Haber Detayı
30 Kasım 2018 - Cuma 00:50
 
ATSO YENİLİKÇİ FAALİYETLERE İMZA ATIYOR
ATSO KOBİ Akademisi etkinlik takvimi çerçevesinde “Finans Yönetimi ve Finans’a Erişim Olanakları Eğitimi”ni yöneten ATSO Genel Sekreteri Ali Şenol, “Odalar ve Borsalar olarak üyelere hizmet noktasında yenilikçi faaliyetler üretmeliyiz.
SİVİL TOPLUM Haberi


Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Hüsnü Serteser nezdinde tüm Yönetim Kurulu Üyelerimiz ile bu anlamda çalışmalar yapıyoruz” dedi.

 

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) tarafından hazırlanan, Avrupa Birliği tarafından kabul edilen KOBİ’lere Finans Yönetimi Eğitimi-KOBİ Akademisi Projesi çerçevesinde oluşturulan ATSO KOBİ Akademisi etkinlik takvimi doğrultusunda “Finans Yönetimi ve Finans’a Erişim Olanakları Eğitimi”nin panel kısmında katılımcılar, KOBİ Akademisi ve finansa erişim hakkında bilgilendirildi.

 

ÜYELER İSTEDİ, ATSO GERÇEKLEŞTİRDİ

Paneli yöneten ATSO Genel Sekreteri Ali Şenol, “Odalar ve Borsalar olarak üyelere hizmet noktasında yenilikçi faaliyetler üretmeliyiz. Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Hüsnü Serteser nezdinde tüm Yönetim Kurulu Üyelerimiz ile bu anlamda çalışmalar yapıyoruz. Bunun bir örneği de kısaca KOBİ Akademisi ismiyle hazırladığımız projemiz. Aslında burada farklı bir hizmet sunmanın altyapısını oluşturuyoruz. Bir akademi olarak yapılanmaya gidiyoruz. Yaptığımız ve bundan sonra yapacağız eğitimleri KOBİ Akademisi adı altında gerçekleştiriyoruz. 2018’in eğitim takvimini Ocak ayında oluşturduk. Üyelerimize elektronik posta gönderdik; üyelerimizden gelen talepler doğrultusunda bir eğitim takvimi yaptık. Bu sayede katılımlar arttı. Bunun nedeni, siz eğitimlerin bir parçası oldunuz” dedi.

 

UZAKTAN EĞİTİM İLE ÖĞRENMEK MÜMKÜN

KOBİ Akademisi çerçevesinde uzaktan eğitim modüllerinin de kullanılabileceğini hatırlatan Şenol, “Biz artık online hizmet de vermeye başlayacağız. KOBİ Akademisi’nin internet sitesi üzerinden eğitim modüllerini kullanıma açtık. 2019 yılında Uşak, Ankara, İspanya ve Finlandiya’da seminerler düzenleyeceğiz. Mart ayında Valencia’da saha ziyareti gerçekleştireceğiz. Önümüzdeki yılda eğitim faaliyetlerine de imza atacağız” ifadelerini kullandı.

 

BORÇLANMA, HAYAL KURMAK DEMEKTİR

Başkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Soner Gökten ise katılımcılara “finans” kavramı hakkında bilgi verdi. Gökten, “Finansın herkes için eşanlama gelen kavramı değeri yönetmektir. Finansman politikası en ucuz maliyetle finansmana ulaşmaktır. Borçlanma kaldıraçtır. Kaldıraç hayal demektir. Borçlanma, ‘100 bin lira ile 1 milyon liralık iş yaparım’ demektir. Ben hayali olan şirketin hisse senedini alırım. Banka ise borcu olmayan şirkete kredi verir. Genel ekonomik durum bizi etkiliyor. Ekonomik durum, hayallerimizin başarıya ulaşma şansını etkiliyor. Ekonomi iyi iken KOBİ’nin kasa, stok ve alacak döngüsü devam eder. Ekonomi sekteye uğramaya başladı mı, tahsilat sorunları başlar. Daha kötü durum olduğunda stok kısmında döngü kapanır” diye konuştu.

 

FİNANS, ÖNGÖRÜ SANATIDIR

Gökten, konuşmasına şöyle devam etti:

“Bizim KOBİ akademisinde izlediğimiz bakış açısı, işletmelerin davranışlarına odaklanmaktadır. Yatırım için harcanan tutar ile gelecekte elde edeceğimiz nakit akışını muhasebe ederek yatırıma karar veriyoruz. Finans ve planlama tamamen öngörü sanatıdır. Öngörünüz ne kadar yüksekse finansal olarak karşılaşabileceğiniz sorunlara o denli hazırlıklı olursunuz.”

 

FİNANSA ERİŞİM İÇİN 3 TEMEL KAYNAK VAR

Türkiye Finans Yöneticileri Vakfı Genel Sekreteri M. Ferhan Kaptan da firmaların finansa hangi kanallardan erişebileceğini anlattı. Kaptan, “Piyasalarda üç tane kaynak vardır. Bir tanesi sermaye piyasalarıdır. Sermaye piyasası önemli bir yabancı kaynaktır. İkincisi finans piyasasıdır. Finans piyasası denilince bankalar, katılım bankaları, faktöring şirketleri akla gelir. Üçüncüsü devletin sağladığı hibe ve desteklerdir. Buralardan kaynak oluşturabiliyoruz. Bilgilendirme, kredi kurumları için en önemli meseledir. Nasıl bir şirketi yönettiğinizi, şirketin ana hedeflerini doğru anlatmanız gerekiyor” şeklinde konuştu.

 

YÜKSEK DÜZEYDE FAYDA SAĞLAYACAK

MKV Uluslararası Danışmanlık Eğitim ve Ticaret Ltd.Sti. Müdürü Dilek Volkan da ATSO KOBİ Akademisi E-Öğrenme Platformu Bilgilendirme Sunumu yaptı. Volkan, “Kurulan platformdaki amacımız hocalarımızın hazırladıkları modülleri internete yükleyerek isteyen her finansçının, öğrencinin ya da bir KOBİ sahibinin bu eğitim modüllerini incelemesidir. Bu platform, finansla ilgisi olmayan bir kişiyi finansçı hâline getirmeyecektir. Eğitim platformu yüksek düzeyde bir fayda sağlayacaktır. Bu sayfa etkin bir şekilde kullanıldığında sizin için çok daha faydalı olacaktır” dedi.

 

UZAKTAN EĞİTİM MODÜLÜNDEN NASIL YARARLANILIR?

ATSO KOBİ Akademisi’nin internet sitesinden zerinden “Uzaktan Eğitim” başlığına ulaşılıyor. Bu başlıktaki “Üyelik” işlemleri tamamlandıktan sonra Türkçe, İngilizce, İspanyolca ve Fince hazırlanmış notlar ve sorulara erişiliyor. Finansal Yönetime Giriş ve Finansa Erişim Rehberi başlıklarındaki bilgiler, kullanıcıya sunuluyor. Kullanıcı bu bilgileri edindiğini düşündüğünde modülün sorular kısmında kendini sınama imkanı buluyor. Sınavda verilen doğru ve yanlış cevaplar, kullanıcıya iletiliyor. Uzaktan eğitim modülünün kısa sürede video anlatımları ile de zenginleştirilmesi planlanıyor.

Kaynak: Editör: Afyon Kent Haber
 
Etiketler: ATSO, YENİLİKÇİ, FAALİYETLERE, İMZA, ATIYOR,
Haber Videosu
Yorumlar
Diğer Haberler
Gerontologlar Derneğin'den Başkan Acar'a Teşekkür
ESOB’DAN CUMHURİYET BAŞSAVCISI MUSTAFA ÇELENK’E HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ
MHP İSCEHİSAR’DA AŞKIN, SEYDİLER’DE TOKDEMİR’LE İDDİALI OLACAK
MESLEKİ YETERLİLİK İÇİN 552 MÜRACAAT YAPILDI
TCDD 7.Bölge Kadın Çalışanlardan Atatürk’e Minnet
Mobilya sektöründe derneklerle büyük işbirliği
Helal Expo Fuarı’na İzmir damgasını vurdu
SANAL HAYATTA KAYBETTİĞİMİZ GERÇEKLER SEMİNERİ
SERTESER’İN ÖNERİLERİ DÜNYA GAZETESİ’NDE YER ALDI
ŞUURLU ÖĞRETMENLER DERNEĞİ (ÖĞDER) KONFERANS DÜZENLEDİ
SERTESER: YAPISAL REFORMLAR YAPILMALI
AFYON ESOB TESİSİNE HAYRAN KALDI
Meyve suyu ve su ihracatı 300 milyon dolara koşuyor
SİNANPAŞA AK PARTİ BAŞKAN ADAYI FUAT ÖZCAN’DAN ESOB’A ZİYARET
Emirdağ’da Gençliğin Yanında TÜGVA
Zafer Kalkınma Ajansı Toplantısı Afyon'da Yapıldı
TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLACAK
İKİ BANKADAN SERTESER’E ZİYARET
AFYON Cansuyu'ndan Büyük Birlik Partisine Ziyaret
AFYONKARAHİSAR GENÇLİK MERKEZİ KANDİLİ DOLU DOLU KUTLADI
Meyve sebze mamulleri ihracatçıları Çin pazarında büyümek istiyor
MESLEK LİSELERİ’NDE YERLİ, YEŞİL VE YENİ ÖRNEKLER ANLATILACAK
MESLEĞİNİZİN POLİSİ OLMAK ZORUNDASINIZ
AFYON CANSUYU'NDAN İYİ PARTİ'YE ZİYARET
Afyonlu Gazetecilerden Belediye Başkanı Saffet Acar’a Nezaket Ziyareti
HÜSNÜ SERTESER’E ÜÇ ZİYARET BİRDEN
AFYON CANSUYU MHP İL BAŞKANINI ZİYARET ETTİ
İş Kadınlarından Birliktir’e ziyaret
ATSO VE GECEK YÖNETİMİ ORTAK TOPLANTI YAPTI
ŞEKERBANK ZİRAAT ODASIYLA PROTOKOL İMZALADI
TEV DENİZLİ’DEN AEV’E ZİYARET
Şuurlu ve Nizami olmak zorundayız
Ulusal Gazeteler
İddaa Canlı Skor
Yazarlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
2019 Mart seçimlerinde, oyunuzu hangi partiye vereceksiniz?
Özlü Sözler
Ehil insana canım feda olsun; Ayağı öpülse öperim onun. Bir de git ehil olmayanla konuş: Cehennem ne imiş görmüş olursun…


Ömer Hayyam
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Arşiv
Modül 1

sanalbasin.com üyesidir

Haber Yazılımı