Haber Detayı
22 Nisan 2017 - Cumartesi 19:23
 
Dijital Medya Bağımlığı’ ve ‘Küresel Isınma’
Vali Aziz Yıldırım Afyonkarahisar Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne bağlı Afyonkarahisar Çocuk Hakları İl Komitesinin düzenlemiş olduğu ‘Dijital Medya Bağımlığı’ ve ‘Küresel Isınma’ konulu Çocuk Hakları Çalıştayı’na katıldı
ÇOCUK Haberi


20-23 Nisan tarihleri arasında Eskişehir, Isparta, Burdur, Kütahya, Uşak ve Konya illeri çocuk evlerinde kalan çocuklarımızın katılımıyla ilimizde gerçekleştirilen çalıştaya Vali Aziz Yıldırım’ın yanı sıra Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü Çocuk Hakları Daire Başkanı Bayram İnce, Vali Yardımcısı Erhan Günay, İhsaniye Kaymakam Vekili Alper Taş, İGM Başkanı Salih Sel, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Alper Sezer, Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Müdür ve Temsilcileri ile çocuk evleri sorumluları katıldılar. Açılış konuşmaları sırasında sırasıyla Türkiye Çocuk Hakları Komitesi Eski Koordinatörü Bilge Feyza Lafçı, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Alper Sezer ve Çocuk Hakları Daire Başkanı Bayram İnce söz alarak Çalıştay hakkında bilgi verdiler.

“Bugünün çocukları kendi haklarını bilen bireylerdir”

Daha sonra kürsüye gelerek böylesine güzel ve anlamlı bir çalışmaya ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduğunu belirterek sözlerine başlayan Vali Aziz Yıldırım; “Değerli İl Müdürümüz güzel çalışmalar yapıyor ve bu çalışmalardan bir tanesinde de hep birlikteyiz. Afyonkarahisar’ımız pek çok toplantıya, organizasyona ev sahipliği yapıyor. Bu programda bunlardan bir tanesidir. Değerli çocuklar bizde bir zamanlar çocuktuk. Burada gördüğünüz bütün büyüklerinizde bir zamanlar çocuktu. Aradan geçen zamanla bugünlere geldik elhamdülillah. Allah herkese, hepimize ve sizlere de çok uzun ömürler ihsan etsin inşallah. Çocuk hakları tabiki çok çok önemli. Bugünün çocukları kendi haklarını bilen, kendi haklarını savunan bireylerdir. Bunlar çünkü yarının büyükleridir. Bugün kendi haklarını bilen ve kendi haklarının farkına varan çocuklarımız, kendi hakkı olduğuna inandığı için toplumdan bir şeyler talep eden çocuklarımız yarın büyüdüklerinde kendilerinden sonra gelen küçüklere de aynı şekilde onların haklarını teslim edeceklerdir, ben bunlara inanıyorum. Büyüdüklerinde yine sahip oldukları hakların yanısıra büyüklerinde sahip olduğu hakların farkına vararak yine toplumdan bunları talep edip bunların kendilerine temin edilmesini isteyebileceklerdir. Pek çok hak var, insan olmaktan, doğmuş olmaktan dolayı, bu dünyaya gelmiş olmaktan dolayı kullanabileceğimiz haklarımız vardır. Öncelikle bunlara sahip olmamız lazımdır. Ama burada çok önemli bir tema var. Çalıştayımız sosyal medya ile alakalı bir tema üzerine kurulmuştur. Toplantımızda aslında bunun üzerinde çok ciddi bir şekilde durmamız gerekiyor. Sosyal medya güzel bir iletişim aracıdır. Ama bunu her şeyden çok önemser ve daha çok kullanmaya kalkarsak, bütün bir zamanımızı alırsa bu defa da bağımlılık haline geliyor. Bağımlılık haline gelen sosyal medya insanlara fayda vermekten çok zararlı olmaya başlıyor. Öyle ise bizde her zararlı şey gibi bunu da mutlaka kontrol altına almalıyız. Bence bizim çocuklarımız sosyal medyadan daha çok faydalanmak yerine birbiriyle yüz yüze ilişki kurmayı daha çok önemsemeliler. Ben kendimizi, kendi yaşadığımız çocukluk çağı bakımından bir anlamda bugünkü çocuklarımızdan daha şanslı görüyorum. Biz daha çok sokaklarda oynadık, arkadaşlarımız oldu, her gittiğimiz yerde arkadaşlarımız vardı. Bugün bile hala pek çoğu ile görüşüyoruz.

“Çocuklar sokağa daha az geliyor”

Bugünün çocuklarının sokağa daha az gelduğunu belirten Vali Yıldırım, “Sokak derken bunu olumsuz anlamda kullandığım zannedilmesin. Ama sokağa çıkıp oynamak, arkadaşları ile bazen de ufak tefek kavgalar etmek bile belki de sosyal medyanın kendilerine sağlayacak olduğundan çok daha fazla faydalıdır diye düşünüyorum çocukların gelişimiz için. Biz çocuklarımızı, paylaşmayı öğrenen hakikaten eli ile tuttuğu bir şeyi öğrenen, zamanını paylaşmayı, imkânlarını paylaşmayı öğrenen insanlar olarak yetiştirmek mecburiyetindeyiz. Bizim çocuklarımız bunun için bizimle irtibat kurmalı ve aslında bizden bunları talep etmeliler. Biz daha fazla çocukla daha fazla beraber olmalıyız. İnsanlarla birlikte olacağımız ortamları bize oluşturun diye bunları aslında savunulması lazım ve ben bunları çok daha fazla önemsiyorum. Tabiki sosyal medya, akıllı cihazlar, bilgisayar, internet, telefon vs. bugünün gerçeğidir. Bundan kaçmakta mümkün değil. Ama bunları mutlaka kontrol altında tutmamız lazım. Kontrol altında tutulan bu güç ciddi anlamda bizlere fayda verecektir ve ancak bundan da uzak kalamayız. Çünkü ufacık bir aletle dünyanın her tarafını dolaşıp, her tarafından haber almak ve belki yakınlarımızdan, sevdiklerimizden, merak ettiklerimizden, uzun süredir görmediklerimizden haber alabilmek için bu cihazları kullanıyoruz ve tabii ki buda önemli bir şeydir. Ama bunu günümüzün her anını dolduran bir şekle de getirmemiz gerekiyor. Bu aslına bakarsanız sadece çocuklarımız için değil, gençlerimiz içinde büyüklerimiz içinde bizler ve kendimiz içinde herkes içinde geçerli bir durumdur. Mutlaka bundan uzak kalmadan ama kontrol altında tutarak kullanmakta fayda var diye düşünüyorum. Katılımlarınızdan dolayı tekrar hepinize çok teşekkür ediyorum ve sizleri ilimizde görmekten duyduğum memnuniyeti de bir defa daha ifade etmek istiyorum” dedi. ‘Dijital Medya Bağımlığı’ ve ‘Küresel Isınma’ konulu Çalıştayın, Vali Aziz Yıldırım’ın katıldığı bölüm Afyonkarahisar Çocuk Evlerine kalan çocuklarımızın sema gösterisiyle sona erdi. Program sonrasında çocuklarla yakından ilgilenen Vali Aziz Yıldırım, çocuklarla sohbet etti. Misafir çocuklarımız ve beraberindeki görevlilerimiz Afyonkarahisar’da olmaktan çok memnun olduklarını ve yine böyle bir organizasyonda tekrar Afyonkarahisar’a gelmeyi çok istediklerini belirttiler. Vali Aziz Yıldırım ve diğer protokol üyeleri programın sonunda günün anısına çocuklarla hatıra fotoğrafı çektirdiler. >>Hayati Kanat

Kaynak: (AHG) - Afyon Hisar Gazetesi Editör: Afyon Kent Haber
 
Etiketler: Dijital, Medya, Bağımlığı’, ve, ‘Küresel, Isınma’,
Haber Videosu
Yorumlar
Diğer Haberler
ŞUHUT FATİH İLKOKULU PETTE OYUNCAK ETKİNLİĞİ
23 Nisan'da Ceylin Merkez İlçe Başkan Oldu
AFYONKARAHİSAR GENÇLİK MERKEZİ ÖĞRENCİLERLE BULUŞTU !
AFYON GENÇLİK MERKEZİ YAVUZ SELİM İLKOKULUNDAKİ ÖĞRENCİLER İLE BULUŞTU
Anaokulu Malzemeleri ve Jimnastik Topu Ürünleri | www.tamamanne.com.tr
Afyon Ayşegül Arsoy okulunda mantı keyfi !!
Sınıfta yere yığıldı !! Dili boğazına kaçan öğrenci öldü
Çocuklar Gönüllerince Eğlendi
Şirin Çocuk Odası Aksesuarları
Dinar'da Çocukların günüydü
MİNİK ÖĞRENCİLERİN SALEP KEYFİ
Bebek Battaniyesi Seçimi Bebeğinizin Soğuklardan Korunmasına Yardımcı Olur
MİNİKLER PEYGAMBER EFENDİMİZİ ANDILAR
ANAOKULU SEÇERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?
BAŞKAN BURHANETTİN ÇOBAN MİNİK ÖĞRENCİLERİ KABUL ETTİ
Çocuk Giyim İçin En Yeni Modeller
9 Ekim Dünya Posta Günü
Minik Öğrencilerden Hayvan Barınağına Ziyaret
Bebekler için Hediye Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Bebek Sepeti Modelleri ve Fiyatları | www.nildabebek.com.tr
Minik Eylül'den üzücü haber geldi
En Temel İhtiyacımız İslam Kardeşliği
Dinar’da muhteşem bir bale gösterisi sahnelendi
“Ailemin ve Ülkemin Trafik Polisiyim Projesi
Yapmayın Çocuklar !! Sandıklı'da Tedirginlik
Şuhut'ta “Yetimler Günü” etkinliği düzenlendi
Başkan Çoban; 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı mesajı yayınladı
MİNİK ÖĞRENCİLER ZAFER KENT ORMANI’NA GİTTİLER
Kampanyanın ünü il sınırlarını aştı
Mehmetçikten Videolu cevap
Mektebim öğrencilerin Afyon Hisar Gazetesine ziyaret
Otistik Çocuklar Yardımlaşma Derneğinden Çoban’a ziyaret
Ulusal Gazeteler
İddaa Canlı Skor
Yazarlar
Bizim Gazete
Anketler
Afyonkarahisar'da yaşamaktan mutlu musunuz?
Özlü Sözler
Aşk davaya benzer, cefa çekmek de şahide: Şahidin yoksa davayı kazanamazsın ki !


Mevlana
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Arşiv
Modül 1

sanalbasin.com üyesidir

Haber Yazılımı