Haber Detayı
07 Şubat 2018 - Çarşamba 22:26
 
Göz Kanlanmasına Ne İyi Gelir
Göz kanlanması yani gözde oluşan kızarıklıklar çoğu zaman hepimizin başına gelebilecek bir durumdur
SAĞLIK Haberi


   Göz kanlanması yani gözde oluşan kızarıklıklar çoğu zaman hepimizin başına gelebilecek bir durumdur. Gözümüzün ön yüzeyini örten zar tabakasının yani konjoktivanın yüzeyinde bulunan damarların genişlemesi sonucu oluşan tabloya göz kanlanmaları denilmektedir. Tek bir gözde oluşabileceği gibi bu kanlanmalar iki gözde birden de olabilmektedir.  Tedavinin uygulanabilmesi için öncelikle kanamanın nedeninin araştırılması gerekmektedir.  Bazı kanamalarbir kaç gün içerisinde kendiliğinden geçebilirken bazı kanamalar daha uzun sürmektedir. Geçmeyen ve uzun süreli kanamalarınız var ise bri uzmandan yardım almanız gerekmektedir.

  

   Göz kanamalarının sebeplerinin altında daha çok gözlerin tahriş olması ve kuruması gibi basit nedenler yatmaktadır. Bunun dışında alerjenlere karşı da gözün bir tepkisi olarak da kanamalar oluşabilmektedir.  Eğer gözünüzde enfeksiyon kaynaklı bir kanlanma var ise kanlanmanın beraberinde kaşıntı, akıntı, bulanık görme gibi şikayetler de görülecektir. Göz kanlanmasına ne iyi gelir?  Gözde oluşan ani basınç atışları, alkol ve sigaranın fazla miktarda tüketilmesi, göz kapaklarının kenarlarında bulunan kirpik köklerinin iltihaplanması, gözyaşı kanallarında meydana gelen tıkanıklıklar, göz kurulukarı, fazla güneşe ve ışığı maruz kalmak, konjonktivit, lens kullanımları, korneada görülen ülserler ve bazı ramotolojik rahatsızlıklar da bir diğer kanlanma sebeplerindendir.

 

  • Gözlerde oluşan kanlanmaların giderilmesi için yüzünüzü ve gözlerini soğuk su ile yıkayabilirsiniz. Soğuk su yerine direk olarak soğuk kompres de yapabilirsiniz. Soğuk gözlerinizde   oluşan şişliklerin azalmasını sağlayacaktır. Ayrıca kan damarlarının darlamasını sağlayan bu yöntem sayesinde kızarıklıkların azalması da hızlanmış olur.
  • Gün içerisinde tüketeceğiniz su miktarını artırmanız da sizin için faydalı bir yöntem olacaktır. çünkü göz kurulukları da göz kanlanmalarına neden olabilmektedir ve bol su içerek gözlerinizin nemini korumasına yardım etmiş olursunuz.
  • Göz kanlanmalarına iyi gelen yöntemlerden birisi de gül suyu uygulamalarıdır. Yatıştırıcı etkilerinden dolayı gül suyu kısa sürede gözünüzde oluşan kanlanma ve kızarıkların azalmasını sağlayacaktır. Direk olarak gözlerinize damla şeklinde uygulayabileceğiniz gibi su içerisine karıştırarak da gözlerinizi yıkayabilirsiniz.
  • En basit ve etkili uygulamalardan birisi de gözünüze salatalık uygulamak olacaktır. gözlerin rahatlamasını ve daha çabuk temizlenmesini sağlar. dilimleyeceğiniz salatalıkları direk olarak göz kapaklarınıza uygulayabilirsiniz. Uygulama öncesinde salatalıkları buzdolabında bekletir ve soğuk olarak uygularsanız daha etkili bir sonuç alırsınız.
  • Çay poşetleri yardımı ile de gözlerinizde oluşan kanlanmalardan kurtulmanız mümkündür. Özellike uygulamanın soğuk yapılması etkisini artıracaktır. Çay poşetlerini bir süre suda beklettikten sonra buzdolabına koyarak soğumaya bırakabilirsiniz. Daha sonra göz kapaklarınıza uygulayacağınız soğuk çay kompresi sadece kızarıklıkların geçmesini sağlamayacak aynı zamanda kaşıntı hislerinizi de azaltacaktır.
  • Gözlerinizde oluşan kanlanmaların giderilmesinde sütten faydalanabilirsini. Hergün düzenli olarak yapacağınız bu uygulama sayesinde kızarıklıkların hızla azaldığını ferkedeceksiniz.  Bir miktar süre temiz bir pamuğu batırdıktan sonra göz kapaklarınızın üzerine koyarak 15 dakika kadar bekletiniz.

 

Rezene tohumunun gözler üzerinde birçok faydası bulunmaktadır. Özellikle gözde kanlanmalar, kızarıklıklar ve enfeksiyonlar bulunuyor ise hazırlayacağınız çayı gözlerinize uygulayarak rahatlama sağlayabilirsiniz. Bir su bardağı sıcak su içerisinde bir çay kaşığı rezenenin demlenmesini bekleyerek soğumaya bırakınız. Daha sonra temiz bir pamuk yardımı ile elde edilen çayı göz kapaklarınızda tutabilirsiniz.

Kaynak: Editör: Afyon Kent Haber
 
Etiketler: Göz, Kanlanmasına, Ne, İyi, Gelir,
Haber Videosu
Yorumlar
Diğer Haberler
60 YAŞ ÜZERİNDEKİLER, SİNİRLERİNİZE HAKİM OLUN!..
AFYON DEVLET HASTANESİNDEN GÜZEL PROJE
BOLVADİN İYİ PARTİ İLÇE KONGRESİ YAPILDI
Türkiye, artık eğitim ve sağlıkta tercih edilen ülke
Kansere karşı dikkatli olunmalı
Arsemia Doğal Rahatlatıcı Krem - Arsemia Kozmetik
DÜNYANIN RUH SAĞLIĞI KÖTÜYE GİDİYOR !!!
AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞINA YETERLİ ÖNEM VERİLMİYOR
Diyabetliler ve aileleri Afyonkarahisar'da bir araya geldi !!!
ÖLÜMCÜL HASTALIK KOAH !!!
ORGAN NAKLİ KİMLERDEN YAPILIR?
AFYON'DA MAVİ KAPAKLAR YİNE UMUT OLDU
Kalp krizi küçük Zeynep’in hayatını kararttı
AFYONDA ACEMİ KASAPLAR HASTANELİK OLDU
Lösemi hastası 4 yaşındaki Güler Gökmen için kan verdiler
AFYONKARAHİSAR DEVLET HASTANESİNDE 18.000 KİŞİ MUAYENE OLDU
Afyon'da Diz altı Balon anjioplasti işlemi yapıldı
Op.Dr.Mehmet Ali Koçpınar Sandıklı'ya başhekim oldu
Ulusal Fenilketonüri Günü
SİGARADA 11.SIRADAYIZ
İftarı su ile açın, sahuru su ile kapatın!
“Sağlık Elinizden Gelir”
Dr. Necip Yemenici tavsiyelerde bulundu
Necip Yemenici, Eczacılık Günü’nü kutladı
DR.ŞÜKRÜ YÜCEL ; Hemşireler bizlerin baş tacı
YEMENİCİ : Hemşireler her zaman özveriyle çalışıyor
Afyon Devlet Hastanesinde Konuşma Terapisti
‘Sağlıklı Yaşam İçin Görev Bende’
AFYONKARAHİSARLI Gençler ‘Sağlıklı Yaşam İçin Görev Bende!’ Dedi!
Dr. Necip Yemenici Ebeler Haftasını kutladı
Afyonkarahisar'da 341 hastaya oy kullandırdılar
Kamu Hastaneleri Birliği’ne örnek tesisler
2.Lig Kırmızı Grup
İddaa Canlı Skor
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Anketler
Afjet Afyonspor Ptt ligine çıkarmı ?
Özlü Sözler
Dağlar nice yüksek ise,yol onun üstünden geçer.


Yunus Emre
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Arşiv
Alexa
Haber Yazılımı