Haber Detayı
06 Kasım 2017 - Pazartesi 23:39
 
“ESK yangına benzinle müdahale ediyor”
Afyonkarahisar Kasaplar ve Sucukçular Odası Başkanı İbrahim Yörük, et fiyatlarının düşürülmesine yönelik bazı marketlerde ucuz et satılmaya başlamasıyla ilgili olarak, “Pazarda hayvanın fiyatını düşürmeden et üzerinde fiyat belirlemeye çalışmak musluğu kapatmadan altındaki havuzun taşmasını engellemeye çalışmak gibidir. Esas sorun musluğu kapatmaktır” dedi.
EKONOMİ Haberi


Başkan Yörük, Et ve Süt Kurumu (ESK) Genel Müdürlüğü aracılığıyla bazı marketlere ucuz ve uygun fiyattan et satılmaya başlanmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Gelinen noktada problemli olanın et değil, hayvan fiyatları olduğunu ifade eden Başkan Yörük, bu konuda yapılacak günü kurtarır sanılan popülist yaklaşımların sonuçsuz kalacağını öne sürdü. Başkan Yörük, “Gıda Tarım Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba’nın açıklamaları son dönemde gündemi meşgul etmektedir. Bakan Beyin açıklamaları yanlış bilgilendirildiğini gösteriyor. Bize göre problemli olan et fiyatları değil, hayvan fiyatlarıdır. Et fiyatları ile ilgili on bin noktada satılması planlanan kıyma ve kuşbaşı, fiyatları kısa vadede aşağı çekebilir ancak orta ve uzun vadede alınması gereken önlemler alınmadığı için bu çalışmalar sonuçsuz kalmaktadır. Pazarda hayvanın fiyatını düşürmeden et üzerinde fiyat belirlemeye çalışmak musluğu kapatmadan altındaki havuzun taşmasını engellemeye çalışmak gibidir. Esas sorun musluğu kapatmaktır. Eğer musluğu kapatmadan havuzu taşırmamaya çalışırsanız o havuz mutlaka taşar ve havuz yıkılır. Bu yüzden hayvan varlığı üzerine yapılması gereken çalışmalar yapılmadıkça et fiyatı temelinde yapılacak günü kurtarır sanılan popülist yaklaşımlar sonuçsuz kalacaktır. ESK yangına benzinle müdahale etmeye çalışmaktadır. Vatandaş elindeki hayvanı da kesmeye çalışarak önümüzdeki 5 yılı da ithalat lobisinin kucağına itmektedir. Ayrıca bakanlık anlaştığı zincir marketleri kazanç konusunda devlet desteği ile bir adım öne geçirmektedir. Bu ülkenin esnafı üvey evlat değildir. Evine ekmek götürmeye çalışan yüz binlerin sesine kulak tıkayan bakanlık üst yönetiminin acilen vatandaşın, esnafın arasına karışarak memleketin nabzını kendisi tutması gerekmektedir” diye konuştu.

 

“Kasap esnafımızı bu duruma sokmaya kimsenin hakkı yoktur”

“Üretimi arttırmadan tüketim problemini çözemeyiz” diyen Başkan Yörük şunları söyledi:

“ESK et imalat ve sanayisine neden ucuz kaynak sağlamamaktadır. Türkiye’de et sektörünün kalbi üretici ve et ürünleri imalatçısında atmaktadır. Bu sayede yüz binlerce esnafımız evine ekmek götürebilmektedir. Hangi anlayış bu yüz binleri 2 tane zincir marketin insafına mahkum edebilir. ESK bu konuda devamlı olarak düştüğü yanlışı neden tekrar etmektedir. ESK yönetimi bu hamle ile kısa vadede soruna çözüm ürettiğini zannederken, orta ve uzun vadede sorunları kat kat arttırmaktadır. Bu apaçık görünen manzaraya ESK bilinçli olarak mı gözlerini yummaktadır? İmalatçıya verilmesi gereken destek, üreticiye verilmesi gereken destek tüketici görünümü altında zincir marketlerin sermaye odaklarına mı verilmektedir? Kasap esnafımızı bu duruma sokmaya kimsenin hakkı yoktur. Zaten bu sorunun kaynağında esnafımızın rolü yoktur. Eski Türkiye geleneği olan her sorunun esnafın sırtına yüklenmesine izin vermeyeceğiz. Ayrıca esnafımız sorunun çözümünde görev almayı zaten istemektedir. Ancak ESK buna yanaşmamaktadır. Et imalatçısına karkas ve kasap esnafına paketlenmiş ESK ürünleri ayrı reyonlara konarak satılmak üzere neden verilmemektedir? Üretimi arttırmadan tüketim problemini çözemeyiz. İthalat gelip geçici ve tehlikeli bir çözüm yöntemidir. Sorunun kökü üretmeden tüketme anlayışıdır. Dengeleri gözetmeden böyle hareketin faturasını yine üretici ve köylümüz ödemek zorunda kalacaktır.”

 

“6 ay sonrasını değil 5 yıl sonrasını planlamak büyük önem taşımaktadır”

Açıklamasında ESK’ya yüklenen Başkan Yörük, zincir marketleri zengin edecek, esnafı sıkıntıya düşürecek özellikle devlet eliyle rekabetin doğasını bozan radikal müdahaleler yerine hafif dokunuşlarla piyasanın üzerindeki devlet gücünün htirilmesinin daha uygun bir çözüm olacağını yeniledi. Başkan Yörük, “Et ve et ürünleri piyasasını anlayamamış ESK yönetimi ve bakanlık günlük hevesler uğruna sorunları çözmek yerine sorunları yarına ertelemeye çalışan bir anlayışı hayata geçirmeye çalışıyor. Temel sorunlardan kaçıp, çözümsüzlük üretiyor. Bu politikalarla maalesef kasap esnafını ve halkı birilerine mahkum ediyor. Bugün et fiyatlarının birkaç lira geri çekilmesi illüzyonuna kapılmadan, sorunun kaynağına yönelik çözümler neden üretilmemektedir? Çözüm için uzun bir sürecin başlangıcı olarak daha önce de ifade ettiğim gibi perakende satış üzerinde bulunan KDV’nin yüzde 8’den yüzde 1’e çekilmesi uygulanabilir. Bu pratik uygulama hızlı bir şekilde kilogramda 3-4 TL indirime sebep olacaktır. Böylelikle yerli et ve et ürünlerinin pazarda kendine yer bulabileceği, yetiştiriciliğin artacağını düşünüyorum. 6 ay sonrasını değil 5 yıl sonrasını planlamak büyük önem taşımaktadır. Yoksa 2023 hedefleri bizzat bakanlık eliyle sabote edilmiş olacaktır. 5 yıl sonra 100. yılını kutlayacak olan ülkemizi, vatandaşımızı, imalatçımızı, kasap esnafımızı yabancı ülkelerin insafına bırakmak ne kadar doğrudur? Alman, Sırp, Çek Cumhuriyeti köylüsünün yerine neden bizim köylümüz ve üreticimiz kazanmasın? İşte esnafımız herkesin hakkını arayarak böylesine önemli bir görevi yerine getirmektedir” dedi.

Kaynak: (AHG) - Afyon Hisar Gazetesi Editör: Afyon Kent Haber
 
Etiketler: “ESK, yangına, benzinle, müdahale, ediyor”,
Haber Videosu
Yorumlar
Diğer Haberler
Peynirciler Petrol, Afyon-Konya yolunda Hizmete Açıldı !!
AFYON PTT YÖRESEL ÜRÜN İNDİRİM KAMPANYASI !!!
Göz Dolduran Kadın Mont Modelleri
Freze Tezgahı Ürünlerinin Çok Kapsamlı Tanıtım Alanı
Su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörü Paris’te güçbirliğine gitti
Ekran Kartları Hakkında Bilinmesi Gerekenler
İhracat Akademisi start aldı
Vizyon Havacılık’ın 2500 m²’lik Hangarı Yarın Açılıyor…
Sağlıklı beslenme, beyin sağlığını koruyor
Afyonkarahisar PTT 101 adet otomasyona açık işyeri ile hizmet veriyor
KAPASİTE GELİŞTİRME TEKNİK EKİBİ AFYON'A GELDİ
HİDROMEK VE DEMMAK – DEMMER EL ELE,
Katar’a ihracatta yeni hedef 1 milyar dolar
Egeli ihracatçılar Brexit fırsatlarını radarına alacak
Fatih Özkösemen Digitalzone’da!
Enflasyonla mücadelede hükümetimizi sonuna kadar destekliyoruz”
Yeni Rahle Modelleri ve Fiyatları
Türk Doğaltaşları, İtalya’da görücüye çıktı
Fransa'ya konfeksiyon ihracatı 1 milyar dolara koşuyor!
EİB ihracatında Eylül bereketi
COĞRAFİ İŞARETLER, ATSO EV SAHİPLİĞİNDE MASAYA YATIRILACAK
Satsuma mandalina bu sezon 15 gün erken olgunlaştı
Memuriyette tekrar yerleştirme planı
Türk doğaltaşı İtalya’dan Avrupa’ya açılacak
Türkiye 2019'un ilk yarısında büyümede eksiyi görebilir
İyi Bir Anakartın Özellikleri Nasıl Olmalı
Tesettür Giyimde Bu Sezon Tasarım Ferace Modelleri Dikkat Çekiyor
AFYONKARAHİSAR PTT BAŞ MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN DİTSO’YA ZİYARET
Selçuk'ta üzüm festivali coşkusu
Kişiye Özel Hediye Almanın Avantajları
Almanlara Türk şıklığı
2017 yılında dünya genelinde 222 milyon insanın tercihi Türk ayakkabısı oldu
Ulusal Gazeteler
İddaa Canlı Skor
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Afyonkarahisar'da yaşamaktan mutlu musunuz?
Özlü Sözler
Bela insanın diline bağlıdır. Bir kimse bir şeyi ‘yapmam’ dedi mi, şeytan her işini bırakıp onu yaptırana kadar uğraşır.


Hz. Muhammed
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Arşiv
Modül 1

sanalbasin.com üyesidir

Haber Yazılımı