Haber Detayı
16 Nisan 2016 - Cumartesi 11:47
 
DOÇ. DR. FİŞNE “NE OLURSA OLSUN BÜTÜN İNSANLAR EŞİTTİR”
AK Parti Afyonkarahisar İnsan Hakları Başkanlığı tarafından ‘Yeni Türkiye de İnsan Hakları’ konulu konferans düzenlendi. Konferansta konuşan Doç. Dr. Mustafa Fişne, “Irkı, dili, dini, mezhebi, cinsiyeti, kültürel kimliği, sosyal sınıfı ne olursa olsun bütün insanlar eşit haklara sahiptir” dedi.
SİYASET Haberi


AK Parti Afyonkarahisar İnsan Hakları Başkanlığı tarafından ‘Yeni Türkiye de İnsan Hakları’  konulu konferans düzenlendi. Konferansta konuşan Doç. Dr. Mustafa Fişne, “Irkı, dili, dini, mezhebi, cinsiyeti, kültürel kimliği, sosyal sınıfı ne olursa olsun bütün insanlar eşit haklara sahiptir” dedi.

 

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Kamu Yönetimi Bölümü Başkanı Doç. Dr. Mustafa Fişne, AK Parti Afyonkarahisar İnsan Hakları Başkanlığı tarafından düzenlenen ‘Yeni Türkiye de İnsan Hakları’ konulu konferansa konuşmacı olarak katıldı. Parti binası toplantı salonunda gerçekleşen konferansın açılış konuşmasını yapan AK Parti Afyonkarahisar İl Başkan Yardımcısı ve İnsan Hakları Başkanı Nurettin Birliktir, İnsan hakları biriminin yeni kurulduğunu ifade etti. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ayhan Sefer Üstün’ün İnsan Hakları Başkanı olduğunu hatırlatan Birliktir, İnsan hakları ile ilgili teşkilat yapılanmasının tamamlandığını dile getirdi.

 

İNSAN HAKLARI PAZARLIK KONUSU YAPILAMAZ

İnsan haklarının evrensel olduğu ve tüm insanları kapsadığını dile getiren AKÜ Kamu Yönetimi Bölümü Başkanı Doç. Dr. Mustafa Fişne, ne olursa olsun bütün insanların eşit olduğunu ifade etti. Fişne, “Zamana ve mekana bağlı olmaksızın tüm insanları kapsar. Her dönemde ve her yerde tanınması gerekir. Her türlü ayrımcılığı yasaklar. Irkı, dili, dini, mezhebi, cinsiyeti, kültürel kimliği, sosyal sınıfı ne olursa olsun bütün insanlar eşit haklara sahiptir. İnsan Haklarına sahip olmak için insan olmak yeterlidir. Bunun dışında herhangi bir ek şart aranmaz. İnsan Hakları üstün haktır. Varlığı hiçbir düşünce veya mülahazayla inkar edilemez, geçersiz kılınamaz. İnsan Haklarının varlığı topluma karşı görevlerin yerine getirilmesine bağlı değildir. İnsan Haklarının kapsamı daraltılamaz, pazarlık konusu yapılamaz. İnsan Haklarına bir bütün olarak saygı gösterilmelidir” diye konuştu.

 

DEMOKRATİK DEVLETLER YER VERMEK ZORUNDA

AKÜ Kamu Yönetimi Bölümü Başkanı Doç. Dr. Mustafa Fişne, demokratik devletlerin anayasalarında insan haklarına mutlaka yer vermek zorunda olduğunu söyledi. Fişne açıklamasına şöyle devam etti; “Bir insan hakkının kullanımı, ancak başka bir insan hakkını ihlal etmesi halinde veya bizatihi insan haklarının varlık şartlarını ortadan kaldıran ortamın giderilmesi amacıyla kısıtlanabilir. Genel ahlak, kamu düzeni, kamu sağlığı, milli güvenlik, genel refah, gereklerinin karşılanması amacıyla yalnız yasayla belirlenmiş, orantılı sınırlamalara bağlı olur. İnsan Hakları hem kişiler hem de devletler açısından vazgeçilmezdir. Kişiler sahip oldukları İnsan Haklarından feragat edemezler, vazgeçemezler. Demokratik devletler de Anayasalarında bir temel insan hakları listesine mutlaka yer vermek zorundadır. Bundan asla vazgeçemezler.”

 

MUAZZAM BİR REFORM VE DÖNÜŞÜM SÜRECİNİN GERÇEKLEŞTİ

Yeni Türkiye’de insan haklarının korunması ve geliştirilmesi alanında atılan adımlardan bahseden Kamu Yönetimi Bölümü Başkanı Doç. Dr. Mustafa Fişne, “2000’li yıllar öncesinde Türkiye’nin insan hakları görünümünün çok iyi olduğu söylenemez. Bu yıllarda sistematik işkence iddiaları, insan hakları ihlalleri konusunda AİHM’ye yapılan başvuru sıralamasında Türkiye’nin hep ön sıralarda yer alması, yaşam hakkı ihlallerinin fazlalığı, cezaevlerinde ve karakollarda karşılaşılan kötü muameleler bu yerlerin kötü fiziki koşulları başlıca olumsuzluklar arasında yer almaktaydı. 1999 yılında ülkemizin Avrupa Birliği Aday Ülke statüsünü elde etmesiyle birlikte Kopenhag siyasi kriterlerinden birisi olan insan hakları alanında AB’ye uyum sağlamak amacıyla çalışmalar başlatılmıştır. 2002 yılındaki iktidar ve zihniyet değişikliğiyle birlikte bu çalışmalar hızlandırılarak muazzam bir reform ve dönüşüm sürecinin gerçekleştirilmiştir. Bu bağlamda şimdiye kadar, 6 Anayasa Değişikliği (1982 Anayasasının 1/3’lik kısmı), 9 Yasa Uyum Paketi, 5 Yargı Reformu Paketi, 187 yasa ve 147 yönetmelik maddesi değişikliği, Yeni Medeni Kanun ve Ceza Kanunu yürürlüğe konmuş bulunmaktadır. Sivil Anayasa çalışmaları devam etmektedir” dedi. Doç. Dr. Fişne konuşmasının ardından katılımcıların sorularını cevapladı. Konferansa İl Başkan Yardımcısı Nurettin Birliktir, İl Yönetim Kurulu üyeleri, İl Gençlik Kolları Başkanı Dilek Hanım Çengel ve yönetimi ile teşkilat mensupları katıldı. 

Kaynak: Editör: Afyon Kent Haber
 
Etiketler: DOÇ., DR., FİŞNE, “NE, OLURSA, OLSUN, BÜTÜN, İNSANLAR, EŞİTTİR”,
Haber Videosu
Diğer Fotoğraflar
Yorumlar
İddaa Canlı Skor
Bizim Gazete
Anketler
Afyon'a Raylı sitem yapılmalı mı ?
Anketler
Afjet Afyonspor Ptt ligine çıkarmı ?
Haber Yazılımı