Haber Detayı
24 Ekim 2017 - Salı 21:59
 
ByLock’a sanığına 9 yıl hapis verildi
Afyonkarahisar’da görülen Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) davalarında 2’si tutuksuz 8 sanık hakim karşısına çıkarken, tutuksuz sanıklardan biri 9 yıl hapis cezasına çarptırılarak tutuklanıp cezaevine gönderildi.
ASAYİŞ Haberi


FETÖ davalarına Afyonkarahisar 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmalar ile devam edildi. Silahlı terör örgütü üyeliği suçlaması ile hakim karşısına çıkan sanıklardan F.G.B., isimli şahıs beraat etti. Tutuklu sanıklardan Bektaş Bulut, Yücel Kırma SEGBİS üzerinden yargılandı. Yapıya bağlı şirketlerin muhasebelerinde çalışmaktan yargılanan sanıklar, tanık beyanlarını ve suçlamaları kabul etmediler. Bulut ve Kırmanı’nın duruşmaları 9 Kasım 2017’i tarihine ertelenerek, tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.

Tutuklu olarak yargılanan bir başka sanık Leyla Mart ise duruşmaya SEGBİS üzerinden bağlandı. Etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanan Mart, yapı ile ilgili bildiği her şeyi anlattığını ifade etti. Bildiği her şeyi anlattığını dile getiren Mart, tahliyesini istedi. Mahkeme heyeti Mart’a 1 yıl 10 ay 15 gün ceza verilmesine, hükmün geriye bırakılmasına ve tahliyesine karar verdi.

 

5 yıl hapis cezası verilerek tahliye edildi

Ayrıca görülen diğer davalarda ise Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen Abdullah Selvi’nün duruşması 15 Ocak 2018 tarihine ertelendi. Sevgi Tokdemir’in görülen davasında ise sanık Tokdemir suçlamaları kabul etmeyerek 22 Aralık 2017’ye ertelendi. Tutuklu olarak yargılanan Hakan T., ise etkin pişmanlık hükümlerinden yararlandı. Bildiği tüm hususları tek tek anlattığını belirten Tehnel’e mahkeme heyeti 5 yıl hapis ceza vererek, tahliyesine karar verdi.

Polis memuru iken KHK ile meslekten ihraç edilen tutuklu sanık Furkan Enes Erciyas’ın ByLock analiz raporları ve değerlendirme tespit tutanağı mahkeme başkanı tarafından okundu. ByLock’u Muş’ta ilk defa 2014 yılında 7 ay süre ile bağlandığı analiz raporlarında ortaya çıkan Erciyas, ByLock’a 197 defa giriş yaptığı da mahkeme başkanı tarafından açıklandı. Erciyas, savunmasının ardından mahkeme başkanı duruşmayı 9 Kasım 2017 tarihine erteledi.

 

“276 defa ByLock’a giriş yaptığı tespit edildi”

Yapıya bağlı yurtta yurt müdürü olarak görev yapmak suçlarından yargılanan tutuklu sanık Kader Üstündağ SEGBİS üzerinden bağlandığı duruşmada mahkeme heyeti karşısında savunma yaptı. Diğer sanıklar gibi Kader Üstündağ’ın da ByLock analiz raporları mahkeme başkanı tarafından okundu. 16 ay süre ile ByLock kullandığı tespit edilen toplamda 276 kez ByLock’a giriş yapan Üstündağ’ın Afyonkarahisar, Denizli, Isparta, Erzurum ve Erzincan illerinde de kullandığı öğrenildi. Üstündağ, hiçbir suçlamayı kabul etmediğini ve kağıt üzerinde yurt müdürü olduğunu dile getirdi. Duruşmada savunmasını yapan Üstündağ’a mahkeme heyeti tarafından 9 yıl hapis cezası verildi.

Öte yandan, tutuksuz olarak yargılanan Nurettin Akşen ise yurt dışı ziyareti yapmak, Bank Asya’ya talimat üzerine para yatırma ve örgütün otel toplantılarına katıldığı iddialara ile 9 yıl hapis cezası ile cezalandırılmasına ve tutuklanmasına karar verildi.

Duruşmalara gün boyu devam edildi.

Kaynak: (AHG) - Afyon Hisar Gazetesi Editör: Afyon Kent Haber
 
Etiketler: ByLock’a, sanığına, 9, yıl, hapis, verildi,
Haber Videosu
Yorumlar
İddaa Canlı Skor
Bizim Gazete
Özlü Sözler
Kendine yapılmasını istemediğini sen de başkasına yapma.


Konfüçyus
Anketler
Afyon'a Raylı sitem yapılmalı mı ?
Anketler
Afjet Afyonspor Ptt ligine çıkarmı ?
Arşiv
Haber Yazılımı