAREK OLSUN !!!
Milletvekili Hatice Özkal, Fransa’daki Türklerle buluşacak
MİLLETVEKİLİ ADAYI ZEYBEK “SAHADA SADECE AK PARTİ VAR”
Yurdunuseven’den Kadir gecesi mesajı “Kardeşlerimize dua edelim”
Bakan Eroğlu, Eğitim kurumlarını açmaya devam ediyor
BİLGE TAM GELİŞİM MERKEZİ BASIN İLE İFTARDA BİR ARAYA GELDİ
Afyon Belediyesi Hayvan Barınağı’nda etkinlik
Afyonkarahisar'da 5 Haziran Dünya Çevre Günü etkinlikleri
Bilecik'e stat sözü Bakandan geldi
SALAR'LI HASAN FİDAN'IN ORGANLARI 3 KİŞİYE UMUT OLDU
ARMONİ WEB TV TEST YAYINLARINA BAŞLADI !!!
Bakan Eroğlu hem tesis açacak hemde vatandaşlarla iftar yapacak
BAŞKAN ÇOBAN VE MİLLETVEKİLİ ADAYLARINDAN CEM EVİNE ZİYARET
Afyonkarahisar'da Ödüllü Bilardo turnuvası sona erdi
İddaa Canlı Skor
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Anketler
Afyonkarahisar'da yaşamaktan mutlu musunuz?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Galatasaray
75
0
7
3
24
34
2
Fenerbahçe
72
0
4
9
21
34
3
Medipol Başakşehir
72
0
6
6
22
34
4
Beşiktaş
71
0
5
8
21
34
5
Trabzonspor
55
0
9
10
15
34
6
Göztepe
49
0
11
10
13
34
7
Demir Grup Sivasspor
49
0
13
7
14
34
8
Kasımpaşa
46
0
14
7
13
34
9
Kayserispor
44
0
14
8
12
34
10
Evkur Yeni Malatyaspor
43
0
13
10
11
34
11
Teleset Mob. Akhisarspor
42
0
14
9
11
34
12
Aytemiz Alanyaspor
40
0
16
7
11
34
13
Bursaspor
39
0
17
6
11
34
14
Antalyaspor
38
0
16
8
10
34
15
Atiker Konyaspor
36
0
16
9
9
34
16
Osmanlıspor FK
33
0
17
9
8
34
17
Gençlerbirliği
33
0
17
9
8
34
18
Kardemir Karabükspor
12
0
28
3
3
34
Özlü Sözler
Devletin hazinesi adalettir.


Konfüçyus
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Arşiv
Alexa
Haber Yazılımı