Haber Detayı
09 Temmuz 2017 - Pazar 13:06
 
ERTÜRK "UTANÇ VERİCİ HADİSE"
Başta medya olmak üzere bazı kesimlerin özellikle benimsediği nefret dili, bir kaç menfur hadisenin kışkırtılarak yayılması ile sanatçı ve siyasetçilerin de bu lince destek vermesi, bugün gelinen noktanın müsebbibidir
SİVİL TOPLUM Haberi


Başta medya olmak üzere bazı kesimlerin özellikle benimsediği nefret dili, bir kaç menfur hadisenin kışkırtılarak yayılması ile sanatçı ve siyasetçilerin de bu lince destek vermesi, bugün gelinen noktanın müsebbibidir. Bu utanç verici hadisenin son günlerde özellikle pompalanan Suriyeli düşmanlığının son aşaması olduğunu kaygıyla gözlemlemekteyiz.

Suriyeliler aleyhine işlenen nefret suçlarının Türk toplumunun merhamet ve vicdani anlayışı ile bağdaşmadığı, bu propagandaların şiddete varan daha büyük sorunlara yol açacağı uyarılarını defalarca dile getirmiştik.

Sakarya'da yaşanan böylesine canice gerçekleşmiş bir olayda Suriye halkına yönelik nefret söylemlerinin payı büyüktür. Bu haberin bazı basın mensuplarınca aktarılması esnasında benimsenen haber dili ve üslubu da bunun en somut delili olmakla birlikte sorunun önem ve büyüklüğünü daha net şekilde ortaya koymaktadır. Bu söylemler kamuoyunda Suriyeli mültecilerin sahipsiz görülmesine ve rahatlıkla mağdur edilmesine kapı açmaktadır. Sosyal medyada #SuriyelilerEvineDönsün etiketiyle başlatılan gülünç kampanya bunun en acı örneklerindendir. Bu söylemlerin akabinde Suriyelilerin Türkiye’de suç oranını artırdığına ilişkin gerçeği yansıtmayan bir takım bilgilerin de yaygınlaştırılmaya çalışıldığını görmekteyiz.

Sivil Toplum Kuruluşları olarak Suriyelilere karşı yürütülen linç kampanyasında payı olan herkesin gerekli cezayı alması için hukuki süreç başlatılması gerektiğini ifade ediyoruz.

Mültecilere karşı yapılan provokasyonlar karşısında toplumun her kesimince hak, adalet ve vicdan süzgecinden geçirilmiş bir tutum izlenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Adeta ikinci bir darbe kalkışması niteliğinde olan bu provokasyon ve saldırıları lanetliyoruz.

Bu saldırının mağdurlarının yanında yer alarak faillerinin cezalandırılması sürecini takip etmekteyiz. Ancak Sivil Toplum Kuruluşları olarak asıl olarak bu gibi olayların asıl sebebi olan provokasyonları yürüten kişi ve kurumların da hukuki ve toplumsal yaptırımlarla karşılaşması gerektiğini vurgulayarak, mültecilere karşı gerçekleştirilen her türlü nefret suçuna karşı mücadele edeceğimizi, kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz.

Ahmet ERTÜRK

AFYON IHH DERNEK BASKANI

لقد كان مقتل السيدة السورية بعد اغتصابها وقتل طفلها ذو الأشهر العشرة وقتل جنينها في مدينة سكاريا في السادس من تموز لعام 2017 نتيجة أليمة للفعالية الإجتماعية بحق اللاجئين السوريين .

 

وكان مسبب هذه الواقعة استخدام بعض القطاعات وعلى رأسهم الإعلام لغة الكره والتذكير ببعض الحوداث البغيضة ونشرها مجددا وكان لبعض الفنانين والسياسيين دور في هذا السحل . ونراقب بقلق ان تكون هذه الواقعة المخزية اخر مراحل عملية التعبئة للعداوة للاجئين السوريين.

 

وقد قمنا بالتنبيه مرارا على ان بيانات الكره الظاهرة ضد اللاجئين السوريين لا تتماشى مع مفهوم الضمير والمرحمة التركية وان هذه الدعايات ستفتح الطريق لمشاكل تنتهي بالعنف .

 

وكان لبيانات الكره المتوجهة ضد الشعب السوري نصيب كبير للواقعه الحادثة مؤخرا بهذه الطريقه الشنيعة . كما ان هذه الواقعه الحادثه في مدينة كاينارجا كانت اكبر دليل حسي وملموس لاسلوب ولغة بعض اخبار الإعلام وقد وضحت اهمية وكبر حجم الموضوع بشكل واضح وصريح . مثل هذه البيانات جعلت الراي العام ينظر الى اللاجئين السوريين نظرة متشردين وسهلت التعرض لهم .

 

وان من الامثلة الأليمة الحملة الإعلامية التي تحرض على الكره والإستهزاء التي تتمثل في الهاشتاق # فليرجع السوريين الى بيوتهم على مواقع التواصل الإجتماعية . وبعد هذه البيانات نرى انه يُعمل على نشر تزويرات لا تعكس عين الحقيقة ابدا. على غرار "السوريون زادوا نسبة الإجرام في تركيا " .

 

ونحن كمنظمات التجمع المدني نفيد بأنه يجب إعطاء الجزاء المناسب و البدء بعمليات قانونية بحق كل من كان له نصيب في حملة السحل ضد السوريين .

 

ونعتقد انه يجب ان تواجه جميع طبقات المجتمع هذه التحريضات باتباع مواقف واساليب نقحت بمنظور الحق والضمير و العدالة . وندين هذه الهجمات والتحريضات التي هي بمثابة محاولة انقلاب ثانية .

 

ونحن بدورنا نقف بجانب المظلومين ونتابع عمليات العقاب للفاعلين . ونحن كمنظمات التجمع المدني ننوه انه يجب ان يواجه المسببون الرئيسيون لمثل هذه الوقائع من اشخاص ومؤسسات الذين قاموا بالبدء بهذه التحريضات , أن يواجهوا العقوبات المدنية و الاجتماعية .

 

ونعلن للرأي العام مع فائق الإحترام اننا سنواجه ذنب وإثم التعرض للاجئين باي نوع من أنواع الكره والضغينة وسنقوم بالتصدي له .

Ahmet ERTÜRK

Kaynak: Editör: Afyon Kent Haber
 
Etiketler: ERTÜRK, "UTANÇ, VERİCİ, HADİSE",
Haber Videosu
Yorumlar
Diğer Haberler
MÜSİAD GENEL BAŞKANINDAN ATSO’YA ZİYARET
ATSO’DA ARABULUCULUK SEMİNERİ DÜZENLENDİ
AFYONKARAHİSAR GENÇLİK MERKEZİ KUDUS'Ü ANLATIYOR
Yurdunuseven sivil toplum örgütlerini ziyaret etti
BOLDAV'DAN KINAMA MESAJI
Kumartaşlı'ya Hocalar ve İscehisar’dan tebrik ziyareti
Afyonkarahisar İş Kadınları Yine Farkındalığa İmza Atacak
ÖZUTKU VE HANCIOĞLU’NDAN “HAYIRLI OLSUN” ZİYARETİ
SERTESER, A HABER’DE AFYON’UN MERMER İHRACATINI DEĞERLENDİRDİ
KUMARTAŞLI'YA DESTEK ÇIĞ GİBİ
Devlet Demiryolları’ndan ATSO’ya ziyaret
“Bağımlılıklar tedavi edilebilir”
AFYONKARAHİSAR CUMHURİYETİMİZİN KURULMASINA EV SAHİPLİĞİ YAPTI
ATSO PERSONELİNE AFET BİLİNCİ EĞİTİMİ VERİLDİ
Çiftlik Köyü İlkokulunda boya işleri gerçekleştirildi
HÜSNÜ SERTESER'E ‘HAYIRLI OLSUN’ ZİYARETLERİ SÜRÜYOR
Koçak, “Başkanımızın yanındayız”
Gençlik merkezi bir Gençlik Projesini daha tamamladı
Danıştay 150.Yıl Hatıra ormanı kuruldu
Kumartaşlı, görevden alındı
“Bir olacağız, diri olacağız”
Afyon Şehit ve gazi aileleri Cumhuriyet’in kazanıldığı topraklarda
“İHH mazlumların umudu olmuştur”
Afyonkarahisar Valisinden Muhtar Derneklerine ziyaret
BOLDAV BAYANLARLA İSTANBUL GEZİSİNE GİTTİ
TARIM, HAYVANCILIK VE TEKNOLOJİLERİ FUARI AÇILDI
ESOB Başkanı Konak, Polis Haftası’nı kutladı
Afyon Deniz Fenerinden Afrin'e kardeş eli
AFYON MÜSİAD yeni yönetiminden Vali Tutulmaz’a ziyaret
KOBİ’LER NEFES ALACAK
AFYON TİCARET ODASI AÇIKLADI !! MART AYI İHRACATINDA BÜYÜK ARTIŞ
ESOB Başkanı Abdülkadir Konak, genel sekreterler toplantısında konuştu
2.Lig Kırmızı Grup
İddaa Canlı Skor
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Anketler
Afjet Afyonspor Ptt ligine çıkarmı ?
Özlü Sözler
İki nimet vardır ki, insanların çoğu onların kıymetini hakkıyla takdir edemezler: onlardan biri sıhhat, diğeri de boş vakittir.


Hz. Muhammed
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Arşiv
Alexa
Haber Yazılımı