Haber Detayı
10 Mayıs 2017 - Çarşamba 14:24
 
İSLAMİ İLİMLER FAKÜLTESİNDE “EHL-İ SÜNNET KAVRAMI” ANLATILDI
Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) İslami İlimler Fakültesinde Necmettin Erbakan Üniversitesi Ahmet Keleşoğlu İlahiyat Fakültesi Kelam Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ramazan Altıntaş tarafından “Ehl-i Sünnet Kavramı” konulu konferans verildi.
EĞİTİM Haberi


Sünnet kelimesinin adet, örf, tarz, üslup, davranış gibi manalara geldiğini söyleyen Altıntaş, “Kuran- Kerim’de geçen bir kavram sünnet kavramı. Sünnet, Sünnetül Evvelin ve Sünnetullah olarak Kuran-ı Kerim’de geçiyor” dedi. Ahir zaman ümmetinden önce yaşamış olan kavimlerin başlarına gelen akıbeti anlatırken Sünnetül Evvelin kavramının kullanıldığını ifade eden Altıntaş, “Onların başına gelen Allah’a karşı duruşlarından dolayı cezalandırılmaları anlatılırken de bu kavram kullanılıyor. Kuran-ı Kerim’de sünnet kavramının geçtiği ayetlerden Sünnetullah kavramı ‘Allah’ın sünnetinde bir değişiklik yoktur’ diye geçiyor. Sünnetullah, Allah’ın tabiatta ve sosyal hayatta geçerli olan yasaları olarak bahsedilir. Tabi bu yasalar dün olduğu gibi günümüzde de o kavram içerisine toplumlar girdiği zaman geçerliliğini koruyacak olan bir anlamlandırma ile karşımıza çıkıyor” diye konuştu.

Ehl-i Sünnet kavramı

Hz. Muhammed (A.S)’dan rivayet edilen hadislerde de sünnet kavramının geçtiğini belirten Altıntaş, “Bunlarda birisi; ‘Kim güzel bir sünnet başlatırsa insanlar bunu uyguladıkları sürece o kimseye cevap yazılacağı, kim kötü bir adet, davranış anlamında sünnet başlatırsa insanlar onu uyguladığı sürece onlara da o adetten bir hisse yazılacaktır.’ Sünnet kelimesinin Hz. Peygamber’in sözleri anlamında da kullanıldığını biliyoruz. Yine Efendimizden gelen rivayetlerde Hülefa-i Raşidin’in sünnetine sarılmamız üzerine durulduğunu görüyoruz” dedi.  Ehl-i Sünnet kavramının tarihine bakıldığında daha çok Hasan-ı Basri Hazretlerinin risalelerinde görüldüğünü söyleyen Altıntaş, “Ehl-i Sünnet daha sonra bizim hadis, fıkıh, kelam geleneğimizde bir tabir olarak belli bir düşünce sistemini, belli bir yaşantıyı, belli bir inanç bütünlüğüne sahip olma anlamına geldiğini görüyoruz. Ehl-i Sünnet kavramına geçmeden önce, ‘Ehil’ kavramı üzerinde de durmak lazım. Ehil, bir inanışa, bir ideolojiye, bir dünya görüşüne mensup olan insanlar topluluğu manasına gelir” ifadelerini kullandı.

Ehil kavramının olumlu ve olumsuz yönlerinin olduğunu ifade eden Altıntaş, şunları söyledi:

“Mesela, Ehli Beyt diyoruz Hz. Peygamber (A.S)’ın ailesinden söz ederken ‘Ehil’ kelimesi orada kullanılıyor. Yine Ehli Bid’at dediğimizde olumsuz anlamda kullanıldığını görüyoruz. Yani Bid’at diye anlatılan bizatihi sünnet karşıtlığı üzerine temellendirilmiş ve o inancı taşıyan insanların sahip olduğu topluluğa da bu şekilde ehil ismi veriliyor. Ayetlerde görüyoruz ki ‘Ehil’ sözcüğü daha çok bir dünya görüşüne, bir ideolojiye, bir inanca, bir akideye temel inanç esaslarına inanan ya da inanmayan insanların oluşturduğu topluluğa verilen bir adlandırma olarak karşımıza çıkıyor. İşte Ehli Sünnet dediğimiz yani Türkçe’ de tabir olarak bu Hasan-ı Basri Hazretleri döneminde başlamış, yazıya geçirilmiş Akaid metinlerine geçirilerek kullanılmaya başlanmış ve bir Müslüman kimliğini de ifade etmiş oluyor. O zaman Ehli Sünnet tebliğ, tebyin ve temsil sahibi olan Hz. Muhammed (A.S)’ın kavli, fiili ve takribi sünnetini benimseyen onun inanç esaslarını benimseyen ve kabul eden kimselerin izlediği yol manasına geliyor.”

Konferansa, AKÜ Rektör Yardımcısı ve İslami İlimler Dekan V. Prof. Dr. M. Hilmi Uçan, AKÜ İslami İlimler Dekan Yardımcıları Yrd. Doç. Dr. Eyüp Sabri Fani ile Yrd. Doç. Dr. Mebrure Doğan ve AKÜ öğretim elemanları ve öğrencileri katıldı.

Kaynak: Editör: Afyon Kent Haber
 
Etiketler: İSLAMİ İLİMLER FAKÜLTESİNDE “EHL-İ SÜNNET KAVRAMI” ANLATILDI
Haber Videosu
Diğer Fotoğraflar


Yorumlar
Diğer Haberler
Küresel dünyaya entegre olmaya devam ediyoruz
“Çevreyi Koru Doğayı Sev”
Afyon Çeviri Bürosu
BİLİRKİŞİLİK VE KONKORDATO KOMİSERLİĞİ EĞİTİMİ KATILIM BELGESİ DAĞITIM TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ
ÇOBAN'IN 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI
AFYON'DA HER OKULA BİR BİLGİSAYAR, BİR TELEVİZYON KAMPANYASI
Doç. Dr. TURAN AKKOYUN DEĞERLENDİRDİ !!!
FATİH ANADOLU LİSESİ YİNE PORTEKİZ’DE!
Yarı Olimpik Yüzme Havuzunun Açılışına Bakan Soylu'da katıldı
EKREM YAVUZ İLKOKULU ÖĞRENCİLERİ VE ÖĞRETMENLERİNDEN ANLAMLI YARDIM.
MİNİKLERİN SİNEMA KEYFİ
REKTÖR SOLAK GSF ATÖLYELERİNİ YERİNDE İNCELEDİ
BİTKİSEL ATIK YAĞLAR MİNİK ELLER TARAFINDAN TOPLANIYOR
2018-KPSS ÖNLİSANS SINAVINDA NÜFUS MÜDÜRLÜKLERİ AÇIK
AKÜ EV SAHİPLİĞİNDE TURİZM KONGRESİ BAŞLADI
İHSANİYE TURİZM MESLEK LİSESİ’NDEN AŞURE ETKİNLİĞİ
Fatih Anadolu Lisesi STEM eğitiminin merkezi olacak...
KPSS SINAVINI SANİYELERLE KAÇIRDI !!
AKÜ'DEN TÜBİTAK BİGG DESTEK PROGRAMI
“Eleştirel Düşünme ve Eleştirel Medya Okuryazarlığı Eğitimi”
Tıbbi ve aromatik bitkilerde Afyonkarahisar örneklemi önemli
TEKNOPARK YÖNETİM KURULU TOPLANTISI YAPILDI
AFYONKARAHİSAR'DA OKUL SERVİSLERİ DENETLENDİ
İngiltere ve İngiltere dil okulları
ANADOLU ÜNİVERSİTESİ BASIN AÇIKLAMASI
PTT Öğrencileri sevindirdi
Afyon Anadolu İmam Hatip Lisesinin YKS başarısı
Ankara Erkek Yurdu
AFYON'DA ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK BAŞVURULARI
DİNAR'DA ÖĞRENCİLERE 500 TİŞÖRT VE ŞAPKA DAĞITILDI
AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİ ALACAK
AKÜ'DE YAZ OKULU BAŞLADI
Ulusal Gazeteler
İddaa Canlı Skor
Yazarlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
2019 Mart seçimlerinde, oyunuzu hangi partiye vereceksiniz?
Özlü Sözler
Öldükten sonra yaşamak isterseniz, kalıcı bir eser bırakınız.


HZ.ALİ (R.A)
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Arşiv
Modül 1

sanalbasin.com üyesidir

Haber Yazılımı