Haber Detayı
09 Temmuz 2017 - Pazar 13:06
 
ERTÜRK "UTANÇ VERİCİ HADİSE"
Başta medya olmak üzere bazı kesimlerin özellikle benimsediği nefret dili, bir kaç menfur hadisenin kışkırtılarak yayılması ile sanatçı ve siyasetçilerin de bu lince destek vermesi, bugün gelinen noktanın müsebbibidir
SİVİL TOPLUM Haberi


Başta medya olmak üzere bazı kesimlerin özellikle benimsediği nefret dili, bir kaç menfur hadisenin kışkırtılarak yayılması ile sanatçı ve siyasetçilerin de bu lince destek vermesi, bugün gelinen noktanın müsebbibidir. Bu utanç verici hadisenin son günlerde özellikle pompalanan Suriyeli düşmanlığının son aşaması olduğunu kaygıyla gözlemlemekteyiz.

Suriyeliler aleyhine işlenen nefret suçlarının Türk toplumunun merhamet ve vicdani anlayışı ile bağdaşmadığı, bu propagandaların şiddete varan daha büyük sorunlara yol açacağı uyarılarını defalarca dile getirmiştik.

Sakarya'da yaşanan böylesine canice gerçekleşmiş bir olayda Suriye halkına yönelik nefret söylemlerinin payı büyüktür. Bu haberin bazı basın mensuplarınca aktarılması esnasında benimsenen haber dili ve üslubu da bunun en somut delili olmakla birlikte sorunun önem ve büyüklüğünü daha net şekilde ortaya koymaktadır. Bu söylemler kamuoyunda Suriyeli mültecilerin sahipsiz görülmesine ve rahatlıkla mağdur edilmesine kapı açmaktadır. Sosyal medyada #SuriyelilerEvineDönsün etiketiyle başlatılan gülünç kampanya bunun en acı örneklerindendir. Bu söylemlerin akabinde Suriyelilerin Türkiye’de suç oranını artırdığına ilişkin gerçeği yansıtmayan bir takım bilgilerin de yaygınlaştırılmaya çalışıldığını görmekteyiz.

Sivil Toplum Kuruluşları olarak Suriyelilere karşı yürütülen linç kampanyasında payı olan herkesin gerekli cezayı alması için hukuki süreç başlatılması gerektiğini ifade ediyoruz.

Mültecilere karşı yapılan provokasyonlar karşısında toplumun her kesimince hak, adalet ve vicdan süzgecinden geçirilmiş bir tutum izlenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Adeta ikinci bir darbe kalkışması niteliğinde olan bu provokasyon ve saldırıları lanetliyoruz.

Bu saldırının mağdurlarının yanında yer alarak faillerinin cezalandırılması sürecini takip etmekteyiz. Ancak Sivil Toplum Kuruluşları olarak asıl olarak bu gibi olayların asıl sebebi olan provokasyonları yürüten kişi ve kurumların da hukuki ve toplumsal yaptırımlarla karşılaşması gerektiğini vurgulayarak, mültecilere karşı gerçekleştirilen her türlü nefret suçuna karşı mücadele edeceğimizi, kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz.

Ahmet ERTÜRK

AFYON IHH DERNEK BASKANI

لقد كان مقتل السيدة السورية بعد اغتصابها وقتل طفلها ذو الأشهر العشرة وقتل جنينها في مدينة سكاريا في السادس من تموز لعام 2017 نتيجة أليمة للفعالية الإجتماعية بحق اللاجئين السوريين .

 

وكان مسبب هذه الواقعة استخدام بعض القطاعات وعلى رأسهم الإعلام لغة الكره والتذكير ببعض الحوداث البغيضة ونشرها مجددا وكان لبعض الفنانين والسياسيين دور في هذا السحل . ونراقب بقلق ان تكون هذه الواقعة المخزية اخر مراحل عملية التعبئة للعداوة للاجئين السوريين.

 

وقد قمنا بالتنبيه مرارا على ان بيانات الكره الظاهرة ضد اللاجئين السوريين لا تتماشى مع مفهوم الضمير والمرحمة التركية وان هذه الدعايات ستفتح الطريق لمشاكل تنتهي بالعنف .

 

وكان لبيانات الكره المتوجهة ضد الشعب السوري نصيب كبير للواقعه الحادثة مؤخرا بهذه الطريقه الشنيعة . كما ان هذه الواقعه الحادثه في مدينة كاينارجا كانت اكبر دليل حسي وملموس لاسلوب ولغة بعض اخبار الإعلام وقد وضحت اهمية وكبر حجم الموضوع بشكل واضح وصريح . مثل هذه البيانات جعلت الراي العام ينظر الى اللاجئين السوريين نظرة متشردين وسهلت التعرض لهم .

 

وان من الامثلة الأليمة الحملة الإعلامية التي تحرض على الكره والإستهزاء التي تتمثل في الهاشتاق # فليرجع السوريين الى بيوتهم على مواقع التواصل الإجتماعية . وبعد هذه البيانات نرى انه يُعمل على نشر تزويرات لا تعكس عين الحقيقة ابدا. على غرار "السوريون زادوا نسبة الإجرام في تركيا " .

 

ونحن كمنظمات التجمع المدني نفيد بأنه يجب إعطاء الجزاء المناسب و البدء بعمليات قانونية بحق كل من كان له نصيب في حملة السحل ضد السوريين .

 

ونعتقد انه يجب ان تواجه جميع طبقات المجتمع هذه التحريضات باتباع مواقف واساليب نقحت بمنظور الحق والضمير و العدالة . وندين هذه الهجمات والتحريضات التي هي بمثابة محاولة انقلاب ثانية .

 

ونحن بدورنا نقف بجانب المظلومين ونتابع عمليات العقاب للفاعلين . ونحن كمنظمات التجمع المدني ننوه انه يجب ان يواجه المسببون الرئيسيون لمثل هذه الوقائع من اشخاص ومؤسسات الذين قاموا بالبدء بهذه التحريضات , أن يواجهوا العقوبات المدنية و الاجتماعية .

 

ونعلن للرأي العام مع فائق الإحترام اننا سنواجه ذنب وإثم التعرض للاجئين باي نوع من أنواع الكره والضغينة وسنقوم بالتصدي له .

Ahmet ERTÜRK

Kaynak: Editör: Afyon Kent Haber
 
Etiketler: ERTÜRK, "UTANÇ, VERİCİ, HADİSE",
Haber Videosu
Yorumlar
Diğer Haberler
MESLEĞİNİZİN POLİSİ OLMAK ZORUNDASINIZ
AFYON CANSUYU'NDAN İYİ PARTİ'YE ZİYARET
Afyonlu Gazetecilerden Belediye Başkanı Saffet Acar’a Nezaket Ziyareti
HÜSNÜ SERTESER’E ÜÇ ZİYARET BİRDEN
AFYON CANSUYU MHP İL BAŞKANINI ZİYARET ETTİ
İş Kadınlarından Birliktir’e ziyaret
ATSO VE GECEK YÖNETİMİ ORTAK TOPLANTI YAPTI
ŞEKERBANK ZİRAAT ODASIYLA PROTOKOL İMZALADI
TEV DENİZLİ’DEN AEV’E ZİYARET
Şuurlu ve Nizami olmak zorundayız
ATSO, KOBİ’LER İÇİN ÖNEMLİ BİR TOPLANTIYA EV SAHİPLİĞİ YAPACAK
Yatırımcılar İçin OSB'lerdeki Parsellere Bedelsiz Tahsis Düzenlemesi
ŞEKERBANK PANCAR ÜRETİCİLERİ KOOPERATİFİ İLE PROTOKOL İMZALADI
Ayakkabı tasarımına İzmir damgası
EİB’den Balıkesir Çıkartması
BLOK MERMER FUARI’NA AFYONKARAHİSAR DAMGASI
AFYONKARAHİSAR, İKTİSADİ MÜCADELEDE EN ÖN CEPHEDE OLACAK
İŞ BİRLİĞİ DEVAM EDİYOR
Konfeksiyon ihracatçıları bir taşla üç kuş vuracak
TÜRKER, STANDARDİZASYON ZİRVESİ’NE KATILDI
ŞEHRİN MARKALAŞMA GAYRETİ SÜRECEK
Frank Elegar Afyon Basketbol takımına transfer oldu !!
AFYONKARAHİSAR UTEF'DEN VALİ TUTULMAZ'A ZİYARET
LİMİT OKULLARINDAN ESOB’A NEZAKET ZİYARETİ
AK PARTİ MERKEZ İLÇE BAŞKANI ESER ESOB’DA AÇIKLADI “ADAY ADAYIYIM”
ATSO KOBİ AKADEMİSİ PROJE TOPLANTISI İSPANYA’DA YAPILDI
İhracat Akademisi ile KOBİ’ler ihracatçı olacak
TÜRKİSTAN KURULTAYI'NDA TÜRKLERİN SÜRÜLMESİ
Semerkand Afyon'da Kermes Açtı
EHKİB’in 9 aylık ihracatı 1 milyar doları aştı
“SİZİ ATSO’YA DAVET EDİYORUZ”
BOLDAV’DAN AHMET KOCA’YA HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ
Ulusal Gazeteler
İddaa Canlı Skor
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Afyonkarahisar'da yaşamaktan mutlu musunuz?
Özlü Sözler
Bize karşı silah taşıyan, bizden değildir


Hz. Muhammed
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Arşiv
Modül 1

sanalbasin.com üyesidir

Haber Yazılımı