Haber Detayı
09 Ocak 2017 - Pazartesi 08:42
 
Ecdadın torunları 90 bin Sarıkamış şehidini andı
1914 yılında Sarıkamış Harekatı’nda şehit verdiğimiz atalarımızın binlerce ecdatları Afyonkarahisar’da soğuk bir havada Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nün düzenlediği programla Anıtpark önünde andı.
GÜNDEM Haberi


Gedik Ahmet Paşa (İmaret) Camiin de başlayan yürüyüşe Afyonkarahisar Valisi Aziz Yıldırım, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekilleri Ali Özkaya, Hatice Özkal, İl Emniyet Müdürü Fahrettin Şen, AK Parti Afyonkarahisar İl Başkanı İbrahim Yurdunuseven, sivil toplum örgütleri temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

“Tek bir kurşun atmama diye bir husus yok”

Ellerinde Türk bayrakları ile cami önünden başlayan yürüyüş Anıtpark’da sona erdi. Sarıkamış Şehitleri için yapılan saygı duruşunun ardından Kur’an-ı Kerim tilaveti yapıldı. Etkinlikte son olarak Prof. Dr. Mustafa Güler tarafından Sarıkamış’ta 1914 yaşanan facia ile ilgili bilgiler aktardı. Prof. Dr. Güler, “Bir emelin, bir hüznün ama bir idealin 102. Yıl dönümünü anmak için yine aynı o iklimin yaşandığı, aynı zamanın yaşandığı o günü hatırlatan bir hava var. Onları anlamak, onları anlatmak ve en önemlisi onların izinde gitmek hepimizin en önemli gayesi ve maksadı olmalı. Tarihimizde bazı hadiseler üstün körü bilgilerle bilinir. Tahmin ediyorum ki herkesin bilgisi şudur ki; ‘pisipisine haşa 90 bin şehit verdik. Tek bir kurşun atmadan.’ Öyle değil. Tek bir kurşun atmama diye bir husus yok” diye konuştu.

“Amaç Kafkaslara Türk ordusunu göndermekti”

Sarıkamış harekatının amacını anlatan Güler, “Sarı Kamış harekatının temel sebebi 93 harbi diye bildiğimiz bir çoğunun atasının, dedesinin de şehit olduğu 1876-77 Osmanlı-Rus harbinde Erzurum dahil, Erzurum’un doğusundaki bütün topraklarımızı ne yazık ki Ruslar işgal etmişlerdi. Osmanlı Devleti daha sonraki harekatlarında Erzurum’u kurtarmış ve Kars, Ardahan, Batum, Artvin gibi bölgelerimiz Rus işgalinde kalmıştı. Osmanlı devleti burada yeni bir harekat yapmış ve 3-9 Kasım 1914 tarihinde, yani 1. Dünya Savaşı’nın başladığı günlerde Köprü Köy Savaşı’nda Rusları yenerek Erzurum ve çevresini tamamen Ruslardan temizlemişti. Sarıkamış harekatının temel maksadı ise Rusların bu yenilgisinden istifade etmek ve aynı zamanda Almanlarla yapılan ittifak sayesinde Almanların vermesi düşünülen yani vermeyi taahhüt ettikleri ama hiçbir zaman vermedikleri silahlar ve lojistik malzemeyle birlikte Karsı, Sarıkamış’ı, Ardahan’ı kurtarmak ve mümkün olursa da Kafkasları ve Orta Asya’ya doğru Türk Ordularını göndermekti” dedi. “Sarı Kamış Şehitleri” anma programı duaların edilmesinin ardından keşkek ikramıyla son buldu.

Haber: Hayati Kanat

Kaynak: (AHG) - Afyon Hisar Gazetesi Editör: Afyon Kent Haber
 
Etiketler: Ecdadın, torunları, 90, bin, Sarıkamış, şehidini, andı,
Haber Videosu
Yorumlar
İddaa Canlı Skor
Bizim Gazete
Anketler
Afyon'a Raylı sitem yapılmalı mı ?
Anketler
Afjet Afyonspor Ptt ligine çıkarmı ?
Haber Yazılımı