Haber Detayı
09 Temmuz 2017 - Pazar 13:06
 
ERTÜRK "UTANÇ VERİCİ HADİSE"
Başta medya olmak üzere bazı kesimlerin özellikle benimsediği nefret dili, bir kaç menfur hadisenin kışkırtılarak yayılması ile sanatçı ve siyasetçilerin de bu lince destek vermesi, bugün gelinen noktanın müsebbibidir
SİVİL TOPLUM Haberi


Başta medya olmak üzere bazı kesimlerin özellikle benimsediği nefret dili, bir kaç menfur hadisenin kışkırtılarak yayılması ile sanatçı ve siyasetçilerin de bu lince destek vermesi, bugün gelinen noktanın müsebbibidir. Bu utanç verici hadisenin son günlerde özellikle pompalanan Suriyeli düşmanlığının son aşaması olduğunu kaygıyla gözlemlemekteyiz.

Suriyeliler aleyhine işlenen nefret suçlarının Türk toplumunun merhamet ve vicdani anlayışı ile bağdaşmadığı, bu propagandaların şiddete varan daha büyük sorunlara yol açacağı uyarılarını defalarca dile getirmiştik.

Sakarya'da yaşanan böylesine canice gerçekleşmiş bir olayda Suriye halkına yönelik nefret söylemlerinin payı büyüktür. Bu haberin bazı basın mensuplarınca aktarılması esnasında benimsenen haber dili ve üslubu da bunun en somut delili olmakla birlikte sorunun önem ve büyüklüğünü daha net şekilde ortaya koymaktadır. Bu söylemler kamuoyunda Suriyeli mültecilerin sahipsiz görülmesine ve rahatlıkla mağdur edilmesine kapı açmaktadır. Sosyal medyada #SuriyelilerEvineDönsün etiketiyle başlatılan gülünç kampanya bunun en acı örneklerindendir. Bu söylemlerin akabinde Suriyelilerin Türkiye’de suç oranını artırdığına ilişkin gerçeği yansıtmayan bir takım bilgilerin de yaygınlaştırılmaya çalışıldığını görmekteyiz.

Sivil Toplum Kuruluşları olarak Suriyelilere karşı yürütülen linç kampanyasında payı olan herkesin gerekli cezayı alması için hukuki süreç başlatılması gerektiğini ifade ediyoruz.

Mültecilere karşı yapılan provokasyonlar karşısında toplumun her kesimince hak, adalet ve vicdan süzgecinden geçirilmiş bir tutum izlenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Adeta ikinci bir darbe kalkışması niteliğinde olan bu provokasyon ve saldırıları lanetliyoruz.

Bu saldırının mağdurlarının yanında yer alarak faillerinin cezalandırılması sürecini takip etmekteyiz. Ancak Sivil Toplum Kuruluşları olarak asıl olarak bu gibi olayların asıl sebebi olan provokasyonları yürüten kişi ve kurumların da hukuki ve toplumsal yaptırımlarla karşılaşması gerektiğini vurgulayarak, mültecilere karşı gerçekleştirilen her türlü nefret suçuna karşı mücadele edeceğimizi, kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz.

Ahmet ERTÜRK

AFYON IHH DERNEK BASKANI

لقد كان مقتل السيدة السورية بعد اغتصابها وقتل طفلها ذو الأشهر العشرة وقتل جنينها في مدينة سكاريا في السادس من تموز لعام 2017 نتيجة أليمة للفعالية الإجتماعية بحق اللاجئين السوريين .

 

وكان مسبب هذه الواقعة استخدام بعض القطاعات وعلى رأسهم الإعلام لغة الكره والتذكير ببعض الحوداث البغيضة ونشرها مجددا وكان لبعض الفنانين والسياسيين دور في هذا السحل . ونراقب بقلق ان تكون هذه الواقعة المخزية اخر مراحل عملية التعبئة للعداوة للاجئين السوريين.

 

وقد قمنا بالتنبيه مرارا على ان بيانات الكره الظاهرة ضد اللاجئين السوريين لا تتماشى مع مفهوم الضمير والمرحمة التركية وان هذه الدعايات ستفتح الطريق لمشاكل تنتهي بالعنف .

 

وكان لبيانات الكره المتوجهة ضد الشعب السوري نصيب كبير للواقعه الحادثة مؤخرا بهذه الطريقه الشنيعة . كما ان هذه الواقعه الحادثه في مدينة كاينارجا كانت اكبر دليل حسي وملموس لاسلوب ولغة بعض اخبار الإعلام وقد وضحت اهمية وكبر حجم الموضوع بشكل واضح وصريح . مثل هذه البيانات جعلت الراي العام ينظر الى اللاجئين السوريين نظرة متشردين وسهلت التعرض لهم .

 

وان من الامثلة الأليمة الحملة الإعلامية التي تحرض على الكره والإستهزاء التي تتمثل في الهاشتاق # فليرجع السوريين الى بيوتهم على مواقع التواصل الإجتماعية . وبعد هذه البيانات نرى انه يُعمل على نشر تزويرات لا تعكس عين الحقيقة ابدا. على غرار "السوريون زادوا نسبة الإجرام في تركيا " .

 

ونحن كمنظمات التجمع المدني نفيد بأنه يجب إعطاء الجزاء المناسب و البدء بعمليات قانونية بحق كل من كان له نصيب في حملة السحل ضد السوريين .

 

ونعتقد انه يجب ان تواجه جميع طبقات المجتمع هذه التحريضات باتباع مواقف واساليب نقحت بمنظور الحق والضمير و العدالة . وندين هذه الهجمات والتحريضات التي هي بمثابة محاولة انقلاب ثانية .

 

ونحن بدورنا نقف بجانب المظلومين ونتابع عمليات العقاب للفاعلين . ونحن كمنظمات التجمع المدني ننوه انه يجب ان يواجه المسببون الرئيسيون لمثل هذه الوقائع من اشخاص ومؤسسات الذين قاموا بالبدء بهذه التحريضات , أن يواجهوا العقوبات المدنية و الاجتماعية .

 

ونعلن للرأي العام مع فائق الإحترام اننا سنواجه ذنب وإثم التعرض للاجئين باي نوع من أنواع الكره والضغينة وسنقوم بالتصدي له .

Ahmet ERTÜRK

Kaynak: Editör: Afyon Kent Haber
 
Etiketler: ERTÜRK, "UTANÇ, VERİCİ, HADİSE",
Haber Videosu
Yorumlar
Diğer Haberler
“Bağımsızlığımız ihracattan ve üretimden geçiyor”
İŞADAMLARINA YENİ YATIRIM FIRSATI
Tarım OSB’den sonra Mobilya OSB geliyor
HAYATİ KARAASLAN, ATSO’YU ZİYARET ETTİ
Deniz Feneri Derneği açıkladı !
İtalyan mimarların projelerini Türk doğaltaşı süsleyecek
KONYA BİRLİK BAŞKANI VE VEKİLİNDEN ESOB’A ZİYARET
Merkez Valisi Şerif Yılmaz'dan ziyaret !!!
HÜSNÜ SERTESER, TOBB’DA EGE BÖLGESİ TOPLANTISI’NA KATILDI
“BAŞARILARINIZIN DEVAMINI DİLİYORUZ”
‘Gençlik Kampı’ Festival Havasında geçti
Sanayicilere ‘Sıfır Atık Projesi’ anlatıldı
ATSO'DAN MESLEKİ YETERLİLİK SINAVI
BOLDAV BURS BAĞIŞ KAMPANYASINA DAVET
ANADOLU GENÇLİK DERNEĞİNDEN KUDÜS AÇIKLAMASI
Yabancı yatırımcılar Bölge’ye çekilecek !!!
AFYON ESOB’DA AĞUSTOS AYI TOPLANTISI YAPILDI
Karakuz ; "Bizim bu yola çıkışımız hayırlı bir çıkıştır"
TEMA'NIN AEV ZİYARETİ
AFYON İZCİLİK FEDERASYONU'NDAN ÇOBAN'A ZİYARET
EROZYONLA MÜCADELEDE FARKINDALIK !!!!
Afyonkarahisar'lı Gazeteciler Sandıklı Akdağ’da !!!
HÜSNÜ SERTESER, ÜST ÜSTE İKİNCİ KEZ !!!
SGK İL MÜDÜRÜ FİDAN, ATSO’YU ZİYARETTE BULUNDU
İNSAN KAYNAKLARI EĞİTİMİ ATSO'DA VERİLDİ
Afyonkarahisar Baro Başkanlığı Basın açıklaması !!!
Konya Bölge Koordinatörü ESOB’u ziyaret etti.
İl Emniyet Müdürü Gürsel Yıldız'a ziyaret
KARAGÖZ ; “VEFALI DOSTLARIMIN ARASINA DÖNDÜM”
BURCU KÖKSAL, TİCARET VE SANAYİ ODASINI ZİYARET ETTİ
AFYONKARAHİSAR'DA İMAR BARIŞI TOPLANTISI YAPILACAK
HÜSNÜ SERTESER, ORUÇOĞLU YAĞ VE AFYON ET ENTEGRE’Yİ KUTLADI
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Afyonkarahisar'da yaşamaktan mutlu musunuz?
Özlü Sözler
Devletin hazinesi adalettir.


Konfüçyus
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Arşiv
Modül 1

sanalbasin.com üyesidir

Haber Yazılımı