Haber Detayı
03 Nisan 2016 - Pazar 20:41
 
BURHANETTİN ÇOBAN : ESERLERİMİZLE ELEŞTİRİLİYORUZ
Muhalefetin yönelttiği eleştirilerin demokratik nezaket içerisinde olduğunun altını çizen Başkan Çoban, eleştirilerin ‘neden yapmadınız’ şeklinde değil, yapılan eserler üzerinden olmasının Afyonkarahisar’ın gelişimi adına çalıştıklarının bir göstergesi olduğunu söyledi.
GÜNDEM Haberi


YAPMADIKLARIMIZLA DEĞİL, ESERLERİMİZLE ELEŞTİRİLİYORUZ

           Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, 2015 yılı faaliyet raporunun görüşüldüğü Nisan ayı Belediye Meclis toplantısında önemli açıklamalarda bulundu.

TEK TEK YANITLADI

              Geride bıraktığı yedi yılda Afyonkarahisar'ın geleceğine damga vuran yatırım ve hizmetlere imza attıklarını kaydeden Başkan Burhanettin Çoban muhalefetin eleştirilerine tek tek yanıt verdi. Demokratik nezaket içerisinde yapılan eleştirilerde bir noktaya dikkat çeken Başkan Çoban; Yapılan eleştiriler ‘neden yapmadınız’ şeklinde değil, yaptığımız eserler üzerinden oluyor. Tabi bu durum Afyonkarahisar’ın gelişimi adına çalıştıklarının göstergesi olduğunu söyledi.

             Özellikle şehir içi trafiği, Kapalı Pazaryeri, Karayolları Parkı, Cumhuriyet Meydanı Projesi, Kentsel Dönüşüm,  yol ve kaldırım çalışmaları üzerinden gelen eleştirileri yanıt veren Başkan Burhanettin Çoban, “Elbette muhalefet bizim eksiklerimizi söyleyecek, tavsiyelerini bildirecek bizlerde eksiklerimizi bu şekilde düzeltme fırsatı bulacağız. Ya da muhalefete fazla söz hakkı bırakmamak için kendimize daha fazla çeki düzen vereceğiz. Bundan dolayı mutluyum teşekkürlerimi ifade etmek istiyorum” şeklinde konuştu.

“TRAFİK SORUNUNDAN ÇOK, KURALLARA UYMAMA SORUNU VAR”

              Afyonkarahisar’da trafik sorunundan çok, kurallara uymama gibi bir sorun olduğunu söyleyen Başkan Burhanettin Çoban; bitişik nizam 7 kat imarı hiçbir yerde izin vermediklerini ifade etti. Başkan Çoban;  “İşimiz gereği, özel yaşamımız gereği birçok ili, birçok büyük şehri ziyaret etme fırsatı buluyoruz. Bu illerimiz de de bir yerden bir başka yere gitmek en az bir saati buluyor. Mezarlığın önünde bir kavşak yapıyoruz. 6-7 aydır devam ediyor. Burada bile insanlar 3 dakika dahi beklemeye sabır gösteremiyor.  Şehir içerisinde Milli Birlik, Bankalar, Ambaryolu, Kurtuluş Caddesi’nin bazı yerlerinde tıkanmalar olduğu bir gerçek. Milli Birlik Caddesi’nde, Bankalar Caddesi’nde, Ambaryolun da  ne yapabilirim, lütfen biri söylesin….  Ama ben bir şeyle övünüyorum; Allah’a hamd olsun hiçbir imar çalışmamızda bitişik nizam 7 kat imar hiçbir yere yapmadık, hiçbir yere bu şekilde izin vermedik.  Biz şehri böyle bulduk. Ama ben biliyorum ki, şehrimiz artık cazibe merkezine taşınıyor. Ve oralarda ne otopark sorunumuz var, ne de trafik sorunumuz var. Şehir merkezindeki bu sorunu da elbette dile getirilecek.Emek Otopark ilk yarım saat ücretsiz, vatandaş emek otoparka girmek yerine otoparkın yanına ikinci sıra aracını park ediyor. Ben sorun yok demiyorum ancak, bu ilde trafik sorunu mu var, kurallara uyma sorunumu… Takdiri size bırakıyorum

 HANIMLAR LOKALİNİN İŞLEYİŞİNDE SIKINTI YOK

         Hanımlar Lokalin binasındaki bozulmalara yönelik eleştiriyi de yanıtlayan Başkan Burhanettin Çoban;  bir kez yağmur suyu basan Hanımlar Lokali’nin işleyişinde herhangi bir sıkıntı olmadığını söyledi. Başkan Çoban;  “Allah’a hamd olsun bana ve arkadaşlarıma ki; bizler ‘şunu yapmadınız’ diye eleştirilmiyoruz. Yaptığımız eserlerin üzerinden eleştiri alıyoruz. Burada hanımlarımız için neden bir lokal yapılmadı? Şeklinde bir eleştiri gelmediği gibi yapılan eserin üzerinden bir eleştiri gelmesi bence  bu bizim de bir şeyler yaptığımızın göstergesi….  Hanımlar Lokali’ne ait binadaki bozulmalara gelirsek; ihale kanunlarımız en düşük teklif verene işi vermekle bizi zorunlu tutuyor. Aslında bu böyle olması gerekiyor. İhale şartnamesinde de örnek verecek olursak bir binanın pencereleri, kapısı, çatısı şu veya bu marka olacak şeklinde bir zorunluluk getiremiyoruz. İsteyebildiğimiz tek şey malzemelerin TSE belgesine sahip olması…  Ancak Hanımlar Lokali 2014 Şubat ayında açıldı, 2,5 yıla yaklaştı.  Bir defa yağmur suyu bastı. Bunun dışında hiçbir şekilde bir arıza meydana gelmedi. İşleyişinde bir sıkıntı yok. Ancak arkadaşlarımız dikkatli olsunlar…” dedi.

 SEMT PAZARLARININ HEPSİNİN ÜSTÜNÜ KAPATACAĞIZ

            Kapalı Pazaryerinin iki kez açıldığına yönelik eleştiriyi reddettiğini ifade eden Başkan Çoban, pazaryerinin deneme amaçlı olarak bir kez açıldığını bunun da bir açılış töreni olmadığını söyledi. Başkan Çoban birçok eserin açılışını dahi yapmadıklarını kaydederek tamamlanan eserler için tek tek değil, toplu açılış törenleri düzenlediklerini hatırlattı.  Kapalı Pazaryerini asla başka bir amaçla kullanmayacaklarını ifade eden Başkan Burhanettin Çoban; “Pazaryerimizi başka hiçbir amaçlı kullanmayacağız, Orası pazaryeridir. Ayrıca biç tüm pazaryerlerinin üstünü kapalı hale getiriyoruz.  Sadece Fatih Pazaryerine harcanan para, 2,5 milyon liradır. Muhtemelen bu sene ihalesini yapacağımız Esentepe, Ataköy Pazaryerimiz 5 milyon liraya maliyeti var.  Uydukent’i kapatacağız, Karşıyaka Pazarını bitirdik, Harbiş- Ataköy ihale aşamasına geldi. Çavuşbaş’a yine 9 bin metrekare üstü kapalı bir pazaryeri yapacağız. Bunların hepsini dönemimiz içerisinde yapacağız. Karayolları Parkı projesi hakkında da bilgi veren Başkan Çoban,  Karayolları arazisi karşılığında depo inşaatını tamamladıklarını söyledi. Projenin hazır olduğunu dile getiren Başkan Çoban; ihale aşamasında olduklarını kaydetti. Karayollarından yer teslimini beklediklerini ifade eden Başkan Çoban, 21 bin metrekare alan üzerinde yapılacak Karayolları Parkına bu yıl içerisinde başlamayı hedeflediklerini söyledi.

ALT YAPIYI BİTİRMEDEN ÜST YAPIYA GEÇMEDİK

        Erenler Mahallesindeki yolların durumuna ilişkin eleştirileri de dinleyen Başkan Çoban; öğrenci yurtlarının önündeki tüm yolların geçen yıl sıcak asfaltla kaplandığını ancak bölgedeki sürekli inşaat çalışmalarından dolayı yolların bozulduğunu ifade etti. 

        Girdiği mahallelerde alt yapıyı bitirmeden, üst yapıya asla geçmediklerini ifade eden Başkan Çoban; yapılaşması yıllar öncesine dayanan birçok mahalleyi hizmetle tanıştırdık. Alt ve üst yapı seferberliğinde ilk kez mahalle bazında çalışmalar yaptık. Alt ve üst yapısı yenilenen mahalle sayısı geçen dönem 67'ye ulaştı. Afyonkarahisar'ın en büyük ve en güzide mahallelerinden olan ancak bugüne kadar yüzde 70'nde kaldırım dahi olmayan  Cumhuriyet Mahallesi'nin de alt ve üst yapısı  bu dönemde yenilendi.  Çalışmalar yıllar itibariyle diğer mahallelerde de sürdü. 50-60 yıllık geçmişe sahip mahallelerimizden olan Uydukent, Sahipata, Veysel Karani, Hoca Ahmet Yesevi’nin yollarının yüzde 80’İ topraktı. Cumhuriyet tarihi boyunca Selçuklu ve Eşrefpaşa Mahallelerinde Afyon’un en büyük yağmur suyu inşaatını yaptık. Bu yatırımımız 6,5 milyon lirayı buldu. Bırakınız 6,5 milyon lirayı bu belediye kredi almaksızın 650 bin liralık bir yağmur suyu yapmamıştır, yapamamıştır.” dedi.  

DUMLUPINAR MAHALLESİ'NİN YÜZDE 80'NİN KALDIRIMLARI TOPRAKTI

      Kaldırım ve yol çalışmalarına ilişkin bir anısını da Meclis Üyeleriyle paylaşan Başkan Çoban; “Sahipata Mahallesi'nden bir vatandaşımız su ile ilgili bir problemi için makamıma geldi. Bana 'Sayın Başkanım Belediye Başkanları zaten hep zengin mahallelerine bakar, bizim mahallelerin yol ve kaldırımına bakmaz, ilgilenmez. Sende öyle yaparsın" dedi. Bende kendisine "daha yeni Belediye Başkanı oldum, inşallah seni mahcup edeceğim. Zengin mahalleleri derken kastettiğin Cumhuriyet Mahallesi mi? Dumlupınar Mahallesi mi? Yoksa Dervişpaşa Mahallesi mi? " dedim. 'Evet' dedi. Şoförümü çağırdım ve misafirimi söz konusu mahalleleri gezdirmesini söyledim.  Mahalleleri şoförümle birlikte dolaşan misafirim dönüşte; 'Sayın Başkanım, haklıymışsın, zengin mahallelerde biraz yol var ama kaldırım diye bir şey yok" dedi. Zengin mahalle olarak bilinen Dumlupınar Mahallesi'nin yüzde 80'nin kaldırımları topraktı. Cumhuriyet Mahallesinde hiçbir şey yok. Dervişpaşa Mahallesinin bir kısmı asfalttan yapılmıştı. Böyle bir Afyonkarahisar teslim aldık.” dedi.

BAYRAKTEPE TAMAM, SIRA KOCATEPE’DE

         Hoparlör sisteminden kendisinin de de rahatsız olduğunu ifade eden Başkan Çoban; özellikle 50 yaş üzeri insanların cenaze duyurularını almak için yoğun bir şekilde kendisinden hoparlör talebinde bulunduğunu ifade etti.  Meclis Üyelerine, Bayraktepe Mezarlığını gezip görmeleri tavsiyesinde bulunan Başkan Burhanettin Çoban, "Bayraktepe Mezarlığında çok ciddi bir düzenleme yaptık. İstinat duvarları yapıldı. Yolları topraktı, asfaltlandı. En kötüsü su yoktu, şimdi her köşesinde su akar hale geldi" dedi. Bu yıl içerisinde ise Kocatepe Mezarlığını düzenleyip yenileyeceklerini ifade eden Başkan Çoban, "sırada Kocatepe Mezarlığı var, yeni parke fabrikamızın bitmesini bekliyoruz. Kocatepe Mezarlığı Bağdat Caddesi gibi olacak.” diye konuştu.

7 YILDA 183 ADET ARAÇ VE İŞ MAKİNASI ALDIK

       Afyon’da ilk kez Kentsel Dönüşümü bu yönetimin başlattığını hatırlatan Başkan Çoban; “ Bundan da gurur duyuyoruz. Ataköy Kavşağındaki Sosyal Konutlarda vatandaşımız 60 metrekareden 120 metrekare konut sahibi oldu. İnşallah Mısri ve Örenbağ Mahallelerinde de bunu bitireceğiz” diye konuştu.    Belediye’yi ticari işletme gibi yönetmeye çalıştığını ifade eden Başkan Çoban; “Elimden geldiğince Belediye’yi ticari işletme gibi yönetmeye çalışıyorum. İşimize geldiğinde araç ve iş makinası alıyoruz, işimize geldiğinde kiralıyoruz. Bazen kiralamak satın almaktan çok daha güzel. 2009 şartlarında Belediye ve Yüntaş da ki araç sayısı 143 adetti. Biz 143 aracın 64 tanesini hurdaya verdik. Ya da hurda olmuş bakamayacak hale gelmişiz, belde belediyelere hediye ettik.  7 yılda 183 adet araç ve iş makinası almışız” diye konuştu. Cumhuriyet Meydanı uygulama projesinin son şeklini aldığını söyleyen Başkan Çoban;  projenin bu sene muhtemelen başlayacağını çalışma sırasında trafiğin etkilenmeyeceğini ve kısa zamanda bitirilmesi temennisinde bulundu.

Kaynak: Editör: Afyon Kent Haber
 
Etiketler: BURHANETTİN, ÇOBAN, :, ESERLERİMİZLE, ELEŞTİRİLİYORUZ, ,
Haber Videosu
Yorumlar
Bizim Gazete
Yazarlar
2.Lig Beyaz Grup
Afyon Nöbetçi Eczaneler
Afyonkarahisar Merkez Nöbetçi Eczaneleri
Özlü Sözler
Hamı pişiremezsen bari, pişmişi ham etme…


Hacı Bektaşı Veli
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Sivasspor
37
0
2
4
11
17
2
İstanbul Başakşehir
33
0
2
6
9
17
3
Trabzonspor
32
0
3
5
9
17
4
Fenerbahçe
31
0
4
4
9
17
5
Beşiktaş
30
0
5
3
9
17
6
Alanyaspor
29
0
4
5
8
17
7
Galatasaray
27
0
4
6
7
17
8
Yeni Malatyaspor
24
0
5
6
6
17
9
Gaziantep FK
24
0
5
6
6
17
10
Göztepe
23
0
6
5
6
17
11
Denizlispor
22
0
7
4
6
17
12
Çaykur Rizespor
20
0
9
2
6
17
13
Gençlerbirliği
18
0
7
6
4
17
14
Konyaspor
18
0
8
6
4
18
15
Kasımpaşa
15
0
10
3
4
17
16
Antalyaspor
14
0
9
5
3
17
17
MKE Ankaragücü
12
0
10
6
2
18
18
Kayserispor
10
0
11
4
2
17
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Arşiv
Haber Yazılımı