Haber Detayı
06 Haziran 2016 - Pazartesi 22:44
 
Hep birlikte mücadele etmeliyiz
MHP MYK Üyesi ve Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Parsak Afyonkarahisar’a İstiklal Madalyası verilmesi için TBMM’ye verdikleri kanun teklifine tüm hemşerilerinin destek vermesini istedi
SİYASET Haberi


MHP MYK Üyesi ve Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Parsak Afyonkarahisar’a İstiklal Madalyası verilmesi için TBMM’ye verdikleri kanun teklifine tüm hemşerilerinin destek vermesini istedi

 

Hep birlikte mücadele etmeliyiz

Afyonkarahisar’a İstiklal Madalyası verilmesi için yapılan mücadelenin siyaset üstü bir çalışma olduğunu ifade eden Parsak, “Tüm ideciler, sivil toplum örgütleri ve vatandaşlarımız el ele vererek bunu başarabiliriz” dedi

 

Afyonkarahisar’a İstiklal Madalyası verilmesi için Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne kanun teklifi sunan MHP MYK Üyesi ve Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Parsak, herkesin bu konuda mücadele etmesi gerektiğini ifade etti.

11 Haziran tarihinde saat: 14.00’te Zafer Müzesi önünde başlatacakları imza kampanyası hakkında da bilgi veren Parsak, bu konunun yakın takipçisi olduklarını bildirdi.

Bu çalışmanın siyaset üstü olduğunu kaydeden Parsak, “Sivil toplum örgütü veya parti ayrımı yapmadan hepimizin bu konuda çalışma yürütmesini istiyoruz. İlimiz İstiklal Madalyasını hak etmiştir” dedi.

ZAFERİN BAŞLANGIÇ NOKTASI

Afyonkarihasar’ın Kurtuluş Savaşının dönük noktasını oluşturduğunu ifade eden Parsak, “İstiklâl Savaşımızın kazanıldığı il olan Afyonkarahisar, I. Dünya Savaşı sonrasında küllerinden yeniden doğan Türk Devleti’nin neredeyse bütün cihana karşı kazandığı zaferin başlangıç noktasıdır. Bu çerçevede Anadolu Türklüğünün varlık yokluk mücadelesinin yaşandığı toprakların, İstiklâl Madalyası gibi büyük bir onur ve övgüden mahrum bırakılması düşünülemez. İstiklâl Savaşı’nın başından sonuna her noktasındabüyük kahramanlıklar gösteren Afyonkarahisar, düşmanın bileğinin büküldüğü, Türk’ün gücünün cihana gösterildiği tarihi bir nokta ve "Zaferin Başkenti"olarak İstiklâl Madalyası’nı sonuna kadar hak etmektedir” dedi.

KOMİSYON GÜNDEME HALA ALMADI

Konunun ilgili komisyona hala gelmediğini ifade eden Parsak, “Bu bağlamda, 2/1115 Esas Numaralı “Afyonkarahisar’a İstiklâl Madalyası Verilmesi Hakkında Kanun Teklifi”mizi Yüce Türk Milleti’nin yegâne temsilcisi Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne 15.04.2016 tarihinde sunmuş bulunmamıza rağmen Kanun teklifimiz bugüne kadar ilgili komisyon gündemine dahi alınmamıştır. Kanun Teklifimizin ilgili komisyon gündemine alınarak Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’na getirilip yasalaştırılması, Türk Milleti’nin bağımsızlık ve birlik ruhunu tüm dünyaya bir kez daha gösterecektir” dedi.

KARARLIYIZ

Afyonkarahisar’a İstiklal Madalyası verilmesi için tüm mücadeleyi sürdüreceklerini kaydeden Parsak, “Kanun teklifimizin ilgili komisyon gündemine alınması ve akabinde yasalaşması için gerekli mücadeleyi bıkmadan ve usanmadan sonuna kadar sürdürmeye kararlıyız. Tarihi öneme sahip bu haklı talebimizde ve mücadelemizde siz değerli hemşehrilerimizi de yanımızda görmek mücadelemize güç katacaktır. Bu amaçla, siz değerli hemşehrilerimizi, 11 Haziran 2016 tarihinde saat 14:00’de Zafer Müzesi önünden başlatacağımız imza kampanyamıza katılmaya ve destek vermeye çağırıyorum. Bu duygu ve düşüncelerle kıymetli desteklerinizi bekliyor, Afyonkarahisar’ın hakkının teslim edilmesini diliyor, siz değerli hemşehrilerimi saygılarımla selamlıyorum” dedi.

 

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

 

 

 

               Afyonkarahisar’a İstiklal Madalyası Verilmesi Hakkında Kanun Teklifi ve gerekçesi ilişikte sunulmuştur.

 
               Gereğini saygıyla arz ederim.

15.04.2016

 

 

 

 

Mehmet PARSAK

Afyonkarahisar Milletvekili

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

GENEL GEREKÇE

 

            İstiklâl Savaşımızın kazanıldığı Afyonkarahisar ilimiz, I. Dünya Savaşı sonrasında küllerinden yeniden doğan Türk Devleti’nin neredeyse bütün cihana karşı kazandığı zaferin başlangıç noktasıdır.

Bölgeler arası geçiş güzergâhında bulunması, silâh, erzak ve cephane naklinde son derece önemli bir nokta olan Eskişehir,Kütahya, Uşak demiryollarının merkezinde olması gibi nedenlerletarihin her döneminde çeşitli savaşlara mekân olan Afyonkarahisar, son olarak ordusu dağıtılmış, silahlarına el konulmuş Türk Devleti’nin yeniden doğduğu yer,“Cumhuriyetin kurulduğu topraklar” olarak tarihteki yerini bir kez daha almıştır.

İzmir’den başlayarak Anadolu’nun içlerine doğru uzanmayı planlayan Yunan işgalinin son noktasında bulunan Afyonkarahisar, Milli Mücadele’nin direnç noktasını oluşturmuş, 2 Ağustos 1920 tarihinde ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Başkanlığındaki Afyon Kongresi ile Batı Anadolu’daki tüm Müdafaa-i Hukuk, Redd-i İlhak ve Kuva-yı Milliye hareketlerinin, Türkiye Büyük Millet Meclisi denetimi altına alınmasına ev sahipliği yapmıştır.

Yunan ordusu tarafından ilk olarak 28 Mart 1921 – 7 Nisan 1921 tarihleri arasında işgal edilen Afyonkarahisar daha sonra 13 Temmuz 1921 tarihinde başlayarak 27 Ağustos 1922 tarihinde son bulan ikinci işgal dönemini yaşamıştır. İşgal sırasında Yunan ordusu tarafından ağır bir şekilde tahrip edilen Afyonkarahisar, bu dönemde her vatandaşının yüreğinde sızı olarak kalan büyük acılarla karşı karşıya kalmıştır.

İngilizler’in teşvikiyle Anadolu’yu işgale başlayan Yunan ordusu, 1 yıldan daha fazla bir süreyle Afyonkarahisar’ı işgal altında tutmuş ve Anadolu’nun derinliklerine doğru yürüme planı çerçevesinde askeri yığınağının çok büyük bir bölümünü Afyonkarahisar’da konuşlandırmıştır. 26 Ağustos 1922 tarihindeki Büyük Taarruz ve arkasından gerçekleştirilen Başkomutanlık Meydan Muharabesi’ninkomuta ve merkez üssü olan Afyonkarahisar, taarruzun hemen sonrasında 27 Ağustos 1922 tarihinde düşman işgalinden kurtulmuştur.

Afyonkarahisar halkı, Atatürk ve millî kuvvetlere maddi ve manevi olarak büyük desteklerde bulunmuş, işgal boyunca insanüstü fedakârlıklar göstermiştir. Nitekim Mustafa Kemal Atatürk, 21 Ekim 1925 günü Afyon Türk Ocağı’ndaki konuşmasında, “Afyonkarahisar, son büyük zaferin kilidi oldu, esası oldu, Afyonkarahisar'ın tarihi savaşımızda unutulmaz parlak bir sayfası vardır" sözlerini kullanarak, zafere uzanan yolda Afyonkarahisar’ın önemini vurgulamıştır.

            Anadolu Türklüğünün varlık yokluk mücadelesinin yaşandığı toprakların, İstiklal Madalyası gibi büyük bir onur ve övgüden mahrum bırakılması düşünülemez. Millî Mücadelenin kazanılmasında Afyonkarahisar halkının tamamının katkısının büyük olduğu göz önüne alındığında, İstiklal Madalyası’nın bireyler yerine bu yiğit ilimizin tamamına verilmesinin yerinde olduğu ortaya çıkacaktır.

            İstiklal Savaşı’na hem fikri hem de bedeni olarak katılarak önemli yararlılıklar gösteren Afyonkarahisar, “zaferin merkez üssü” olmasına rağmen bugüne kadar İstiklal Madalyası ile ödüllendirilmemiştir. İstiklal Savaşımızın kazanılmasında eşsiz fedakârlıklar gösteren Kahramanmaraş, Gaziantep ve Şanlıurfa illerimize verilen İstiklal Madalyası, düşmanın bileğinin büküldüğü, Türk’ün gücünün cihana gösterildiği Afyonkarahisar ilimizden de esirgenmemelidir.

Teklifimizle İstiklal Savaşımızda Afyonkarahisar halkının verdiği onurlu mücadele ve gösterdiği insanüstü fedakârlığın İstiklal Madalyası ile takdir edilmesi hususu Yüce Meclisin takdirlerine sunulmuştur. Gecikmiş bir hakkın teslimi anlamındaki bu madalya, Afyonkarahisar’ınmanevi şahsında tüm Türkiye’ye verilmiş olacaktır.

 

 

 

AFYONKARAHİSAR’A İSTİKLAL MADALYASI VERİLMESİ HAKKINDA KANUN TEKLİFİ

 

 

MADDE 1- Kurtuluş Savaşı esnasında verdiği destansı mücadele ile büyük kahramanlık gösteren Afyonkarahisar’a İstiklal Madalyası verilmiştir.

 

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

 

MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

 

 

MADDE GEREKÇELERİ

 

MADDE 1-Madde metni ile Afyonkarahisar’a İstiklal Madalyası verilmesiamaçlanmıştır.

 

MADDE 2- Yürürlük maddesidir.

 

MADDE 3- Yürütme maddesidir.

Kıymetli Hemşehrim;

            İstiklâl Savaşımızın kazanıldığı il olan Afyonkarahisar, I. Dünya Savaşı sonrasında küllerinden yeniden doğan Türk Devleti’nin neredeyse bütün cihana karşı kazandığı zaferin başlangıç noktasıdır.

 

            Bu çerçevede Anadolu Türklüğünün varlık yokluk mücadelesinin yaşandığı toprakların, İstiklâl Madalyası gibi büyük bir onur ve övgüden mahrum bırakılması düşünülemez.

           

İstiklâl Savaşı’nın başından sonuna her noktasındabüyük kahramanlıklar gösteren Afyonkarahisar, düşmanın bileğinin büküldüğü, Türk’ün gücünün cihana gösterildiği tarihi bir nokta ve "Zaferin Başkenti"olarak İstiklâl Madalyası’nı sonuna kadar hak etmektedir.

 

Bu bağlamda, 2/1115 Esas Numaralı “Afyonkarahisar’a İstiklâl Madalyası Verilmesi Hakkında Kanun Teklifi”mizi Yüce Türk Milleti’nin yegâne temsilcisi Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne 15.04.2016 tarihinde sunmuş bulunmamıza rağmen Kanun teklifimiz bugüne kadar ilgili komisyon gündemine dahi alınmamıştır. Kanun Teklifimizin ilgili komisyon gündemine alınarak Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’na getirilip yasalaştırılması, Türk Milleti’nin bağımsızlık ve birlik ruhunu tüm dünyaya bir kez daha gösterecektir.

 

Kanun teklifimizin ilgili komisyon gündemine alınması ve akabinde yasalaşması için gerekli mücadeleyi bıkmadan ve usanmadan sonuna kadar sürdürmeye kararlıyız. Tarihi öneme sahip bu haklı talebimizde ve mücadelemizde siz değerli hemşehrilerimizi de yanımızda görmek mücadelemize güç katacaktır.

 

Bu amaçla, siz değerli hemşehrilerimizi, 11 Haziran 2016 tarihinde saat 14:00’de Zafer Müzesi önünden başlatacağımız imza kampanyamıza katılmaya ve destek vermeye çağırıyorum.

 

Bu duygu ve düşüncelerle kıymetli desteklerinizi bekliyor, Afyonkarahisar’ın hakkının teslim edilmesini diliyor, siz değerli hemşehrilerimi saygılarımla selamlıyorum.

Mehmet PARSAK

MHP MYK Üyesi

Afyonkarahisar Milletvekili

 

 

            İstiklâl Savaşımızın kazanıldığı il olan Afyonkarahisar, I. Dünya Savaşı sonrasında küllerinden yeniden doğan Türk Devleti’nin neredeyse bütün cihana karşı kazandığı zaferin başlangıç noktasıdır.

 

Bölgeler arası geçiş güzergâhında bulunması, silâh, erzak ve cephane naklinde son derece önemli bir nokta olan Eskişehir, Kütahya, Uşak demiryollarının merkezinde olması gibi nedenlerletarihin her döneminde çeşitli savaşlara mekân olan Afyonkarahisar, son olarak ordusu dağıtılmış, silahlarına el konulmuş Türk Devleti’nin yeniden doğduğu yer, “Cumhuriyetin kurulduğu topraklar” olarak tarihteki yerini bir kez daha almıştır.

 

İzmir’den başlayarak Anadolu’nun içlerine doğru uzanmayı planlayan Yunan işgalinin son noktasında bulunan Afyonkarahisar, Milli Mücadele’nin direnç noktasını oluşturmuş, 2 Ağustos 1920 tarihinde ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Başkanlığındaki Afyon Kongresi ile Batı Anadolu’daki tüm Müdafaa-i Hukuk, Redd-i İlhak ve Kuva-yı Milliye hareketlerinin, Türkiye Büyük Millet Meclisi denetimi altına alınmasına ev sahipliği yapmıştır.

 

Yunan ordusu tarafından ilk olarak 28 Mart 1921 – 7 Nisan 1921 tarihleri arasında işgal edilen Afyonkarahisar daha sonra 13 Temmuz 1921 tarihinde başlayarak 27 Ağustos 1922 tarihinde son bulan ikinci işgal dönemini yaşamıştır. İşgal sırasında Yunan ordusu tarafından ağır bir şekilde tahrip edilen Afyonkarahisar, bu dönemde her vatandaşının yüreğinde sızı olarak kalan büyük acılarla karşı karşıya kalmıştır.

 

İngilizler’in teşvikiyle Anadolu’yu işgale başlayan Yunan ordusu, 1 yıldan daha fazla bir süreyle Afyonkarahisar’ı işgal altında tutmuş ve Anadolu’nun derinliklerine doğru yürüme planı çerçevesinde askeri yığınağının çok büyük bir bölümünü Afyonkarahisar’da konuşlandırmıştır. 26 Ağustos 1922 tarihindeki Büyük Taarruz ve arkasından gerçekleştirilen Başkomutanlık Meydan Muharabesi’nin komuta ve merkez üssü olan Afyonkarahisar, taarruzun hemen sonrasında 27 Ağustos 1922 tarihinde düşman işgalinden kurtulmuştur.

 

Afyonkarahisar halkı, Atatürk ve millî kuvvetlere maddi ve manevi olarak büyük desteklerde bulunmuş, işgal boyunca insanüstü fedakârlıklar göstermiştir. Nitekim Mustafa Kemal Atatürk, 21 Ekim 1925 günü Afyon Türk Ocağı’ndaki konuşmasında, “Afyonkarahisar, son büyük zaferin kilidi oldu, esası oldu, Afyonkarahisar'ın tarihi savaşımızda unutulmaz parlak bir sayfası vardır" sözlerini kullanarak, zafere uzanan yolda Afyonkarahisar’ın önemini vurgulamıştır.

 

İstiklal Savaşımızda gösterdikleri fedakârlık ve kahramanlıklar nedeniyle Antep, Maraş ve Urfa illerine “Gazi”, “Kahraman”, “Şanlı” gibi sıfatlarla onurlandırılmış ve bu şehirlerimiz ayrıca İstiklal Madalyası ile taltif edilmişlerdir.

            Anadolu Türklüğünün varlık yokluk mücadelesinin yaşandığı toprakların, İstiklal Madalyası gibi büyük bir onur ve övgüden mahrum bırakılması düşünülemez. Millî Mücadelenin kazanılmasında Afyonkarahisar halkının tamamının katkısının büyük olduğu göz önüne alındığında, İstiklal Madalyası’nın bireyler yerine bu yiğit ilimizin tamamına verilmesinin yerinde olduğu ortaya çıkacaktır.

           

İstiklal Savaşı’na hem fikri hem de bedeni olarak katılarak önemli yararlılıklar gösteren Afyonkarahisar, “zaferin merkez üssü” olmasına rağmen bugüne kadar İstiklal Madalyası onuru ile taltif edilmemiş olması Afyonkarahisarlı hemşehrilerimizi yaralamaktadır. Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihi İstiklal Savaşımızın başından sonuna kadar her noktasında görev alan ve büyük fedakârlıklar gösteren Afyonkarahisar,  düşmanın bileğinin büküldüğü, Türk’ün gücünün cihana gösterildiği tarihi bir nokta olarak İstiklal Madalyası’nı sonuna kadar hak etmektedir.

 

Afyonkarahisar’da yaşananlar sadece bir savaşın kazanılması değil, tarih sahnesinden silinmekle yüzleşen Türk Milleti’nin varlık yokluk mücadelesidir. Büyük mücadelenin zafer üssü olan Afyonkarahisar, bu madalyanın verilmesi ile Türk Milleti’nin yedi düvele karşı kazandığı zaferin nişanesi olarak hafızalara kazınacaktır.

 

Bu nedenle bugün “Afyonkarahisar’a İstiklal Madalyası Verilmesi Hakkında KanunTeklifi”ni hazırlayarak Yüce Türk Milleti’nin yegâne temsilcisi Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunmuş bulunmaktayız. Kanun Teklifimizin ivedilikle gündeme alınarak kabul edilmesi, Türk Milleti’nin terörle sınandığı bu günlerde sembolik de olsa bir moral desteği sağlayacak, Türk Milleti’nin bağımsızlık ve birlik ruhunu bir kez daha tüm dünyaya gösterecektir.

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Kaynak: Editör: Afyon Kent Haber
 
Etiketler: Hep, birlikte, mücadele, etmeliyiz,
Haber Videosu
Diğer Fotoğraflar
Yorumlar
Bizim Gazete
2.Lig Beyaz Grup
Afyon Nöbetçi Eczaneler
Afyonkarahisar Merkez Nöbetçi Eczaneleri
Özlü Sözler
Ayıpsız dost arayan dostsuz kalır.


Mevlana
Alıntı Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir FK
43
0
3
7
12
22
2
Sivasspor
42
0
3
6
12
21
3
Trabzonspor
41
0
3
5
12
20
4
Alanyaspor
39
0
4
6
11
21
5
Galatasaray
39
0
4
6
11
21
6
Fenerbahçe
38
0
6
5
11
22
7
Beşiktaş
36
0
8
3
11
22
8
Göztepe
33
0
6
6
9
21
9
Gaziantep FK
27
0
8
6
7
21
10
Denizlispor
24
0
10
6
6
22
11
Çaykur Rizespor
24
0
10
3
7
20
12
Yeni Malatyaspor
24
0
8
6
6
20
13
Gençlerbirliği
21
0
10
6
5
21
14
Konyaspor
20
0
10
8
4
22
15
MKE Ankaragücü
20
0
10
8
4
22
16
Antalyaspor
19
0
10
7
4
21
17
Kasımpaşa
16
0
13
4
4
21
18
Kayserispor
15
0
13
6
3
22
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Arşiv
Haber Yazılımı