Haber Detayı
23 Aralık 2016 - Cuma 08:34
 
Erken emeklilik için formüller
Ülkemizde erken emekliliğin 5 yolu var. Askerlik, doğum borçlanması, 3 bin 600 gün formülü erken emekli ediyor. Bazı mesleklerde yıpranma ile emeklilik erkene çekilebiliyor
BELEDİYELER Haberi


Tüm çalışanların hayali erkenemekli olmak. Ülkemizde çeşitlidurumlarda erken emeklilik imkanısunuluyor. İşte erken emekliğinformülleri:

 

* Bazı meslekler için erken emeklilikimkanı sunuluyor. 'Yıpranma', 'FiiliHizmet Süresi Zammı' denilen buavantaj, çalışılan sürelere belli orandagün eklenerek ve işe girişi geriyeçekerek erken emekliliğin yolunuaçıyor. Yani 12 ay çalışmış kişi15 ay çalışmış sayılıp, işegirişi 3 ay geri çekiliyor.

 

* Erkeklerde erkenemekliliğin yoluaskerlikborçlanmasındangeçiyor. Askerliğini işegirmeden önce yapançalışanlar, borçlanmaile hem prim şartınıazaltıyor hem de 1-2yıl kazanabiliyor. Yaşıerkene çekmek içinaskerliği işe girmeden önce yapmışolmak gerekiyor. İşe girilen tarihborçlanma süresini belirliyor.

 

* Doğum borçlanmasıyla erkenemeklilik, eksik primlerin tamamlanmasıile oluyor. Yıl ve yaş şartını tamamlamışbir annenin eğer primi eksikse bunlarıtamamlamak için beklemesi gerekmiyor.3 çocuğa kadar borçlanma yaparak, 6 yılkazanılabiliyor. Evlat edinen annelerinde doğum borçlanması hakkı bulunuyor.Ancak evlat edinilen çocukların 2 yaşınıdoldurmamış olması koşulu bulunuyor.

 

* 15 yıl sigortalılık süresi, 3 bin600 prim günü olanlar, emekli olabiliyor.Bu formülle emeklilik için öncelikle 9Eylül 1999'dan önce sigortalı olmak veyaş şartını tamamlamak gerekiyor.

 

* Sürekli bakıma muhtaçderecede malul çocuğu bulunan kadınsigortalıların, 2008'den sonra primödeme gün sayılarının 4'te 1'i, primödeme gün sayıları toplamına ekleniyorve bu süreler yaştan düşüyor.

Kaynak: Editör: Afyon Kent Haber
 
Etiketler: Erken, emeklilik, için, formüller, ,
Haber Videosu
Yorumlar
İddaa Canlı Skor
Bizim Gazete
Anketler
Afyon'a Raylı sitem yapılmalı mı ?
Anketler
Afjet Afyonspor Ptt ligine çıkarmı ?
Haber Yazılımı