Haber Detayı
10 Mayıs 2017 - Çarşamba 14:24
 
İSLAMİ İLİMLER FAKÜLTESİNDE “EHL-İ SÜNNET KAVRAMI” ANLATILDI
Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) İslami İlimler Fakültesinde Necmettin Erbakan Üniversitesi Ahmet Keleşoğlu İlahiyat Fakültesi Kelam Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ramazan Altıntaş tarafından “Ehl-i Sünnet Kavramı” konulu konferans verildi.
EĞİTİM Haberi


Sünnet kelimesinin adet, örf, tarz, üslup, davranış gibi manalara geldiğini söyleyen Altıntaş, “Kuran- Kerim’de geçen bir kavram sünnet kavramı. Sünnet, Sünnetül Evvelin ve Sünnetullah olarak Kuran-ı Kerim’de geçiyor” dedi. Ahir zaman ümmetinden önce yaşamış olan kavimlerin başlarına gelen akıbeti anlatırken Sünnetül Evvelin kavramının kullanıldığını ifade eden Altıntaş, “Onların başına gelen Allah’a karşı duruşlarından dolayı cezalandırılmaları anlatılırken de bu kavram kullanılıyor. Kuran-ı Kerim’de sünnet kavramının geçtiği ayetlerden Sünnetullah kavramı ‘Allah’ın sünnetinde bir değişiklik yoktur’ diye geçiyor. Sünnetullah, Allah’ın tabiatta ve sosyal hayatta geçerli olan yasaları olarak bahsedilir. Tabi bu yasalar dün olduğu gibi günümüzde de o kavram içerisine toplumlar girdiği zaman geçerliliğini koruyacak olan bir anlamlandırma ile karşımıza çıkıyor” diye konuştu.

Ehl-i Sünnet kavramı

Hz. Muhammed (A.S)’dan rivayet edilen hadislerde de sünnet kavramının geçtiğini belirten Altıntaş, “Bunlarda birisi; ‘Kim güzel bir sünnet başlatırsa insanlar bunu uyguladıkları sürece o kimseye cevap yazılacağı, kim kötü bir adet, davranış anlamında sünnet başlatırsa insanlar onu uyguladığı sürece onlara da o adetten bir hisse yazılacaktır.’ Sünnet kelimesinin Hz. Peygamber’in sözleri anlamında da kullanıldığını biliyoruz. Yine Efendimizden gelen rivayetlerde Hülefa-i Raşidin’in sünnetine sarılmamız üzerine durulduğunu görüyoruz” dedi.  Ehl-i Sünnet kavramının tarihine bakıldığında daha çok Hasan-ı Basri Hazretlerinin risalelerinde görüldüğünü söyleyen Altıntaş, “Ehl-i Sünnet daha sonra bizim hadis, fıkıh, kelam geleneğimizde bir tabir olarak belli bir düşünce sistemini, belli bir yaşantıyı, belli bir inanç bütünlüğüne sahip olma anlamına geldiğini görüyoruz. Ehl-i Sünnet kavramına geçmeden önce, ‘Ehil’ kavramı üzerinde de durmak lazım. Ehil, bir inanışa, bir ideolojiye, bir dünya görüşüne mensup olan insanlar topluluğu manasına gelir” ifadelerini kullandı.

Ehil kavramının olumlu ve olumsuz yönlerinin olduğunu ifade eden Altıntaş, şunları söyledi:

“Mesela, Ehli Beyt diyoruz Hz. Peygamber (A.S)’ın ailesinden söz ederken ‘Ehil’ kelimesi orada kullanılıyor. Yine Ehli Bid’at dediğimizde olumsuz anlamda kullanıldığını görüyoruz. Yani Bid’at diye anlatılan bizatihi sünnet karşıtlığı üzerine temellendirilmiş ve o inancı taşıyan insanların sahip olduğu topluluğa da bu şekilde ehil ismi veriliyor. Ayetlerde görüyoruz ki ‘Ehil’ sözcüğü daha çok bir dünya görüşüne, bir ideolojiye, bir inanca, bir akideye temel inanç esaslarına inanan ya da inanmayan insanların oluşturduğu topluluğa verilen bir adlandırma olarak karşımıza çıkıyor. İşte Ehli Sünnet dediğimiz yani Türkçe’ de tabir olarak bu Hasan-ı Basri Hazretleri döneminde başlamış, yazıya geçirilmiş Akaid metinlerine geçirilerek kullanılmaya başlanmış ve bir Müslüman kimliğini de ifade etmiş oluyor. O zaman Ehli Sünnet tebliğ, tebyin ve temsil sahibi olan Hz. Muhammed (A.S)’ın kavli, fiili ve takribi sünnetini benimseyen onun inanç esaslarını benimseyen ve kabul eden kimselerin izlediği yol manasına geliyor.”

Konferansa, AKÜ Rektör Yardımcısı ve İslami İlimler Dekan V. Prof. Dr. M. Hilmi Uçan, AKÜ İslami İlimler Dekan Yardımcıları Yrd. Doç. Dr. Eyüp Sabri Fani ile Yrd. Doç. Dr. Mebrure Doğan ve AKÜ öğretim elemanları ve öğrencileri katıldı.

Kaynak: Editör: Afyon Kent Haber
 
Etiketler: İSLAMİ İLİMLER FAKÜLTESİNDE “EHL-İ SÜNNET KAVRAMI” ANLATILDI
Haber Videosu
Diğer Fotoğraflar


Yorumlar
Diğer Haberler
İngiltere ve İngiltere dil okulları
ANADOLU ÜNİVERSİTESİ BASIN AÇIKLAMASI
PTT Öğrencileri sevindirdi
Afyon Anadolu İmam Hatip Lisesinin YKS başarısı
Ankara Erkek Yurdu
AFYON'DA ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK BAŞVURULARI
DİNAR'DA ÖĞRENCİLERE 500 TİŞÖRT VE ŞAPKA DAĞITILDI
AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİ ALACAK
AKÜ'DE YAZ OKULU BAŞLADI
ÖĞRENCİLER BAŞKAN ÇOBAN'A İZLENİMLERİNİ AKTARDI
Afyon Kocatepe Üniversitesi personellerinden 15 Temmuz'a yoğun katılım
Prof. Dr. Mustafa Solak Emirdağ'dan gelen ziyaretçileri kabul etti
AKÜ'DE KÜLTÜR VE EKOLOJİ TEMELLİ DOĞA OKULU BAŞLADI
Emirdağ'da Okuma Saati Projesi
MUSTAFA SOLAK MAKAMINDA KABUL ETTİ
Afyon'da Sınava geç kalan öğrenciyi Polis yetiştirdi
(YKS) ile ilgili bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi
“Sıfır Atık” Konferansı Akü'de yapıldı
AFYON EĞİTİM VAKFI, ÖNEMLİ BİR İŞLEVE SAHİP
Zafer Teknopark 2017 yılı olağan genel kurulu toplantısı yapıldı
AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİNDE BAYRAMLAŞMA TÖRENİ YAPILDI
Cumhurbaşkanı Erdoğan gençlerin sorularını cevapladı
2018-YKS SINAVI İÇİN NÜFUS MÜDÜRLÜKLERİ AÇIKMI ?
Yedibin Bekçi alımında başvuru tarihi
AK Parti İl Başkanı Av. Hüseyin Sezen Eğitim siyasete alet edilemez
Ulusal Tales Matematik Yarışmasında “Türkiye Birincisi” ne ödül
CHP Milletvekili Adayı İsmahan Nergiz ÇİFTÇİ DESTEKLERİ KATLANACAK
BURHANETTİN ÇOBAN ÇİÇEKLERLE KARŞILANDI
AFYONKARAHİSAR BELEDİYESİ HER YÖNÜ İLE ÇIĞIR AÇIYOR
Afyonkarahisar Gençlik Merkezi üyelerine “Proje Yönetim Döngüsü” eğitimi verildi
AYŞEGÜL ARSOY İLKOKULU ÖĞRENCİLERİ MÜZEYİ GEZDİLER
ŞANSLI ÖĞRENCİLERİ BAŞKAN ÇOBAN BELİRLEDİ
Ulusal Gazeteler
İddaa Canlı Skor
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Afyonkarahisar'da yaşamaktan mutlu musunuz?
Özlü Sözler
İki düşman arasında öyle konuş ki, barıştıklarında utanmayasın.


SADİ
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Arşiv
Modül 1

sanalbasin.com üyesidir

Haber Yazılımı