Haber Detayı
04 Nisan 2016 - Pazartesi 22:53
 
Evlenene destek 10 bin lira
Hesap açıp en az 3 yıl birikim yapan ve 27 yaşını doldurmadan evlenen, desteği kapacak. 5 bin liraya varan destekten çiftler ayrı ayrı yararlanabilecek
EKONOMİ Haberi


Evlenecek gençlere devlet desteği uygulaması için geri sayım başladı. 16 Nisan'dan itibaren çeyiz hesabı açılabilecek. En az 3 yıl hesaba para yatıran ve 27 yaşını doldurmadan evlenenler, devlet katkısı alacak. Destek en çok 5 bin lira olacak. Evlenen çiftlerden kriterleri yerine getiren her bir eş devlet katkısından ayrı ayrı yararlanabilecek. İşte çeyiz hesabının şartları:

* Bankada açılan hesap için çeyiz hesabı sözleşmesi imzalanacak.

* Düzenli aylık ödemelere ilişkin alt sınır 100, üst sınır bin lira. Ödemelerin 3 aylık ödeme planına göre yapılması durumunda aylık alt ve üst sınırların 3 katı tutar geçerli olacak.

* Katılımcı, hesabın açılış tarihinde bir defaya mahsus olmak üzere, üst sınırı aşan bir tutar yatırabilecek. Bu tutar 15 bin lirayı geçemeyecek.

* Katılımcı aylık ödeme planını seçmişse 1 dönem içinde 3 defadan fazla düzenli ödemeyi aksatamayacak. Takvim'in haberine göre, 3 aylık ödeme planında da 1 dönem içinde 1 defadan fazla düzenli ödemenin aksatılmaması şart.

* Bir dönem içinde çeyiz hesabından en fazla 2 defa çekim hakkı tanınacak. Çekim hakkınınkullanılması halinde çeyiz hesabında kalan bakiyenin, çeyiz hesabının açılış tarihinden itibaren yatırılması gereken asgari tutarlar toplamından az olmaması gerekiyor.

* Düzenli ödeme süresi 36-47 ay olanlar birikim tutarının yüzde 10'u (ödenecek tutar 4 bin lirayı geçmeyecek); 48-59 ay olanlar yüzde 15'i (ödenecek tutar 4 bin 500 lirayı geçmeyecek); 60 ay ve üzeri olanlar yüzde 20'si (ödenecek tutar 5 bin lirayı geemeyecek) kadar katkı alacak.http://www.sgkrehberi.com/

 

ETİKETLER : afyon haber, afyon, afyon son dakika, afyon trafik kazası, afyon haberleri, afyon kent haber, afyon asatiş, afyon siyaset, afyon basın, afyonspor

Kaynak: (SGK) - Sgk Rehberi Editör: Afyon Kent Haber
 
Etiketler: Evlenene, destek, 10, bin, lira,
Haber Videosu
Yorumlar
İddaa Canlı Skor
Bizim Gazete
Anketler
Afyon'a Raylı sitem yapılmalı mı ?
Anketler
Afjet Afyonspor Ptt ligine çıkarmı ?
Haber Yazılımı