Haber Detayı
15 Ağustos 2017 - Salı 23:10
 
DSİ’nin göletinde artık son anlar
17 Mayıs 2013 tarihinde Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu tarafından temeli atılan Değirmenayvalı Göleti ve Sulaması bu yıl hızlandırıldı.
SİYASET Haberi


Müteahhit firmalardan kaynaklı aksaklıklardan dolayı bir türlü bitirilemeyen ve 4 yıl bitmesi beklenen gölet, DSİ 18. Bölge Müdürlüğünün kil malzeme ocağını Haziran 2017 yılında yüklenici firmaya yaptırmasıyla su tutulacağı günün hayali başladı.

Değirmenayvalı beldesinde belde sakinlerinin heyecanla beklediği ve Temelden yüksekliği 38 m olan bu gölet, sahip olduğu yükseklik ile aslında baraj kategorisine giren bir yatırım.

Projenin dosyasını hazırlayan ve DSİ Bölge Müdürlüğüne sunan Afyonlu bir firma, gölete malzeme yığmaya başladı.

Daha önce sondaj çalışmaları ve betonlama çalışmaları biten gölet, Kil çekirdekli kaya dolgu tipinde inşa edilecek. Konuyla ilgili DSİ’den yapılan açıklamada, “Bu göletimiz, Afyonkarahisar İli Merkez sınırları içerisinde Değirmenayvalı Kasabasında Balıçayırı Deresi üzerinde yer almaktadır.

Gövde hacmi 234 500 m3 olan göletimizde 635 bin m3 suyun depolanması sağlanacaktır. Proje tamamlandığında Afyonkarahisar Merkez Değirmenayvalı Kasabasına ait 1 430 dekar tarım arazisi sulamaya açılacaktır. Proje ile tamamen basınçlı sulama sistemi uygulanacak olup, damlama ve yağmurlama şeklinde olacaktır. Sulama alanından yıllık toplam 1 milyon 533 bin 465 TL net gelir artışı beklenmektedir.”denildi.

Öte yandan kil malzeme ocağını yöneten Afyonlu Başar Çevre Mühendisliği İnşaat Madencilik Proje Danışmanlık şirketi, proje bedelinin 349.250,00 TL olduğunu ve proje tanıtım dosyasının 05.06.2017 tarihinde DSİ 18 Bölge Müdürlüğüne sunularak işe başlandığını bildirdi.

DSİ Bölge Müdürlüğü yetkilileri adı geçen firmaya 07.06.2017 tarihinde yetki belgesi verdi.>> MEHMET BAŞEĞMEZ

Kaynak: Editör: Afyon Kent Haber
 
Etiketler: DSİ’nin, göletinde, artık, son, anlar, ,
Haber Videosu
Diğer Fotoğraflar


Yorumlar
2.Lig Kırmızı Grup
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Anketler
Afjet Afyonspor Ptt ligine çıkarmı ?
Özlü Sözler
Kanaatten hiç kimse ölmedi, hırsla da hiç kimse padişah olmadı.


MEVLANA (R.A)
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Arşiv
Alexa
Haber Yazılımı