Haber Detayı
02 Nisan 2016 - Cumartesi 22:55
 
DOÇ. DR. FİŞNE, ‘YENİ TÜRKİYE VE ORTADOĞU’ KONULU KONFERANSI VERDİ
AK Parti Afyonkarahisar Sivil Toplum ve Halkla İlişkiler Başkanlığı tarafından parti binasında ‘Yeni Türkiye ve Ortadoğu’ konulu konferans düzenlendi. Konferansta konuşan Doç. Dr. Mustafa Fişne, “Ortadoğu’yu kontrol altında tutmak zorundadır. Ortadoğu birkaç kapıyı birden açan bir anahtar gibidir” dedi.
SİYASET Haberi


AK Parti Afyonkarahisar Sivil Toplum ve Halkla İlişkiler Başkanlığı tarafından parti binasında ‘Yeni Türkiye ve Ortadoğu’ konulu konferans düzenlendi. Konferansta konuşan Doç. Dr. Mustafa Fişne, “Ortadoğu’yu kontrol altında tutmak zorundadır. Ortadoğu birkaç kapıyı birden açan bir anahtar gibidir” dedi.

 

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Kamu Yönetimi Bölümü Başkanı Doç. Dr. Mustafa Fişne, AK Parti İl Sivil Toplum ve Halkla İlişkiler Başkanlığı tarafından düzenlenen ‘Yeni Türkiye ve Ortadoğu’ konulu konferansa konuşmacı olarak katıldı. Yeni Türkiye;siyasi,ekonomik,hukuki ve idari alanlarda yaptığı çalışmalar ve Ortadoğu da yaşanan olaylara değinen Doç. Dr. Mustafa Fişne, “Yeni Türkiye’nin en belirgin özelliği, insanlarımızın büyük bir kesimine hakim olan ‘Öz yurdunda garipsin, öz yurdunda parya!’ duygusunun giderilmiş olmasıdır. Bu sayede devlet ile vatandaş arasında daha güçlü bir bağ kurulması sağlanmıştır. Çünkü vatandaşlar eski Türkiye’de devlet kapısını; uzun kuyruklarda ayakta beklenen, en basit sorularına dahi cevap alamadıkları, kolayca azarlandıkları, dertlerinin, şikayetlerinin dinlenilmediği, sahip oldukları insan haklarına saygı gösterilmeyen, dertlerine çözüm bulmak bir yana belki de ‘başlarına iş alabilecekleri’güleryüz, nezaket ve sıcaklık göremedikleri

bir yer olarak tecrübe etmekte ve ona karşı olumsuz bir tavır takınmaktaydı” dedi.

 

BİRÇOK MADDE HAYATA GEÇTİ

Yeni Türkiye’yi doğuran adımlardan da bahseden Doç. Dr. Fişne, bununla ilgili olarak halkın yararlanabileceği birçok maddenin hayata geçtiğini belirtti. Fişne konuşmasında maddeleri şöyle sıraladı; “Vesayetin aşılması ve sivilleşme, demokrasi standardının yükseltilmesi, Cumhurbaşkanı’nın halk tarafından seçilmesi, MGK Reformu ve Genel Sekreterinin Sivil Olması, Askeri Yargının Yetki Alanının Daraltılması, EMASYA Protokolü’nün kaldırılması, Bazı kamu kurum ve kuruluşlarındaki askeri üye uygulamasına son verilmesi sağlandı. Yüksek Askeri şura kararlarına karşı yargı yolunun açılması, 12 Eylül Darbecilerini Yargılama Yolunun Açılması, TBMM Bünyesinde Darbeleri Araştırma Komisyonları Kurulması, olağanüstü halin kaldırılması, devlet güvenlik mahkemelerinin ve özel yetkili mahkemelerin kaldırılması, hâkimler ve savcılar yüksek kurulunun yapısının demokratikleştirilmesi,

Anayasa Mahkemesi’nin daha demokratik ve çoğulcu bir yapıya kavuşturulması sağlandı. Ayrıca farklı dil ve lehçelerin öğrenilmesi, geliştirilmesi ve yayını imkanı, cezaevlerinde tutuklu ve hükümlülerin yakınlarıyla anadillerinde görüşebilmelerinin mümkün hale getirildi. Daha da sayamadığımız maddeler var. Bu maddeler Yeni Türkiye’yi doğuran adımlardır.”

 

BÖLGEDE İSTİKRARSIZLIK VE SAVAŞ HAKİM

AKÜ Kamu Yönetimi Bölümü Başkanı Doç. Dr. Mustafa Fişne, konuşmasında Ortadoğu’nun önemini de dile getirerek, bölgedeki istikrarsızlığın ve savaşın hâkim olduğunu da vurguladı. Fişne , “Asya, Afrika ve Avrupa kıtalarının kesişim alanına denk gelen, birçok Arap devletinin yanında Türkiye, İran ve İsrail’i de içinde barındıran bölgedir.Tarih boyunca büyük devletlerin, soğuk savaş döneminde ABD ve SSCB’nin etkinlik kurmak için yoğun çaba harcadığı bölgede bugün istikrarsızlık ve savaş hâkimdir.Ortadoğu dünyanın enerji merkezi olarak kabul edilmektedir. Dünya petrol kaynaklarının yüzde 68’i, doğal gaz kaynaklarının yüzde 40’ı bu bölgede bulunmaktadır. Ülkeler bazında örneğin sadece Suudi Arabistan’da dünya petrol rezervlerinin yüzde 25’i bulunmaktadır. Ortadoğu dünyanın en önemli jeo-politik ve jeo-stratejik noktasıdır. Uluslararası alanda herhangi bir güç ya da ittifak, diğer güce ya da ittifaka üstünlük sağlamak istiyorsa Ortadoğu’yu kontrol altında tutmak zorundadır. Ortadoğu birkaç kapıyı birden açan bir anahtar gibidir” diye konuştu.  Konferansa İl Başkanı İbrahim Yurdunuseven’in yanı sıra İl Başkan Yardımcıları, İl Yönetim Kurulu üyeleri ile teşkilat mensupları katıldı. 

Kaynak: Editör: Afyon Kent Haber
 
Etiketler: DOÇ., DR., FİŞNE,, ‘YENİ, TÜRKİYE, VE, ORTADOĞU’, KONULU, KONFERANSI, VERDİ,
Haber Videosu
Diğer Fotoğraflar
Yorumlar
Bizim Gazete
2.Lig Beyaz Grup
Afyon Nöbetçi Eczaneler
Afyonkarahisar Merkez Nöbetçi Eczaneleri
Alıntı Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Trabzonspor
44
0
3
5
13
21
2
Başakşehir FK
43
0
3
7
12
22
3
Galatasaray
42
0
4
6
12
22
4
Sivasspor
42
0
4
6
12
22
5
Alanyaspor
39
0
5
6
11
22
6
Fenerbahçe
38
0
6
5
11
22
7
Beşiktaş
36
0
8
3
11
22
8
Göztepe
33
0
6
6
9
21
9
Gaziantep FK
30
0
8
6
8
22
10
Çaykur Rizespor
24
0
11
3
7
21
11
Denizlispor
24
0
10
6
6
22
12
Gençlerbirliği
24
0
10
6
6
22
13
Yeni Malatyaspor
24
0
9
6
6
21
14
Antalyaspor
22
0
10
7
5
22
15
Konyaspor
20
0
10
8
4
22
16
MKE Ankaragücü
20
0
10
8
4
22
17
Kasımpaşa
16
0
14
4
4
22
18
Kayserispor
15
0
13
6
3
22
Arşiv
Haber Yazılımı