Haber Detayı
17 Eylül 2017 - Pazar 11:57
 
”BİR DÜĞÜNDEN DİĞERİNE GİDER GİBİ...
KADİM DOST YAHYA PEKTAŞ'IN KALEMİNDEN “OSMAN NURİ ODUNCU”
SİVİL TOPLUM Haberi


”BİR DÜĞÜNDEN DİĞERİNE GİDER GİBİ...

              Bolvadinliler Dayanışma Vakfı (BOLDAV) Kurucular Kurulu Üyesi Osman Nuri ODUNCU; 30 Ağustos 2017 Çarşamba günü Hakk’a yürüdü. Zaferlerle dolu Ağustos ayının sonunda, bir bayramdan diğerine gider gibi, bir düğünden diğerine gider gibi yürüdü ve ebediyete intikal etti. Mevlana Celalettin Rumi Hazretleri ölüm gününü şeb-i arus (düğün gecesi) olarak tanımlamamış mıydı? O’nun dediği gibi yürüdü. Mekanı Cennet olsun. Rabbim merhametiyle muamele etsin.

          

            Osman kardeşimle elli yılı aşkın bir süre beraber olduk. 1962 yılında Akçeşme İlkokulu 4.sınıfta başlayan arkadaşlığımız, lise yılarına kadar devam etti. Rahmetli babasının görevi gereği  Çay ve Nazilli’de bulunması nedeniyle birkaç yıl ayrı kalsak da, kader; 1970 yılında Ankara’da tekrar bir araya getirdi. Üniversite yıllarındaki arkadaşlığımız 1975 yılında akrabalıkla perçinlendi. Artık hem arkadaşımız, hem de eniştemiz olmuştu. Babalarımız da bizim mezun olduğumuz ilkokulda sınıf arkadaşı idi ve dostlukları ömürlerinin sonuna kadar devam etmişti. Hayatlarının son demlerinde Ankara’da bizim fakirhanede  onları bir araya getirmek kısmet oldu. Sanki geçen yıl ilkokulda okumuşlar gibi, sınıf arkadaşlarını tek tek sayıyorlar, belirgin özelliklerini anlatıyorlardı. Rahmetli Hafız Veysel Amca’nın hafızasının çok güçlü olduğunu biliyorduk ama ”aynelyakin” sahit olmuştuk. Sağ olsun Mehmet ODUNCU kardeşim, onların birlikteliklerini onlardan habersiz küçük bir video kaydı haline getirmişti. Demek ki, arkadaşlık ve dostluk da miras kalabiliyormuş.

 

            Üniversite yıllarımızın; milli kültürü tanıma, özümseme, yaşama ve yaşatma şuuru kazanmamıza katkısı büyük oldu. Hemen hemen her hafta sonu “milli görüş” eksenli kültür etkinlikleri başta olmak üzere, mili ve yerli STK’ların her türlü konferans, panel ve toplantılarına katılırdık. Bu arada Ankara’da bize rehberlik ve önderlik eden İbrahim Ulvi YAVUZ ve İhsan KELEKÇİ ağabeylerimizi anmadan geçemiyorum. İlkokuldan beri birlikte olduğumuz ve Ankara’da yüksek öğrenim gördüğümüz bazı arkadaşlarımızla da bazı hafta sonlarında Ömer Nasuhi Bilmen Hoca’nın Büyük İslam İlmihalinden dersler yapıyorduk. Vakit namazlarımızı cemaatle Osman kardeşimin imametliğinde kılıyorduk. Biz biraz da O‘na “sen hem Hoca çocuğusun, hem de tecvit, kıraat yönüyle bizden ilerdesin” deyip O’nu imamete geçiriyorduk. Allah rahmet etsin, hiç bizleri kırdığına şahit olmadık.

 

 Rahmetli Osman hafta içlerinde uygun zamanlarında, bürokraside ve siyasette önemli görevlerde bulunan Bolvadinli büyüklerimizi ziyaret eder, hafta sonları bize onlardan haber getirirdi. Bu isimlerin başında rahmetli Muammer TURAN, Hamdi HAMAMCIOĞLU ve Allah sağlıklı uzun ömürler versin Asım YILMAZ ağabeylerimizi hatırlıyorum. Rahmetli çok sosyal, sempatik ve uyumlu idi. Büyük küçük herkesle rahat diyalog kurar, ilişkilerini geliştirirdi.

 

Üniversite hayatı sonunda rahmetli, TKİ’ne müfettiş oldu, ben de Türkiye Petrolleri’nde çalışmaya başladım. Birlikteliğimiz katlanarak devam ediyordu. Hafta sonları yaptığımız ev ziyaretleri bazen yatılı haline geliyor, çocuk-çoluk cümbür cemaat sohbet ediyorduk.

 

1987 yılında BOLDAV’ın kuruluşuna ilk harcı koyan ve vakfın kuruluş çalışmalarını yürüten komitenin içinde yer aldı. A.Vahap ERKAN, İbrahim Ulvi YAVUZ, İbrahim BİRLER ve İbrahim KOCA ile birlikte yoğun mesai harcadı. Bu komitenin sözcülüğünü yaptı. 11 Nisan 1987 tarihinde Tarım Kredi Kooperatifleri salonunda Bolvadin’den ve Ankara’da geniş katılımla yapılan büyük toplantıya katılan hemşerilerimize “nasıl organize bir güç haline geliriz?” konusunda, alt komitenin çalışmaları hakkında bilgi verdi ve Vakıf kurulması yönündeki çalışmaların temelini attı. Bu katkısı rahmet-i rahmana kavuşana kadar devam etti. İki dönem yaklaşık dört yıl Vakıf Başkanlığı yaptı. Başta BOLTUR olmak üzere Vakıf sorunlarının çözümünde üstün gayret gösterdi.

 

On bin yıllık tarihi geçmişiyle, farklı uygarlıkları yaşamış ve yaşatmış olan “Kadim Şehrimiz Bolvadin’e” ve Bolvadinliye hizmet etmek amacıyla kurulan; ekonomik, sosyal ve kültürel yönden kalkınmamızı sağlamak için, imkanları ölçüsünde eğitim ve kültür hizmetlerini ön planda tutarak bu günlere gelen BOLDAV’a, ömrünün sonuna kadar hizmet ve destek veren rahmetli Osman Nuri ODUNCU kardeşimi zaman zaman karamsarlığa götüren konular da oluyordu. Özellikle bazı insanlarımızın vefasızlığı ve kadir-kıymet bilmezliği O’nu çok üzerdi. Teselli etmek ve moralini düzeltmek için yoğun gayret sarf ederdik. ”İyilik et denize at, balık bilmezse Halik bilir” atasözünü sık sık tekrar ederdik. Görevimizin memleketimize ve insanımıza hizmet olduğunu, bunun için kimseden maddi ve manevi bir beklenti içinde olmadığımızı izah etsek de, ”marifet iltifata tabidir” diye bize karşılık verirdi. Allah ondan razı olsun.

 

Bulunduğu resmi görevleri itibariyle de hep sıkıntılı ve buhranlı dönemlerde büyük sorumluluklar üstlendi. Özellikle 1998 yılından itibaren yaptığı Başbakanlık Teftiş Kurulu Başkanlığı görevi ve TMSF Yönetim Kurulu Üyeliği ve Başkan Yardımcılığı görevlerinde, başta “Susurluk” olmak üzere baş ağrıtan ülke sorunlarının çözümü için epey uğraştı, yoğun çalışmalar yaptı ve raporlar hazırladı. Başbakan ve Bakanlarla bire bir görev yaptı, önemli çalışmalara imza attı. Vefasızlık ve kadir-kıymet bilmezlik hastalığını bürokraside de fazlaca hti. Ama O, görevini hakkıyla yapmanın ve kendisinden bekleneni eksiksiz yerine getirmenin huzuru içinde 2008 yılında Başbakanlık Müşavirliğine atandı.

 

Bire bir yaşadığım bir olayı anlatmadan geçemeyeceğim. Osman kardeşimin ve benim BOLDAV Yönetim Kurulu toplantısına katılmak üzere Ankara’dan Bolvadin’e gitmek üzere yaptığımız bir otobüs seyahatinde verdiğimiz mola yerinde, rahmetli Muammer TURAN ağabeyle karşılaştık. Hal hatır sorup saygılarımızı sunduğumuzu sanıyordum ki, Muammer Ağabey’in Osman’a sitemini işittim. ”Niye uzak duruyorsun Osmancığım, başörtü konusunda ret oyu verdik diye bana kızma, öyle davranmam gerekiyordu” diyordu. Ben çok şaşırmıştım. Kocaman Uyuşmazlık Mahkemesi Başkanı ve Anayasa Mahkemesi Üyesi bir ağabeyimiz adeta Osman’dan özür diliyordu. Osman “hayırlısı olsun” diye olayı geçiştirmeye çalıştı. Sonradan öğrendim ki, rahmetli Osman başörtüsü kararı verilmeden önce rahmetli Muammer Ağabeyi ziyaret etmiş ve başörtüsü yasağının kalkması yönündeki düşünce ve kanaatlerini paylaşarak Muammer ağabeyden üstü kapalı da olsa yardım istemiş. Ama Muammer Ağabey bildiğini okumuştu. Şimdi ikisi de gerçek alemde Allah her ikisine de rahmet etsin.

 

Bolvadinimizin yetiştirdiği çok nadir insanlar arasında yer alan Osman kardeşimizi tekrar rahmet ve minnetle anıyor, bu yazıyı okuyanların aziz ruhuna ithafen bir Fatiha üç ihlas okumalarını istirham ediyorum.

 

            Yahya PEKTAŞ

BOLDAV Kurucular Kurulu Üyesi

Kaynak: Editör: Afyon Kent Haber
 
Etiketler: ”BİR, DÜĞÜNDEN, DİĞERİNE, GİDER, GİBİ...,
Haber Videosu
Yorumlar
Diğer Haberler
EİB Yönetim Kurulu üyeleri 11 dilde dünya ile iletişim kuruyor
AFYON İHH ÇOCUKLARI SEVİNDİRDİ
Gecek Termal Anonim Şirketi’nin Olağan Genel Kurulu gerçekleştirildi
GİRİŞİMCİLİK MÜLAKATLARI YAPILDI
Bolvadinliler Dayanışma Vakfı Kadir Gecesini kutladı
Kumartaşlı ; Terörün bitirilmesini istiyoruz
GURUR DUYUYORUZ !!! ATSO’NUN PROJESİ DÜNYA GAZETESİ’NDE
Afyonkarahisar İnternet Habercileri Derneği yemekte buluştu
Türkiye Yardım Sevenler Derneği Dernek üyeleri ve bağışçılarıyla iftarda bir araya geldi
“BAYRAĞIMIN ALTINDA NE VAR? PROJESİ
116 ŞEHİT AİLEMİZ TOKİ’DEN EV SAHİBİ OLDU
MUHARREM GÜNAY, ATSO’YU ZİYARET ETTİ
Afyon Sebzeciler Odası ve Hayrat Vakfından İl Başkanı Sezen'e ziyaret
“İLK ENGELDE ROTAMIZI DEĞİŞTİRMEYECEĞİZ”
Afyon MÜSİAD büyümeye devam ediyor
MÜSİAD GENEL BAŞKANINDAN ATSO’YA ZİYARET
ATSO’DA ARABULUCULUK SEMİNERİ DÜZENLENDİ
AFYONKARAHİSAR GENÇLİK MERKEZİ KUDUS'Ü ANLATIYOR
Yurdunuseven sivil toplum örgütlerini ziyaret etti
BOLDAV'DAN KINAMA MESAJI
Kumartaşlı'ya Hocalar ve İscehisar’dan tebrik ziyareti
Afyonkarahisar İş Kadınları Yine Farkındalığa İmza Atacak
ÖZUTKU VE HANCIOĞLU’NDAN “HAYIRLI OLSUN” ZİYARETİ
SERTESER, A HABER’DE AFYON’UN MERMER İHRACATINI DEĞERLENDİRDİ
KUMARTAŞLI'YA DESTEK ÇIĞ GİBİ
Devlet Demiryolları’ndan ATSO’ya ziyaret
“Bağımlılıklar tedavi edilebilir”
AFYONKARAHİSAR CUMHURİYETİMİZİN KURULMASINA EV SAHİPLİĞİ YAPTI
ATSO PERSONELİNE AFET BİLİNCİ EĞİTİMİ VERİLDİ
Çiftlik Köyü İlkokulunda boya işleri gerçekleştirildi
HÜSNÜ SERTESER'E ‘HAYIRLI OLSUN’ ZİYARETLERİ SÜRÜYOR
Koçak, “Başkanımızın yanındayız”
İddaa Canlı Skor Check Mozrank
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Anketler
Afyonkarahisar'da yaşamaktan mutlu musunuz?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Galatasaray
75
0
7
3
24
34
2
Fenerbahçe
72
0
4
9
21
34
3
Medipol Başakşehir
72
0
6
6
22
34
4
Beşiktaş
71
0
5
8
21
34
5
Trabzonspor
55
0
9
10
15
34
6
Göztepe
49
0
11
10
13
34
7
Demir Grup Sivasspor
49
0
13
7
14
34
8
Kasımpaşa
46
0
14
7
13
34
9
Kayserispor
44
0
14
8
12
34
10
Evkur Yeni Malatyaspor
43
0
13
10
11
34
11
Teleset Mob. Akhisarspor
42
0
14
9
11
34
12
Aytemiz Alanyaspor
40
0
16
7
11
34
13
Bursaspor
39
0
17
6
11
34
14
Antalyaspor
38
0
16
8
10
34
15
Atiker Konyaspor
36
0
16
9
9
34
16
Osmanlıspor FK
33
0
17
9
8
34
17
Gençlerbirliği
33
0
17
9
8
34
18
Kardemir Karabükspor
12
0
28
3
3
34
Özlü Sözler
Adem suretinde olan herkes adem değildir…


Hacı Bektaşı Veli
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Arşiv
Alexa
Haber Yazılımı

AFYON HABER

AFYONHABER