Haber Detayı
20 Şubat 2018 - Salı 21:54
 
BAŞKAN ÇOBAN’DAN GÜNDEME İLİŞKİN AÇIKLAMALAR
Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, AK Parti Afyonkarahisar 6. Olağan İl Kongresine katılmak üzere ilimize teşrif eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ziyaretine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
BELEDİYELER Haberi


  • AFYON CUMHURBAŞKANIMIZI BAĞRINA BASTI
  • BÜYÜKŞEHİR KONUSU GÜNDEMDEN KALKTI
  • AK PARTİ- MHP İTTİFAKINDA KAZANAN TÜRKİYE’DİR
  • AK PARTİ İL TEŞKİLATINDA YENİLENME
  • AKLA DAHİ GELEMEYEN DEV PROJELERE İMZA ATIYORUZ

 

Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, AK Parti Afyonkarahisar 6. Olağan İl Kongresine katılmak üzere ilimize teşrif eden Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan’ın ziyaretine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Başkan Çoban ayrıca Afyonkarahisar’ın büyükşehir olup olmayacağı,  AK Parti- MHP ittifakı, AK Parti İl Teşkilatında yenilenme ile devam eden ve  biten projelere ilişkin açıklamalarda bulundu.

CUMHURBAŞKANIMIZIN AFYON ZİYARETİ

AK Partimiz ilk defa kuruluş hareketini Afyonkarahisar’dan başlatmıştı. Cumhurbaşkanımızda 2001 yılından bu tarafa AK Parti’yi anlatırken; felsefesini, ilkelerini özetlerken “Biz Afyonkarahisar’dan yola çıkarken” cümlesini sık sık kullanmıştır.  Cumhurbaşkanımız Afyonkarahisarımızı hiç yalnız bırakmıyor.2002 yılından bu tarafa sanıyorum 15 defa, 16 defa gelmiştir. Bu da ilimize vermiş olduğu önemi gösteriyor. Kongremiz güzel bir atmosferde gerçekleşti. Hem salonun içi, hemde salon dışında binlerce vatandaşımız Cumhurbaşkanımızı bağrına bastı. Heyecan doruktaydı. Teşkilatımız, belediyemiz, ilçe belediyelerimiz, belde belediyelerimiz, ilçe başkanlarımız kongre için seferber oldular. Elimizden geldiğince Cumhurbaşkanımızı en güzel şekilde ağırlamaya gayret ettik. Kendisini de konuşmasında Afyonlulara teşekkür etti. “Afyonlu bizi hiç yalnız bırakmadı, daima sevdi, destekledi. 2019 seçimlerinden sonraki süreçte de Afyonkarahisarlılar bu desteğini arttırarak devam ettirecektir” cümlesini kullandı. Kongreden sonra da hem Sayın Valimizi, hemde bizi kendisi için hazırlanan özel odaya davet etti ve bize birer plaket takdim etti. Bizde şehrimize teşrifinden dolayı çok teşekkür ettik.

      Geçenlerde Emine Erdoğan Hanımefendi AK Parti kampı için Afyonkarahisar’a geldiğinde “kaymaklı baklava ve ev yapımı sucuk yapılıyor mu? “ diye sormuştu. Eşim Emine Çoban hanımefendi de bu gelişi bildiği için öncesinden Afyonumuzda yapılmış kaymaklı baklavayı ve ev yapımı sucuğu da kendisine verilmek üzere uçağa teslim etti. Ayrıca Milletvekilimiz Hatice Özkal Hanımefendi ve şehrimizdeki bazı ailelerde el yapımı  Afyonumuza ait yöresel yiyecekleri de kendisine ikram ettiler. Hatırlarsanız, Cumhurbaşkanımız referandum için geldiğinde ilimizde tereyağlı simit yapan bir esnafımıza uğramıştı. Dün yine “o simitçi açık mı, gidebilir miyiz?” diye sordu. Bende “açık efendim salonumuza da yakın fakat o bölgede bizim bir alt geçit inşaatımız var, dolayısıyla oraya gitmek biraz sıkıntılı olabilir” diye cümle kullandım. Cumhurbaşkanımızın Afyon’u unutması mümkün değil, tereyağlı simit yapan yere kadar bizzat kendisi sordu hatta bana birazda takıldı. “Madem orada inşaatın var, niye bana simit hazırlamadın?“  gibi bir cümle de kendisi kullandı. Bende kendisine “Efendim bir daha gelişinizde en güzel şekilde hazırlatayım” diye cevap verdim.

BÜYÜKŞEHİR KONUSU

       Kongreden önce de milletvekilimiz Ali Özkaya vasıtasıyla konudan haberdar olmuştuk. Büyük bir ihtimalle 2019 yerel seçimleri şu anki mevcut sisteme göre yapılacak. İller, ilçeler, beldeler aynı şekilde seçime girecek. Büyükşehir yada Bütünşehir gibi yeni bir düzenleme belki 2024 seçimlerinde gündeme gelebilir” diye bize söylenmişti. Sanıyorum hükümetimiz Milliyetçi Hareket Partisi ile birlikte bu karara varmışlar. Muhtemelen 2019 seçimlerine mevcut sistemle seçimlere girilecek gibi bir sonuç ortaya çıktı. Aksi olsaydı Cumhurbaşkanımız nüfus kriterini gündeme getirmezdi. Çünkü konuşmasında özellikle “750 bini yakalarsanız büyükşehir olursunuz” cümlesini kullandı. Dolayısıyla nüfus 300 bin de olsa, 500 bin de olsa 700 binde olsa artık herkes il ise il, belde ise belde, büyükşehir ise büyükşehir olarak seçime girilecek.  Anlaşılıyor ki bu konu artık gündemden kalkmış.

 

“AK PARTİ- MHP İTTİFAKINDA KAZANAN TÜRKİYE’DİR”

          Türkiye’de milli ve yerli duruş sergileyen iki siyasal partiden birisi Adalet ve Kalkınma Partisi, bir diğeri ise Milliyetçi Hareket Partisi. Aslında tabanlarına baktığımızda her ne kadar 2017 yılına kadar bu iki parti muhalif gibi görünse yada liderleri olsun, tabanları olsun birbirleri aleyhinde açıklamalarda bulunsa bile tabanda birlik ve beraberlik vardı. Yani bugün muhafazakârlık, milliyetçilik,  ülkeyi, vatanı, toprağı sevme, bayrağa sadakat her iki siyasi partinin de vazgeçilmez unsurları. Her iki siyasi partinin bu şekilde ülke meseleleri noktasında da birleşmesi büyük önem taşıyor. Bu noktada 15 Temmuz önemli bir milat oldu. Kimse 15 Temmuz’dan önce, 15 Temmuz gibi bir hain darbe girişiminin Türkiye’de olabileceğini aklına dahi getirmiyordu.  Ama Türkiye’de bu olabilirse demek ki; iç ve dışarıdaki hain odaklara karşı birleşmenin, bir arada olmanın yararını her iki siyasi parti de gördü. Bence çok güzel bir gelişme.  Ben hem AK Partimizin hemde Milliyetçi Hareket Partisi’nin Genel Başkanını bu güzel davranışlarından dolayı alkışlıyorum. Bu birlikteliğin sadece Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde değil,  aynı zamanda yerel seçimlerde olmasını, genel seçimlerde olmasını büyük bir içtenlikle arzu ediyorum.  Bundan kazanının partilerden daha çok ülkemiz olacağına inanıyorum.

            Bugün siz gelmeden önce Hürriyet Gazetemizde bir köşe yazarı anketten bahsediyor.  AK Parti ve Milliyetçi Hareket Partisindeki oyların artışa geçtiğini ama Cumhuriyet Halk Partisi’nde de oyların geriye gittiğine dair ankette sonuçlar çıktığını ifade ediyor. Bu tabii onları ürkütüyor. Yerel seçimlerde de bunların sonuçlarını göreceksiniz. Nasıl göreceksiniz diye sorarsanız AK Parti’ye karşı gerek Cumhurbaşkanlığı seçiminde, gerekse de yerel seçimlerde AK Parti adayı kazanmasın diye 2014 seçimleri dair diyelim  İzmir’de hangi parti güçlü Cumhuriyet Halk Partisi güçlü, MHP tabanı oraya kayabiliyor idi. Diyelim Afyonkarahisar’da kim güçlü; AK Parti güçlü burada da Cumhuriyet Halk Partisi tabanı AK Parti kazanmasın da MHP kazansın noktasında MHP’ye yönelebiliyor idi. Artık bu sonuçlarla bunlar ortadan kalkacak. Bu ittifak sayesinde Ankara’da, İstanbul’da AK Parti çok rahat seçimi kazanabileceği gibi; böyle bir açıklama, öngörü yok ama benim kendi şahsi kanaatlerim bunlar; bakarsınız Aydın’da da, Mersin’de de Milliyetçi Hareket Partisi bundan faydalanabilecek.  Siyasi partinin güçlü olduğu yere göre belki bir seçim ittifakı gündeme gelebilir. Böylelikle de CHP’nin elindeki birçok büyükşehir belediyesi, il belediyesi elinden çıkabilir. Aynı zamanda da Meclisteki milletvekili sayısı da ciddi oranda azalabilir ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de müthiş bir yenilgiye uğrayabilirler. Cumhuriyet Halk Partisi bunu gördüğü için müthiş bir moral bozukluğu içerisinde. “Nasıl olur da Milliyetçi Hareket Partisi iktidar partisi ile işbirliği içerisine girebilir” diye onlarda müthiş bir bozgunluk görebiliyorum. Burada kaybeden den çok kazanana bakmak lazım. Kazanan Türkiye’dir, Türkiye Cumhuriyetidir dolayısıyla bizim sevincimiz bu yöndedir.

AK PARTİ İL TEŞKİLATINDA YENİLENME

       Genel Merkezimizin bununla ilgili bir kararı var. Kongrelerde mutlaka yönetiminin en az 3/1’i yenilenmesi gerekiyor şeklinde. Afyon’da da İl Başkanımız, Genel Merkezimizle, Milletvekillerimizle ve bizlerle görüşerek, fikrimizi sorarak en güzel şekilde listesini hazırladı. Bu listenin hem Türkiye çapında hemde Afyonkarahisar çapında güzel işler yapacağına inanıyorum.  Şimdiden İl Başkanımızı ve İl Yönetimini tebrik ediyorum.

AKLA DAHİ GELEMEYEN DEV PROJELERE İMZA ATIYORUZ

         Seçim projelerimizden en önemlilerinden bir tanesi ki; maalesef kongremize yetiştiremedik.  Cumhuriyet Mahallemize yaptığımız Veysel Eroğlu Kapalı Spor Salonu ve Gençlik Merkezi. Sanıyorum 1,5 ay içerisinde Gençlik Spor Bakanlığımıza teslim edilecek. Taahhüdümüz olmamasına rağmen Turgut Özal Altgeçidimizi  tamamladık, şimdi inşallah jandarma’nın önündeki alt geçitimizi iki üç ay içerisinde bitirmeyi hedefliyoruz. Karayolları Parkımız bitti, ancak bu taşeron yasasından dolayı ilave eleman alamıyoruz. Parkın halka açık bölümünü faaliyete soktuk fakat kapalı oyun alanımızı ve kafeteryayı hizmete alamadık.

        Bir dev yatırımımız daha Sahipata Mahallemizdeki 9 milyon lira maliyetli olacak Kapalı Spor Salonu inşaatımız devam ediyor. Teleferik yine vaatlerimiz arasında değildi. 21 Şubat’ta Eskişehir Koruma Kurulu Üyeleri projemizi yerinde incelemek için buraya gelecekler. Veysel Eroğlu Parkımızda çalışmalarımız devam ediyor. Yine dev bir yatırımımız Fuar Alanı’nı şehir merkezine bağlayacak Seyfi Demirsoy Caddemizde köprülü geçit inşaatımızda devam ediyor. Bu çalışmamızda iki üç ay içerisinde tamamlanacak. Turgut Özal Altgeçitimiz tamamlandı. Park Afyon Kavşağında çalışmalarımız devam ediyor. İki üç ay içerisinde burayı da hizmete almayı planlıyoruz. Park Afyon Kavşağında çalışmalarımızın tamamlanmasına yakın Stad Kavşağımızın ihalesine çıkacağız. Ne zaman ki; Jandarma Kavşağımızdaki alt geçit çalışmaları tamamlandı akabinde Stad Kavşağındaki alt geçit çalışmalarına başlayacağız. Stadyum Kavşağındaki alt geçit biterken, Karayolları Kavşağı alt geçit ihalesini yapacağız. Oraya da inşallah 2018 yılının sonunda ya da 2019 yılı başında başlamayı hedefliyoruz. Sporcu Otelimiz devam ediyor, Cem Evi inşaatımız bitmek üzere.  Bunlar daha önce hiç yapılamayan, yapılmasını boş verin konuşulamayan, akla dahi gelemeyen taahhüt edilemeyen yatırımlarımızdı. Ama Elhamdülillah Afyonkarahisar Belediyemiz bunları yapacak güce erişti”

Kaynak: Editör: Afyon Kent Haber
 
Etiketler: BAŞKAN, ÇOBAN’DAN, GÜNDEME, İLİŞKİN, AÇIKLAMALAR,
Haber Videosu
Yorumlar
Bizim Gazete
2.Lig Beyaz Grup
Afyon Nöbetçi Eczaneler
Afyonkarahisar Merkez Nöbetçi Eczaneleri
Alıntı Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Trabzonspor
44
0
3
5
13
21
2
Başakşehir FK
43
0
3
7
12
22
3
Galatasaray
42
0
4
6
12
22
4
Sivasspor
42
0
4
6
12
22
5
Alanyaspor
39
0
5
6
11
22
6
Fenerbahçe
38
0
6
5
11
22
7
Beşiktaş
36
0
8
3
11
22
8
Göztepe
33
0
6
6
9
21
9
Gaziantep FK
30
0
8
6
8
22
10
Çaykur Rizespor
24
0
11
3
7
21
11
Denizlispor
24
0
10
6
6
22
12
Gençlerbirliği
24
0
10
6
6
22
13
Yeni Malatyaspor
24
0
9
6
6
21
14
Antalyaspor
22
0
10
7
5
22
15
Konyaspor
20
0
10
8
4
22
16
MKE Ankaragücü
20
0
10
8
4
22
17
Kasımpaşa
16
0
14
4
4
22
18
Kayserispor
15
0
13
6
3
22
Arşiv
Haber Yazılımı