Haber Detayı
11 Haziran 2017 - Pazar 00:39
 
Dünya Yetimler Günü kutlu olsun!
Ramazan 15 'Dünya Yetimler Günü' dolayısı ile İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından hazırlanan “İslam’da Yetim Hakları ve Sorumluluklarımız” adlı rapor, 14 ayrı ülkeden gelen 43 yetimle birlikte vakfın genel merkezinde kamuoyu ile paylaşıldı.
SİVİL TOPLUM Haberi


İslam İşbirliği Teşkilatı tarafından Ramazan’ın 15’inde ilan edilen Dünya Yetimler Günü etkinlikleri, İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısı ile başladı. 14 ülkeden 43 yetimin katıldığı toplantıda İHH tarafından hazırlanan “İslam’da Yetim Hakları Ve Sorumluluklarımız” adlı rapor kamuoyu ile paylaşıldı. Toplantıya İHH adına, İHH Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Oruç ve İHH Yetimlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Murat Yılmaz katıldı. 

 

Bir yetimin temennisi

Bu yıl İHH’nın kuruluşunun 25’inci senesi olduğunu ifade ederek toplantıda ilk sözü alan Hüseyin Oruç, yıllardır dünyanın dört bir yanında yetimlerin başlarını okşamaya devam ettiklerini belirtti. Oruç, “Ramazan 15, 2013 yılından bu yana tüm dünyada yetimler günü olarak kutlanıyor” dedi. Basın toplantısı öncesinde Afganistan’ın Kunduz şehrinden yaya olarak Türkiye’ye göçen mülteci bir ailenin çocuğu ile konuştuğunu söyleyen Oruç, yetimin kendisine, “Keşke savaş olmasaydı da kendi memleketimizde yaşıyor olsaydık” dediğini aktardı. 

 

 

“Peygamberimizin öğretilerine muhtacız”

Murat Yılmaz da konuşmasına 14 ülkenin yetimlerini ayrı ayrı alkışlatarak başladı. 4 yıldır Dünya Yetimler Günü dolayısı ile özel bir konu seçtiklerini kaydeden Yılmaz, daha önceki raporlarda da İslam dünyasındaki yetimhanelerin durumunu ve misyonerlerin yetim çalışmalarını irdelediklerini söyledi. Bu seneki konuyu “İslam’da Yetim Hakları Ve Sorumluluklarımız” olarak belirlediklerini ifade eden Yılmaz, şöyle devam etti:

“İHH’mız dünya üzerinde 90 binin üzerinde yetime hamilik yapmakta. 800 binin üzerinde yetime de dönemsel destek veriyoruz. Yine Hatay’da Katar RAF ile inşa ettiğimiz Çocuk Yaşam Merkezi’miz de yetimlerin hizmetinde. Ama bu kesinlikle yeterli değil. Daha fazla çalışmak zorundayız. Çünkü dünyada 4 milyona yakın çocuk her sene yetim kalıyor.

 

 

Biz bu anlamlı günde İHH olarak yetimlerle ilgili hem ülkemizde hem de dünyada bir hassasiyet ve farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz. Yetim konusunu gündemde tutmaya ve çalışmalar yapmaya gayret ediyoruz. Dünya Yetimler Günü, bir hissiyatın adıdır.”

Bu sene de İslam’da yetim haklarına dikkat çekmeye çalıştıklarını belirten Yılmaz,“Rabb’imiz Kur’an’ın birçok noktasında yetimlerle alakalı emirler bulunuyor. Bunun yanı sıra bizler yetim bir peygamberin ümmetiyiz. Efendimizin en önemli özelliklerinden biri de genelde çocuklara ve özelde de yetimlere çok fazla önem vermiş. Bizler de bundan bin 400 küsur sene sonra efendimizin öğretilerine muhtacız” dedi. 

 

 

“Ülkelerimiz uzak da olsa gönüllerimiz bir”

Basın açıklaması sonrası yetimlere de söz hakkı verildi. Mikrofonu eline alan Arnavut kızı Sümeyye, "Ülkelerimiz birbirine uzak olsa da gönüllerimiz bir. Siz bizim ikinci ailemizsiniz. Hediyeleriniz bizi mutlu etti. Her şey için sizlere çok teşekkür ederiz” sözleri ile duygularını ifade etti. 

Hediyeler verildi

Konuşmaların ardından ülkelerinden çeşitli yöresel eşyalar getiren yetimler, hediyelerini İHH yetkililerine takdim etti. Program, toplu hatıra fotoğrafının çekilmesi ile son buldu. 

14 ülkeden yetim

Dünya Yetimler Günü dolayısı ile dünyanın dört bir yanından basın toplantısına gelen yetimlerin ülkeleri ise şöyle: 

Lübnan, Kırgızistan, Suriye, Bosna, Afganistan, Çeçenistan, Tunus, Doğu Türkistan, Filistin, Arnavutluk, Pakistan, Bangladeş, Sri Lanka ve Türkiye. 

Dünya Yetimler Günü, Neden İhtiyaç Duyuldu, Nasıl Doğdu…

 

 

Dünya nüfusunun 400 milyonu yetim çocuklardan oluşuyor. 100 milyon yetim her hangi bir korumadan uzak yaşıyor. Her gün 10 bin çocuk savaş, afet, hastalık, kaza gibi sebeplerle yetim kalıyor. Her 24 saatte 6 bin çocuk suç örgütleri tarafından kaçırılıyor. Yılda 2,5 milyon çocuk satılıyor. Her yıl 300 bin çocuk savaşmaya zorlanıyor. 

İHH İnsani Yardım Vakfıkuruluşundan itibaren öncelikli olarak yetimlere ve yetim ailelerine hizmet götürmüştür. Sponsor Destek Sistemi ile 53 ülke ve bölgede yaklaşık 90 bin yetime sürekli olarak destek vermekte, Yetim Dayanışma Günleri, Ramazan ve Kurban çalışmalarında ise 136 ülke ve bölgede yaklaşık 800 bin yetime dönemsel yardımlar sunmaktadır. Bunun yanında 12 ülkede 33 yetimhane ve 1 yetim eğitim merkezinde 2300’ün üzerinde yetime sahip çıkmaktadır.

 

 

Bizler yetime sahip çıkmayı bir ibadet hükmünde değerlendiren bir dinin mensuplarıyız. Kuran-ı Kerim’de yirmiden fazla yerde yetimlere özel ilgi ve koruma gösterilmesi istenmiş, yetim hakları ayetler ile güvence altına alınmıştır. 

Bütün bunlardan hareketle İHH İnsani Yardım Vakfı olarak İslam İşbirliği Teşkilatı’na her yılın belirli bir gününün yetimlere hasredilmesi talebinde bulunduk. İslam İşbirliği Teşkilatı Aralık 2013 tarihinde 1/40 ICHAD numaralı kararının 21. Maddesi ile her yılın 15 Ramazan gününü İslam dünyasında Yetim Günü olarak ilan ederek teklifimizi kabul etti. 

İHH İnsani Yardım Vakfı olarak her yıl Dünya Yetimler Günü’nde “yetimlik” gerçeğine kamuoyunun dikkatini çekmek ve yetim çocuklarımızı biraz olsun mutlu edebilmek amacıyla “Dünya Yetimler Günü” kararı vakfımızın çalışma yaptığı 100’ü aşkın ülke ve bölgedeki tüm partner kuruluşlara bildirilmekte, basın açıklaması yapılarak kamuoyuna dünyadaki yetim çocuklar gerçeği ile birlikte Dünya Yetimler Günü’nün mahiyeti hakkında bilgiler verilmektedir. Her yıl “yetimlik” ile ilgili raporlar Türkçe, Arapça ve İngilizce olarak hazırlanmakta ve basın açıklamaları ile gündeme getirilmektedir. Dünyanın birçok ülkesinden yetimlerimizin katılımı ile iftar programları yapılmakta, Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, TBMM Başkanlığı, ilgili bakanlıklar, Siyasi Parti Temsilcilikleri, STK’lar ile valilik, kaymakamlık ve belediyelere “Dünya Yetimler Günü” hatırlatılarak, yetim çocuklar ve ailelerine yönelik bilgilendirmelerde bulunulmaktadır. 

 

Bu yıl dördüncüsü icra edilecek olan Dünya Yetimler Günü’nde kamuoyunun dikkatini yetimlik gerçeğine çekmek ve yetim çocuklarımızı biraz olsun mutlu edebilmek için yine bir dizi etkinlikler yapacağız. Bu kapsamda 14 ülkeden 43 çocuğun katılımı ile İstanbul’da çocukların eğleneceği mekânlara geziler düzenlenecek, iftarlar yapılacak, çocuklara hediyeler verilecektir. 15 Ramazan günü İHH Genel Merkezi’nde Genel Başkanımız Bülent Yıldırımve 14 ülkeden yetim çocukların katılımı ile basın toplantısı düzenlenecek, Dünya Yetimler Günü dolayısıyla hazırlanan “İslam’da Yetim Hakları ve Sorumluluklarımız” isimli raporumuz açıklanacaktır.

Kaynak: (dini haberler) - dini haberler Editör: Afyon Kent Haber
 
Etiketler: Dünya, Yetimler, Günü, kutlu, olsun!,
Haber Videosu
Yorumlar
Diğer Haberler
11.Kalkınma Planı toplantısı
AFYON OSB YÖNETİMİNDEN TEŞEKKÜR
Yurdunuseven nezaket ziyaretlerine devam ediyor
İSCEHİSAR ESNAF KEFALET SEÇİMLERİNDE BÜYÜK İLGİ
ZİRAAT BANKASINDAN ESOB’A NEZAKET ZİYARETİ
Şehit Aileleri ve Gazilere anlamlı ziyaret
AFYONKARAHİSAR AFAD İL MÜDÜRLÜĞÜNDEN ZİYARET
AFRİN İÇİN KOŞTULAR
VALİ TUTULMAZ, OSB RAHMİYE SARE PALALI TEKNİK KOLEJİ YÖNETİCİLERİ İLE ÖĞRENCİLERİNİ MAKAMINDA KABUL ETTİ
ŞEKER FABRİKALARI SATILMASIN İMZA KAMPANYASI
Afyonkarahisar Motosiklet Kulübü ve Derneğinden ziyaret
VALİ MUSTAFA TUTULMAZ ŞUHUT İLÇESİNDE ŞEHİT AİLELERİNİ ZİYARET ETTİ.
AGD’den Birliktir’e ziyaret
AFDOS, Kadınana Su Yoluna yürüdü
HAYIRLI OLSUN ZİYARETLERİ BAŞLADI
ZEYTİN DALI HAREKATINA TAM DESTEK
AFDOS’lu sporcular askerler ve şehitler için yürüdü
Denizli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı mesajı
Afyon Deniz Feneri kullanmadığınız eşyalarınıza talip oluyor !!!
Vali Tutulmaz Haber Ajanslarını ziyaret etti
Gecek Termal A.Ş.’den Bakan Eroğlu’na teşekkür
Başkan Serteser’e ziyaret
İnternet Habercileri Derneğinden Çoban’a ziyaret
Her projeye destek vermeye hazırız
AFDOS üyeleri doğala iç içe
Değerlendirmeyi Afyon’da yaptılar
ESOB BAŞKANI KONAK’DAN MAHMUT ÖZ’E ZİYARET
ZEKA çalışmaları değerlendirildi
Askere gitmek için imza kampanyası başlattılar
“İstihdam hedefini tutturduk”
STK’lar Mehmetçik için dua etti
İmza kampanyasına halktan büyük destek
2.Lig Kırmızı Grup
İddaa Canlı Skor
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Anketler
Afjet Afyonspor Ptt ligine çıkarmı ?
Özlü Sözler
"Ya yıldızların Her biri bir mühendistir veya onları yapan bir mühendis vardır!.."


Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Arşiv
Alexa
Haber Yazılımı
ukaricik').css('bottom','218px');